Úvod > Aktuality > #světovéČesko a rušný život hraběte Šporka na Kuksu – anebo ve Versailles?
Památky

#světovéČesko a rušný život hraběte Šporka na Kuksu – anebo ve Versailles?

  • Vydáno17. června 2020
V dobách baroka bylo venkovské sídlo obrazem moci i vkusu. A pokud šlo o okázalý areál, jehož podobu určili nejlepší architekti, zahradníci a umělci té doby, tím lépe: svět žasnul a majitel té krásy se mohl radovat. Platilo to pro Krále Slunce Ludvíka XIV. a jeho Versailles stejně jako pro hraběte Šporka a jeho Kuks.

Tip na výlet do Kuksu, kde vizionář Špork vybudoval ostrov barokního umění

Kuks
Versailles
Krásný barokní areál v Kuksu mezi Jaroměří a Dvorem Králové nad Labem budoval známý architekt Giovanni Battista Alliprandi. Jeho zakladatel František Antonín Špork (1662–1738) tu chtěl mít své malé Versailles s jeho nádhernými paláci a pavilony, rozlehlými parky a upravenými zahradami, a hlavně s jeho rušným životem. Tak se zrodil ostrov barokního umění a obraz ideálního světa, kde si podávala ruce věčnost a smrt se životem a zábava s rozjímáním.
 

Jak se staví Kuks

Při výletu do Kuksu uvidíte jen torzo někdejšího projektu, díky němuž se na přelomu 17. a 18. století mělké údolí proměnilo v důmyslnou scenérii s hraběcí rezidencí, lázněmi, klášterem a hospitalem. Veškerou pozornost přitahuje monumentální budova Hospitalu, v jejímž středu stojí kostel Nejsvětější Trojice. Podle plánů italského architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho se budoval od roku 1707, vysvěcen ale byl až 20. srpna 1717. Současně s kostelem, jehož krypta měla v budoucnosti posloužit jako hraběcí hrobka, se stavěly také budovy po obou stranách chrámu – špitál a křídlo, určené pro přestárlé válečné veterány z okolí. Zároveň se zřizovala špitální zahrada, za kterou později vznikl ještě hřbitov válečných veteránů s kaplí.

Samozřejmě nesmíme zapomenout na alegorie Ctností a Neřestí, bez nichž by Kuks nebyl Kuksem: nejznámější sochař českého vrcholného baroka Matyáš Bernard Braun (1684–1738) je prý vytvořil během pouhých dvou let. Do údolí Labe se dívají z teras před Hospitalem už od roku 1720. Doplňují je postavy Osmera blahoslavenství, andělé Blažené a Žalostné smrti a sochy Křesťanských bojovníků.
 

Stopy po starých lázních

Dnes si Hospital mnozí pletou se zámkem, ten ale býval jinde: Šporkova letní rezidence s lázněmi stávala na levém labském břehu. Od zámku vedly na obě strany dřevěné lázeňské kolonády, k Labi a dalším lázeňským budovám se scházelo po tři metry širokém kamenném schodišti s dvaapadesáti schody. Po něm se ostatně můžete procházet dodnes, společně se čtyřmi malými domky patří k tomu málu, co z lázní zbylo. Zábradlí na obou stranách tvoří kaskádovité kamenné žlaby, v nichž tehdy zurčela voda z kukských pramenů. Součástí schodiště bývala ještě kašna, kde kamenný Polyfémos vyhrával líbivou melodii: v zádech sochy totiž byl umístěný hrací strojek, který rozeznívala padající voda.

Prameny sice nebyly nijak výrazné, ale byly tu: právě díky nim se Kuks zařadil k nejproslulejším lázním v českých zemích, které se věhlasem rovnaly Karlovým Varům. Ve skutečnosti šlo o obyčejnou vodu s větším obsahem železa, jejich příznivou analýzu si prý hrabě Špork pojistil úplatkem.

