Úvod > Co chcete dělat? > Inundační most v Kuksu
Památky

Inundační most v Kuksu

Inundační (záplavový) kamenný klenutý most z konce 18. století překlenuje zátopové území u řeky Labe. Propojuje obec Kuks se schodištěm špitální terasy a je dokladem technické zdatnosti své doby. V roce 2002 byl zařazen mezi národní kulturní památky České republiky.
Ojedinělý most v Kuksu se skládá ze dvou částí: kamenné a ocelové. Klenutá kamenná část sloužící jako ochrana před záplavou (inundační most) byla opravena v roce 2014 v rámci rekonstrukce Hospitálu Kuks, kovová část se dočkala rekonstrukce v roce 2017.
 
Zbytky původního mostu tvoří na severní straně Labe pod kaskádovým schodištěm zděné nábřeží se třemi sokly pro sochy. Na jižní straně je násep s nábřežím a čtyř obloukovým inundačním mostem. Jižní násep je spojený se schodištěm špitální terasy.
 
Ocelová část mostu neměla majitele, proto ji nebylo možné opravit dříve. Vedení Kuksu dlouho vymýšlelo, jak získat do svého vlastnictví most, ke kterému se nikdo nehlásil. Nakonec jej obec poslala do ztrát a nálezů a jako „nálezce“ jej mohla poté zrekonstruovat. Jedná se přitom o ojedinělou mostní konstrukci z dnes už raritní svářkové oceli.

Provozovatel

Inundační most

Inundační most
544 43 Kuks
WWW:
www.kuks.cz
GPS:
50,400436 15,889553
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Galerie českého vína Kuks

Galerie českého vína Kuks

Kuks, Královéhradecký kraj
Hostinec u Zlatého slunce v barokním Kuksu

Hostinec u Zlatého slunce v barokním Kuksu

Kuks, Královéhradecký kraj
Café Damián – bylinková kavárna v Žirči

Café Damián – bylinková kavárna v Žirči

Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj