Úvod > Aktuality > Zimní výlet do Dobříše: adventní prohlídky zámku, první vánoční trh a Bardotka

Zimní výlet do Dobříše: adventní prohlídky zámku, první vánoční trh a Bardotka

Vydáno 7. prosince 2018 Památky
Speciální prohlídky vánočně vyzdobeného zámku s betlémy, muzeum hraček a k tomu ještě vánoční trh na zámeckém nádvoří: to všechno nabízí začátkem prosince město Dobříš. Třetí adventní víkend navíc můžete doprovázet na slavnostní jízdě legendární lokomotivu zvanou Bardotka.
Málokterý zámek má tak velkoryse naplánované adventní prohlídky jako ten v Dobříši: klidnou předvánoční atmosféru a dávné, možná již zapomenuté vánoční zvyky si tu vychutnáte každý den od soboty 1. až do soboty 22. prosince, ve všedních dnech je možné prohlídky rezervovat. Dětem udělají radost jesličky od spolku Příbramských betlémářů, vystavené na prohlídkové trase v zámeckých interiérech, navíc se přímo na zámku můžete podívat i do Muzea hraček. Pro hry nejmenších návštěvníků tu připravili starou školní třídu, kde se dají vyzkoušet různé staré školní pomůcky.
 

Zámek chystá první vánoční trh

Plánujete výlet na zámek Dobříš na druhou adventní neděli? Skvělá volba: v sobotu 8. prosince se totiž na zámeckém nádvoří v Dobříši vůbec poprvé uskuteční vánoční trh. Přijeďte od 11 do 19 hodin ochutnat rybí speciality, medovinu, svařené víno, perníčky, cukroví nebo kávu a zaposlouchejte se do vánočních koled. Koupit si můžete ručně vyráběné dárečky, vánoční dekorace a jmelí. Nádvoří zkrášlí nazdobené jedle, za šera se rozhoří louče, železné koše a lucerny.

Prohlédnout si můžete i dvě zámecké výstavy, končící poslední den letošního roku. Výstava Šlechta v boji za českou státnost připomíná akce české zemské šlechty z let 1938 a 1939, kdy v čase ohrožení vlasti nacismem její členové veřejnými prohlášeními plně podpořili svou zemi, národ a jazyk. Deklarace tehdy podepsali čtyři členové rodu Colloredo-Mannsfeld, mezi nimi i dědeček nynějšího majitele dobříšského zámku. V předsálí Návštěvního centra připomíná výstava k výročí 100 let od vzniku republiky okolnosti, které předcházely roku 1918; unikátní jsou zejména obrazy o bojích v Alpách.
 

Legenda jménem Bardotka

Motorové lokomotivy řady 749 známé pod přezdívkou Bardotka nebo Zamračená patří k největším poválečným legendám našich železnic. Pražská lokomotivka ČKD jich v letech 1964–1971 vyrobila přibližně tři sta, v pravidelné dopravě přestaly jezdit už před několika lety. Dochovalo se jen několik kusů: některé vlastní České dráhy, najdete je i v Depu historických vozidel ČD, další stroje stojí v depech soukromých dopravců. Zkrátka to, co byl kdysi běžný obrázek, se zvolna mění v zážitek. Právě ten si můžete dopřát v neděli 16. prosince, kdy Bardotka 749.121 pojede v čele mimořádných vlaků na legendární trati přezdívané Praha – Paříž – Dobříš. Nejlepší záběry ulovíte při odjezdech z Prahy – Hlavního nádraží (v 10.25 a 14.25), na trase například ve stanicích Vrané nad Vltavou, Měchenice a Mníšek pod Brdy, a pak samozřejmě v Dobříši, kde si Bardotku prohlédnete také zblízka a zevnitř při komentovaných prohlídkách. Z Dobříše zpět do Prahy se vlak vydá ve 12.36 a 16.36 hodin.
 

