Úvod > Česká nej > Historické > Šporkové: šlechtický rod, který vybudoval barokní areál v Kuksu
Historické

Šporkové: šlechtický rod, který vybudoval barokní areál v Kuksu

Barokní areál s Hospitalem v Kuksu, zámek v Lysé nad Labem anebo půvabný zámeček Bon Repos: všechna tato místa vybudoval rod Šporků. Jeho nejvýznamnějším členem byl František Antonín Špork, který se proslavil také jako mecenáš řady významných umělců.
Přestože jméno hraběte Šporka je trvale spojené s vybudováním Kuksu a zámku s krásným parkem v Lysé nad Labem, celý život ho provázela pověst sedlákova vnuka a syna pasáka vepřů. Nebyla to pomluva, ale prostý fakt: jeho otec Jan (1597–1679) pocházel ze dvora Sporck u města Delbrück ve Vestfálstku. Vstoupil do armády jako obyčejný voják, dotáhl to až na hodnost generála a polního maršála, a v bitvě na Bílé hoře bojoval na císařské straně, což mu zajistilo velký majetek za zásluhy. Dvakrát se oženil a v armádě sloužil až do vysokého věku.

Z jeho druhého manželství pocházel právě František Antonín Špork (1662–1738), jedna z nejpozoruhodnějších osobností českého baroka. Od roku 1690 byl místodržitelem v českých zemích, ale významnější úřad nezískal: tehdejší šlechta mu jasně dala najevo, že jako potomek pasáka vepřů mezi ně nepatří. Proto odešel z Prahy, kterou dokonce označil za doupě mordýřské, a stal se dokonalým venkovským šlechticem. Výsledek jeho snah je patrný hlavně v Kuksu, areálu se sochařskou výzdobou od Matyáše Bernarda Brauna, kde vybudoval tehdy nejslavnější lázně Evropy. Kromě toho v Čechách zavedl tradici parforsních honů a hry na lesní roh, postavil zámeček Bon Repos, na vrchu Vysoká u Kutné Hory postavil letohrádek Belveder s osmibokou kaplí sv. Jana Křtitele, vybavil několik kostelů, do Choustníkova Hradiště uvedl řád celestýnek řehole sv. Augustýna, a také založil dva řády, lovecký řád svatého Huberta a řád Orla s křížem. Jeho zásluhou také do českých zemí přijeli zahraniční hudební mistři, například Antonio Vivaldi, který opakovaně koncertoval ve Šporkově pražském operním divadle, poprvé roku 1730.

Protože jeho synové se nedožili dospělosti, v roce 1718 hrabě Špork adoptoval Františka Karla ze Swéerts-Reistu (1688–1757), manžela své dcery Anny Kateřiny (1689–1754). Ti se stali dědici šporkovského majetku a nositelem spojeného rodového jména Swéerts-Sporck.

Jejich potomci už zastávali vysoké státní úřady, na které starší hrabě Špork nikdy nedosáhl. Rod vymřel za první republiky, poslední Swéerts-Sporck se přestěhoval do Německa a kvůli německému občanství mu československé úřady v roce 1935 odebraly právo patronátu nad špitálem v Kuksu.
Po stopách šlechtických rodů: s rodem Šporků do barokních lázní v Kuksu

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Šporků do barokních lázní v Kuksu

Zatímco jinde se v období baroka bořilo, přestavovalo a upravovalo, v Kuksu se stavět teprve začínalo. Údolí Labe si hrabě Špork vyhlédl pro Hospital, majestátní stavbu, která měla sloužit jako útulek pro starce a válečné veterány. Pod kostelem Nejsvětější Trojice, který tvoří centrální část hospitalu, dnes i on sní svůj věčný sen o věčné barokní kráse Kuksu.

Rentzovo muzeum barokního tisku v Kuksu

Rentzovo muzeum barokního tisku v Kuksu

Muzeum barokního tisku v Kuksu připomíná významnou osobonost dvorního mědirytce Michaela Heinricha Rentze hrabětě Františka Antonína von Sporcka.

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

Sedm ctností – dobré, radostné a krásné lidské vlastnosti

Sedm ctností – dobré, radostné a krásné lidské vlastnosti

Jedna ze symbolických sedmiček spojuje sedm hlavních ctností. Jejich výčet najdeme v básni Psychomachia římského básníka, právníka a politika Aurelia Prudentia Clementa (348 – okolo 410). Od 6. století a časů papeže Řehoře I. Velikého ale ctnosti také jako protiklad provázejí smrtelné hříchy.

