Úvod > Aktuality > Bowling, kuželky, pétanque, šipky: základem je strefit se!
Zážitky

Bowling, kuželky, pétanque, šipky: základem je strefit se!

  • Vydáno16. února 2023
Na tomto principu je postaveno mnoho společenských her. Mezi nejoblíbenější u nás patří například bowling, kuželky, ruské kuželky, gorodky, pétanque nebo šipky. Většina z nich, až na pétanque, se hraje v hernách, restauracích nebo společenských centrech. Jedná se převážně o fyzicky méně náročné sporty. Snad jenom při nesprávném držení těla či nezvyklosti některých pohybů může člověk druhý den zaznamenat únavu končetin nebo bolest některé části těla.

Nahlédněte pod kůži bowlingu a kuželkám

bowlingBowling je sport, ve kterém se hráč snaží srazit koulí co možná nejvyšší počet z desíti kuželek na konci dráhy. Zní to jednoduše, ale zase tak jednoduché to není. Herní dráha měří 18,29 m a je široká 1,05 m. Každá koule má 3 otvory, v průměru má 38 cm a váží okolo 1,5 kg. Bowlingových heren je po celé České republice hodně, ale jejich kvalita se výrazně liší. Kudy z nudy vám přináší tipy na nejoblíbenější z nich.

Kuželky se také hrají koulí, ale oproti bowlingu s devíti kuželkami. Herní plocha měří 19,5 m a kuželky jsou poskládány do čtverce. Rozdíl mezi bowlingem a kuželkami je ten, že kuželkářská koule je menší než koule na bowling. Nejsou v ní díry na prsty a lépe se s ní manipuluje. Kuželky nejsou nijak namáhavé, ale chce to jen dobrou fyzičku a pořádnou mušku. Je také třeba mít trochu rovnováhu, abyste se trefili do středu a porazili všechny kuželky. Při troše cvičení si však správnou techniku najdete. Stejně jako při bowlingu se u kuželek počítají nahrané body. Hráči se mohou střídat a hrát proti sobě. Zkusit zahrát kuželky můžete například v TJ Sokol Kostelec nad Černými lesy, dobřanském centrum zábavy a sportu Cinema Bowling nebo ve Sportovním areálu Velká Losenice.
 

Znáte ruský kuželník?

ruské kuželkyRuský neboli závěsný kuželník se tradičně hrával pod širým nebem na zahradě či v parku, ale i on se pomalu stěhuje do zábavních center. Zařízení tvoří jednoduchý stojan ve tvaru šibenice, na němž je zavěšena na provaze koule, která směřuje do středu desky o rozměrech 50 × 50 centimetrů. Na tu se staví 9 hracích kuželek ve čtvercovém rozestavení. Hráč uchopí kouli, kterou v oblouku vypustí, a ta při zpětném zhoupnutí musí zezadu narazit do stojících kuželek.

Tuto originální hru si můžete zahrát například v Areálu Sokolík ve Frýdku-Místkuv rekreačním a sportovním areálu u rybníka Peklo na Vysočině či u Wellness hotelu Bouda Máma v Peci pod Sněžkou. V létě si je lze zahrát na mnoha koupalištích (např. v letním aquaparku Moravská Třebová, Aquaparku Uhřice, koupališti Neratovice, v aquaparku v Klášterci nad Ohří, na Cihelně v Pardubicích, u Sokolovského moře – jezero Michal nebo u pražské Hostivařské přehrady).
 

Šipky a pétanque – společenská klasika

šipkyŠipky jsou hrou, při které se hází třemi šipkami na terč umístěný na stěně. Kola se opakují, dokud některý z hráčů nesplní podmínky hry a nevyhraje. Stylově pojala tuto hru výletní hospůdka Dřevěnka v Provodíně – dbají zde především na udržení stylu a příjemného pocitu, který je v harmonii s přirozenou krásou okolní krajiny Máchova jezera. Na šipky zve také Bowling centrum Kopřivnice, Bowling & Billiard Dejvice, Billiard Centrum Kolbenka a Bowling Celnice, zábavní centrum Don v Třebíči nebo Klostermannova chata na Modravě.

Pétanque je francouzská společenská hra pro dvě 1 až 3 členná družstva, která se snaží umístit koule co nejblíže k cíli, který tvoří dřevěná kuličkakošonek neboli prasátko. Princip hry je sice jednoduchý, ale dokonalé zvládnutí techniky a taktiky vyžaduje pravidelný trénink. Pétanque může hrát prakticky každý a kdekoliv. Zkuste si jej s přáteli nebo rodinou ve Freestyle park Modřany, ve Škoda Sport Park v Plzni, Bowling centru Kopřivnice, v parku Jezerka, Fit parku Drachtinka v Hlinsku, na piknikové louce Krajinka v Chebu, na Studentském náměstí v Kadani a dalších místech.
10 tipů, kam na bowling

10 tipů, kam na bowling

Přemýšlíte kde uspořádat večírek? Chcete pozvat své přátele, dobře se pobavit, trochu si sportovat a zasoutěžit? Bowling bude určitě tou správnou volbou. Navíc to není jen sport, ale především skvělá zábava pro jednotlivce či kolektivy všech věkových kategorií. Vyberte si z naší nabídky bowligových center...

