Úvod > Co chcete dělat? > Audiovizuální lapidárium originálních soch Matyáše Bernarda Brauna
Meleagor a Atalanta
"> Meleagor a Atalanta "> Perseus a Andromeda "> Lapi "> Lapi4 "> Filozofie "> Špork detail "> Lapi1
Přidat foto
Památky

Audiovizuální lapidárium originálních soch Matyáše Bernarda Brauna

Zámecký areál ve Valči na Karlovarsku skrývá mnoho pokladů. Vedle Kuksu disponuje největším množstvím soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Některé je možné uvidět venku, ale většina z nich je prezentována v unikátní audiovizuální expozici.
Valeč v Čechách je málo známým pokladem italského baroka, který se nachází v podhůří nepřístupných Doupovských hor nedaleko Karlových Varů. V zámeckém areálu nalezneme zámek, budovu antického divadla Teatron, palmový skleník a další skvosty. Zahradu zdobí i sochy z dílny . Naprostým unikátem je pak lapidárium 28 originálních soch, které si návštěvníci můžou prohlédnout v nové multimediální expozici.


Audiovizuální lapidárium originálních soch Matyáše Bernarda Brauna

V objektu bývalé zámecké kovárny vzniklo v roce 2020 lapidárium pro sochy, které měří od 195 do 300 centimetrů. Sochy postav řecké mytologie vytvořil Matyáš Braun pro Valeč kolem roku 1735. Expozice je audiovizuální – sochy doplňují světelné a zvukové efekty a návštěvníci si mohou volit z několika scénických režimů.  Na přípravě lapidária se podíleli studenti a učitelé ze Západočeské univerzity, Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Sochy jsou prezentovány pomocí scénických světel a zvuku s možností nastavení různých atmosfér. Soubor soch a sousoší, které původně stávaly na zámeckých terasách, jsou prezentovány v novém prostoru a kontextu.

Expozice je nainstalována tak, aby se návštěvníci mohli tváří v tvář se sochami skutečně setkat. Možnost vstoupit mezi sochy a v bezprostřední blízkosti za doprovodu audiovizuální kulisy přináší ojedinělý prožitek, který spojuje tři staletí staré originály se současným světem. Historie a současnost jsou na místě přítomné spolu, stejně jako den s nocí a tma se světlem. Třešničkou celé instalace je pak izolovaná socha Filozofie, za kterou je třeba podniknout lehce dobrodružnou cestu nebo jí spatřit pouze z povzdálí. 

Otevírací doba
Park je celoročně přístupný a vstupné je dobrovolné.  V infocentru Prádlena krom občerstvení zakoupíte vstupenky lapidária i do zámku (bez průvodce, k dispozici je průvodcovský text). V sezóně lze expozice navštívit i v rámci akraktivní noční prohlídky o víkendech, otevírací dobu je vždy lepší ověřit na zámeckém webu. V areálu zámku je také dostupné ubytování. Celkem je na zámku k dispozici 15 lůžek v 1. patře správní budovy. Lze pronajmout i sál ve správní budově, přilehlé prostory. Celý areál je unikátním místem např. pro svatební obřad. 

Cestování bez bariér
Bezbariérově se dostanete do zámeckého parku oběma vstupními branami. Bezbariérové je také zázemí společenských prostor ve správní budově zámku. Park je celoročně volně přístupný od úsvitu do soumraku.
Zobrazit více

Provozovatel

Státní zámek Valeč

Valeč v Čechách
364 55 Valeč
Tel.:
+420 353 399 731
Email:
info@zamek-valec.cz
Facebook:
https://www.faceb...
Instagram:
https://www.insta...
WWW:
www.zamek-valec.cz
WWW:
https://www.zamek...
GPS:
50,174778 13,252012
 
Region:
Karlovarský kraj
Oblast:
Postřelí
Město:
Valeč
 

Vstupné

Cena: 140 Kč

Snížená cena: 110 Kč

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování v areálu zámku Valeč

Ubytování v areálu zámku Valeč

Valeč, Karlovarský kraj
Zámecký pivovar Chyše

Zámecký pivovar Chyše

Chyše, Karlovarský kraj
Penzion Harmonie ve Žluticích

Penzion Harmonie ve Žluticích

Žlutice, Karlovarský kraj