Vinařská stezka na Kuksu

Vinařská stezka na Kuksu

Historický vinohrad byl nakonec obnoven roku 2005 na místě zvaném „Nad zámkem“, kde také začíná Naučná vinařská stezka. Návštěvníci se na ní seznámí s historií i současností vinařství, s prací na vinohradu, informační tabule vysvětlují odlišnosti jednotlivých odrůd vinné révy.

Vinice Páně na Kuksu

Vinice Páně na Kuksu

Pokud se chcete projít po vinohradu, pokochat se pohledem na dozrávající hrozny, a navíc se třeba i něco málo o vínu dozvědět, nemusíte nutně až na jižní Moravu. Jednu romantickou vinařskou stezku najdete na obnovené vinici v Kuksu v Podkrkonoší.

800 let vánočních betlémů: první postavil v roce 1223 František z Assisi

800 let vánočních betlémů: první postavil v roce 1223 František z Assisi

Celý svět si letos připomíná 800 let od prvního postavení betléma Františkem z Assisi. Česká republika je na špičce světového lidového betlémářství a betlémy objevíte během adventu a Vánoc skutečně všude, od maličkých, co se vejdou do ořechové skořápky, až po obří betlémské scény s postavami v nadlidské velikosti ze dřeva či slámy. Odkud se ale tahle tradice vlastně vzala a kde se odehrálo první představení živého betléma?

Lom svatého Klimenta u Kuksu

Lom svatého Klimenta u Kuksu

V pískovcovém lomu svatého Klimenta se v minulosti těžil kámen používaný pro stavební účely, dnes je v něm galerie soch pod širým nebem, kterou doplňuje tvorba moderních umělců – účastníků sochařských sympozií, která se zde pořádají.

Šporkovská hrobka v Kuksu

Šporkovská hrobka v Kuksu

V klenutém prostoru krypty kostela Nejsvětější Trojice se seznámíte s příběhem pochovaných členů rodu Šporků a Swéerts-Šporků.

Audiovizuální lapidárium originálních soch Matyáše Bernarda Brauna

Audiovizuální lapidárium originálních soch Matyáše Bernarda Brauna

Zámecký areál ve Valči na Karlovarsku skrývá mnoho pokladů. Vedle Kuksu disponuje největším množstvím soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Některé je možné uvidět venku, ale většina z nich je prezentována v unikátní audiovizuální expozici.

Křížová cesta na Kuksu – příběh utrpení a nadějí člověka

Křížová cesta na Kuksu – příběh utrpení a nadějí člověka

Křížová cesta na Kuksu je novodobým pojetím 300 let staré myšlenky hraběte F. A. Šporka. Novou křížovou cestu vytvořil spolu s dalšími autory sochař Vladimír Preclík, který měl vřelý vztah k této krajině. Sochy najdete na úpatí zalesněného svahu nad železniční tratí mezi Žirčí a Stanovicemi.

Kuks

Kuks

Kuks je místo, kam se jezdí obdivovat neřesti. Ve velkolepém barokním areálu kousek od Jaroměře v údolí řeky Labe si totiž kromě Hospitalu, kostela a barokní lékárny můžete prohlédnout terasy se sochařskými alegoriemi ctností a neřestí od věhlasného sochaře Matyáše Bernarda Brauna.

Braunův Betlém – největší sochařská galerie pod širým nebem

Braunův Betlém – největší sochařská galerie pod širým nebem

Kuks je velkolepý barokní areál kousek v údolí řeky Labe. Na přelomu 17. a 18. století tu hrabě František Antonín Špork založil lázně a také Hospital, místo odpočinku vysloužilých vojáků, o které pečoval řád milosrdných bratří. O sochařskou výzdobu se postaral Matyáš Bernard Braun. Kromě alegorií Ctností a Neřestí je jeho dílem také unikátní sochařská galerie pod širým nebem, zvaná podle svého autora Braunův Betlém.

Hospital Kuks – nejvýznamnější soubor barokních soch v České republice

Hospital Kuks – nejvýznamnější soubor barokních soch v České republice

Unikátní barokní komplex na Kuksu tvoří bývalý klášter se špitálem, zaopatřovací ústav pro vysloužilé vojáky a konvent milosrdných bratří u kostela nejsvětější Trojice, který nechal roku 1692 postavit hrabě František Antonín Špork. Sochařskou výzdobou areálu byl pověřen Matyáš Bernard Braun, který vytvořil soubor 22 soch z cyklu Ctností a Neřestí.

Perly Petra Brandla – barokního mistra plátna

Perly Petra Brandla – barokního mistra plátna

Petr Jan Brandl, německy Peter Johann Brandl, on sám se psal Petrus Brandl (24. října 1668 Praha – 24. září 1735 Kutná Hora), byl český malíř, jeden z hlavních představitelů vrcholného baroka v Čechách. Posunul hranice středoevropského baroka u malířském umění. Díky němu si pod pojmem barokní malba nejen kunsthistorici představí typickou postavu, barevné tónování i krajinu. Zveme vás k prohlídce jeho díla na vlastní oči! Řekneme vám, kde s jeho díly můžete dodnes setkat.

