Úvod > Aktuality > Prahou jezdí tramvaje a autobusy s vánoční výzdobou
Zážitky

Prahou jezdí tramvaje a autobusy s vánoční výzdobou

  • Vydáno4. prosince 2023
Dopravní podnik hlavního města Prahy vyslal s první adventní nedělí do pražských ulic svoji flotilu vánočně nazdobených vozidel. Cestující se nimi mohou svézt až do Tří králů, tj. do 6. ledna 2024. O vánoční výzdobu se postaraly tisíce vánočních světýlek, vnitřní vánoční dekorace a vnější polepy s vánoční tematikou. Kromě výzdoby tramvajových vozů a autobusů je letos vánočně osvětlená také horní stanice lanové dráhy – Petřín anebo oblíbená Mazačka.
vánoční tramvajeVšechna vozidla ozdobilo dohromady více než 60 tisíc vánočních světýlek, vnitřní sváteční dekorace, a také speciální vnější polepy se zimní a vánoční tematikou. Premiéru mají letos koledy, které ve vánočně vyzdobené tramvaji 14T hrají mezi vyhlašováním zastávek.

Dopravní podnik hlavního města Prahy v letošním roce rozšířil svou vánoční flotilu také o kloubový autobus SOR NB 18 ev. č. 6966. Součástí vánoční flotily je sedm tramvajových vozů 15T ev. č. 9401, 14T ev. č. 9170, dvě T3 ev. č. 6921 a 7188, historická dvounápravová tramvaj Ringhoffer ev. č. 2210 s vlečným vozem 1419, ikonická Mazačka ev. č. 5572 a mimo kloubového autobusu také dva busy SOR NB 12 ev. č. 3731. Vánočně nazdobeny jsou letos opět oba vozy lanovky na Petřín včetně horní stanice. Do svátečního kabátku se obléklo i Muzeum MHD ve Střešovicích. Vánoční vozidla jezdí na pravidelných linkách jako součást městské hromadné dopravy v metropoli až do Tří králů – tedy 6. ledna 2024.
 

Kudy a kdy vánoční vozy jedou?

vánoční tramvaj prahaA na jakých trasách a kdy vánoční vozy zastihnete? V úterý 5. prosince pojede vánoční tramvaj 15T na lince 9. Ve středu 6. prosince na lince 16, ve čtvrtek 7. prosince na lince 22, v pátek 8. prosince na lince 10, v sobotu 9. prosince na lince 5 a v neděli 10. prosince na lince 7.

vánoční bus prahaTramvaj Škoda 14T bude k zastižení na lince 17, Tatra T3 brázdí trasu linky 23. Historický vůz Ringhoffer jezdí o sobotách a nedělích na trase 42.

Cestující se mohou projet i vánočními vozy lanovky na Petřín. Vyzdobená je také horní stanice lanovky na Petříně a Muzeum MHD ve Střešovicích. Jízdní řád autobusů a vánoční tramvajové spoje jsou zveřejněny na webu dpp.cz.
 

Kde potkat vánončí mazačku?

vánoční mazačkaZvláštností pražských vánočních vozidel je mazací tramvaj (ev. č. 5572) se stala pro mnoho „šotoušů“ i část „laické“ veřejnosti takřka legendární. Teď ji zkrášlilo 3840
elektrických svíček a místo tradiční oranžové barvy maže kolejnice pražské tramvajové sítě v karosérii se zimními motivy.

Mazačka vyjíždí v pracovní dny z Vozovny Pankrác přes Náměstí Bratří Synků, Výtoň a Podolskou vodárnu na Dvorce a do Modřan. Pak se vrací k Botanické zahradě a zajíždí do centra na Karlovo náměstí, Národní, Malostranské náměstí, Hrad, Újezd, Národní divadlo, Václavské náměstí, Masarykovo nádraží, Florenc, Bílou labuť, Lazarskou, I.P. Pavlova, náměstí Míru, Olšanské náměstí, Hlavní nádraží, Náměstí Republiky, Strossmayerovo náměstí, Letenské náměstí, Sparta a Špejchar.

Lanová dráha na Petřín

Lanová dráha na Petřín

Zlé jazyky tvrdí, že lanovka je jen vlak nakřivo a že je dílem šílených architektů. Ve skutečnosti je geniálním kompromisem mezi výtahem a vlakem; visí na laně a zároveň se udržuje v kolejích.

