!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Bozkov

Malebná podkrkonošská obec leží na severním okraji Českého ráje. Nejpřitažlivějším turistickým cílem jsou Bozkovské dolomitové jeskyně, proslulé nejenom bohatou krápníkovou výzdobou, ale také podzemními jezírky a jezery s průzračně čistou nazelenalou vodou.

Co musíte vidět v Bozkově

Historie Bozkova, vesnice nad údolími říček Kamenice a Vošmendy je spojená s těžbou železné rudy a výrobou surového železa. Objevíte tu celou řadu starodávných roubenek, dominantou obce je kostel Navštívení Panny Marie s vzácnou gotickou plastikou madony, kterou místní nazývají Královnou hor. Z kostelní věže je nádherný výhled do okolí, do Českého ráje a na panorama Krkonoš, kousek od náměstí se můžete zastavit u kaple a studánky U Matičky.
 

Už jste viděli naše největší podzemní jezero?

Bozkovské dolomitové jeskyně nejsou výjimečné jen působivou krápníkovou výzdobou. Navštívit je můžete celý rok a navíc tu najdete řadu jezírek a jezer včetně největšího z dosud objevených podzemních jezer v Česku. V okolí se takových podzemních prostor našlo víc, zejména v okolí Železného Brodu, Poniklé, Vrchlabí, Svobody nad Úpou a Rokytnice nad Jizerou, ale Bozkovské jeskyně jsou ze všech podzemních prostor největší.
 

Řeky, skály a vyhlídky

Návštěva Bozkova nemusí skončit v jeskyních, objevte i další zajímavosti v okolí, třeba údolí Vošmendy, údolí řeky Kamenice nebo Cimrmanovu nejnižší rozhlednu u Nouzova, jejíž výška bývá udávána v záporných číslech. Od soutoku KameniceJizerou můžete putovat Riegrovou stezkou až do Semil, kde je na levém břehu řeky otevřená via ferrata Vodní brána. Kolem Jizery vedou značené cesty i výš nad údolím, kde na vás čeká spousta skalních útvarů a vyhlídek, například Peretka, Kopáňka a Jiřička.
 
Celý popis

Aktuality z města

Bozkovské dolomitové jeskyně můžete navštívit i v zimním období
6. listopad 2019 13:00

Bozkovské dolomitové jeskyně můžete navštívit i v zimním období

Bozkov
I v zimním ročním období přináší Český ráj návštěvníkům řadu možností k výletům. Láká vás objevování podzemních prostor a krás? Máme pro vás tip, kde je v zimě příjemněji než v létě – Bozkovské dolomitové jeskyně. Kromě toho, že jsou Bozkovské jeskyně jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech, tak se zde také nachází největší podzemní jezero v Čechách. Pyšnit se mohou také spoustou dalších zajímavostí a rarit. V listopadu a prosinci je otevřeno vždy v úterý až pátek od 8:00 do 15:00 hodin. Veřejnosti zpřístupněný okruh je dlouhý 350 m, s dobou prohlídky 45 minut.

Turistická informační centra