Úvod > Výlety > Pěšky po Česku > Pěší okruh Hruboskalskem

Pěší okruh Hruboskalskem

Vydejte se na výlet oblíbeným skalním městem Českého ráje! Výlet je dlouhý 14 km a jeho trasa vás povede z Turnova kolem hradu Valdštejn, přes Arboretum Bukovina a Mariánskou vyhlídku na parkoviště pod Valdštejnem a zpět do Turnova.
hruboskalskoTrasa začíná a končí ve městě Turnov. Po dvou kilometrech přijdete k pískovcové věži Hlavatice, která je přístupná po točitých schodech. Z vrcholu se za pěkného počasí odkrývá výhled na Turnov, Kozákovský hřeben i Ještědský hřeben, Jizerské hory, Bezděz a Ralsko.

V samém srdci Hruboskalského skalního města objevíte arboretum Bukovina, které bylo založeno již roku 1860 majitelem hruboskalského panství L. Aehrenthalem a lesníkem L. Angerem. Základ tvořily stromy ze Severní Ameriky. Je jednou z nejstarších sbírek dřevin a prvních pokusných ploch na pěstování severoamerických dřevin ve střední Evropě.


Od Adamova lože k Čertově ruce

adamovo ložeNedaleko odtud se nachází skalní dutina Adamovo lože. Svým tvarem připomíná pohovku, odtud jeho název. Nechal jej zřídit František Adam – bratr posledního valdštejnského majitele hruboskalského panství. Adamovo lože mělo symbolizovat tři Adamy: Adama prvního člověka, Adama z Valdštejna - zakladatele rodové větve a posléze Františka Adama. Od zajímavého útvaru vás naše trasa zavede po žluté turistické značce k Mariánské vyhlídce, která nabízí známé pohlednicové panorama Hrubé Skály, Trosek a Kozákova. Je odtud nádherný také výhled také na skupinu Dračích skal.

Hrubá skálaKousek od ní, pod stěnou skály Nekonečná, se nachází symbolický hřbitov horolezců. Původní myšlenka sochaře a horolezce V. Karouška došla naplnění po tragédii čs. horolezecké výpravy v Peru r. 1970, kde i on sám zahynul.

Od Antonínova pramene nad Lázněmi Sedmihorky se vydejte okolo Smíchousova rybníka po tzv. Krokodýlí cestě směrem k hradu Valdštejn. Mezi ostatními skalami vás jistě zaujme zajmavý útvar – Čertova ruka. Na jeho ploše je archeologické naleziště neolitického osídlení až po dobu římskou a zbytky středověkého hradu. Památka se však nachází v I. zóně CHKO Český ráj a pro veřejnost zůstává nepřístupná.
 

Odpočiňte si na Valdštejně, nejstarším hradu v Českém ráji

Hrubá skálaDalší zastávkou na trase může být hrad Valdštejn, nejstarší hrad Českého ráje a kolébka rodu Valdštejnů, který stojí vysoko nad údolím na třech pískovcových monoblocích. Již vstupní most zaujme galerií barokních soch svatých českých patronů. Na prvním nádvoří můžete nahlédnout do malé kaple, klasicistní dům hradu nabízí prohlídku Slavnostního sálu a salonku s portrétní galerií posledních majitelů Lexů z Aehrenthalu. Zajímavostí je také hladomorna. Prohlédnout si můžete také kostel sv. Jana Nepomuckého, který je od 18. století novou dominantou hradu. Přístupné jsou dále skalní sklepení a středověká hradní lednice. Při úpravách v 19. století byla na konci hradu vybudována vyhlídka na Trosky a blízké skalní město. I z dalších míst hradu se nabízejí krásné výhledy na okolní krajinu.

Od hradu Valdštejna vás zpět do Turnova zavede zelená turistická stezka. Pokud nebudete po výletě příliš unavení, můžete navštívit ještě Galerii Granát Turnov nebo Muzeum Českého ráje.