Bozkov

Malebná podkrkonošská obec leží na severním okraji Českého ráje. Nejpřitažlivějším turistickým cílem jsou Bozkovské dolomitové jeskyně, proslulé nejenom bohatou krápníkovou výzdobou, ale také podzemními jezírky a jezery s průzračně čistou nazelenalou vodou.

Co musíte vidět v Bozkově

Historie Bozkova, vesnice nad údolími říček Kamenice a Vošmendy je spojená s těžbou železné rudy a výrobou surového železa. Objevíte tu celou řadu starodávných roubenek, dominantou obce je kostel Navštívení Panny Marie s vzácnou gotickou plastikou madony, kterou místní nazývají Královnou hor. Z kostelní věže je nádherný výhled do okolí, do Českého ráje a na panorama Krkonoš, kousek od náměstí se můžete zastavit u kaple a studánky U Matičky.
 

Už jste viděli naše největší podzemní jezero?

Bozkovské dolomitové jeskyně nejsou výjimečné jen působivou krápníkovou výzdobou. Navštívit je můžete celý rok a navíc tu najdete řadu jezírek a jezer včetně největšího z dosud objevených podzemních jezer v Česku. V okolí se takových podzemních prostor našlo víc, zejména v okolí Železného Brodu, Poniklé, Vrchlabí, Svobody nad Úpou a Rokytnice nad Jizerou, ale Bozkovské jeskyně jsou ze všech podzemních prostor největší.
 

Řeky, skály a vyhlídky

Návštěva Bozkova nemusí skončit v jeskyních, objevte i další zajímavosti v okolí, třeba údolí Vošmendy, údolí řeky Kamenice nebo Cimrmanovu nejnižší rozhlednu u Nouzova, jejíž výška bývá udávána v záporných číslech. Od soutoku KameniceJizerou můžete putovat Riegrovou stezkou až do Semil, kde je na levém břehu řeky otevřená via ferrata Vodní brána. Kolem Jizery vedou značené cesty i výš nad údolím, kde na vás čeká spousta skalních útvarů a vyhlídek, například Peretka, Kopáňka a Jiřička.

Turistická informační centra