Úvod > Výlety > Na hrady a zámky > Po stopách šlechtických rodů: s rodem Šporků do barokních lázní v Kuksu

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Šporků do barokních lázní v Kuksu

Zatímco jinde se v období baroka bořilo, přestavovalo a upravovalo, v Kuksu se stavět teprve začínalo. Údolí Labe si hrabě Špork vyhlédl pro Hospital, majestátní stavbu, která měla sloužit jako útulek pro starce a válečné veterány. Pod kostelem Nejsvětější Trojice, který tvoří centrální část hospitalu, dnes i on sní svůj věčný sen o věčné barokní kráse Kuksu.
Zatímco na jedné straně LabeKuksu vznikal břeh smrti s klášterem a hospitalem, korunovaný hrobkou svého zakladatele a hřbitovem špitálních chovanců, druhý břeh byl zasvěcen životu. Podle evropských vzorů tu hrabě František Antonín Špork zřídil ostrov barokního umění, líbivý obraz ideálního světa a zábavy. Pokud se do Kuksu vypravíte na výlet, uvidíte jej v plné kráse; základní prohlídkový okruh navíc doplnily repliky trpaslíků ze Šporkovy éry. Že je neznáte? Není divu, na Kuks se vrátili po více než 250 letech.
 

Barokní lázně

KuksV době baroka lázně v Kuksu předčily svou pověstí a věhlasem i slavné Karlovy Vary a sjížděla se sem společenská smetánka i umělci z celé Evropy. Ty doby dodnes připomíná kaskádové schodiště se sochami Tritonů, kde v dovedně vytesaném zábradlí protéká voda z kukských pramenů. Bývalým lázním vrací jejich lesk: na nábřeží vzniklo muzeum barokního knihtisku, informační centrum a stylový hostinec, můžete obdivovat i prastaré roubenky, obnovený vinohrad a také muzeum automobilů a motocyklů, které už na silnicích jen tak nepotkáte; sídlí v bývalé secesní továrně v samém středu malebné obce a jeho součástí je i malá Oldtimer kavárna.
 

Prozkoumejte hospital!

Hospitál KuksAreál Hospitalu prošel v minulých letech největší rekonstrukcí ve svých dějinách a v roce 2015 se představil v novém kabátku. Majestátní stavbu si můžete prohlédnout na některém ze čtyř prohlídkových okruhů: první představí vše důležité z historie, další vás zavede do Šporkovské hrobky, třetí přiblíží historii lékáren a poslední seznámí s historií výroby léků. Na co se můžete těšit? Například na unikátní soubor desítek maleb, které byly při poslední rekonstrukci hospitalu odkryty na centrální chodbě a zachycují smrt v mnoha jejích podobách. Jen těžko vás nenadchnou nádobky od dračí krve, račích ok či prášku z lebky oběšence, na které můžete narazit v policích druhé nejstarší zachované barokní apatyky ve střední Evropě. Skutečným skvostem je také obnovená špitální bylinková zahrada a pak sochařská galerie Ctností a Neřestí barokního umělce Matyáše Bernarda Brauna. Sochy čtyřiadvaceti žen před průčelím Hospitalu představují dobré i špatné lidské vlastnosti a patří k vrcholu českého baroka.
 

Na Kuks se vrátili trpaslíci

Kuks BetlémZatímco Ctnosti a neřesti zdobí Kuks již dlouhá staletí, za dalšími díly mistra Brauna se zavřela voda – doslova i obrazně. V dobách hraběte Šporka totiž čtyřicet trpaslíků na podstavcích zdobilo závodiště na louce u břehu Labe. V roce 1740 je vzala povodeň a dochovalo se pouze devět torz. Letos poprvé uvidíte trpaslíky v původní podobě – respektive sádrové repliky, které jako svou diplomovou práci vytvořil student fakulty restaurování na pardubické univerzitě Jan Prokýšek. Ze zlomků původních soch, dobových rytin a jiných podobných soch ze stejného období vznikli dva trpaslíci, jeden s kamennou patinou, druhý barevný. Ostatně v dobách baroka byly barevné sochy běžné a málokdo ví, že barvami zářily i sochy v nedalekém Braunově Betlému.