Úvod > Aktuality > Zima na Vysočině: sjezdovky, běžky i dračí saně

Zima na Vysočině: sjezdovky, běžky i dračí saně

Vydáno 14. ledna 2019 Zimní sporty
Z Nového Města na Moravě je to do Žďáru nad Sázavou pouhých deset kilometrů. Přes den tak můžete jezdit na běžkách nebo na lyžích a odpoledne si zajít do zajímavého muzea ve žďárském zámku, Santiniho poutního kostela, zapsaného na seznam UNESCO, anebo si s dětmi prohlédnout velké modelové kolejiště.

Zážitky ve stopách slavných závodníků

Nejznámější lyžařské středisko Vysočiny je Nové Město na Moravě; v jeho blízkosti leží jak Ski Harusák neboli sjezdovka na Harusově kopci, tak závodní lyžařský a biatlonový areál Vysočina Aréna. V prosinci tu proběhl světový pohár v biatlonu, v první polovině ledna zase 81. ročník Zlaté lyže, jednoho z nejslavnějších závodů v Česku.

Už v sobotu 19. ledna se může široká veřejnost zúčastnit běžkařského maratonu Ve stopě Zlaté lyže. Start a cíl závodů na 50 a 24 km budou přímo v závodním areálu. Vedle hlavních tratí bude rovněž připravena trasa na 14 km pro účastníky, kteří si netroufají na klasický dlouhý lauf, tradiční závody pro děti a doprovodný program včetně lyžařské školy a možnosti vyzkoušet střelbu na biatlonové terče. Vysočina Arena navíc nabídne prohlídku zázemí v doprovodu průvodce.

Vysočina Aréna je jinak otevřena amatérským běžcům na lyžích několikrát týdně zpravidla od 17:30 do 19:00 hodin. Přesné datum je třeba si zjistit v kalendáři akcí na webu Vysočina Arény.

Také okolí Nového Města na Moravě je, když nasněží dostatek sněhové pokrývky, rájem pro běžkaře: na upravované a značené turistické tratě narazíte prakticky všude, například u hotelu SKI ve Vysočina Aréně. Jednou z oblíbených tras je okruh na Tři Studně, Devět skal a Medlov. Krásná trasa se nabízí také z železniční stanice Olešná na Moravě moravskou Vysočinou a na okruhu v české části Vysočiny objevíte třeba Karlštejn.
 

Se sjezdovkami na Harusák, Fajťák nebo Šacberk

Ski FajťákNa sjezdovku na Harusově kopci v nadmořské výšce 741 m se pohodlně dostanete sedačkovou lanovkou, pro děti je k dispozici malý vlek a lyžařská škola. K oblíbeným aktivitám patří večerní lyžování, zimní sezonu zpestřují příležitostné závody psích spřežení a dětské karnevaly na lyžích.

U Velkého Meziříčí je oblíbenou destinací zimních sportů tzv. Fajťák, neboli Ski areál Fajtův kopec. Na své si přijdou příznivci sjezdového lyžování, snowboardingu, běžkaři, ale uspokojí i ty, kteří dávají přednost pěší turistice. Sportovci, výletníci a nejen oni se mohou osvěžit v nově vybudovaném skibaru alpského typu či v nově zrekonstruované restauraci. Během večerního a nočního lyžování je samozřejmě dobře osvětlený. Účastníci závodů, které Ski klub pořádá, využívají závodní nájezdovou rampu. Najdete zde i skiservis. Navíc vás zde určitě potěší pěkně nasvícená rozhledna.

Na severním okraji Jihlavy, v městské části Zborná, najdete sjezdovku na Šacberku (vrchu Rudném), kam se snadno dostanete také městskou hromadnou dopravou. Na sjezdovce o délce 380 metrů a s převýšením 82 metrů najdou skvělé lyžařské podmínky jak lyžaři začátečníci, tak i zkušenější lyžaři. Pro noční lyžování je vybavena výkonným osvětlením odpovídajícím požadavkům FIS pro sportovní lyžování.
 

Žďárské zajímavosti Muzeum nové generace a Draci na ledu

Žďár nad SázavouVyužijte příležitost a zajděte se podívat do žďárského zámku. Od 14. do 31.1. můžete denně kromě pondělí navštívit pouze za 50 korun interaktivní a multimediální Muzeum nové generace, k posezení láká zámecká kavárna. Navíc v obchodu se suvenýry probíhá tradiční lednový výprodej, takže si můžete vybrat třeba některou z regionálních dobrot. Prohlídky barokního poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře od Jana Blažeje Santiniho, klenotu zapsaného na Seznamu světového dědictví UNESCO, je mimo sezonu nutné rezervovat předem, modelové kolejiště plné miniaturních železničních a kulturních památek Vysočiny ve žďárském Domě kultury je otevřené každý víkend od 10 do 17 hodin.

