Úvod > Aktuality > Ekologické dny v Olomouci zakončí májový Ekojarmark
Ekologické dny Olomouc 2014
"> Ekologické dny Olomouc 2014 "> Ekojarmark na Horním námestí "> Ochrana prírody je duležitá

Ekologické dny v Olomouci zakončí májový Ekojarmark

Vydáno 30. dubna 2018 Životní styl
Již 28 let s přicházejícím jarem a oslavou Dne Země pořádá Sluňákov – centrum ekologických aktivit města Olomouce největší environmentální festival v ČR pro veřejnost: Ekologické dny Olomouc. Ty vyvrcholí tradičně prvomájovým Ekojarmarkem, který se bude konat 1. května na Horním náměstí v Olomouci. Návštěvníky Ekojarmarku v centru Olomouce čeká zhruba 150 stánků s řemeslnými výrobky a také s informacemi environmentálně a sociálně působících nevládních hnutí.

Ekojarmark na Horním náměstíEkologické dny vyvrcholí tradičně prvomájovým Ekojarmarkem na Horním náměstí v Olomouci, s koncertem Tomáše Kočka a orchestru, Žambochů, Vanua2 a dalších kapel.

Mimo hudebního programu se příchozí mohou těšit na tradiční řemesla, hravá zastavení pro rodiče s dětmi, nevládní organizace, informace o životním prostředí, divadlo pro rodiče s dětmi, výstavy, kulturní programy, životní alternativy a pestrost i informace o třídění odpadu. V této slouvoslosti se dozví jak Olomouc třídí odpad, co je to udržitelná domácnost, biodiverzita přírody a lidských přístupů k ní.

Mimoto si mohou dopřát pohled na Olomouc z radniční věže, netradiční procházky po Olomouci vedené lidmi bez domova, projížďky Olomoucí na raftech a další atrakce.
 

Výletní plavby historickou Olomoucí

Raft OlomoucKdo bude chtít, můžet si užít netradiční prohlídku historického centra města Olomouce na raftech s počátkem plavby přímo pod novogotickou katedrálou sv. Václava. Dále se propluje pod Přemyslovským palácem, přes Bezručovy sady (tzv. „Výpad“), podél starobylých olomouckých hradeb s výhledy na kostel sv. Michala ze 17. století a bývalý dominikánský klášter. Popluje se také kolem Botanické zahrady Michalským stromořadím k mostu u Tržnice (tř. 17. listopadu). Potom se plavci mikrobusem zpět na náměstí.

Objednávky budou možné u mikrobusu CK Peřej tours na Ekojarmarku. Na stánku si budete moci také zapůjčit netradiční čtyřkolo vhodné na projížďku po městě a přilehlých parcích.
 

Hrátky s lesem na náměstí

VeverkaZábavné aktivity pro všechny, přibližující péči lesníků o zelené bohatství připravily Lesy Olomouckého kraje (Lesy ČR). Můžete se přímo na náměstí projít po jehličí, potočních oblázcích, lesním mechu nebo si sami zkusit postavit domek ze dřeva. U stánků si ověříte své znalosti z přírodovědy – poznávání základních druhů dřevin, určování přírodnin apod.

Můžete vyzkoušet znalosti svých dětí o lese a jeho obyvatelích. Správné odpovědi dětí i zkušených znalců lesa budou odměněny dárkem. Obdivovatelé lesa si mohou odnést cenné informace o pěstování dřevin, péči o lesní zvěř anebo kontakty na subjekty zabývající se lesnictvím v regionu.

Výletní plavby na raftech po řece Moravě historickou Olomoucí a CHKO Litovelské Pomoraví

Výletní plavby na raftech po řece Moravě historickou Olomoucí a CHKO Litovelské Pomoraví

Netradiční pohled na Olomouc, jeho památky a parky nabízejí jedno až tříhodinové plavby na pohodlných osmimístných nafukovacích člunech vedených kvalifikovanými instruktory. Nemáte-li tolik času, vydejte se na zkrácenou trasou, která vede přímo pod památkami.

