ÚvodAktuality#světovéČesko a zámek Valeč: barokní svět na úpatí Doupovských hor
Památky

#světovéČesko a zámek Valeč: barokní svět na úpatí Doupovských hor

  • 25. května 2021
Kdo má rád baroko, ten objeví ráj na zemi ve Valči, historickém městečku na úpatí Doupovských hor poblíž Karlových Varů. Právě tady můžete navštívit celoročně otevřený barokní zámek s nesmírně zajímavým parkem, tajuplným letohrádkem a druhým největším souborem soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna v Čechách. Víc jich najdete jedině v Kuksu!
Dvě zahrady plné barokních soch a promyšlené do posledního detailu, ale přitom každá jiná: zahrada u zámku Valeč a park v rezidenci ruských carů Carské Selo / Puškin u Petrohradu
Valeč
Petrohrad
Pokud do Valče přijedete od Podbořan nebo od Chyší, objevíte městečko s náměstím, obklopené úhlednými starobylými hrázděnými i roubenými domy a s barokním kostelem Narození sv. Jana Křtitele se zvláštní, šindelem krytou helmicí. Pokud budete mít štěstí, cestou do Valče občas mezi stromy zahlédnete i slibovaný barokní zámek, ale záhy zase zmizí. Zato při příjezdu od Karlových Varů se před vámi otevře výhled, který stojí za zastavení – a mnozí výletníci skutečně neodolají, vystupují z aut a fotografují, případně se do serpentin nad městem ještě jednou vrátí pěšky. Vede tudy totiž obnovená barokní křížová cesta; na konci zamíří do polí a po několika desítkách metrů skončí na staré barokní terase s opěrnou zídkou. Podívejte se tam, kam hledí sochy Panny Marie, sv. Jana Evangelisty a Máří Magdalény, shromážděné kolem velkého kříže: zámek ve Valči, zámecký kostel Nejsvětější Trojice, město pod ním a zalesněné kopce Doupovských hor za ním odnikud neuvidíte lépe. Vítejte ve Valči, městě s barokním srdcem.
 

Barokní skvost na úbočí Doupovských hor

Když v 16. století panství koupil rod Štampachů ze Štampachu, na místě dnešního zámku ještě stával gotický, renesančně upravený hrad. Pak kvůli účasti na stavovském povstání museli Štampachové uprchnout ze země a v roce 1622 jim byl zkonfiskován majetek. Už o rok později ale Valeč koupila zpět od císařské komory Barbora Štampachová z Poutnova, které byl jako katoličce povolen návrat do vlasti. Barokní úpravy zámku řídil na přelomu 17. a 18. století její vnuk Jan Kryštof Kager svobodný pán ze Štampachu a přizval si k tomu
přední umělce a architekty. Autorem barokní přestavby zámku Valeč byl Ital Francesco Barelli, jeho nástupcem se stal Giovanni Antonio Bianno Rossa. Výjimečným dílem je rovněž zámecký kostel a sloup Nejsvětější Trojice z dílny sochaře M. B. Brauna.

Z barokní krásy zbylo ve Valči jen málo: původním majitelům byl zámek zabaven a po druhé světové válce sloužil jako ubytovna pro válečné veterány, škola pro korejské děti, v jejichž vlasti se bojovalo, a nakonec jako dětský domov, podobně jako nedaleký zámek Chyše.
 

Rok 1976 a zkáza zámku Valeč

Kolem čtvrté ráno 2. dubna 1976 si zaměstnanci dětského domova všimli, že na půdě severního zámeckého křídla hoří. Kvůli hustému kouři se na půdu ale nemohli dostat, a tak vyhlásili poplach, zavolali hasiče a evakuovali osmdesát dětí do bezpečí.

Lépe se nevedlo ani hasičům, protože nejbližším zdrojem vody by bylo barokní koupadlo v zámecké zahradě, kdyby ovšem nebylo na zimu vypuštěné. Voda se proto musela přivážet z dálky, a tak zámek téměř kompletně vyhořel.

