Úvod > Aktuality > #světovéČesko a levandule: na polích, ve váze, v šálku i ve zmrzlině
#světovéČesko a levandule: na polích, ve váze, v šálku i ve zmrzlině
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

#světovéČesko a levandule: na polích, ve váze, v šálku i ve zmrzlině

  • Vydáno20. června 2021
Levandulová pole zdaleka nejsou jen výsadou francouzské Provence. Pole voňavých fialových polštářů se zvolna objevují i u nás – a s levandulovými farmami ruku v ruce přicházejí levandulové kavárny, slavnosti, obchody a bistra. Pojďte je s portálem Kudy z nudy prozkoumat důkladněji!

Chtěli byste vidět na vlastní oči lány levandulí a užít si jejich intenzivní vůni a krásnou fialovou barvu?

Starovičky
Provence
Vůně levandule kdysi okouzlila Lukáše Drlíka a Veronikou Pejšovou natolik, že založili levandulovou biofarmu.

Pokud se za nimi na levandulovou farmu budete chtít vypravit, najdete ji v Bezděkově, malé vesničce nedaleko zámku Úsov, tam, kde se úrodná Haná zvolna začíná měnit v Zábřežskou vrchovinu. Návštěvu je nejlepší naplánovat až v první půlce července, kdy už bude jednak bude levandule v plném květu.
 

Bezděkovské levandule na poli i v kavárně

Na Levandulovém statku v Bezděkově se rostlinkám daří tak dobře, že se její plochy stále rozšiřují. V budově bývalého obecního úřadu navíc najdete malou Levandulovou expozici, kde si zároveň můžete koupit některý z produktů v levandulovém krámku, a pravidelně v létě se pořádá Bezděkovský levandulový festival. Na ten letošní se můžete vypravit 5. a 6. července.

Nemusíte ale jezdit až do Bezděkova: přímo na náměstí v Zábřehu vedle muzea s expozicí nejznámějšího rodáka Jana Eskymo Welzela objevíte Levandulovou kavárnu, kde se z levandule připravují skvělé domácí dezerty, zmrzlina i limonáda. Protože v Bezděkově se kromě levandule daří pěstovat česnek, jahody, měsíček, máta nebo meduňka, těšit se můžete i na rozmanité čaje. Přímo na Horním náměstíOlomouci naproti orloji objevíte krásné, levandulí provoněné, malé a útulné bistro, další bistro objevíte v Úsově.
 

Levandule z Chodouně

Další farmu, tentokrát Levandulové údolí, leží v Chodouni v oblasti Geoparku Barrandien, který usiluje o zápis do UNESCO, na cyklostezce Po stopách českých králů. V levandulových polích můžete odpočívat a užívat si aromaterapii s každým nádechem, cvičit nebo něco v open air kavárně ochutnat levandulovou limonádu, ledový čaj s levandulí, levandulovou harmonizovanou vodu nebo sušenky či raw tyčinky s levandulí. Užít si tu můžete při pravidelných akcích jogu a cvičení v levandulovém poli pro dospělé i děti, dílny s výrobou vlastního levandulového cukru, třtinového cukru, krému, mýdla, parfému nebo soli s levandulí, ochutnáte i skvělé koláče a zeleninové či masové speciality.
 

Levandule z jižní Moravy

Polštáře, sirupy, marmelády, čokolády, pečené čaje, med, limonády i kávu s levandulí nabízí rovněž Levandulová farma rodiny Bízovy ve Starovičkách na jižní Moravě. Pořádají se tu také květinové workshopy a když budete pečlivě sledovat web a trefíte správnou dobu, můžete si alespoň na chvíli vyzkoušet práci farmáře při samosběru a sami si nastříhat levandulovou kytičku – třeba na levandulový sirup, do vázy, pro radost, do koupele anebo jen tak. Výlet do levandulových polí se navíc dá spojit třeba s návštěvou nedalekých Hustopečí či Lednicko-valtického areálu.
 

Levandule pod Řípem

Na levandulové farmě v Židovicích pod Řípem sice zatím kavárnu nemají, ale během akcí tu seženete čerstvou řezanou levanduli v široké škále barev, od odstínů fialové po bílou, sazenice levandule i různé levandulové výrobky. Nejbližší možnost prohlídky farmy máte při Dnech otevřených dveří, které se chystají o víkendu 10. a 11. července. Co uvidíte? Levandulová pole, levandulový ornament v plné kráse nebo višňový sad. Rozhodně si s sebou zabalte deky na piknik!
 

Levandule kam se podíváš…

20 míst, kde vás okouzlí kvetoucí levandule

20 míst, kde vás okouzlí kvetoucí levandule

Kdy nastává ideální čas levandule? Levandule kvete řadu týdnů. Obdobím květu je červen až srpen. Podle její výrazné a nezaměnitelné vůně ji poznáte i se zavřenýma očima… Máme pro vás přehled míst, kde vás okouzlí svou krásou i vůni. Najdete mezi nimi farmy i tržiště s levandulovými výrobky, zámecké a bylinkové zahrady, kurzy s výukou aranžování, výtvarné dílny i tipy pro domácí kosmetiku a léčivé přípravky.

