Úvod > Aktuality > Moderní mlýny: kde se podíváte do skutečných provozů?
Životní styl

Moderní mlýny: kde se podíváte do skutečných provozů?

  • Vydáno27. března 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Rádi byste se podívali do mlýnů, které opravdu fungují a melou, a odhalili pár zajímavostí z provozů, kde se denně pracuje? Vydejte se s portálem Kudy z nudy na exkurze do kraje pod Králickým Sněžníkem nebo do Frenštátu pod Radhoštěm. Představíme vám také mlýny, které sice již aktivně mouku nevyrábí, ale donedávna se v nich ještě mlelo a jak vypadalo mlynářské řemeslo vám ukáží v zajímavých expozicích.

Prohlídky bezlepkového mlýna ve Starém Městě

Ve Starém Městě, v kraji pod Králickým Sněžníkem, objevíte bezlepkový mlýn, kam láká společnost PRO-BIO zájemce o biopotraviny a ekologické zemědělství na prohlídky. Společnost produkuje přes 1200 výrobků v kvalitě bio doplněných o ekologické prací a čisticí prostředky. Vynikající kvalitu a spolehlivost u všech svých produktů zaručuje díky pečlivému výběru používaných bio surovin, pravidelným kontrolám a vlastní laboratoři. Nabízí se tu různé mouky, směsi, výrobky z pohanky i špaldy a také mnoho bezlepkových produktů.

Během hodinové prohlídky mlýna a areálu společnosti PRO-BIO se podíváte do bezlepkového mlýna, uvidíte, jak se mele mouka, kde a jak se výrobky balí a skladují, dozvíte se, co je biozemědělství a budete mít příležitost prohlédnout si a využít i novou bioprodejnu. Rádi vás tu uvidí i s dětmi, výklad je přizpůsoben věku a znalostem návštěvníků. Prohlídky se konají vždy ve čtvrtek (v 9 a 10 hodin) a v sobotu (v 8, 9 a 10 hodin) a je potřeba se telefonicky objednat předem na číslech 583 301 952 nebo 733 538 407.
 

Výlet do pohankového mlýna na Valašsku

mlýn frenštátKoho už nebaví historické větrné a vodní mlýny plné čertů, vodníků a pohádkových propriet, ten se může vypravit do pohankového mlýna na Kopané ve Frenštátě pod Radhoštěm. Rodina Šmajstrlů na Valašsku zpracovává pohanku již od roku 1861 a vyrábí pohankové kroupy, pohanku lámanku, mouku, krupici a instantní kaše, pohankové těstoviny, křupky, klíčky i slupky a dokonce i pohankové polštáře a podložky.

Výrobky dobře znají nejenom lidé s bezlepkovou dietou a alergici, ale také ti, kteří rádi nakupují kvalitní české potraviny a podporují tak nejenom české zemědělce, ale i tradiční techniku zpracování pohanky. Exkurzi si musíte předem objednat telefonicky na číslech 731 822 093 nebo 605 418 575, na prohlídku je možné přijít v minimálním počtu 5 osob. O nedělích a ve všech svátečních dnech je tu ale zavřeno.
 

Mlýny ve Veverské Bítýšce, Železnici a Odrách

Z desítek mlýnů, které lákají k prohlídkám, není těžké vybrat ty nejpohádkovější. Dá ale trochu práci najít ty, kde se mlelo ještě docela nedávno a kde by se bez větších problémů mohlo mlít i dnes. Patří k nim třeba Jarošův mlýn ve Veverské Bítýšce, několikapatrová průmyslová budova z první poloviny 20. století, kde se provoz zastavil až na počátku třetího tisíciletí. Výjimečně zachovalé vnitřní vybavení a strojní zařízení z roku 1938 představovalo ve své době nejmodernější soudobou mlýnskou technologii. Otevřeno tu mají vždy v sobotu a neděli od 9 do 17 hodin (od července do srpna i v pátek), ve státní svátky je mlýn přístupný.