Časem se sice přišlo na to, že historky o týraných dětech, které zámek podpálily z pomsty, jsou nesmyslné, a že požár zavinily spáry v poškozeném komíně a působení sálavého tepla na nosný trám ve stropní konstrukci, ale zámku se už nedalo pomoci, dokonce na něj byl vydán demoliční výměr. Rozhodnutí Valeč zachránit padlo až v 90. letech.
 

Prohlídky s lucernou

Obnova trvá dodnes a při prohlídce tak máte jedinečnou možnost vidět interiéry ještě před dokončením celkové rekonstrukce, často s otlučenými stěnami a betonovými podlahami. Zámek procházíte sami, vlastním tempem a libovolně dlouhou dobu, jen s průvodcovským textem. Pokladna se společně informačním centrem a kavárnou nachází v malém domku vedle zámku, kde dřív bývala prádelna. V historicky poslední postavené budově v zámeckém areálu sice už prádelnu nepřipomíná kromě litinových krytů k odvětrání vůbec nic, ale jméno Prádelna domku zůstalo.

Mimochodem, na Valči mají něco, co jinde nezažijete: od začátku května až do konce října bývá v pátek a sobotu otevřeno až do 23 hodin, a po setmění vám k prohlídce půjčí lucerny. Se zámkem se pojí ještě jedna zvláštnost: zatímco většina památek v okolí má zavřeno, Valeč si můžete prohlédnout i během zimy.
 

Valeč a galerie soch M. B. Brauna



Závist, Skromnost, Věrnost
a další alegorie lidských vlastností a spolu s nimi postavy z řecké mytologie, to jsou sochy z dílny známého barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna a jeho synovce Antonína, které doplňují zámecký park. Připomínají vám sochařskou výzdobu Kuksu? Není divu, ostatně právě na doporučení hraběte Františka Antonína Šporka se díla oblíbeného sochařského mistra objevila i na Valči. Braun se svými tovaryši nejprve vytvořil sloup Nejsvětější Trojice, poté se věnovali sochařské výzdobě parku.
Podobně jako v Kuksu i tady můžete hádat, co která socha představuje: například Marnivost je sedící žena se složitým účesem, ozdobená šperky a chovající na klíně opici, a Lstivosti se kolem paže vine had a u nohou jí sedí liška.

Braunovy sochy nenajdete jen v parku, téměř tři desítky originálů jsou k vidění v lapidáriu v bývalé kovárně. Na jeho podobě se podíleli studenti a učitelé ze Západočeské univerzity, Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni, a sochy doplnili scénickými světly a zvuky. Mezi alegoriemi lidských vlastností a mytologickými postavami najdete dokonce samotného mecenáše: nanebevzetí hraběte Šporka jej zpodobnilo v loveckém oděvu se svatohubertským řádem, jak je blaženou smrtí veden do říše věčné spravedlnosti. Doprovází jej Víra, mladá dívka ve vojenské zbroji.
 

Sochařská galerie pod širým nebem

  • Návštěva zámeckého parku ve Valči by rozhodně neměla končit prohlídkou soch; park je poměrně rozsáhlý a jeho nejlákavější tajemství se skrývají jinde než u zámku. Podobě jako zámek se i park, kdysi jedna z nejkrásnějších barokních zámeckých zahrad, postupně obnovuje. Pečlivě stříhané živé ploty, vodotrysky a fontány s fantastickými vodními stvůrami tu už sice nenajdete, ale dochoval se letohrádek Jinotaj, aleje, romantický skleník s vysokou kopulí, přírodní amfiteátr – teatron, část vodních kaskád, obelisk i kuriozita v podobě iluzivních bran: bloky zdí, kdysi s bohatou štukovou výzdobou a sochami v nikách, stojí za zámeckou zahradou a nabízejí průhledy do krajiny ke zřícenině Neuhaus.
  • Neuhaus vznikl ve stejné době jako barokní sídlo ve Valči. Šlo o barokní poustevnu, kde patrně žil i poustevník; pro obyvatele zámku představoval vítanou atrakci. Okolí poustevny bylo krajinářsky upraveno, byla tu zahrada a rybníček s malým ostrovem zvaným Neuhausinsel, na který vedla dřevěná lávka a stával na něm altánek.
  • Zatímco okolí zámku Valeč je líbezně neuspořádané a baroko si tu podává ruku s anglickým parkem, další zahrada plná soch je precizně naplánovaná a podobná spíše francouzským zahradám. Najdete ji v Carském Selu, nynějším městě Puškin poblíž Petrohradu. Parkově upravený areál letní rezidence ruských carů zahrnuje několik paláců, v nejznámějším z nich, Kateřinském paláci s modro-bílými fasádami, se nachází Jantarová komnata.
  • Kateřinský park s plochou 107 hektarů vznikl spojením starého sadu z počátku 18. století a o pár desítek let mladšího malebného anglického parku; na dalších 188 hektarech se rozkládá Alexandrovský park. Do rovinaté oblasti byla navezena hlína, aby vznikla malebně zvlněná krajina s rybníky, průplavy a ostrůvky, doplněná řadou romantických zahradních altánků, galerií a kolonád. Park zdobí bezpočet převážně barokních soch; doplňují volné plochy, křížení cest, mosty, přístaviště a další místa.
  • Symbolem Carského sela a nenápadnou královnou zdejších soch je Dívka se džbánem, sedící na žulové skále. Dívka si drží hlavu v dlaních a smutně se dívá na rozbitý džbán, z něhož proudí voda. Protože jejím předobrazem je dojička Peretta, hrdinka La Fontaineovy bajky, představte si spíš, že z něj prýští mléko. A zajímavost? Jde o literární hrdinku, která inspirovala dva autory: o smutné soše, která se v parku objevila v roce 1816, totiž napsal báseň i Alexandr Sergejevič Puškin.
Letohrádek v zámeckém parku Valeč Památky

Letohrádek v zámeckém parku Valeč

Původně barokní stavba v zámeckém parku Valeč je v současné době nepřístupná.

Zámek Valeč a barokní skvosty Matyáše Bernarda Brauna Památky

Zámek Valeč a barokní skvosty Matyáše Bernarda Brauna

Areál zámku Valeč na Karlovarsku tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat Teatron, letohrádek, skleník a sochy M. B. Brauna. Navštívit můžete dvě audiovizuální expozice. Zpestřením jsou víkendové noční prohlídky s lucernou.

Valeč

Valeč

Ve Valči, historickém městečku na úpatí Doupovských hor poblíž Karlových Varů, můžete navštívit celoročně otevřený barokní zámek s rozsáhlým parkem a druhým největším souborem soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna v Čechách. Víc jich najdete jedině v Kuksu!

Valečská barokní křížová cesta Památky

Valečská barokní křížová cesta

Začátek nově obnovené křížové cesty se nachází hned za Valčí, v zatáčce silnice vedoucí od zámeckého kostela Nejsvětější Trojice směrem k Vrbici.

Zřícenina hrádku Neuhaus ve Valči Památky

Zřícenina hrádku Neuhaus ve Valči

Zřícenina Neuhaus se nachází na vrcholu kopce vzdáleném cca 1 km od zámku Valeč.

Kavárna Prádelna v zámeckém parku Valeč Gurmánská turistika

Kavárna Prádelna v zámeckém parku Valeč

Prádelna je infocentrum s kavárnou v areálu zámeckého parku ve Valči na Karlovarsku.

Ubytování v areálu zámku Valeč Ubytování

Ubytování v areálu zámku Valeč

Zájemcům o nocleh s výhledem do zámeckého parku nebo na barokní městečko Valeč, nedaleko Podbořan, se nabízí možnost ubytování přímo v zámeckém areálu ve správní budově č.p. 7.

Další aktuality

Lázeňský festival jablek s oslavou 50 let CHKO Slavkovský les se chystá tuto neděli v Mariánských Lázních

V neděli 6. října 2024 se bude konat na Kolonádě Maxima Gorkého v Mariánských Lázních třináctý ročník podzimního festivalu s vůní jablečného štrůdlu. Přijďte nasát atmosféru sklizně, dozvědět se zajímavosti z oblasti ovocnářství a vychutnat si jablečné speciality. Hezkou tradicí festivalu se stalo hlasování návštěvníků v soutěži o „Nejkrásnější jablko“ vypěstované místními zahrádkáři.
1. říjen 2024 16:57
Gurmánská turistika, Karlovarský kraj

