Úvod > Výlety > Na hrady a zámky > Okolo bojiště u Slavkova
Okolo bojiště u Slavkova
"> "> "> "> ">

Okolo bojiště u Slavkova

Barokní zámek a město Slavkov jako místo, kde se rozhodly dějiny. Kousek Francie u Brna. A také zámek, kde si výstavy a prohlídky historických interiérů užijí i děti – pro ně tu totiž připravili speciální prohlídkovou trasu, kterou prckové procházejí převlečení za malé prince a princezny.
Na zámku ve Slavkově si dětské prohlídky v historických kostýmech ti nejmenší náležitě užívají. Okruh vedený salonky severního křídla v prvním patře zámku je rozumně dlouhý, doplněný příběhem a pátráním po tajemství ztracené koruny. V jednotlivých místnostech na děti čekají různé interaktivní prvky, na konci prohlídky navíc každý princ a princezna dostane malý dárek.
 

Zámkem po stopách dějin

Zámek SlavkovDospělým podobnou taškařici zámek nenabízí, pro ně jsou určené dvě prohlídkové trasy reprezentativními sály a historickými salonky, ale zato jedině tady si prohlédnete oválný Historický sál, kde bylo po bitvě u Slavkova podepsáno příměří mezi Rakouskem a Francií, anebo hrobku rodu Kouniců.

Když budete mít štěstí (a rezervujete si včas vstupenky), užijete si programy, které zámek zařazuje jen příležitostně. Vedle hraných pohádkových prohlídek pro rodiny s dětmi to jsou například oživené historické prohlídky, kdy běžný výklad vystřídají hrané scénky, obvykle inspirované příběhy rodu Kouniců nebo bitvou tří císařů, anebo speciální okruhy zaměřené na restaurování a předměty skryté v depozitářích. Zapomenout nesmíme ani na výstavy, které zámek pořádá každý rok a velká část z nich je také určena pro návštěvníky od mrňat v kočárcích až po seniory.

SlavkovS dětmi se můžete projít barokním zámeckým parkem s bazény, kašnami a řadou váz a soch, vesměs znázorňujících mytologické bytosti a alegorie; díky vysokým stromům a spoustě laviček se tu dá toulat i v horkém létě. Pokud se chcete vydat do města, Slavkov u Brna není nijak rozlehlý, zvládnete jej projít za pár desítek minut. Milovníky památek láká synagoga a židovská čtvrť, ochutnat můžete různé druhy piv ze Slavkovského pivovaru a v horkých letních dnech nezapomeňte na místní koupaliště s padesátimetrovým bazénem. Kdo hraje golf, ten určitě ví, že se v zadní části zámeckého parku nachází šestijamkové golfové hřiště, které pokračuje dál za zámeckou zdí.
 

Kolem Slavkova po stopách tří císařů

NapoleonMožná ale jedete do Slavkova právě kvůli dávné bitvě; v tom případě vám na zámku nesmí uniknout expozice Austerlitz – malé město velkých dějin. Jeden z nejkrvavějších střetů Evropy připomíná rekonstrukce slavné bitvy, která se pravidelně koná každý rok začátkem prosince, ale po stopách tří císařů se můžete vydat kdykoliv sami. Většinu míst snadno zvládnete objet a obejít během několika hodin. 

Nejblíže to máte k Mohyle míru, památníku nad obcí Prace, který se stal mementem všech válek a jejich obětí. Kromě kaple můžete navštívit muzeum s multimediální expozicí, kavárnou a hernou pro děti. Další zastávkou je Žuráň, návrší severně od Šlapanic, Napoleonovo velitelské stanoviště, odkud 2. prosince 1805 spatřil své pověstné slavkovské slunce, „le soleil d´Austerlitz“. Plastická mapa ukazuje postavení jednotlivých armád před rozhodujícím střetem.

Bitva císařůZe Žuráně přejeďte do Tvarožné a po žluté turistické značce vystoupejte na vrcholek Santon. Pole pod kopečkem jsou každý rok v prosinci jevištěm pro atraktivní bitevní scény při vzpomínkových akcích, při bitvě samotné byl Santon opěrným bodem levého křídla francouzské linie. Původní kaplička Panny Marie Sněžné bitvu nepřečkala, ta dnešní je z roku 1832.

Poslední zastávkou může být Stará pošta u Kovalovic, kde se před bitvou konala strategická porada císaře Napoleona s jeho maršály a kde dávnou historii připomíná malé muzeum.
 

Víte, že…?

Slavkov kostýmované prohlídkyOblíbená prohlídková trasa pro malé prince a princezny na zámku ve Slavkově je otevřená během mimořádných prohlídek i na objednání. Kostýmy jsou nachystány pro děti zhruba od pěti do deseti let. Při speciální prohlídce Slavkovské restaurování předvádějí své umění studenti Vyšší odborné školy restaurátorské v Brně přímo před vašima očima v zámeckých konírnách.

Interiéry slavkovského zámku sice nabízejí ledacos, ale přesto spousty předmětů zůstávají skryté v depozitářích. Jejich prohlídky se konají dvakrát ročně; uvidíte například předměty z pozůstalosti Václava a Josefiny Kounicových, zajímavou sbírku hodin včetně věžních hodinových strojů, litinová kamna nebo stařičké šicí stroje. Počet vstupenek je omezený, proto si je rezervujte včas!