Parky, stezky, Čapek a ondatry: tipy na výlety

  • Máme pro vás pár tipů na zpestření výletu, zvlášť když vám bude přát počasí. Letos ani příští rok si sice neprohlédnete zámeckou francouzskou zahradu, projít se ale můžete anglickým parkem; otevřený je denně od 8 do 16 hodin.
  • Chcete poznat všechna zákoutí Dobříše? Městem a jeho okolím prochází několik značených tras, společně označených jako projekt Dobří(š) v poznání. Malý městský okruh měří zhruba čtyři kilometry, Velký městský okruh je o kilometr delší a lesy kolem města se proplétá téměř 30 kilometrů dlouhá lesní stezka.
  • Letos 25. prosince uplyne rovných osmdesát let od smrti Karla Čapka, spisovatele, intelektuála, novináře, dramatika, překladatele a amatérského fotografa. Půvabný empírový dům ve Staré Huti u Dobříše, kam spisovatel rád jezdil se svou ženou a přáteli, se proměnil v Památník Karla Čapka. Otevřeno tu mají celoročně, od listopadu do března ve všedních dnech (včetně pondělí!) od 9 do 16 hodin. Na sobotu 15. prosince od 15 hodin je nachystáno předvánoční posezení u kamen s hudebním programem a malým adventním trhem. Kromě toho se můžete projít po krátké trase, která spojuje Čapkova oblíbená místa v okolí.
  • Víte, že první ondatry v Evropě byly vypuštěny do volné přírody právě u Dobříše? Na přelomu století chtěl hrabě Colloredo-Mannsfeld udělat radost své ženě, která pocházela z Kanady a prý se jí trochu stýskalo po domově. Pan hrabě jí udělal malou Kanadu z dobříšských lesů a nechal sem dopravit nejrůznější zvířata. Zatímco například krocanům divokým se ve střední Evropě nedařilo, jiným se i nás naopak zalíbilo. Mezi úspěšné druhy patří jelenci běloocasí a zejména ondatry, které se postupně rozšířily do celé Evropy.
  • Domovem jelenců bývala kdysi obora Aglaia v lesích severně od Dobříše. Je pojmenovaná po maďarské šlechtičně Aglaia Festetitz de Tolna, manželce někdejšího majitele dobříšského panství knížete Jeronýma Colloredo-Mannsfelda. V druhé polovině 19. století po své ženě pojmenoval jeden z vrchů a v jeho okolí pak zřídil rozsáhlý anglický park a oboru. Během let se její plocha postupně zmenšovala a některé části zanikly. Až proto v okolních lesích narazíte na zvláštní kamenné a cihlové sloupy či zbytky zdí, nehledejte v nich nic tajuplného – jsou to jen torza někdejšího hrazení. Kdybyste dnes oboru chtěli obejít, ujdete více než 11 kilometrů.
Francouzská zahrada a anglický park v Dobříši

Francouzská zahrada a anglický park v Dobříši

Francouzský park prochází v současné době revitalizací a otevře se až roku 2021. Celý zámecký park v Dobříši má rozlohu 65 hektarů, vedle rozlehlé anglické zahrady můžete hned u zámku navštívit velmi krásnou francouzskou zahradu.

Lovecký zámeček Tři trubky v Brdech

Lovecký zámeček Tři trubky v Brdech

Lovecký zámeček poblíž soutoku Třítrubeckého a Padrťského potoka byl vybudován na konci 19. století Jeronýmem Colloredo-Mansfeldem. Stavbu navrhl vídeňský architekt italského původu Camillo Sita v duchu doznívajícího romantismu.

Muzeum hraček Dobříš

Muzeum hraček Dobříš

Nově otevřené Muzeum hraček Dobříš, které se nachází na zámku Dobříš. Pro děti je připravena i stará školní třída, kde si můžou pohrát a vyzkoušet si, jak to vypadalo ve škole v dobách jejich rodičů.

Obora jelence běloocasého na zámku Dobříš

Obora jelence běloocasého na zámku Dobříš

Rodina Colloredo-Mansfeld ráda cestovala a ze severní Ameriky si koncem 19. století přivezla exemplář jelence běloocasého. Jako připomínku této události, se jelenec běloocasý chová v anglickém parku na zámku Dobříš dodnes. Součástí chovu je i expozice jelence ve francouzském parku.

Zámek Dobříš - na výlet po celý rok

Zámek Dobříš - na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je Dipl. Ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti včetně zámecké expozice. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Zámecký hotel Dobříš

Zámecký hotel Dobříš

Rokokový zámek v Dobříši s výraznou fasádou nabízí ubytování náročným hostům. Čtyřhvězdičkový hotel splní všechna vaše očekávání. Ubytovaní hosté mohou zdarma využít hotelové fitness a návštěvu francouzského parku. Můžete si také zapůjčit horské kolo.