!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Prahou jezdí tramvaje a autobusy s vánoční výzdobou
Prahou jezdí tramvaje a autobusy s vánoční výzdobou
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Prahou jezdí tramvaje a autobusy s vánoční výzdobou

  • Vydáno29. listopadu 2021
Dopravní podnik hlavního města Prahy vyslal s první adventní nedělí do pražských ulic svoji flotilu vánočně nazdobených vozidel. Cestující se nimi mohou svézt až do Tří králů, tj. do 6. ledna 2022. O vánoční výzdobu se postaraly tisíce vánočních světýlek, vnitřní vánoční dekorace a vnější polepy s vánoční tematikou. Kromě výzdoby tramvajových vozů a autobusů je letos poprvé vánočně osvětlená i horní stanice lanové dráhy – Petřín.
vánoční tramvajeVšechna vozidla ozdobilo dohromady více než 13 tisíc vánočních světýlek, vnitřní sváteční dekorace, a také speciální vnější polepy se zimní a vánoční tematikou. Dopravní podnik hlavního města Prahy v letošním roce rozšířil svou vánoční flotilu také o historickou tramvaj Ringhoffer ev. číslo 2210 a vozy lanové dráhy na Petřín.

Mezi vozi nechybí tramvaje Škoda 15T ForCity ev. č. 9401, T3 ev. č. 6921, oblíbená Mazačka ev. č. 5572 nebo retrobus Irisbus Citelis 12M ev. č. 3510. Vánoční vozidla jezdí na pravidelných linkách jako součást městské hromadné dopravy v metropoli až do Tří králů – tedy 6. ledna 2022.
 

Kudy a kdy vánoční vozy jedou?

vánoční tramvaj prahaA na jakých trasách a kdy vánoční vozy zastihnete? V úterý 30. listopadu pojede vánoční tramvaj na lince 20. Ve středu 1. prosince na lince 16. Ve čtvrtek 2. prosince na lince 9. V pátek 3. prosince na lince 10. V sobotu 4. prosince na lince 12 a v neděli 5. prosince na lince 22. V pondělí 6. prosince na lince 5, v úterý 7. prosince na lince 7, ve středu 8. prosince na lince 9, ve čtvrtek 9. prosince na lince 10 a v pátek 10. prosince pojede tramvaj ráno na lince 4 a odpoledne na lince 9.

vánoční bus prahaAutobus pojede 30. listopadu na lince 199, 1. prosince na lince 109, 2. prosince na lince 111, 3. prosince na lince 109, v sobotu 4. a v neděli 5. prosince na lince 124.

Svátečně nazdobenou tramvaj Ringhoffer ev. č. 2210 DPP poprvé vypraví v pátek 3. prosince na historickou linku č. 42 a na lince č. 2 se k ní přidají vánoční tramvaje T3 ev. č. 6921 a 7001. Cestující se mohou projet i vánočními vozy lanovky na Petřín. Vyzdobená je také horní stanice lanovky na Petříně a Muzeum MHD ve Střešovicích.
 

Kde potkat vánončí mazačku?

vánoční mazačkaZvláštností pražských vánočních vozidel je mazací tramvaj (ev. č. 5572) se stala pro mnoho „šotoušů“ i část „laické“ veřejnosti takřka legendární. Teď ji zkrášlilo 3840 elektrických svíček a místo tradiční oranžové barvy maže kolejnice pražské tramvajové sítě v karosérii se zimními motivy.

Mazačka vyjíždí v pracovní dny z Vozovny Pankrác přes Náměstí Bratří Synků, Výtoň a Podolskou vodárnu na Dvorce a do Modřan. Pak se vrátí k Botanické zahradě a zajíždí do centra na Karlovo náměstí, Národní, Malostranské náměstí, Hrad, Újezd, Národní divadlo, Václavské náměstí, Masarykovo nádraží, Florenc, Bílou labuť, Lazarskou, I.P. Pavlova, náměstí Míru, Olšanské náměstí, Hlavní nádraží, Náměstí Republiky, Strossmayerovo náměstí, Letenské náměstí, Sparta a Špejchar.

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

V tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích se nachází jedinečná sbírka památek z historie městské hromadné dopravy v hlavním městě ČR. Jsou v ní představeny více než čtyři desítky historických vozidel a mnoho dalších exponátů – modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek a plánků.

Lanová dráha na Petřín

Lanová dráha na Petřín

Zlé jazyky tvrdí, že lanovka je jen vlak nakřivo a že je dílem šílených architektů. Ve skutečnosti je geniálním kompromisem mezi výtahem a vlakem; visí na laně a zároveň se udržuje v kolejích.