#světovéČesko a zámek Valeč: barokní svět na úpatí Doupovských hor

#světovéČesko a zámek Valeč: barokní svět na úpatí Doupovských hor

Kdo má rád baroko, ten objeví ráj na zemi ve Valči, historickém městečku na úpatí Doupovských hor poblíž Karlových Varů. Právě tady můžete navštívit celoročně otevřený barokní zámek s nesmírně zajímavým parkem, tajuplným letohrádkem a druhým největším souborem soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna v Čechách. Víc jich najdete jedině v Kuksu!

Hospitál Kuks oceněn Grand Prix ceny Europa Nostra

Hospitál Kuks oceněn Grand Prix ceny Europa Nostra

Obnova barokního hospitálu Kuks získala Grand Prix Ceny Evropského kulturního dědictví Europa Nostra. Zařadila se tak mezi špičku z 29 letošních laureátů prestižního ocenění. Česká republika získala hned dvě ocenění. Za obnovu barokního hospitálu Kuks a za vzdělávací projekt Památky nás baví.

#světovéČesko a rušný život hraběte Šporka na Kuksu – anebo ve Versailles?

#světovéČesko a rušný život hraběte Šporka na Kuksu – anebo ve Versailles?

V dobách baroka bylo venkovské sídlo obrazem moci i vkusu. A pokud šlo o okázalý areál, jehož podobu určili nejlepší architekti, zahradníci a umělci té doby, tím lépe: svět žasnul a majitel té krásy se mohl radovat. Platilo to pro Krále Slunce Ludvíka XIV. a jeho Versailles stejně jako pro hraběte Šporka a jeho Kuks.

Lázeňský areál v Kuksu

Lázeňský areál v Kuksu

Velkolepý projekt tvorby lázeňského areálu s mnoha uměleckými díly, citlivě zakomponovaný do krajiny, vypracoval zřejmě italský architekt G. B. Alliprandi na objednávku hraběte F.A.Sporcka.

Galerie českého vína Kuks

Galerie českého vína Kuks

Prodejní expozice vín českého vinařského regionu. Ucelená kolekce produkce českých vinařů, svým rozsahem ojedinělá a největší v naší republice.

Naučná stezka Betlém – procházka barokem na Kuksu

Naučná stezka Betlém – procházka barokem na Kuksu

Na trase naučné stezky jsou umístěny informační panely, které vás seznámí s historií jednotlivých památek. Okružní naučná stezka Betlém – Kuks měří celkem 7 km a vede pestrým terénem v malebné krajině labského údolí.

Lapidárium soch Matyáše Bernarda Brauna v Josefově

Lapidárium soch Matyáše Bernarda Brauna v Josefově

Lapidárium barokních soch Matyáše Bernarda Brauna se nachází v kasematních prostorách bastionu č. 1 Josefovské pevnosti. Lapidárium bývalo součástí hlavní prohlídkové trasy, avšak nyní je již přístupné samostatně.

Vernisáž výstavy Ctnosti a Neřesti na hospitálu Kuks

14 velkoformátových obrazů.
Kuks, Královéhradecký kraj

Můžem i s mužem 2 na hospitálu Kuks

Divadlo.
Kuks, Královéhradecký kraj

Hypnotizér na hospitálu Kuks

Hypnotizér a mentalista Jakub Kroulík.
Kuks, Královéhradecký kraj

Krasavci na hospitálu Kuks

Přijďte sledovat zoufalé pokusy majitele a stálých hostů hospody U Krasavce o její záchranu před developery, kteří ji chtějí zbourat a postavit obchodní centrum. Jaký plán se zrodí v zoufalých hlavách našich hrdinů?
Kuks, Královéhradecký kraj

Všechno je dovoleno na hospitálu Kuks

Divadlo.
Kuks, Královéhradecký kraj

Bestiář na hospitálu Kuks

Divadelní představení.
Kuks, Královéhradecký kraj

Koncert Andrey Kalivodové na hospitálu Kuks

Koncert.
Kuks, Královéhradecký kraj

Koncert Jany Veberové na Kuksu

Během večera zazní skladby W. A. Mozarta, F. Schuberta, A. Dvořáka a dalších významných skladatelů. Výtěžek z koncertu podpoří Domov sv. Josefa v Žirči.
Kuks, Královéhradecký kraj

