Úvod > Aktuality > Moderní mlýny: kde se podíváte do skutečných provozů?
Moderní mlýny: kde se podíváte do skutečných provozů?
"> "> "> "> ">
Životní styl

Moderní mlýny: kde se podíváte do skutečných provozů?

  • Vydáno10. března 2020
Rádi byste se podívali do mlýnů, které opravdu fungují a melou, a odhalili pár zajímavostí provozů, kde se denně pracuje? Vydejte se s portálem Kudy z nudy na exkurze do kraje pod Králickým Sněžníkem nebo do Frenštátu pod Radhoštěm. Představíme vám také mlýny, které sice již aktivně mouku nevyrábí, ale donedávna se v nich ještě mlelo a jak vypadalo mlynářeské řemeslo vám ukáží v zajímavých expozicích.

Prohlídky bezlepkového mlýna ve Starém Městě

Ve Starém Městě, v kraji pod Králickým Sněžníkem, objevíte bezlepkový mlýn, kam láká společnost PRO-BIO zájemce o biopotraviny a ekologické zemědělství na prohlídky. Společnost produkuje přes 1200 výrobků v kvalitě bio doplněných o ekologické prací a čisticí prostředky. Vynikající kvalitu a spolehlivost u všech svých produktů zaručuje díky pečlivému výběru používaných bio surovin, pravidelným kontrolám a vlastní laboratoři. Nabízí se tu různé mouky, směsi, výrobky z pohanky i špaldy a také mnoho bezlepkových produktů.

Během hodinové prohlídky mlýna a areálu společnosti PRO-BIO se podíváte do bezlepkového mlýna, uvidíte, jak se mele mouka, kde a jak se výrobky balí a skladují, dozvíte se, co je biozemědělství a budete mít příležitost prohlédnout si a využít i novou bioprodejnu. Rádi vás tu uvidí i s dětmi, výklad je přizpůsoben věku a znalostem návštěvníků. Prohlídky se konají vždy ve čtvrtek (v 9 a 10 hodin) a v sobotu (v 8, 9 a 10 hodin) a je potřeba se telefonicky objednat předem na číslech 583 301 952 nebo 733 538 407.
 

Výlet do pohankového mlýna na Valašsku

mlýn frenštátKoho už nebaví historické větrné a vodní mlýny plné čertů, vodníků a pohádkových propriet, ten se může vypravit do pohankového mlýna na Kopané ve Frenštátě pod Radhoštěm. Rodina Šmajstrlů na Valašsku zpracovává pohanku již od roku 1861 a vyrábí pohankové kroupy, pohanku lámanku, mouku, krupici a instantní kaše, pohankové těstoviny, křupky, klíčky i slupky a dokonce i pohankové polštáře a podložky.

Výrobky dobře znají nejenom lidé s bezlepkovou dietou a alergici, ale také ti, kteří rádi nakupují kvalitní české potraviny a podporují tak nejenom české zemědělce, ale i tradiční techniku zpracování pohanky. Exkurzi si musíte předem objednat telefonicky na číslech 731 822 093 nebo 605 418 575, na prohlídku je možné přijít v minimálním počtu 5 osob.
 

Mlýny ve Veverské Bítýšce, Železnici a Odrách

Z desítek mlýnů, které lákají k prohlídkám, není těžké vybrat ty nejpohádkovější. Dá ale trochu práci najít ty, kde se mlelo ještě docela nedávno a kde by se bez větších problémů mohlo mlít i dnes. Patří k nim třeba Jarošův mlýn ve Veverské Bítýšce, několikapatrová průmyslová budova z první poloviny 20. století, kde se provoz zastavil až na počátku třetího tisíciletí. Výjimečně zachovalé vnitřní vybavení a strojní zařízení z roku 1938 představovalo ve své době nejmodernější soudobou mlýnskou technologii. Otevřeno tu mají vždy v pátek, sobotu a v neděli od 9 do 17 hodin (od května do září do 19:00 hodin).