Premonstrátský klášter v Teplé nabízí prohlídky po celý rok

Premonstrátský klášter v Teplé u Mariánských Lázní můžete vidět i mimo hlavní turistickou sezonu. V klášterní knihovně od stavitele Josefa Schaffera je přibližně 100 tisíc výtisků, z toho 660 rukopisných kodexů. To z ní dělá největší klášterní knihovnu v Česku. Návštěvníky zve klášter na prohlídku a kulturní akce celoročně s výjimkou ledna, kdy je zavřeno.
30. září 2024 6:18
Památky, Karlovarský kraj

Podzim na hradě Lokti láká na víno i skvělou muziku

Loket zve všechny milovníky hradů k návštěvě svých tajuplných a kouzelných prostor. Nejlepší je zvolit si termín návštěvy tak, aby byl oživený i zajímavým programem. Na podzim si můžete vybrat například oblíbené vinobraní anebo koncerty známých skupin.
29. září 2024 10:51
Zážitky, Karlovarský kraj

Soos letos slaví 60. výročí od vyhlášení národní přírodní rezervace: poznejte evropskou geologickou raritu

Přírodní rezervace Soos v roce 2024 slaví 60 let od založení národní přírodní rezervace. Zajímavosti rezervace Soos si prohlédnete z naučné stezky. Dojdete po ní k Císařskému prameni, dále projdete křemelinovým štítem a kolem jeho okraje doputujete k další zajímavosti Soosu, skupiny tzv. mofet, jinak také nazývaných bahenní sopky. V pavilonu Dino najdete velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana, expozici doplňují modely pravěkých ještěrů v životní velikosti. Jedna z nejvyhledávanějších evropských geologických lokalit je turistům denně přístupná od března do listopadu 2024.
20. září 2024 10:54
Příroda, Karlovarský kraj

Navštivte hobití vesnici plnou čarokrásných motýlů

V karlovarském výletním areálu Diana, nad lázeňským městem, si vychutnáte krásu exotických motýlů. Od vajíčka po housenku, kuklu až po křehkého živého motýla se před vámi odehraje celý cyklus života. Teplo, vlhko a šumění křídel – to jsou většinou první dojmy návštěvníků Papilonie, světa, kde motýli žijí přirozeným způsobem života. Papilonia vás však zavede nejen do pestrobarevného světa létajících drahokamů, ale také do hobití vesnice, do jejíž podoby je expozice zasazena.
14. září 2024 12:00
Příroda, Karlovarský kraj

Dvořákův karlovarský podzim rozezní Karlovy Vary

66. ročník hudebního festivalu Dvořákův karlovarský podzim zahájil jubilejní 190. sezonu Karlovarského symfonického orchestru. Festival se v největším českém lázeňském městě koná od 12. září do 3. října 2024. Na posluchače se těší více než 100 umělců, kteří vystoupí v rámci symfonických a komorních koncertů, nebude chybět ani komentovaná procházka procházka městem Po stopách Antonína Dvořáka.
13. září 2024 14:00
Kultura, Karlovarský kraj

Netopýří noc láká do dolu Jeroným

O sobotní noci 7. září 2024 budou mít milovníci přírody možnost přihlížet odchytu netopýrů v dole Jeroným na Sokolovsku. Odchyt a pozorování, proběhne v rámci celorepublikové akce Netopýří noc, pod správou Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Tradiční putovní akce přiblíží život záhadami a mnoha mýty opředených nočních lovců.
7. září 2024 10:00
Příroda, Karlovarský kraj

Užijte si podzimní hrad Bečov: procházkou v zahradě, prohlídkami hradu či pozorováním kovářských mistrů

Podzimní čas si v Bečově nad Teplou užijete nejen zajímavými prohlídkami zámku, ale také třeba procházkou zdejší botanickou zahradou a o víkendu 7. a 8. září se můžete podívat pod ruce šikovným mistrům kovářského řemesla na Mezinárodním kovářském sympoziu, které se koná v areálu penzionu Hradní Bašta.
5. září 2024 8:00
Zážitky, Karlovarský kraj