Cesta po pevnůstkách císařsko-královské olomoucké pevnosti

Cesta po pevnůstkách císařsko-královské olomoucké pevnosti

Město Olomouc má unikátní systém opevnění, který zde vznikal od konce 18. století. Tvořilo ho na dvacet pevnůstek a dalších vojenských objektů, které nyní propojuje třicetikilometrová naučná stezka přístupná pěším turistům i cyklistům.

CHKO Litovelské Pomoraví

CHKO Litovelské Pomoraví

Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví je území podél neregulovaného horního toku řeky Moravy mezi městy Olomouc, Litovel a Mohelnice. Oblast tvoří komplex lužních lesů a mokřadních luk s tůněmi.

Poznej Olomouc jinak

Poznej Olomouc jinak

Poznej Olomouc jinak je studentský projekt podporující lidi bez domova, snažící se o jejich integraci do běžné společnosti.

Rafting Morava

Rafting Morava

Chcete se pobavit a zažít něco nového, netradičního a dobrodružného? Užít si volný čas venku v přírodě, na vodě, s kamarády a pádlem? Jestli jste alespoň jednou odpověděli ano, pak se obraťte na olomouckou firmu Rafting Morava, která má pro vás širokou nabídku výletů na řece Moravě, stačí si jen vybrat...

Smetanovy sady v Olomouci

Smetanovy sady v Olomouci

Smetanovy sady byly založeny roku 1820 osázením pevnostní plochy na západním obvodu města stromovím. Park má zajímavou sochařskou výzdobu. V roce 1925 zde byla odhalena socha Bedřicha Smetany, podle něhož dostaly sady své nynější jméno.

Katedrála sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava je dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška je 102 m. Věž katedrály je zároveň nejvyšší novogotickou věží v České republice.

Arcibiskupský palác Olomouc

Arcibiskupský palác Olomouc

Oficiální sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů, místo, kudy kráčely dějiny, i budova, která hostila mnoho významných osobností – to vše je Arcibiskupský palác v Olomouci, významný příklad barokní palácové architektury na Moravě.

Radnice s orlojem a věží v Olomouci

Radnice s orlojem a věží v Olomouci

Budova olomoucké radnice, která vévodí Hornímu náměstí, představuje již po 6 staletí symbol hospodářského a politického významu někdejšího královského hlavního města. Orloj je zasazen do severní fasády radnice. Během prohlídky nahlédnete do kaple a věže, objednat si lze také návštěvu obřadní síně.

Kostel sv. Mořice v Olomouci

Kostel sv. Mořice v Olomouci

Kostel svatého Mořice je pozdně gotický trojlodní kostel s křížovou klenbou. Kostel má dvě nesymetrické hranolové věže a největší varhany ve střední Evropě, pocházející z roku 1745.

Ololoď Kordulka v Olomouci

Ololoď Kordulka v Olomouci

Řeka Morava obtéká historické centrum Olomouce a je z ní možnost spatřit řadu památek a dominant města z jiné perspektivy, než která se naskýtá při běžné prohlídce města. Součástí plavby je i povídání o historii města, jeho památkách a o řece samotné.

PKlode - Půjčovna lodí na řece Moravě

PKlode - Půjčovna lodí na řece Moravě

Morava - řeka bez zástupů lodí a vodáků! PKlode je půjčovna lodí a raftů na největší moravské řece s půjčovnou nedaleko řeky v Hynkově u Olomouce.

Další aktuality

24.6.
2020
Hrabalovy Postřižiny ožijí v pivovaru Holba

Hrabalovy Postřižiny ožijí v pivovaru Holba

Střední Morava a Jeseníky | Kultura
23.6.
2020
Projeďte se po cyklostezce Bečva

Projeďte se po cyklostezce Bečva

Střední Morava a Jeseníky | Letní sporty
19.6.
2020
Zoo Olomouc otevřela první vlčí safari v republice

Zoo Olomouc otevřela první vlčí safari v republice

Střední Morava a Jeseníky | Příroda