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

V tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích se nachází jedinečná sbírka památek z historie městské hromadné dopravy v hlavním městě ČR. Jsou v ní představeny více než čtyři desítky historických vozidel a mnoho dalších exponátů – modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek a plánků.

Turistická tramvaj 42 v Praze

3.1.
29.12.
Turistická tramvaj 42 v Praze

Prohlédněte si krásy metropole z okna historické tramvaje, na trase linky 42. Turistická tramvaj propojuje městské památky formou okružní jízdy a staví na všech zastávkách na trase s možností opakovaného výstupu a nástupu cestujících.

Další aktuality

Setmělým skleníkem Fata Morgana se projdete i v březnu

Navštívit tropický deštný prales v noci, to se podaří opravdu jen málokomu. Poznejte unikátní skleník Fata Morgana za tmy, kdy vykvétají druhy rostlin, které jsou opylovány nočními motýly. Během března si tento jedinečný zážitek můžete vychutnat v pátek i v sobotu vždy od 18:50 hodin. Přijďte se projít džunglí, která nespí. Noční procházka je možná do 23. 3. 2024!
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.3. – 3.3.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Smetana Gala – Slavnostní koncert k 200. výročí narození Bedřicha Smetany, Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Smetana u Dvořáka, Paxiho dobrodružství – Sluneční soustava. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Jak se pražské středověké ghetto proměnilo v luxusní obchodní třídu? Kolikrát, odkud a kam se stěhovala kašna na Uhelném trhu? Kde stávala tajemná Foglarova Stínadla a které stavby navždy zmizely při asanaci historického centra? A víte, že Zlatou uličku nenajdete jen na Pražském hradě, ale i v srdci Starého Města? Na všechny tyto všetečné otázky odpoví portál Kudy z nudy.
Praha | Zážitky

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

K největším hvězdám, které vyučovaly na Univerzitě Karlově v Praze, patřil Albert Einstein (1879–1955). Přijel na jaře 1911 a v Praze působil tři semestry. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jeho stopách a podívat se, kde bydlel a kde pracoval jeden z nejslavnějších vědců všech dob.
Praha | Zážitky

Nelezte v březnu za kamna a nechte se vylákat na výstavy květin

Chcete si alespoň na chvilku odskočit ze středoevropské zimy do příjemně vlahého tropického pralesa? Recept je docela jednoduchý: stačí se vypravit do skleníku Fata Morgana v botanické zahradě v Praze-Troji, za tropickými květinami do botanické zahrady v Liberci nebo na výstavu kamélií do Rájce nad Svitavou.
Praha | Příroda

Kalendář 2024: Úřad vlády otevře letos své paláce pro veřejnost nejen o státních svátcích

Oblíbené dny otevřených dveří historických objektů spravovaných Úřadem vlády budou pokračovat o vybraných víkendech a státních svátcích i v roce 2024. Úřad vlády zve zájemce z řady veřejnosti na prohlídky Kramářovy vily, Hrzánského a Lichtenštejnského paláce, Strakovy akademie v Praze i Benešovy vily v Sezimově Ústí. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kdy se letos brány těchto budov otevřou.
Praha | Památky

Lední medvědi slaví svůj svátek: připomeňte si mezinárodní den ledních medvědů

Lední medvědi slaví svátek! 27. únor je Mezinárodní den ledních medvědů, který připomíná, že je tato šelma na seznamu ohrožených druhů. Lední medvědi jsou typickými obyvateli severní polární oblasti. Jejich hlavní zdroj potravy tvoří tuleni, ale v období nedostatku potravy dokážou hladovět i několik měsíců. Ztráta životního prostředí v důsledku oteplování je pro ně největší současnou hrozbou. Lední medvědi jsou největšími žijícími predátory na zemi a vyskytují se především v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie.
Praha | Příroda

Farmářské trhy na Jiřáku startují

Farmářské tržiště Jiřák zahájí pravidelný týdenní provoz už ve středu 28. února. Obyvatelé Vinohrad, Žižkova a blízkého i vzdáleného okolí tak mohou nakupovat na oblíbeném trhu sezónní potraviny. Nebude chybět kvalitní čerstvé pečivo včetně bezlepkového a celozrnného, tradiční kváskový chléb, domácí cukrárny, sirupy, med, koření, sušené byliny, marmelády a další lokální potraviny zimní sezóny.
Praha | Gurmánská turistika