Šporkovská hrobka v Kuksu

V klenutém prostoru krypty kostela Nejsvětější Trojice se seznámíte s příběhem pochovaných členů rodu Šporků a Swéerts-Šporků.
Kuks, Královéhradecký kraj

Bylinková zahrada Kuks

Bylinková zahrada se rozprostírá za budovou hospitálu už od dob jeho vzniku na počátku 18. století. Vždy se zde pěstovaly léčivky pro potřeby lékárny U Granátového jablka, ale také ovoce a zelenina pro hospitální kuchyni. Návštěvníci si zde mohou odpočinout i zakoupit základní sortiment bylinek.
Kuks, Královéhradecký kraj

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.
Kuks, Královéhradecký kraj

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum je střediskem Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. V prostorách Hospitálu Kuks provozuje dvě stálé expozice k dějinám české farmacie.
Kuks, Královéhradecký kraj

Inundační most v Kuksu

Inundační (záplavový) kamenný klenutý most z konce 18. století překlenuje zátopové území u řeky Labe. Propojuje obec Kuks se schodištěm špitální terasy a je dokladem technické zdatnosti své doby. V roce 2002 byl zařazen mezi národní kulturní památky České republiky.
Kuks, Královéhradecký kraj

Rentzovo muzeum barokního tisku v Kuksu

Muzeum barokního tisku v Kuksu připomíná významnou osobonost dvorního mědirytce Michaela Heinricha Rentze hrabětě Františka Antonína von Sporcka.
Kuks, Královéhradecký kraj

Únikové hry na Kuksu

V Kuksu rádi unikáme realitě všedních dní. Nechte se zlákat i vy! Na výběr máte ze tří originálních únikových her. Jedna vás zavede do temných útrob barokního sklepení, další dvě zažijete pod širým nebem a s tajemným kufrem v ruce.
Kuks, Královéhradecký kraj

Vinařská stezka na Kuksu

Historický vinohrad byl nakonec obnoven roku 2005 na místě zvaném „Nad zámkem“, kde také začíná Naučná vinařská stezka. Návštěvníci se na ní seznámí s historií i současností vinařství, s prací na vinohradu, informační tabule vysvětlují odlišnosti jednotlivých odrůd vinné révy.
Kuks, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace

Vinice Páně na Kuksu

Pokud se chcete projít po vinohradu, pokochat se pohledem na dozrávající hrozny, a navíc se třeba i něco málo o vínu dozvědět, nemusíte nutně až na jižní Moravu. Jednu romantickou vinařskou stezku najdete na obnovené vinici v Kuksu v Podkrkonoší.
Kuks, Královéhradecký kraj

LoriCafé Kuks

Kavárna v Kuksu nabízí tu nejlepší kávu od Palerma na sever a zajímavé alkoholické i nealkoholické nápoje. Kromě toho chystá každý den čerstvé dezerty, domácí polévku zapečené francouzské Panini, zmrzlinu i poháry.
Kuks, Královéhradecký kraj

Galerie českého vína Kuks

Prodejní expozice vín českého vinařského regionu. Ucelená kolekce produkce českých vinařů, svým rozsahem ojedinělá a největší v naší republice.
Kuks, Královéhradecký kraj

Hostinec u Zlatého slunce v barokním Kuksu

Hostinec u Zlatého slunce byl založen hrabětem F. A. Sporckem v r. 1699. Aktuálně je hostinec uzavřen a probíhá jeho rekonstrukce.
Kuks, Královéhradecký kraj

Penzion a restaurace Šporkův Mlýn

Na Šporkově Mlýně se dnes již netočí mlýnské kolo, ale dobré vychlazené pivo, Kofola i malinovka, na které se vždy s oblibou zastavují vodáci, cyklisté i pěší turisté, navštěvující památky v okolí.
Stanovice, Královéhradecký kraj

Farma Nová Amerika

Ubytování v malebné krajině krkonošského podhůří! Farma Nová Amerika je součástí zemědělské společnosti Karsit Agro. Po ránu Vás probudí nejen cvrlikání vrabců, ale i občasné zabučení místních kraviček. Nebližší větší město Dvůr Králové nad Labem je hotelu vzdáleno 11 km.
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Café Damián – bylinková kavárna v Žirči

Načerpejte síly v kavárně, která dává smysl. Café Damián probudí vaše smysly nejen výbornými zákusky a domácími sirupy Camellus. Navíc podpoříte zaměstnance chráněných dílen, kteří zde pracují.
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Yurt in the Wood – glamping v jurtě

Nabízíme ubytování v glampingu Yurt in the Wood. Jurta je umístěna v okrajové části lesa v blízkosti Dvora Králové nad Labem. Svou tradiční kruhovou stavbou poskytne nezapomenutelný zážitek.
Hřibojedy, Královéhradecký kraj