Po telefonické objednávce můžete nahlédnout do kompletně zařízeného válcového mlýna Oldřicha PrášilaŽeleznici, městečku v Českém ráji kousek od Jičína. Tady se naposled mlelo v osmdesátých letech 20. století, ale mlýnské zařízení je zachovalé a hlavně dosud funkční. Zjistíte, jak se z obilného zrna oddělí otruby a klíčky, nežádoucí příměsi a plevel, a také jak se vyrábí mouka hladká, polohrubá i hrubá, krupička či krupice.

mlýn wesselskyVodní mlýn Wesselsky v Loučkách leží napravo od řeky Odry a vodní náhon k němu se táhne až z Jakubčovic n. Odrou. Prohlédnout si zde můžete mlýn s ojedinělou technologií, funkčním mlýnským kolem o průměru 3,6 m a obnovenou transmisí pro pohon zemědělských strojů. Do mlýna, který dnes poskytuje hlavně ubytování se můžete vypravit denně od 9 do 17 hodin. Vstupné stojí 100 Kč a v ceně je výklad k historii mlýna i rodu mlynářů a prohlídka venkovního areálu mlýna, ve kterém se nachází mlýnský náhon s vodním kolem, stodola spojená transmisí s mlýnem, nádvoří s chlévy a kůlnami, výměnek a další objekty. Samozřejmě nechybí ani prohlídka samotného mlýna s výkladem k jednotlivým zařízením mlýnské technologie.
Vodní mlýn v Bartošovicích

Vodní mlýn v Bartošovicích

Areál vodního mlýna s komplexem vodohospodářských staveb, budován od konce 15. století až do 20. století se po 17 letech oprav otevřel veřejnosti.

Mlýn Oldřicha Prášila v Železnici

Mlýn Oldřicha Prášila v Železnici

V Železnici si můžete prohlédnout kompletně zařízený válcový mlýn se zachovalým vybavením, který je stále funkční. Je to vynikající ukázka řemeslného umění sekerníků, strojařů a mlynářů dřívějších let.

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách leží napravo od řeky Odry a vodní náhon k němu se táhne až z Jakubčovic n. Odrou. Prohlédnout si zde můžete mlýn s ojedinělou technologií, funkčním mlýnským kolem o průměru 3,6 m a obnovenou transmisí pro pohon zemědělských strojů.

Probio – biopotraviny ze Starého Města

Probio – biopotraviny ze Starého Města

V nabídce PROBIO naleznete základní biopotraviny – od obilovin, mouk, luštěnin, těstovin, mlýnských produktů či olejů až po pochutiny, jako jsou sušenky, rychlé směsi, čokolády, vína či káva. V sortimentu máme přes 400 bezlepkových produktů.

Větrný mlýn Partutovice – nejzachovalejší dřevěný větrný mlýn v Česku

Větrný mlýn Partutovice – nejzachovalejší dřevěný větrný mlýn v Česku

Jedná se o větrný mlýn dřevěný, nazývaný beranní neboli německý. Má tvar dřevěného čtyřstěnného hranolu a celá stavba se proti větru otáčí i s perutěmi – na rozdíl od méně obvyklého holandského typu mlýna, který je zděný, stavba má válcovitý, kónický tvar, zužující se do výšky.

Pohankový mlýn ve Frenštátě pod Radhoštěm

Pohankový mlýn ve Frenštátě pod Radhoštěm

V mlýně v místní části Kopaná ve Frenštátě pod Radhoštěm loupou pohanku již od roku 1861 mechanickým způsobem. Po telefonické domluvě můžete využít exkurzi s možností ochutnávky pohankových výrobků.

Porčův mlýn – poznejte mlynářské řemeslo a užijte si speciální rybářské programy

Porčův mlýn – poznejte mlynářské řemeslo a užijte si speciální rybářské programy

Chtěli byste vidět starobylou mlýnici v provozu? Přijeďte do Býkovic a v muzeu Porčův mlýn se dozvíte vše o tom, jak se mlelo obilí za starých časů. Přímo ve mlýně se můžete také ubytovat a usínat za příjemného klapotu mlýnského kola.

Muzeum Sýpka v Rokytnici v Orlických horách – příroda a řemesla Orlických hor

Muzeum Sýpka v Rokytnici v Orlických horách – příroda a řemesla Orlických hor

Muzeum Orlických hor v Rokytnici v Orlických horách vzniklo v objektu bývalé sýpky z první poloviny 19. století. Moderní a interaktivní expozice přibližuje přírodu a zaniklá i živá řemesla Orlických hor.

Další aktuality

Kam na výlet v Olomouci po celý rok?

Sloup Nejsvětější Trojice, jedinečný orloj, unikátní kostely a kašny, radnice s orlojem a přístupnou věží, prohlídky tereziánského opevnění, rozlehlé parky, výletní plavby po řece Moravě i Pevnost poznání – a to je jen výběr z mnoha zajímavosti, které dětem nabízí město Olomouc. Na co ještě nesmíte zapomenout? Vydejte se také do zoologické zahrady na Svatém Kopečku, mezi jejíž rarity patří například průchod výběhem opic, pavilon netopýrů, obří akvárium nebo rozhledna. Příjemný výlet do Olomouce si můžete udělat kdykoli během roku.
Olomoucký kraj | Památky

Zimní exkurze přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně je zážitek

Na prohlídku Dlouhých strání se můžete vypravit také v zimě. Samostatně autem se k elektrárně nesmí, tam i zpátky vás od lyžařského areálu Kouty dovezou autobusy. Prohlídka trvá asi dvě hodiny a doporučujeme ji rezervovat předem. Exkurzi je sice možné zaplatit i na místě bez rezervace, pouze však v případě, že jsou volná místa. K horní nádrži se bohužel v zimě nejezdí, dostanete se tam jedině pěšky nebo na běžkách.
Olomoucký kraj | Zážitky

Hrad Helfštýn má otevřeno i v listopadu

Hrad Helfštýn je během listopadu otevřen o víkendech. Milovníci historie a hradní architektury sem mohou přijít každou sobotu a neděli, až do 26. 11. 2023. Během prodlouženého víkendu 17. až 19. listopadu zde bude otevřeno také v pátek.
Olomoucký kraj | Památky

Šternberský hrad zve na martinské prohlídky s ochutnávkami

Na moravském hradě Šternberk se na rozdíl od většiny památek bude provázet i v měsíci listopadu. U příležitosti oslav svátku svatého Martina připravuje hrad speciální „Svatomartinské prohlídky“. Prohlídky se uskuteční v sobotu 11. listopadu 2023 od 10 do 15 hodin.
Olomoucký kraj | Památky

Desetkrát do kuchyní a pivovarů: na kterých hradech a zámcích se podíváte pod pokličky?

Gastronomie hýbe světem a slyší na to i hrady a zámky. Kuchyně, koupelny a další technické prostory se zvolna mění v nové prohlídkové trasy, někde se v nich dokonce pravidelně vaří a peče. Vy pak můžete při prohlídce mlsat a ochutnávat to, co kdysi jedlo místní panstvo. Kde takové prohlídky zažijete?
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Tkalcovské muzeum na Rejvízu končí: exponáty si prohlédnete jinde

V říjnu 2023 ukončilo provoz Tkalcovské muzeum na Rejvízu, které zde turisté mohli navštěvovat od roku 2008. Rejvízská tkalcovna se nacházela uprostřed vesnické památkové zóny v Rejvízu. Kdo se o stará řemesla zajímá, ale nemusí být smutný – exponátů rejvízského muzea se ujala dvě muzea, která také plánují s bývalými majiteli pořádání kulturních akcí.
Olomoucký kraj | Zážitky

Velký návrat výstavy Exota Olomouc: Největší papoušek světa, evropské unikáty i světové premiéry!

Na čtyři tisíce exotických a často také vzácných ptáků budou od 13. do 15. října 2023 k vidění na Výstavišti Flora Olomouc. Po pětileté odmlce se sem vrací jedna z tradičních a oblíbených akcí – Exota Olomouc! Tato mezinárodní výstava exotického ptactva letos obsadí největší pavilon A, další tři menší pavilony a také Palmový skleník. Těšit se můžete na papoušky, tukany, drobné exoty, kanáry, exotické bažanty či okrasnou vodní drůbež.
Olomoucký kraj | Příroda

Užijte si prohlídku Olomouce s průvodcem, ukáže vám všechny tajná zákoutí města

Nádherné historické jádro města Olomouce nadchne všechny milovníky architektury a historie. Pro svou jedinečnost bylo roku 1971 začleněno k městským památkovým rezervacím (navíc se jedná o druhou nejrozsáhlejší památkovou rezervaci v ČR), v roce 2000 byl na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsán olomoucký sloup Nejsvětější Trojice. Pokud chcete krásnou Olomouc poznat blíže, můžete využít služeb zdejších školených průvodců. Prohlídky je ale třeba si objednat předem.
Olomoucký kraj | Příroda