závody draci ledDalší zajímavost se chystá ve Žďáru na 16. února - jedná se o závod dračích saní na ledu na rychlobruslařském oválu u žďárského zimního stadionu. Nezbývá než doufat, že bude dostatečně mrznout a vše vyjde podle plánu. Letos se koná již sedmý ročník tohoto jedinečného závodu v Evropě i ve světě. Závodní týmy zdolávají sto metrů dlouhou ledovou dráhu na rychlobruslařském oválu u zimního stadionu, princip je podobný jako u letních závodů dračích lodí: bubeník udává tempo a deset závodníků se na masivních saních s dračí hlavou odpichuje hůlkami s hroty. Vstup je zdarma, a kromě spousty legrace se můžete těšit i na občerstvení, ohňovou show a také prohlídku jednotlivých dračích soutěžních speciálů.
Vysočina na běžkách: nejvyšší Jihlavské vrchy

Vysočina na běžkách: nejvyšší Jihlavské vrchy

Většině lyžařů splývá pojem Vysočina se Žďárskými vrchy. Poněkud v ústraní hlavního zájmu leží Jihlavské vrchy u Telče, kde dosahuje Vysočina kótou Javořice (837 m) svůj nejvyšší bod.

Vysočina na běžkách: z Čachnova do Poličky nebo Křižánek a zpět

Vysočina na běžkách: z Čachnova do Poličky nebo Křižánek a zpět

Malebný okruh českou částí Vysočiny začíná na vysoko položené stanici ČD Čachnov, odtud vás povede k zámečku Karlštejn. Zde se můžete rozhodnout, zda budete pokračovat do Poličky anebo si vyberete trasu do Křižánek na historickou hranici mezi Čechami a Moravou.

Vysočina na běžkách: ze Zubří do Žďáru

Vysočina na běžkách: ze Zubří do Žďáru

Krásná trasa z železniční stanice Olešná na Moravě vás provede moravskou Vysočinou okolo Pasecké skály a rybníků Medlov a Sykovec do Třech Studní. Odtud pak trasa pokračuje do vsi Lhotka a do Žďáru nad Sázavou.

Vysočina na běžkách: srdcem Žďárských vrchů

Vysočina na běžkách: srdcem Žďárských vrchů

Tato okruhová trasa vás zavede přímo do srdce Žďárských vrchů. Na necelých 30 kilometrech projedete nejkrásnějšími vesnicemi na Vysočině (Fryšava, Tři Studně), zdoláte Brožovu skalku či Devět skal a jako bonus navštívíte proslulý biatlonový areál u hotelu Skihotel.

Skiareál Šacberk - také v Jihlavě se dá lyžovat

Skiareál Šacberk - také v Jihlavě se dá lyžovat

Na severním okraji Jihlavy, v městské části Zborná, najdete sjezdovku na Šacberku (vrchu Rudném), kam se snadno dostanete také městskou hromadnou dopravou. Letošní novinkou je nově vybudovaná restaurace u sjezdovky.

Ski areál Fajtův kopec

Ski areál Fajtův kopec

Ski areál Fajtův kopec se nachází ve Velké Meziříčí, které leží v samotném srdci Českomoravské vysočiny. Dostupnost tohoto střediska je vzhledem k přímému napojení na dálnici D1 výborná.

Modelové království železnic ve Žďáru nad Sázavou

Modelové království železnic ve Žďáru nad Sázavou

Jedno z největších modelových kolejišť v ČR má za svůj námět železniční a kulturní památky na Vysočině. Na ploše 50 m2 najdete žel. stanice Žďár nad Sázavou se strojírenskou firmou Žďas, hrad Pernštejn, viadukt v Dolních Loučkách a další detaily regionu.

Vysočina Arena – místo konání světových závodů v běhu na lyžích a biatlonu

Vysočina Arena – místo konání světových závodů v běhu na lyžích a biatlonu

Areál Vysočina Arena v Novém Městě na Moravě je známý nejen na poli běžeckého lyžování, ale také biatlonu a MTB. V areálu u hotelu Ski se každoročně konají nejvýznamnější světové závody v běhu na lyžích a biatlonu.

Harusův kopec - Ski Snowpark Nové Město na Moravě

Harusův kopec - Ski Snowpark Nové Město na Moravě

Nové Město na Moravě je významným lyžařským střediskem Vysočiny pro běžky i sjezdové lyžování. V areálu u hotelu Ski se každoročně konají nejvýznamnější světové závody v běhu na lyžích a biatlonu. Harusův kopec skýtá příležitosti pro sjezdové lyžování.

Na běžkách Českomoravskou vrchovinou - za krásami krabatiny

Na běžkách Českomoravskou vrchovinou - za krásami krabatiny

Zdálo by se, že tato oblast nemá z lyžařského běžeckého hlediska co nabídnout, ale opak je pravdou. Trasy pro běžce jsou tedy upravovány nejen přímo u Jihlavy a na historicky běžkařsky významném Čeřínku, ale také v Javořické vrchovině v okolí Telče.