Úvod > Aktuality > Českomoravská vysočina – ráj běžkařů
Českomoravská vysočina – ráj běžkařů
"> ">
Zimní sporty

Českomoravská vysočina – ráj běžkařů

  • Vydáno22. ledna 2021
Vysočina je velmi oblíbenou běžkařskou destinací. Řada kvalitně udržovaných tratí zahrnuje kratší výlety i náročné čtyřicetikilometrové okruhy. Tratě v okolí Nového Města na Moravě znají také světové špičky běžeckého lyžování: každoročně se zde koná legendární závod Zlatá lyže a světové poháry v biatlonu. Udělat si pěkný výlet v bílé stopě však můžete i v dalších místech Vysočiny.
Novoměstsko běžkyKdyž je dostatek sněhu, není nic krásnějšího, než si vyjet na příjemnou trasu do bílé stopy. Na Vysočině aktuálně naleznete téměř 100 km upravených tras, výška sněhu je cca 20 – 40 cm. Nejvíce upravených stop se nachází v blízkosti Nového Města, zde je připravena bílá stopa v okolí Slavkovic, z Nového Města na Vlachovice – Tři Studně – Skelné – Hadačky. Ze Tří Studní se upravuje také stopa na Fryšavu, Samotín, Blatiny a Milotín. Z Blatin se dá jet i do Sněžného. Upravena je cesta na Kadov, Kuklík, Studnice i Jelení skalku a Maršovice.

Okolo Ždírce nad Doubravou je připravena trasa na Staré Ransko, Krucemburk, Synkův kopec a nad Havlíčkovou Borovou. Stopy se upravují podle aktuálního počasí a výšky sněhové pokrývky. Nelépe bývají trasy upraveny před víkendem. 

BěžkyNa Novoměstské trasy navazují tratě i ze vzdálenějšího okolí, a to v celkové délce až 200 km. Novoměstské trasy procházejí nejvýše položenými částmi Žďárských vrchů a západě u Skleného přichází stopy od Velkého Dářka a v okolí Žďáru nad Sázavou směrem k Pilské nádrži je upravováno hned několik okruhů jak pro klasiku, tak pro bruslení. Mezi obcemi Vlachovice a Sklené v blízkém okolí hotelu Horník se nacházejí tratě pro psí spřežení, které mohou využít i běžci na lyžích. Psí spřežení se pohybují vysokou rychlostí a mají vždy přednost.

Pro závodivé typy je tu pak Vysočina Aréna, běžecký areál, v němž se konají závody v běhu na lyžích a biatlonu na všech úrovních. Areál je jinak otevřen amatérským běžcům na lyžích několikrát týdně zpravidla od 17:30 do 19:00 hodin. Přesné datum je třeba si zjistit v kalendáři akcí na webu Vysočina Arény.
 

Nejkrásnější trasy Vysočinou

Běžky NovoměstskoBěžecké lyžařské trasy na Novoměstsku: Severovýchodně od Nového Města na Moravě se v zimním období upravuje přes 100 km turistických běžeckých tras. Jsou upravovány rolbou pro klasický styl v běhu na lyžích několikrát v týdnu nebo vždy před víkendem. Trasy jsou v terénu značeny oranžovými směrovkami, v místě křížení jsou instalovány rozcestníky.

Běžecké lyžařské trasy na Žďársku: V okolí Žďáru nad Sázavou je upravováno 50 km tratí, kde je možné lyžování oběma technikami – klasicky a bruslením. Vyznavači běžeckého lyžování si ve ski regionu Žďársko mohou vybrat z 5 okruhů upravovaných rolbou. Dalších 80 km je upravovaných skútrem se nachází severně od města Žďár nad Sázavou, především v okolí Velkého Dářka. Okruhy Radostínský, Račínský, Městecký, Škrdlovický a Světnovský se napojují na lyžařské trasy ski regionu Žďársko, Novoměstska a Ždírecka.

Běžky VysočinouBěžecké lyžařské trasy na Bystřicku: Za příznivých sněhových podmínek je na Bystřicku upraveno více než 40 km tras s propojením na sousední regiony. Turistické běžkařské trasy jsou upravovány severovýchodním směrem od města Bystřice nad Pernštejnem. Všechny trasy jsou upravovány před víkendem – v závislosti na počasí převážně v pátek a v sobotu.