Bowling & Billiard Dejvice

Bowling & Billiard Dejvice

Moderní bowlingové centrum na Praze 6 nabízí příjemné čisté prostředí, v neděli nekuřácké. K dispozici je zde šest profesionálních drah AMF, kulečníky, šipky, fotbálek.

Bowling Celnice – bowling v centru Prahy

Bowling Celnice – bowling v centru Prahy

Moderní bowlingové centrum, jedinná herna v centru Prahy. Osm drah AMF v nekuřáckém prostoru, kulečník, šipky, fotbálek.

Kuželna TJ Sokol Kostelec nad Černými lesy

Kuželna TJ Sokol Kostelec nad Černými lesy

Přijďte si k nám zpříjemnit volný čas a pobavit se s rodinou, přáteli nebo kolegy z práce a zahrát si kuželky. Kuželky se velice podobají bowlingu, ale sami zjistíte, že jsou úplně stejně zábavné.

15 tipů, kde si zahrát pétanque

15 tipů, kde si zahrát pétanque

Léto patří zábavě s rodinou nebo s přáteli! Ve Francii můžete pétanque sledovat skoro v každém parku, poměrně rozšířený už je ale i u nás. Máme pro vás 15 tipů na místa, kde si tuto zábavnou hru v létě určitě zamilujete. Mnoho hřišť se nachází na letních koupalištích, takže příjemný den u vody můžete spojit s koupáním i hraním pétanque.

Centrum sportu a zábavy v Dobřanech

Centrum sportu a zábavy v Dobřanech

Využijte špičkové sportovně-kulturní centrum Cinema Bowling, a vyzkoušejte tak sporty a zábavné aktivity pro dospělé i mladé lidi. K dispozici vám budou čtyři dráhy kuželny, dvě dráhy bowlingu, dva squashové kurty, restaurace či kavárna.

Studentské náměstí v Kadani

Studentské náměstí v Kadani

Studentské náměstí (dříve též Josefské) je veřejný prostor v Kadani. Nalezneme jej v prostoru před Svatou branou.

Víceúčelový Fit park Drachtinka v Hlinsku

Víceúčelový Fit park Drachtinka v Hlinsku

Nedaleko bezbariérové zahrady u Domova seniorů Drachtinka v údolí Drachtinského potoka vznikl víceúčelový park, jehož součástí je minigolf, venkovní tělocvična, petanquové a dětské hřiště.

Areál Sokolík ve Frýdku-Místku

Areál Sokolík ve Frýdku-Místku

V Areálu Sokolík naleznete přátelský prostor k trávení volného času. K dispozici je zde dětský koutek, pískoviště, hřiště, ohniště, divadélko, internetová čítárna, ruské kuželky, můžete si zde zapůjčit sportovní potřeby nebo využít salonek pro rodinné oslavy.

Klostermannova chata na Modravě

Klostermannova chata na Modravě

Kulturní památka Klostermannova chata byla postavena roku 1924 Klubem československých turistů. Chata dostala název po spisovateli Karlu Klostermannovi, který údajně poklepal na základní kámen. Nově zrekonstruovaný objekt nabízí skvělou kuchyni, relaxaci i zábavu.

Stylová výletní hospůdka Dřevěnka v Provodíně

Stylová výletní hospůdka Dřevěnka v Provodíně

Restaurace je známá jako tradiční zastávka motorkářů, kolařů i výletníků, kteří se vydávají na cesty po Máchově kraji.

Bowling centrum Kopřivnice

Bowling centrum Kopřivnice

Celoročně pořádáme bowlingové turnaje a ligy o zajímavé ceny. Kromě bowlingu, šipek, biliáru, ruských kuželek a petanqueu vám nabízíme také posezení v restauraci, která je součástí bowlingového centra a má kapacitu až 100 míst.

Zábavní centrum Don v Třebíči

Zábavní centrum Don v Třebíči

Zábavní centrum Don je jediné zařízení svého druhu na Vysočině. Jedinečná jídla, obrovská možnost zábavy, to vše pod jednou střechou. Najdete zde bowling, snooker, kulečníky, restauraci s dětským koutkem i diskotéku.

Pikniková louka Krajinka v Chebu

Pikniková louka Krajinka v Chebu

Krajinka čili parkový areál se nachází v Poohří pod Chebským hradem, který patří k nejvýznamnějším románským památkám v České republice.

Wellness hotel Bouda Máma – to jsou romantické Krkonoše

Wellness hotel Bouda Máma – to jsou romantické Krkonoše

Nadstandardní služby na vysoké úrovni a bohaté sportovní vyžití ve wellness hotelu Bouda Máma, která se nachází v malebném a poklidném prostředí Krkonošského národního parku v Peci pod Sněžkou.

