Úvod > Kam pojedete? > Kraj Vysočina > Koruna Vysočiny > Hamry nad Sázavou

Hamry nad Sázavou

Prozkoumejte obec Hamry nad Sázavou, které leží na Vysočině v kraji Žďárských vrchů, a nabídku místních turistických atraktivit. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Oblíbené v obci

Obec se nachází v turistické oblasti Koruna Vysočiny, těsně u Žďáru nad Sázavou. Prochází ji zemská hranice mezi Čechy a Moravou. Můžete navštívit u osady Šlakhamr Hranice Na Konci světa. Hamry protéká řeka Sázava

Dopřejte si pohodový pobyt, navštívit zde a v blízkosti tu můžete zajímavé turistické cíle ať už historické: Šlakhamr – Brdičkův mlýn, tak novodobé betonové sochy Michala Olšiaka: mamutakoně, mamlase a hamroně. V obci je několik kapliček a v jejím okolí několik památných kamenů a křížů.

Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. V okolí obce je vytyčený a označkovaný okružní Hamerský vycházkový okruh v délce 15 km. Celou je možné projet i na kole a v zimě při dostatku sněhu i na běžkách. Během procházky uvidíte malé jezírko s čistou zelenou vodou – Vápenice

V okolních lesích je ideální terén pro houbaře. Nedaleko obce se nachází Rozštípená skála, která je oblíbená mezi horolezci. Rodiny s dětmi jistě ocení pěkné hřiště, které je přímo ve středu obce.

Akce v obci Hamry nad Sázavou

Za kováři na Šlakhamr 2024

V sobotu 4.5.2024 se kováři z různých míst České republiky se sjedou na památku ve správě Technického muzea v Brně, Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou.
Hamry nad Sázavou, Kraj Vysočina

Rok na vsi Šlakhamr 2024

Prožijte celý rok během jediného dne v Šlakhamru!
Hamry nad Sázavou, Kraj Vysočina

Aktivity v obci Hamry nad Sázavou

Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou – Brdičkův mlýn

Expozice v prostorách bývalého Brdičkova vodního mlýna odkazují na bohatou železářskou tradici žďárského regionu. Připomínají historii hamru zvaného Šlakhamr, jehož existenci dokládají prameny z počátku 15. století.
Hamry nad Sázavou, Kraj Vysočina

Socha Mamuta Michala Olšiaka

Betonová socha hlavy mamuta se nachází nedaleko břehu řeky Sázavy, naproti přírodní památce Rozštípená skála. Roku 2006 ji zde vytvořil ji žďárský rodák, sochař Michal Olšiak.
Hamry nad Sázavou, Kraj Vysočina

Rozštípená skála

V 70. letech minulého století objevili tuto skálu amatérští horolezci a začali na ní trénovat. Dnes vábí díky svým 120 výstupům horolezce z celé republiky.
Hamry nad Sázavou, Kraj Vysočina

Socha Koně Michala Olšiaka

Betonová socha koně, který se snaží z bahna vytáhnout povoz, se v blízkosti jezdeckého klubu nachází od roku 2006. Autorem originální sochy je žďárský rodák, sochař Michal Olšiak.
Hamry nad Sázavou, Kraj Vysočina

Hranice Na Konci světa – česko-moravská hranice u Šlakhamru

Na okraji osady Šlakhamry se nachází budka s figurínou celníka, která upozorňuje na historickou česko-moravskou hranici.
Hamry nad Sázavou, Kraj Vysočina

Inspirace na výlety z oblasti Koruna Vysočiny


Žďár nad Sázavou je perlou barokní gotiky

Turisté do Žďáru nad Sázavou jezdí kvůli prohlídce cisterciáckého kláštera, zámku s Muzeem nové generace, za sochami Michala Olšiaka nebo za modely železnic. Nic z jmenovaného ale nepřekoná poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Tato unikátní památka, postavená ve slohu barokní gotiky, byla v roce 1994 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Žďár nad Sázavou, Za památkami UNESCO

Santiniho cyklotrasa z Vojnova Městce do Bystřice nad Pernštejnem

Santiniho cyklotrasa kopíruje cyklotrasu č. 5061 a vede z Vojnova Městce přes Žďár nad Sázavou do Bystřice nad Perštejnem. Díky ní objevíte známá i méně proslavená Santiniho díla, poznat krásu Žďárských vrchů, rybník Dářko i jeho rašeliniště, a potom můžete vyrazit za zábavou a odpočinkem do blízkých areálů jako je Šikland či Pilák. Delší a náročnější trasa je vhodná pro treková kola.
Vojnův Městec, Na kole po Česku

Pěšky po Instagramové stezce plné přírodních fotokoutků

Patříte k milovníkům selfíček? Instagramová stezka vás k vysněným fotkám doslova přivede. Tento výlet je určen všem, kteří se rádi projdou. Výchozím bodem je obec Vír.

Putování po Instagramové stezce Vysočinou na kole

Pokud si z výletu rádi doveze krásnou fotku a sdílíte zážitky s ostatními, projděte si Instagramovou stezku, která vede Vysočinou. Nabízí krásná neokoukaná zákoutí, které vytvoří ideální kulisy pro vaše fotografie, kterými pak můžete inspirovat své přátele. Fotit se na této stezce samozřejmě není podmínkou, můžete si užít krásu zdejší krajiny i bez mobilů či fotoaparátů. Bylo by možná ale škoda, vzpomínky na krásnou krajinu neuchovat.