Běžecké lyžařské trasy na Ždírecku: V okolí Ždírce nad Doubravou jsou pravidelně udržované běžecké trasy vedoucí ze Ždírce nad Doubravou přes Krucemburk, Volnův Městec, Radostín a Škrdlovice až do Polničky, Račína a Havlíčkovy Borové.

HumpolecBěžecké lyžařské trasy v okolí Humpolce: V okolí Humpolce se nachází bezmála 70 km turistických běžeckých tras rozdělených do čtyř okruhů. Tyto trasy jsou průběžně a v závislosti na vhodných sněhových podmínkách udržovány sněžným skútrem vždy před víkendem. Běžecké lyžařské stopy jsou v terénu zaznačeny klasickým značením pro turistické běžecké trasy.

Běžecké lyžařské trasy na Jihlavsku: V okolí města Jihlavy je upravováno téměř 80 km běžkařských stop, je možné si vybrat z osmi okruhů. Úprava tras je prováděna skútrem nebo čtyřkolkou/stopovačem pro klasický styl, na některých okruzích i pro bruslení.

Běžecké lyžařské trasy na Telčsku: Trasy v oblasti Telčska a Javořicka jsou upravovány pomocí sněžného skútru vždy před víkendem. Za dobrých sněhových podmínek může být upraveno až 120 km.
Vysočina na běžkách: nejvyšší Jihlavské vrchy

Vysočina na běžkách: nejvyšší Jihlavské vrchy

Většině lyžařů splývá pojem Vysočina se Žďárskými vrchy. Poněkud v ústraní hlavního zájmu leží Jihlavské vrchy u Telče, kde dosahuje Vysočina kótou Javořice (837 m) svůj nejvyšší bod.

Vysočina na běžkách: z Čachnova do Poličky nebo Křižánek a zpět

Vysočina na běžkách: z Čachnova do Poličky nebo Křižánek a zpět

Malebný okruh českou částí Vysočiny začíná na vysoko položené stanici ČD Čachnov, odtud vás povede k zámečku Karlštejn. Zde se můžete rozhodnout, zda budete pokračovat do Poličky anebo si vyberete trasu do Křižánek na historickou hranici mezi Čechami a Moravou.

Vysočina na běžkách: ze Zubří do Žďáru

Vysočina na běžkách: ze Zubří do Žďáru

Krásná trasa z železniční stanice Olešná na Moravě vás provede moravskou Vysočinou okolo Pasecké skály a rybníků Medlov a Sykovec do Třech Studní. Odtud pak trasa pokračuje do vsi Lhotka a do Žďáru nad Sázavou.

Vysočina na běžkách: srdcem Žďárských vrchů

Vysočina na běžkách: srdcem Žďárských vrchů

Tato okruhová trasa vás zavede přímo do srdce Žďárských vrchů. Na necelých 30 kilometrech projedete nejkrásnějšími vesnicemi na Vysočině (Fryšava, Tři Studně), zdoláte Brožovu skalku či Devět skal a jako bonus navštívíte proslulý biatlonový areál u hotelu Skihotel.

Vysočina Arena – místo konání světových závodů v běhu na lyžích a biatlonu

Vysočina Arena – místo konání světových závodů v běhu na lyžích a biatlonu

Areál Vysočina Arena v Novém Městě na Moravě je známý nejen na poli běžeckého lyžování, ale také biatlonu a MTB. V areálu u hotelu Ski se každoročně konají nejvýznamnější světové závody v běhu na lyžích a biatlonu. Mimo závody je trať přístupná všem běžkařům zdarma.

Na běžkách Českomoravskou vrchovinou – za krásami krabatiny

Na běžkách Českomoravskou vrchovinou – za krásami krabatiny

Zdálo by se, že tato oblast nemá z lyžařského běžeckého hlediska co nabídnout, ale opak je pravdou. Trasy pro běžce jsou tedy upravovány nejen přímo u Jihlavy a na historicky běžkařsky významném Čeřínku, ale také v Javořické vrchovině v okolí Telče.