#světovéČesko a bylinkářství: voňavé farmy, květnaté louky, bylinkové zahrady a čajové plantáže

#světovéČesko a bylinkářství: voňavé farmy, květnaté louky, bylinkové zahrady a čajové plantáže

Že čarovné bylinky na bolístky všeho druhu, nachlazení nebo dobrou náladu patří jen do pohádek? Kdepak, tradice bylinkářství jsou živé i dnes. Víme o celé řadě míst, kde se bylinkaří moderně, s ohledy a respektem ke krajině a životnímu prostředí. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do voňavého světa bylin, čajů a koření, do květnatých luk a bylinkových zahrad, a užijte si skvělé výletní cíle, které do vašeho života přinesou zdraví, pohodu i radost.

Levandulové bistro Úsov

Levandulové bistro Úsov

Jedinečné místo se skvělou atmosférou, které slibuje zajímavý zážitek.

Levandulový statek Bezděkov

Levandulový statek Bezděkov

Lukášovi a Veronice, kteří žijí na statku v Bezděkově přišlo líto nevyužívat okolní pole smysluplně a rozhodli se na něm vysázet levanduli a pole přihlásit k bio certifikaci. Dnes zde najdete prosperující statek, kam můžete přijít na prohlídku, krámeček a v obci Levandulovou expozici a galerii.

Levandulová stezka v Bezděkově

Levandulová stezka v Bezděkově

Výlet za levandulí nemusí být vždy pouze pasivní záležitost i když takový piknik mezi řádky levandule má také své kouzlo. V Bezděkově se ale návštěva levandulového pole může zažít i aktivně a projít se zdejší stezkou.

Levandulové bistro Olomouc

Levandulové bistro Olomouc

Kousek Levandulového statku Bezděkov uprostřed krajského města Olomouce. Bistro je hned naproti orloje a vedle prodejny tradičních loštických tvarůžků.

Levandulová farma Starovičky – levandule z jižní Moravy

Levandulová farma Starovičky – levandule z jižní Moravy

Farma byla založena v roce 2013, kdy zde vysadili více než 40 tisíc keříků levandule lékařské. Pole se nachází v malé obci Starovičky, nedaleko Hustopečí a Lednicko-valtického areálu – v kraji vína, lidových tradic a významných kulturních památek.

Meditační zahrada v Lipníku nad Bečvou

Meditační zahrada v Lipníku nad Bečvou

Meditační zahrada v Lipníku nad Bečvou nabízí lidem možnost relaxace, klidného spočinutí či zamyšlení. Přiléhá k východní straně presbytáře farního kostela sv. Jakuba.

Levandulové údolí v Chodouni

Levandulové údolí v Chodouni

Levandulové pole s 40 000 levandulemi lékařskými a manufakturou z bio levandule chodouňské vás ozdraví a doplní energii Brdských lesů a omamné vůně.

Levandulová farma Židovice pod Řípem

Levandulová farma Židovice pod Řípem

Malá rodinná farma z Podřipska zaměřená na pěstování levandule s několikaletou tradicí. Největší důraz je kladen na kvalitu, o levanduli zde pečují s maximální péčí, veškeré práce provádí na farmě ručně. Zdejší výrobky mají bio kvalitu.

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích

V areálu firmy Sonnentor v Čejkovicích, která se zabývá výrobou bio-čajů a koření, najdete bylinkovou zahradu sv. Hildegardy ve stylu středověkých klášterních zahrad, které se vyznačovaly pravidelnou geometrií a hlavně funkčností.

Mýdlárna U Zámku Teplice – voňavý svět mýdel

Mýdlárna U Zámku Teplice – voňavý svět mýdel

Nechte se okouzlit voňavým světem mýdel a navštivte Mýdlárnu U Zámku Teplice. Ručně vyráběná mýdla vás překvapí vůněmi i svými tvary. Výrobkům z této mýdlárny byla udělena ochranná známka Krušnohoří – regionální produkt.

Zahrada smyslů v Augustiánském domě v Luhačovicích

Zahrada smyslů v Augustiánském domě v Luhačovicích

Navštivte v Augustiánském domě v Lázních Luhačovice Zahradu smyslů, která vás jednoznačně okouzlí a inspiruje.

#světovéČesko a Francie u nás: léto na francouzském trhu, ve francouzských zahradách a na české Loiře

#světovéČesko a Francie u nás: léto na francouzském trhu, ve francouzských zahradách a na české Loiře

Milujete Francii a vše francouzské? Pak se nechte pozvat na báječný Francouzský trh na Kampě, do kalendáře si zapište srpnový koncert francouzské hudby na Francouzské ulici a naplánujte si letní výlet do některé z francouzských zahrad: tipů pro inspiraci najdete na Kudy z nudy víc než dost. Co třeba francouzská zahrada u zámku Dobříš anebo putování po zámcích podél české Loiry?

Bezděkovský levandulový festival 2022

5.7.
6.7.
Bezděkovský levandulový festival 2022

Dva dny plné levandule, zábavy, farmářských trhů, dobrého jídla a pití...

Historická vesnice umění a řemesel a bylinné zahrady Botanicus Ostrá

Historická vesnice umění a řemesel a bylinné zahrady Botanicus Ostrá

Atmosféra tradičních řemesel, která byla nezbytnou součástí života našich předků a v současné době se pomalu vytrácejí. Od května do září se můžete v centru Botanicus každý den kromě pondělí seznámit s jednotlivými řemesly.