Lázně dosáhly největšího rozmachu začátkem 18. století, ale jejich sláva trvala jen krátce. Úpadek začal záhy po smrti hraběte Šporka v roce 1738 a hlavně po ničivé povodni v roce 1740. Z lázeňského a zámeckého areálu nezbylo skoro nic. Zmizelo závodiště, divadlo, keřové bludiště i alegorické sochy trpaslíků či harlekýnů na mostě. Zámek tu stál až do 20. století, ale po požáru byly jeho ruiny 1901 strženy a dnes už jeho podobu známe jen z fotografií.
 

Co navštívit v Kuksu?

  • Šporkova špitální nadace přežila až do roku 1949. O potřebné se celá staletí staral řád Milosrdných bratří, který připomíná zahrada s léčivými bylinami a lékárna U granátového jablka.
  • Při prohlídkách Hospitalu můžete nahlédnout i do Šporkovy hrobky a bývalého hlavního nemocničního sálu, kde je k vidění lapidárium s originály Braunových soch.
  • Na prohlídky expozic Kouzlo apatyky a Z apatyky do fabriky, která se jako jediná u nás věnuje výrobě léků, zve České farmaceutické muzeum.
  • Prohlédnout si můžete i muzeum Šporkova dvorního rytce: víte, že dílo Michaela Heinricha Rentze (1698–1758) je významem, kvalitou a rozsahem srovnatelné s prací sochaře Matyáše Bernarda Brauna?
  • Návštěva Kuksu nikdy nebude úplná bez prohlídky moderní křížové cesty a hlavně Braunova betléma, souboru soch a pískovcových reliéfů v nedalekém lese. Název napovídá, že jde o díla sochaře M. B. Brauna a jeho žáků z let 1711 až 1734.
Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa Východních Čech. Právě sem umístila Božena Němcová děj svého díla Babička. Tady někde chodily skutečné předobrazy babičky, vévodkyně Zaháňské, Barunky a jejích sourozenců, psů Sultána a Tyrla i bláznivé Viktorky.

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

Naučná stezka Betlém – procházka barokem na Kuksu

Naučná stezka Betlém – procházka barokem na Kuksu

Na trase naučné stezky jsou umístěny informační panely, které vás seznámí s historií jednotlivých památek. Okružní naučná stezka Betlém – Kuks měří celkem 7 km a vede pestrým terénem v malebné krajině labského údolí.

Cyklostezka Hradec Králové – Kuks

Cyklostezka Hradec Králové – Kuks

Od roku 2013 mohou milovníci cyklostezek vyzkoušet novou stezku na trase Hradec Králové-Kuks. Cyklostezka Hradec Králové/Josefov/Kuks je součástí dálkové Labské stezky. Nová trasa je jednou z nejdelších souvislých cyklotras v ČR. Je vhodná i pro bruslaře, handbiky a kolečkové vozíky.

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí cca 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum je střediskem Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. V prostorách Hospitálu Kuks provozuje dvě stálé expozice k dějinám české farmacie.

Lapidárium soch Matyáše Bernarda Brauna v Josefově

Lapidárium soch Matyáše Bernarda Brauna v Josefově

Lapidárium barokních soch Matyáše Bernarda Brauna se nachází v kasematních prostorách bastionu č. 1 Josefovské pevnosti. Lapidárium bývalo součástí hlavní prohlídkové trasy, avšak nyní je již přístupné samostatně.

Křížová cesta na Kuksu – příběh utrpení a nadějí člověka

Křížová cesta na Kuksu – příběh utrpení a nadějí člověka

Křížová cesta na Kuksu je novodobým pojetím 300 let staré myšlenky hraběte F. A. Šporka. Novou křížovou cestu vytvořil spolu s dalšími autory sochař Vladimír Preclík, který měl vřelý vztah k této krajině. Sochy najdete na úpatí zalesněného svahu nad železniční tratí mezi Žirčí a Stanovicemi.

Galerie českého vína Kuks

Galerie českého vína Kuks

Prodejní expozice vín českého vinařského regionu. Ucelená kolekce produkce českých vinařů, svým rozsahem ojedinělá a největší v naší republice.