Po telefonické objednávce můžete nahlédnout do kompletně zařízeného válcového mlýna Oldřicha PrášilaŽeleznici, městečku v Českém ráji kousek od Jičína. Tady se naposled mlelo v osmdesátých letech 20. století, ale mlýnské zařízení je zachovalé a hlavně dosud funkční. Zjistíte, jak se z obilného zrna oddělí otruby a klíčky, nežádoucí příměsi a plevel, a také jak se vyrábí mouka hladká, polohrubá i hrubá, krupička či krupice.

mlýn wesselskyVodní mlýn Wesselsky v Loučkách leží napravo od řeky Odry a vodní náhon k němu se táhne až z Jakubčovic n. Odrou. Prohlédnout si zde můžete mlýn s ojedinělou technologií, funkčním mlýnským kolem o průměru 3,6 m a obnovenou transmisí pro pohon zemědělských strojů. Do mlýna, který dnes poskytuje hlavně ubytování se můžete vypravit denně od 9 do 17 hodin. Vstupné stojí 100 Kč a v ceně je výklad k historii mlýna i rodu mlynářů a prohlídka venkovního areálu mlýna, ve kterém se nachází mlýnský náhon s vodním kolem, stodola spojená transmisí s mlýnem, nádvoří s chlévy a kůlnami, výměnek a další objekty. Samozřejmě nechybí ani prohlídka samotného mlýna s výkladem k jednotlivým zařízením mlýnské technologie.
Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách leží napravo od řeky Odry a vodní náhon k němu se táhne až z Jakubčovic n. Odrou. Prohlédnout si zde můžete mlýn s ojedinělou technologií, funkčním mlýnským kolem o průměru 3,6 m a obnovenou transmisí pro pohon zemědělských strojů.

Pohankový mlýn ve Frenštátě pod Radhoštěm

Pohankový mlýn ve Frenštátě pod Radhoštěm

V mlýně v místní části Kopaná ve Frenštátě pod Radhoštěm loupou pohanku již od roku 1861 mechanickým způsobem. Po telefonické domluvě můžete využít exkurzi s možností ochutnávky pohankových výrobků.

Vodní mlýn v Bartošovicích

Vodní mlýn v Bartošovicích

Areál vodního mlýna s komplexem vodohospodářských staveb, budován od konce 15. století až do 20. století se po 17 letech oprav otevřel veřejnosti.

Bio exkurze – kdo dřív přijde, ten dřív mele

Bio exkurze – kdo dřív přijde, ten dřív mele

Přijďte zažít bioatmosféru, podívat se, jak se melou mouky a dozvědět se, co je biozemědělství. Provedeme vás zákoutími bezlepkového biomlýna, balírny i skladu a společně strávíme příjemnou hodinku.

Větrný mlýn Partutovice – nejzachovalejší dřevěný větrný mlýn v Česku

Větrný mlýn Partutovice – nejzachovalejší dřevěný větrný mlýn v Česku

Jedná se o větrný mlýn dřevěný, nazývaný beranní neboli německý. Má tvar dřevěného čtyřstěnného hranolu a celá stavba se proti větru otáčí i s perutěmi – na rozdíl od méně obvyklého holandského typu mlýna, který je zděný, stavba má válcovitý, kónický tvar, zužující se do výšky.

Mlýn Oldřicha Prášila v Železnici

Mlýn Oldřicha Prášila v Železnici

V Železnici si můžete prohlédnout kompletně zařízený válcový mlýn se zachovalým vybavením, který je stále funkční. Je to vynikající ukázka řemeslného umění sekerníků, strojařů a mlynářů dřívějších let.

Porčův mlýn – poznejte mlynářské řemeslo a užijte si speciální rybářské programy

Porčův mlýn – poznejte mlynářské řemeslo a užijte si speciální rybářské programy

Chtěli byste vidět starobylou mlýnici v provozu? Přijeďte do Býkovic a v muzeu Porčův mlýn se dozvíte vše o tom, jak se mlelo obilí za starých časů. Přímo ve mlýně se můžete také ubytovat a usínat za příjemného klapotu mlýnského kola.

Muzeum Sýpka v Rokytnici v Orlických horách – řemesla a příroda Orlických hor

Muzeum Sýpka v Rokytnici v Orlických horách – řemesla a příroda Orlických hor

Interaktivní muzeum přírody a řemesel Sýpka v Rokytnici v Orlických horách, které vzniklo v objektu bývalé sýpky, je zaměřeno především na děti. Ty se mohou v muzeu brodit potokem, vidět zblízka čápa černého nebo třeba vyrábět lubové krabičky a perličkové vánoční ozdoby.