Úvod > Kam pojedete? > Český ráj > Český ráj > Železný Brod

Železný Brod

Železný Brod - město skla, přírodních krás i lidových památek se nachází na rozhraní Českého ráje, Krkonoš a Jizerských hor. Příjemně zvlněná krajina je vhodná pro nenáročnou turistiku i cykloturistiku. Řeka Jizera vybízí k vodáckým sportům. Poloha města je příznivá i pro zimní aktivity (běžecké tratě, sjezdovky v přílehlých obcích).

Krásy Železného Brodu

Nejstarší část města se dochovala kolem Malého náměstí, kterému vévodí kostel sv. Jakuba Většího. Z dalších památek v Železném Brodě můžete nahlédnout do kostelíka sv. Jana Nepomuckého na Poušti, kde se konají tradiční svatojánské poutě, městského muzea se dvěma expozicemi: sklářskou (umístěnou v budově Klemencovska - na náměstí 3. května) a národopisně zaměřenou (v největším a nejkrásnějším roubeném stavení v Železném Brodě, zvaném Běliště).
 

Objevte památky lidové architektury

Malé náměstí je také výchozím bodem pro procházku po Trávníkách. Poznávací okruh Trávníky vás zavede do historického prostředí roubených a zděných staveb památkové zóny a památkové rezervace. Představí se vám řada památek lidové architektury, zděné klasicistní domy, pískovcové kašny...
 

Skleněné městečko

V Železném Brodě se pravidelně v červnu koná Železnobrodský jarmark - stánkový prodej, atrakce po celém městě, bohatý kulturní program (hudba, divadélka pro děti,...). V září akce na oslavu sklářského řemesla Skleněné městečko - ukázky výroby sklářských výrobků a jejich prodej, přednášky sklářských umělců, tématické výstavy, dílničky pro děti...

Po celý rok můžete navštívit zdejší sklářské dílny - ve firmě DT Glass uvidíte, jak vzniká foukané sklo. Výrobou dekoračního a technického skla se zabývá firma Detesk a nabízí hodinovou exkurzi za sklářskou prací. Do tradiční výroby foukaných figurek vás zasvětí pan Karel Sobotka. Pod jeho vedením si práci u kahanu lze také vyzkoušet. Prodejnu korálků, skleněných figurek a bižuterie s předváděním výroby najdete také u firmy Lampglas, jejíž výrobky nesou značku Regionální produkt Českého ráje.
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Zimní sklářské čtvrtky lákají do Železného Brodu
2. leden 2019 8:51

Zimní sklářské čtvrtky lákají do Železného Brodu

Železný Brod
V průběhu zmních měsíců bude možné, vždy ve čtvrtek, navštívit sklářské firmy a užít si neopakovatelný zážitek. Do akce Zimní sklářské čtvrtky je zapojeno několik železnobrodských firem. Tato zajímavá akce umožňuje návštěvníkům seznámit se s historií a současností zdejšího sklářství při exkurzích v místní Střední umělecko-průmyslové škole, Městském muzeu v Železném Brodě a při návštěvách prodejen několika místních sklářských firem. Při návštěvě a prohlídce mohou návštěvníci sbírat razítka, za která obdrží skleněnou postavičku skřítka.
1.6.
Staromilská pouť do Bzí

Staromilská pouť do Bzí

Železný Brod, Český ráj
14.9.
15.9.
Skleněné městečko Železný Brod 2019

Skleněné městečko Železný Brod 2019

Železný Brod, Český ráj