Škoda Sport Park Plzeň – nejoblíbenější sportovní areál v Plzni

Škoda Sport Park Plzeň – nejoblíbenější sportovní areál v Plzni

Sportovní areál v Plzni poskytuje svým návštěvníkům mnoho sportovních příležitostí. Skateboardové dráhy s překážkami a U rampou, dvě asfaltová hřiště, dvě hřiště na nohejbal a volejbal, oválná in-line dráha, naprosto ojedinělá lezecká stěna, hřiště na petanque i beachvolejbal.

Sportovní areál Velká Losenice

Sportovní areál Velká Losenice

Restaurace U Pily nabízí sportovní areál, kuželky, fotbálek, ping pong, šipky i tenis.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (2.3. – 3.3.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Probuzení Ježibaby ze zimního spánku a oslava jejích narozenin, Roztáhněte křídla a leťte – ukázka papoušků v botance, Bitva u Jankova 1645, Šťastný den v Zooparku Zelčín. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (2.3. – 3.3.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Smetana Gala – Slavnostní koncert k 200. výročí narození Bedřicha Smetany, Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Brūstok: Pivně-kulturní festival v Plzni 2024, Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek!. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Kam s malými dětmi: tipy ma místa, kde si užijí zábavu i batolata

Máte doma malého caparta a chtěli byste mu udělat radost výletem na místo, kde ho to bude bavit? Anebo jste dostali na hlídání rodinného příslušníka v batolecím věku a nevíte, co si s ním počít? Pro tyto případy je tu Kudy z nudy, které vám poradí, kam vzít malé děti do 4 let, aby si pěkně vyhrály a pobavily se. Stačí si jen vybrat a pak už hurá za zážitky!
Zážitky

Velký přehled science center v ČR: věda a pokusy pod vodou, nad mrakodrapy i ve vesmíru

Pro rodiny s dětmi bude návštěva některého ze science center skvělým tipem na výlet. Zažijete tu například plno optických klamů. Dospělí se promění na trpaslíky, kulička se bude kutálet do kopce a věci, které jste ještě před chvíli viděli na vlastní oči, zčistajasna zmizí. Kdo má odvahu, ten se může projít po laně nad mrakodrapy, pokusit se udržet rovnováhu v pokoji s nakloněnou podlahou anebo si vyzkoušet zrcadlovou kresbu. Jisté je jedno: nejen v Plzni, ale i v Liberci, Ostravě, Brně či Olomouci na vás čekají zajímavé novinky vybízející k objevování nepoznaného.
Zážitky

Na výlet za majorem Zemanem: poznáte místa, kde se natáčelo jeho 30 případů?

Kdo by neznal dnes již kultovní seriál 30 případů majora Zemana… Ačkoliv dodnes vyvolává nejrůznější emoce, jedná se o stále oblíbenou řadu především detektivních příběhů, které se zakládají na skutečných případech, byť mnohdy účelově změněných. Za zmínku stojí i to, že seriál vznikl k výročí 30 let od založení Sboru národní bezpečnosti (proto třicet případů), hlavních herců se před kamerou vystřídalo 350 a seriál má dodnes svůj fanklub. Natáčelo se na mnoha místech nejen u nás, ale třeba ve slovenských Tatrách, Německu nebo na Kubě. Na výlety po Česku ve stopách seriálu vás zve Kudy z nudy.
Zážitky

Vláčky, lodě, kostičky: výstavy a stálé expozice modelů všeho druhu

Kdo z vás se rád nepodívá na modelová miniaturní kolejiště? Pro příznivce vlakových modelů je na výběr několik zajímavých výstav, ale na své si přijdou i ti, kteří obdivují autodráhy, stavebnici Lego či modely lodí a architektury. Potěšte se v expozicích modelářských klubů anebo vezměte děti na místa, kde jsou železniční modely k vidění celý rok. Vydejte se na výlet, který potěší malé i velké!
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Snový zámek Neuschwanstein v Bavorských Alpách, hrad Eltz, řeka Rýn, pohádka Brémští muzikanti, překrásná historická městečka s čele s bavorským Rothenburgem ob der Tauber, mnichovský Oktoberfest, buřty a klobásy se zelím, marcipán z Lübecku, adventní trhy, drážďanská štola anebo Saské Švýcarsko, malý kousek ráje hned za hranicemi: je tolik věcí, které máme rádi na Německu! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Německo!
Zážitky

Znáte příběhy českých značek?

Portál Kudy z nudy vám pravidelně představuje příběhy nejrůznějších tradičních českých značek. Tak například se dozvíte zajímavosti o firmě Baťa, Thonet, Botas, či Moser, anebo o automobilkách Škoda, Tatra nebo Kaipan. České značky, které prověřil čas anebo ty úplně nové a moderní vám nyní přinášíme v souhrnném přehledu, v němž naleznete všechny dosavadní články z webu Kudy z nudy.
Zážitky