Lázeňský areál v Kuksu

Lázeňský areál v Kuksu

Velkolepý projekt tvorby lázeňského areálu s mnoha uměleckými díly, citlivě zakomponovaný do krajiny, vypracoval zřejmě italský architekt G. B. Alliprandi na objednávku hraběte F.A.Sporcka.

Další aktuality

Objevte kouzlo adventu v Babiččině údolí

Babiččino údolí u České Skalice má svoje kouzlo i v zimě. Místa proslavená románem Boženy Němcové Babička i jeho filmovými přepisy jsou atraktivní jak pro milovníky přírody, tak historie. Od 5. do 9. prosince 2023 údolí ožije již tradiční akcí Advent v Babiččině údolí.
Královéhradecký kraj | Památky

Pevnost Stachelberg má v sobotu otevřeno

Krkonošská pevnost Stachelberg, umístěná mezi Trutnovem a Žacléřem, zve návštěvníky na prohlídky i v prosinci, a to každou sobotu ve 13:00 hodin. Do širokého kraje se pak můžete podívat z rozhledny Eliška.
Královéhradecký kraj | Příroda

Na Černé Hoře již zahajují lyžařskou sezónu

Jedno z prvních lyžařských středisek zahajuje už v pátek 1. prosince 2023 novou lyžařskou sezónu! Pro zájemce bude otevřena bude sjezdovka Anděl a Černohorská s dojedzem ke kabince. Lyžovat se bude vejen v pátek, ale i po celý víkend – a navíc za speciální jízdné. Kabinková lanovka Černohorský Express a vlek Anděl budou v provozu od 9:00 do 16:00 hodin. 
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Vypravte se na adventní prohlídky a trh do Broumovského kláštera

Přijďte si do areálu broumovského kláštera vychutnat krásnou vánoční atmosféru spojenou s prodejem regionálních produktů (maso, sýry, medy...), čerstvého pečiva, vánočních stromků, živých kaprů, ukázkou řemesel a bohatým občerstvením. Na stříbrnou neděli 17. prosince proběhne tradiční Adventní trh, již v neděli 3. prosince začínají Adventní prohlídky kláštera. Ve svátečním období se dále konají Vánoční prohlídky a Silvestrovské prohlídky.
Královéhradecký kraj | Památky

#světovéČesko a bílé Vánoce, sněhové rekordy a sníh stokrát jinak

Paní Zima si letos pospíšila a i Vánoce už klepou na dveře. Navíc to vypadá, že nás po několika na sníh skoupých letech čekají na horách závěje a pocukrovaná krajina v nížinách. A kdyby náhodou přišla obleva, na Kudy z nudy víme o zajímavých místech, kde o led a sníh není nouze. Chce to jen trochu hledat a mít i pověstnou kapku štěstí. Ale třeba se nakonec dočkáme i bílých Vánoc!
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Vánoce se na zámku Hrádek u Nechanic slaví již od soboty

Zámek Hrádek u Nechanic připravil tradiční akci Vánoce na zámku. Od 2. do 17. prosince 2023 se o víkendech můžete při prohlídce vánočně upravených zámeckých interiérů seznámit s vánočními zvyky, tradicemi a s historickou vánoční výzdobou.
Královéhradecký kraj | Památky

Na Stezku korunami stromů Krkonoše přijdou čerti i Mikuláš

Stezka korunami stromů Krkonoše zve v sobotu 2. prosince 2023 na procházku lesem do korun stromů, které ožijí přítomností maskovaných čertů. Na stezku samozřejmě zavítá i Mikuláš s andělem. Jedná se o ideální příležitost pro kratší rodinný výlet.
Královéhradecký kraj | Příroda

Krkonošské skiareály jsou na zimu připraveny – na co se můžete těšit?

Vrcholky Krkonoš zasypal sníh a to znamená jediné. Lyžařská sezóna se nezadržitelně blíží. Skiareály nejvyšších tuzemských hor připravily na letošek hned několik obměn a lákadel. Kudy z nudy vám přináší souhrn novinek, které mohou pomoci při rozhodování, na kterou ze sjezdovek pořídit skipasy či sezónní permanentky.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty