Úvod > Aktuality > Zimní výlet do Dobříše: adventní prohlídky zámku, vánoční trh a zajímavosti v okolí
Památky

Zimní výlet do Dobříše: adventní prohlídky zámku, vánoční trh a zajímavosti v okolí

  • Vydáno4. prosince 2023
Mnohé památky s příchodem zimy uzavřely své brány na petlici. Na některých historických sídlech to ale žije i v mrazivých dnech. Zámek Dobříš zve i letos na tradiční adventní trh s lokálními produkty, rukodělným vánočním zbožím a občerstvením. Na nádvoří zámku se uskuteční v sobotu 9. prosince 2023 od 11 do 19 hodin, vstupné je zdarma. Od středy do neděle je i v zimních měsících v zámecké Galerii JCM pro veřejnost otevřena také originální výstava Kouzlo objevování: Od hieroglyfů k Tutanchamonovi. Seznamuje s více i méně známými historickými zajímavostmi a nechybí autentické repliky dobových předmětů.
Na vánočním trhu 9. prosince 2023 na zámku Dobříš nasajete o druhé adventní sobotě pohodovou předvánoční atmosféru. V nabídce nebude chybět občerstvení – tradiční rybí a masové speciality, ochutnávky sladkých i slaných pochutin a samozřejmě lahodné nápoje jako svařené víno či vánoční punč, ale i pivo, káva a další. Těšit se můžete na stánky s ručně vyrobenými produkty a dekoracemi z chvojí, skla, keramiky či čokolády a mnoho dalšího. Adventní atmosféru podtrhne pohádkové prostředí zámku s tóny vánočních koled a vystoupení místních dětí ze ZUŠ. Po celý den budou probíhat prohlídky Zrcadlového sálu zámku Dobříš.
 

Kouzlo objevování v zámecké galerii

tutanchamon dobříšGalerii JCM v prostorách nad návštěvním centrem zámku Dobříš zaplnila pro letošní zimu unikátní výstava Kouzlo objevování: Od hieroglyfů k Tutanchamonovi, kterou připravil Český egyptologický ústav při příležitosti 200. výročí rozluštění hieroglyfického písma a 100 let od objevu hrobky faraona Tutanchamona v egyptském Údolí králů. Na své si přijdou historici i laici včetně dětských návštěvníků. Výstava představuje exponáty, které dokonale navozují atmosféru starověkého Egypta, včetně svítící kopie Rosettské desky, kopií soch královny Nefertiti a vysokých hodnostářů Tutanchamonovy doby či makety Tutanchamonovy pohřební komory. Unikátní je kukátko, které v návštěvnících navodí emoce a pocity, jež zažívali objevitelé Tutanchamonovy hrobky při prvním pohledu do jejího nitra.

tutanchamonSeznámíte se s počátky egyptologie, dozvíte se zajímavosti ohledně rozluštění hieroglyfického písma Jeanem-Francoisem Champollionem, až po největší boom, objevení Tutanchamonovy hrobky Howardem Carterem. Příběh kolem něj je více než vzrušujícím a dokazuje, že při každé činnosti bychom měli konat až do konce a nevzdávat se. Kromě osvěty a seznámení s významnou etapou našich dějin je neméně důležitým cílem výstavy také všechny návštěvníky včetně dětí inspirovat. Expozice je příběhem dvou silných osobností a lidských příběhů. Jean-Francois Champollion už ve svých devíti letech prohlásil, že rozluští egyptské hieroglyfy, všem byl pro smích, ale ve dvaatřiceti letech to skutečně dokázal. Když se v životě na něco zaměříte, dáte do toho veškeré úsilí a půjdete za tím, všechno je možné. Jedním z poselství expozice je fakt, že máme jít za svými sny a cíli. Výstava je přístupná v rámci komentovaných prohlídek od středy do neděle až do konce května 2024.
 

Parky, stezky, Čapek a ondatry: tipy na výlety

  • strž čapekMáte rádi spisovatele Karla Čapka? spisovatel, novinář, dramatik, překladatel a amatérský fotograf často jedzíval na letní byt do Staré Huti. Půvabný empírový dům ve Staré Huti u Dobříše, kam spisovatel rád jezdil se svou ženou a přáteli, se proměnil v Památník Karla Čapka. Otevřeno tu mají celoročně, od listopadu do března ve všedních dnech (včetně pondělí!) od 9 do 16 hodin. Kromě toho se můžete projít po krátké trase, která spojuje Čapkova oblíbená místa v okolí.
  • ondatraVíte, že první ondatry v Evropě byly vypuštěny do volné přírody právě u Dobříše? Na přelomu století chtěl hrabě Colloredo-Mannsfeld udělat radost své ženě, která pocházela z Kanady a prý se jí trochu stýskalo po domově. Pan hrabě jí udělal malou Kanadu z dobříšských lesů a nechal sem dopravit nejrůznější zvířata. Zatímco například krocanům divokým se ve střední Evropě nedařilo, jiným se i nás naopak zalíbilo. Mezi úspěšné druhy patří jelenci běloocasí a zejména ondatry, které se postupně rozšířily do celé Evropy.
  • Domovem jelenců bývala kdysi obora Aglaia v lesích severně od Dobříše. Je pojmenovaná po maďarské šlechtičně Aglaia Festetitz de Tolna, manželce někdejšího majitele dobříšského panství knížete Jeronýma Colloredo-Mannsfelda. V druhé polovině 19. století po své ženě pojmenoval jeden z vrchů a v jeho okolí pak zřídil rozsáhlý anglický park a oboru. Během let se její plocha postupně zmenšovala a některé části zanikly. Až proto v okolních lesích narazíte na zvláštní kamenné a cihlové sloupy či zbytky zdí, nehledejte v nich nic tajuplného – jsou to jen torza někdejšího hrazení. Kdybyste dnes oboru chtěli obejít, ujdete více než 11 kilometrů.
Zámecký hotel Dobříš

Zámecký hotel Dobříš

Rokokový zámek v Dobříši s výraznou fasádou nabízí ubytování náročným hostům. Čtyřhvězdičkový hotel splní všechna vaše očekávání. Ubytovaní hosté mohou zdarma využít hotelové fitness a návštěvu francouzského parku. Můžete si také zapůjčit horské kolo.

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele

Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Další aktuality

Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k pěti keltským oslavám

Že právě vy nemáte s Kelty nic společného? Kdepak, dozajista i vy dobře znáte a mnohdy slavíte svátky, které mají prapůvodní kořeny v keltských lidových oslavách, ať už jde o Dušičky, pálení čarodějnic nebo Vánoce. Právě teď vás ale pozveme do skutečného světa keltských mýtů, pověr a rituálů!
Středočeský kraj | Životní styl

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu ve Středočeském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech středních Čech. Na výběr máme útulné chatky, luxusní stan ve středověkém stylu, kempy u vody, místa plná zábavy i klidu. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Středočeský kraj | Ubytování

Tankodromy, střelnice, cvičiště… aneb co vzniklo z bývalých vojenských základen?

Bývalé vojenské prostory jsou dobrým tipem na výlet pro ty, kteří hledají možnost procházky či túry odlehlou krajinou. Paradoxně se ve vojenských újezdech zachovaly vzácné druhy rostlin a živočichů, prostory také unikly chemizaci a zemědělským zásahům. A kde objevíte takovou pestrou krajinu či hluboké lesy? Nejznámější takovou oblastí jsou lesy v Brdech, pozornost přitahuje i revitalizace krajiny v Milovicích či Podyjí. Tipy, kam vyrazit na bývalá vojenská cvičiště, střelnice, tankodromy nebo letiště vám přináší Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Keltové v Nižboru zahájí novou sezonu svátkem Beltain

V sobotu 27. dubna se na zámku Nižbor uskuteční tradiční oslavy keltského svátku Beltain. Již několik let touto akcí pro veřejnost zahajují návštěvní sezónu v Informačním centru keltské kultury. Po zimě znovuotevřená stálá expozice o Keltech potěší zvídavé návštěvníky.
Středočeský kraj | Zážitky

Historický festival Bitva Libušín láká na bohatý program

Tip pro všechny milovníky historie a rodiny s dětmi na výlet za dobrodružstvím a historií do Libušína. Největší středověký festival v České republice se bude opět konat v údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše. Byl založen již v roce 1991 jako jeden z prvních počinů svého druhu v Evropě. V roce 2024 se tak pořádá již 31. ročník této významné události, která se za roky svého trvání rozrostla na jednu z největších svého druhu na starém kontinentě. Největší středověká bitva ve střední Evropě, se uskuteční již v sobotu 27. dubna 2024 v Libušíně u Kladna.
Středočeský kraj | Zážitky

Jaro v Průhonickém parku láká k vycházkám

Užijte si jaro v plné parádě! Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i na konci dubna krásná vycházka. Základní okruh nejzajímavějšími partiemi parku je zajímavý celoročně, prochází pod Alpinem, na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými lučními podél potoka Botiče, po hrázi rybníka. V dubnu je otevřeno denně od 7:00 do 19:00 hodin a milovníky flory potěší právě kvetoucí rododendrony i jarní Alpinum.
Středočeský kraj | Příroda

Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic

V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už vyrostl první letošní chřest! Na velkofarmě seženete „špargl“ od dubna do konce června. Kromě bílého a zeleného chřestu bude v průběhu chřestové sezóny pěstitel nabízet i nové odrůdy – koupíte tu také fialový chřest. Nenechejte si ujít oblíbené Chřestové a spolu s nimi i křenové slavnosti, které se letos uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. května 2024.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Areál Monínec nabízí sportovní zážitky a spoustu zábavy po celý rok

Středočeský Areál Monínec, který leží jen zhruba hodinu jízdy od hlavního města, nabízí pohodlné ubytování, dobré jídlo, sport od rána do večera, ale také zasloužený odpočinek. A to po celý rok. Najdete jej na Javorové skále 80 km jižně od Prahy na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje nedaleko města Sedlec-Prčice.
Středočeský kraj | Letní sporty