Úvod > Aktuality > Základ je strefit se
Gurmánská turistika

Základ je strefit se

  • Vydáno16. května 2009
Na tomto principu je postaveno mnoho společenských her. Mezi nejoblíbenější u nás patří například bowling, kuželky, ruské kuželky, gorodky, pétanque nebo šipky. Většina z nich, až na pétanque, se hraje v hernách, restauracích nebo společenských centrech. Jedná se převážně o fyzicky méně náročné sporty. Snad jenom při nesprávném držení těla či nezvyklosti některých pohybů může člověk druhý den zaznamenat únavu končetin nebo bolest některé části těla.
Bowling je sport, ve kterém se hráč snaží srazit koulí co možná nejvyšší počet z desíti kuželek na konci dráhy. Zní to jednoduše, ale zase tak jednoduché to není. Herní dráha měří 18,29 m a je široká 1,05 m. Každá koule má 3 otvory, v průměru má 38 cm a váží okolo 1,5 kg. Bowlingových heren je po celé České republice docela hodně, ale jejich kvalita se výrazně liší. To správné bowling centrum najdete například ve Velkých Pavlovicích. Centrum je vybaveno nejmodernější bowlingovou dvojdráhou, plně ovládanou počítačovým systémem, a také výbornou kuchyní. Bowling v Mikulově je potom největší bowlingové centrum na jih od Brna. Můžete si zde zahrát na 6 profesionálních drahách s magnetickými stavěči. Další hráčskou mekkou je pak Bowling Stodola v Brně dokonce s 8 profesionálními drahami AMF se scoringovým zařízením Qubica. Nechybí také restaurace s letní zahrádkou, billiard nebo pétanque. Zajímavou nabídku přináší Bowling Manta v Praze, která vedle 6 profesionálních drah, dvou barů, restaurace, herny, wi-fi připojení zdarma a bezbariérového přístupu má i něco pro nejmenší.Budoucí hráči tu můžou díky speciálním automaticky výsuvným mantinelům bezpečně skórovat, stačí, když se jejich koule dokutálí ke kuželkám. Svůj bowling má také Mělník, který se hraje kde jinde než v Ludmile. Tato moderní bowlingová hala, jejíž technické vybavení a sugestivní kolorit v duchu Monument Valley nemá konkurenci široko daleko, nabízí 4 profi dráhy. Dále potom sport bar s projekcí, hernu s kulečníky, šipkami, stolním fotbalem nebo herními konzolemi.
 
Kuželky se také hrají koulí, ale oproti bowlingu s devíti kuželkami. Herní plocha měří 19,5 m a kuželky jsou poskládány do čtverce. Sportovní centrum Jevišovice na Znojemsku má k dispozici kromě restaurace, bowlingu, bazénu, sauny, posilovny a ubytování v apartmánech nebo campu u Jevišovické přehrady také kuželky.
Proto jste-li vyznavači této hry, neváhejte, každý si tu přijde na své.
 
Ruský neboli závěsný kuželník se tradičně hrával pod širým nebem na zahradě či v parku, ale i on se pomalu stěhuje do zábavních center. Zařízení tvoří jednoduchý stojan ve tvaru šibenice, na němž je zavěšena na provaze koule, která směřuje do středu desky o rozměrech 50 × 50 centimetrů. Na tu se staví 9 hracích kuželek ve čtvercovém rozestavení. Hráč uchopí kouli, kterou v oblouku vypustí, a ta při zpětném zhoupnutí musí zezadu narazit do stojících kuželek. Tuto originální hru si můžete zahrát například v Bowling centru Kopřivnice.
 
Pétanque je francouzská společenská hra pro dvě 1- až 3členná družstva, která se snaží umístit koule co nejblíže k cíli, který tvoří dřevěná kulička – košonek neboli prasátko. Princip hry je sice jednoduchý, ale dokonalé zvládnutí techniky a taktiky vyžaduje pravidelný trénink. Pétanque může hrát prakticky každý a kdekoliv. Zahrát si ho můžete například v Bowling Stodole Brno.
Šipky jsou hrou, při které se hází třemi šipkami na terč umístěný na stěně. Kola se opakují, dokud některý z hráčů nesplní podmínky hry a nevyhraje. Stylově pojala tuto hru výletní hospůdka Dřevěnka v Provodíně – dbají zde především na udržení stylu a příjemného pocitu, který je v harmonii s přirozenou krásou okolní krajiny Máchova jezera. V Dřevěnce na vás čeká tradičně skvělé jídlo a pití, příjemná obsluha. Můžete si ji i pronajmout k různým oslavám. A samozřejmě, je zde možnost zahrát si právě šipky.
 
Kombinací snad všeho již zmíněného je potom Fantasy Park v centru Plzně – nově vybavený bowling s 12 profi drahami, diskotékou, kulečníky, videohrami, fotbálkem, šipkami, hokejem a internetovou kavárnou. Toho všeho se vám tu dostane, a když připočteme středeční oldies videodiskotéky s karaoke, úterní rockové večery, víkendové diskotéky s programem, projekce sportovních přenosů, je tu toho tak na týden.

Kontakty:
 
Stylová výletní hospůdka Dřevěnka v Provodíně

Stylová výletní hospůdka Dřevěnka v Provodíně

Restaurace je známá jako tradiční zastávka motorkářů, kolařů i výletníků, kteří se vydávají na cesty po Máchově kraji.

Další aktuality