Úvod > Co chcete dělat? > Naučná stezka Obora v Rosicích u Brna
Příroda

Naučná stezka Obora v Rosicích u Brna

Naučnou čtyřkilometrovou stezku v bývalé oboře v Rosicích u Brna vybudovaly Lesy ČR ve spolupráci s odborem životního prostředí Městského úřadu Rosice. Naučná stezka je zaměřená na přírodní zajímavosti, historii a geologii rosické Obory. Délka celé trasy je cca 4 km.
Na stezce je osm zastavení. Začíná v Pendrově, části Rosic, u malého rybníčku Loučka. Vede lesem, je vhodná zejména pro pěší i méně zdatné turisty a rodiny s dětmi. Návštěvníci se dozvědí o přírodních zajímavostech, historii i geologii rosické Obory. Na interaktivní tabuli si vyzkouší znalosti stromů, ptáků i stop zvěře. Všichni ocení čtyři zastřešená posezení.

Původní obora z druhé poloviny 14. století zřízená tehdejším majitelem Rosic Petrem Hechtem sloužila k chovu zvěře. Zajímavostí je haltýř, zděná klenutá komora, kde se už v polovině 18. století shromažďovala voda coby zdroj pro rosický zámek, a dále geologický profil Boskovické brázdy s rosicko-oslavanskou uhelnou pánví.

Zastavení: 
  1. U rybníčka – historie a vznik Obory
  2. Lesnická charakteristika – správa lesů
  3. Dubová Červená alej – stromy a lesní hospodářství
  4. Dubový palouček – naučný panel, posezení (odtud můžeme jít zpět okruhem k zastavení č. 6 nebo se vydat k č. 5 a dále k památné „Hrušni pod Oborou“)
  5. Okrajem Obory – historie 2. světové války (odtud lze také kolem památného stromu dojít na Zastávku nebo k rosickému nádraží)
  6. Vyhlídka „U Obrázku“ – posezení na rozcestí, návaznost na polní cestu do Babic
  7. Haltýř – historie zámeckého vodovodu, posezení
  8. Geologické zajímavosti – Údolí devíti pramenů
Včelařské muzeum Rosice

Včelařské muzeum Rosice

Rosice, Jihomoravský kraj
Chrám sv. Martina v Rosicích

Chrám sv. Martina v Rosicích

Rosice, Jihomoravský kraj
Radnice s pranýřem v Rosicích

Radnice s pranýřem v Rosicích

Rosice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí