Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Audiovizuální lapidárium originálních soch Matyáše Bernarda Brauna
Meleagor a Atalanta
Památky

Audiovizuální lapidárium originálních soch Matyáše Bernarda Brauna

Zámecký areál ve Valči na Karlovarsku skrývá mnoho pokladů. Vedle Kuksu disponuje největším množstvím soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Některé je možné uvidět venku, ale většina z nich je prezentována v unikátní audiovizuální expozici.
Valeč v Čechách je málo známým pokladem italského baroka, který se nachází v podhůří nepřístupných Doupovských hor nedaleko Karlových Varů. V zámeckém areálu nalezneme zámek, budovu antického divadla Teatron, palmový skleník a další skvosty. Zahradu zdobí i sochy z dílny. Naprostým unikátem je pak lapidárium 28 originálních soch, které si návštěvníci můžou prohlédnout v nové multimediální expozici.

Tyto sochy z dílny známého barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna a jeho synovce Antonína zdobily dříve zámecký areál. Představují alegorie lidských vlastností a postavy z řecké mytologie. Doplňovaly je desítky terakotových soch a honosná zahradní architektura.
 

Jaké postavy sochy znázorňují

V lapidáriu je možno vidět nejen sochy, jejichž kopie jsou k vidění v zámeckém parku (Dídó, Chronos a Selené, Chronos a Éós, Olympos, Silénos, Satyr, Pan, Dionýsos, Atys a Ia, Hermés a Afrodita, Meleagros a Atalanta, Afrodita, Deméter, Áres, Hérakles, David s nově domodelovanou hlavou, a nakonec již zmíněná socha hraběte Šporka), ale také ty, jejichž kopie byly z parku odcizeny v letech 2003–2004  (Marnivost, Lstivost, Skromnost, Filozofie, Básnictví, Polyhymnia a sousoší Dionýsos a Persefona). Jako úplná novinka pro ty, kteří znají jen stávající kopie soch v parku, jsou sochy Závist, Věrnost, Perseus a Andromeda, Obětování Ifigenie. Od nich se kopie do parku nikdy nedělaly.


Audiovizuální lapidárium originálních soch Matyáše Bernarda Brauna

V objektu bývalé zámecké kovárny vzniklo v roce 2020 lapidárium pro sochy, které měří od 195 do 300 centimetrů. Sochy postav řecké mytologie vytvořil Matyáš Braun pro Valeč kolem roku 1735. Expozice je audiovizuální – sochy doplňují světelné a zvukové efekty a návštěvníci si mohou volit z několika scénických režimů.  Na přípravě lapidária se podíleli studenti a učitelé ze Západočeské univerzity, Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Sochy jsou prezentovány pomocí scénických světel a zvuku s možností nastavení různých atmosfér. Soubor soch a sousoší, které původně stávaly na zámeckých terasách, jsou prezentovány v novém prostoru a kontextu.

Expozice je nainstalována tak, aby se návštěvníci mohli tváří v tvář se sochami skutečně setkat. Možnost vstoupit mezi sochy a v bezprostřední blízkosti za doprovodu audiovizuální kulisy přináší ojedinělý prožitek, který spojuje tři staletí staré originály se současným světem. Historie a současnost jsou na místě přítomné spolu, stejně jako den s nocí a tma se světlem. Třešničkou celé instalace je pak izolovaná socha Filozofie, za kterou je třeba podniknout lehce dobrodružnou cestu nebo jí spatřit pouze z povzdálí. 

Otevírací doba
Park je celoročně přístupný a vstupné je dobrovolné.  V infocentru Prádlena krom občerstvení zakoupíte vstupenky lapidária i do zámku (bez průvodce, k dispozici je průvodcovský text). V sezóně lze expozice navštívit i v rámci akraktivní noční prohlídky o víkendech, otevírací dobu je vždy lepší ověřit na zámeckém webu. V areálu zámku je také dostupné ubytování. Celkem je na zámku k dispozici 15 lůžek v 1. patře správní budovy. Lze pronajmout i sál ve správní budově, přilehlé prostory. Celý areál je unikátním místem např. pro svatební obřad. 

Cestování bez bariér
Bezbariérově se dostanete do zámeckého parku oběma vstupními branami. Bezbariérové je také zázemí společenských prostor ve správní budově zámku. Park je celoročně volně přístupný od úsvitu do soumraku.

Provozovatel

Státní zámek Valeč

Valeč v Čechách
364 55 Valeč
Tel.:
+420 353 399 731
Email:
info@zamek-valec.cz
Facebook:
https://www.faceb...
Instagram:
https://www.insta...
WWW:
www.zamek-valec.cz
WWW:
https://www.zamek...
GPS:
50,174778 13,252012
 
Region:
Karlovarský kraj
Oblast:
Postřelí
Obec:
Valeč
Tipy na výlet:
Valeč a okolí
 

Cena

Cena: 140 Kč

Snížená cena: 110 Kč

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Aktuality

Toulky krajem, Theatron v zámecké zahradě ve Valči

Pořad kytarových balad a veselých i napínavých pověstí.
Valeč, Karlovarský kraj

Za Valečskou květenou

Celodenní botanická exkurze.
Valeč, Karlovarský kraj

Geisslers Hofcomoedianten – divadlo u theatronu

Divadlo.
Valeč, Karlovarský kraj

Povaleč na zámku Valeč 2024

Zámek Valeč a jeho areál letos opět hostí festival plný hudby, divadla, workshopů, přednášek, výstav i filmů. Festival Povaleč se na vás těší 1. – 3. 8. 2024.
Valeč, Karlovarský kraj

Svátek dobré nálady Kryry

Město Kryry zve již na 23. ročník Svátku dobré nálady. 1. května celodenní Svátek dobré nálady s koncerty i otevřenou Schillerovou rozhlednou.
Kryry, Ústecký kraj

Pod tiskými břízkami

V krásné krajině Tisu u Blatna se můžete přidat již k 32. ročníku pochodu Pod tiskými břízkami.
Blatno, Ústecký kraj

Radonické májové slavnosti

Obřanské sdružení Naše radonicko všechny srdečně zve na 11. ročník Radonických májových slavností.
Radonice, Ústecký kraj

Valečská barokní křížová cesta

Začátek nově obnovené křížové cesty se nachází hned za Valčí, v zatáčce silnice vedoucí od zámeckého kostela Nejsvětější Trojice směrem k Vrbici.
Valeč, Karlovarský kraj

Netopýři na zámku Valeč

Barokní zámek obklopený romantickým parkem a honosící se sochařskou výzdobou od slavného Matyáše Bernarda Brauna skýtá po celý rok útočiště ohroženým netopýrům. Zaznamenáno tu bylo 12 druhů. Zimu přečkávají v historických pivovarských sklepích jde o nejvýznamnější známé zimoviště Doupovských hor.
Valeč, Karlovarský kraj

Zámek Valeč a barokní skvosty Matyáše Bernarda Brauna

Areál zámku Valeč na Karlovarsku tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat Teatron, letohrádek, skleník a sochy M. B. Brauna. Navštívit můžete dvě audiovizuální expozice. Zpestřením jsou víkendové noční prohlídky s lucernou.
Valeč, Karlovarský kraj

Kostel Narození svatého Jana Křtitele ve Valči

Původně gotický farní kostel Narození sv. Jana Křtitele byl postaven v polovině 13. století na náměstí uprostřed městečka Valeč.
Valeč, Karlovarský kraj

Muzeum Valeč v Čechách

Muzeum je uzavřeno.
Valeč, Karlovarský kraj

Kostel Nejsvětější Trojice se sloupem a sousoším ve Valči

Barokní zámecký kostel Nejsvětější Trojice byl vystavěn v letech 1722–1728 podle projektu italského architekta Giovanniho Antonia Bianna Rossy.
Valeč, Karlovarský kraj

Letohrádek v zámeckém parku Valeč

Původně barokní stavba v zámeckém parku Valeč je v současné době nepřístupná.
Valeč, Karlovarský kraj

Zřícenina hrádku Neuhaus ve Valči

Zřícenina Neuhaus se nachází na vrcholu kopce vzdáleném cca 1 km od zámku Valeč.
Valeč, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování v areálu zámku Valeč

Zájemcům o nocleh s výhledem do zámeckého parku nebo na barokní městečko Valeč, nedaleko Podbořan, se nabízí možnost ubytování přímo v zámeckém areálu ve správní budově č.p. 7.
Valeč, Karlovarský kraj

Kavárna Prádelna v zámeckém parku Valeč

Prádelna je infocentrum s kavárnou v areálu zámeckého parku ve Valči na Karlovarsku.
Valeč, Karlovarský kraj

Pivovar Valeč

Pivovar byl po mnoho dekád důležitou součástí centra Valče a nyní po necelých sto letech znovu zaujme svou pozici propojující labužnictví, slovesnou kulturu, moderní techniku i zodpovědnost k tradici. Otevře v roce 2023.
Valeč, Karlovarský kraj

Struhařské křížaly z Bio farmy Struhaře

Jedná se o sušené ovoce z vlastních sadů – ručně česaná a s láskou sušená jablka, hrušky a švestky. Struhařské křížaly získaly certifikát Krušnohoří regionální produkt.
Lubenec, Ústecký kraj

Zámecký pivovar Chyše

Součástí zámeckého areálu je taktéž panský pivovar, který byl vystavěn v letech 1839 – 1841. V historických interiérech pivovaru vás uvítá stylový restaurant a tradiční pivnice. Přijďte ochutnat speciality pivní kuchyně, ale především – dopřejte si chyšské pivo vařené dle staročeských receptur.
Chyše, Karlovarský kraj

Penzion Harmonie ve Žluticích

Ve Žluticích asi 30 km od Karlových Varů leží Penzion Harmonie, který kromě příjemného a nového ubytování nabízí možnost sportovních aktivit pomocí dvou simulátorů Visual.
Žlutice, Karlovarský kraj

Penzion Nad hradbami Žlutice

Ubytování v poklidném prostředí Žlutic najdete v Penzionu Nad hradbami. Penzion je po celkové rekonstrukci, čemuž odpovídá i kvalita ubytování. Stravování je možné v restauraci penzionu.
Žlutice, Karlovarský kraj

Restaurace Pub Cihelna Žlutice

Útulné a stylové prostředí nové restaurace, kvalitní a chutná jídla, bohatý nápojový lístek a výběr z několika druhů pěnivého moku čeká na vás nedaleko Velkého náměstí v obci Žlutice, v restauraci Pub Cihelna.
Žlutice, Karlovarský kraj