Úvod > Výlety > Zamilovaná místa týmu CzechTourismu > Na kole Českým rájem

Na kole Českým rájem

Chráněná krajinná oblast Český ráj je úžasným místem pro cykloturistiku. Pokud se vydaří počasí, je zde bohatý výběr jednodenních výletů. Na své si přijde každý. Vypravit se můžete na hrady zámky, do skalních měst a pokaždé budete projíždět překrásnými přírodními scenériemi. Je už na vás, zda vyrazíte z dobře dostupné Prahy nebo se ubytujete v některém z penzionů či autokempů.

Cyklovýlety po Českém ráji doporučuje Marie Juránková

Rybník VěžákUdělejte si pěkný okružní výlet po Hruboskalsku dlouhý necelých 30 kilometrů. Začněte u dominanty Českého ráje – zříceniny hradu Trosky. Někdejší hrad z konce 14. století nebyl díky své strategické poloze na dvou čedičových výběžcích nikdy vojensky dobyt. Pokračujte přes Troskovice, Želejov až k Věžickému údolí s rybníkem Věžák. Pískovcové skály vystupují přímo z vody a nádherně se odrážejí na hladině. Jde o jedno z nejkouzelnějších míst Českého ráje, které si „zahrálo“ v nezapomenutelném českém filmu Jak poslat tatínka do polepšovny. Na rozcestí Pleskotský mlýn odbočte směrem na Vyskeř. Cestou projedete Pekařovou bránou. Jde o zajímavý tunel ve skále, který byl uměle vytvořen při stavbě silnice.
 

Hrubá Skála s tajuplným skalním městem

Ve Vyskeři si všimněte kostela Nanebevzetí Panny Marie s dřevěnou osmibokou zvonicí v jeho sousedství. Přes Kacanovy se stále po značené cyklostezce dostanete do Turnova, kde můžete navštívit například tamní synagogu.  Prohlédněte si také historické lázeňské budovy a pokračujte k Doubravici, kde odbočíte k zámku Hrubá Skála. Stavba na mohutné pískovcové skále slouží v současnosti jako hotel. Pod ním se rozprostírá tajuplné skalní město, známé z pohádky Princ Bajaja. Nazpátek se vraťte přes Doubravici a Borek k Troskám.
 

Maloskalskem na Hrubý Rohozec

Maloskalsko je další oblastí Českého ráje, která je posetá hustou sítí cyklostezek. Z letoviska Malá Skála jeďte přes Rakousy do Turnova. Krásné město, proslulé výrobou českých granátů, určitě stojí za procházku. Přejeďte na druhý břeh Jizery a pokračujte po ulici Bezručova k nádhernému zámku Hrubý Rohozec. Renesanční a empírový zámek se tyčí na skalnatém bloku. Během prohlídky nahlédnete do bohatě vybavených interiérů. V Dolánkách se napojíte opět na cyklostezku a přes Záborčí se vrátíte do Malé Skály. Tam vystoupejte na Strážní hrad Vranov a pokochejte se nádherným výhledem.
 
Pokud chcete strávit v Českém ráji dovolenou, ubytujte se třeba v obci Zámostí-Blata v atraktivní oblasti Prachovských skal. Odtud můžete podnikat cyklovýlety do všech zajímavých míst Českého ráje – například na zříceninu hradu Kost, Trosky nebo do historických měst Jičín a Sobotka.