Úvod > Aktuality > Romantické výletní tipy za příběhy šťastných lásek
Památky

Romantické výletní tipy za příběhy šťastných lásek

  • Vydáno11. dubna 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Vydejte se s portálem Kudy z nudy na zamilované výlety po stopách idylicky žijících párů. Čekají na vás panovníci i následníci trůnu, poslední rakouský císař i slavný spisovatel!

Na Křivoklát za Filipinou a Ferdinandem

zámek březniceNa dámy jsme samozřejmě nezapomněli, a začneme u té nejstarší: Filipiny Welserové (1527–1580), přezdívané Bella Filipina. Bohatá, ale neurozená kráska se s budoucím manželem, druhorozeným synem císaře arcivévodou Ferdinandem II. Tyrolským (1529–1595), setkávala na březnickém zámku, který patřil její tetě. Vzali se v roce 1557; tajná svatba v mrazivé lednové noci je popsaná v řadě historických románů.

Manželství sice bylo tajné, ale zároveň jedno z nejšťastnějších v historii habsburského rodu. Utajení ale zašlo až tak daleko, že děti, které se manželům narodily, musely být „objeveny“ před dveřmi jejich domova coby několikadenní miminka, aby se jich Filipina mohla ujmout jako nalezenců. Nerovné manželství bylo uznáno pouhé čtyři roky před Filipininou smrtí, když po smrti svého otce Ferdinand II. vládl v Tyrolsku a Předním Rakousku. Traduje se, že pro Filipinu nechal postavit letohrádek Hvězdapražské stejnojmenné oboře, společně pak žili na hradě Křivoklátě. S jejich příběhem se seznámíte na okruhu "Hradní paláce"; je jim věnovaná část hradního muzea, k vidění je například renesanční malovaná truhla na šaty z 16. století, která údajně pochází z osobního majetku krásné Filipiny.
 

Do Brandýsa za Karlem a Zitou

Čechy byly osudové i pro vztah posledního habsburského císaře Karla I. (1887–1922): se svou budoucí ženou Zitou Bourbonsko-Parmskou (1892–1989) se seznámil ve Františkových Lázních. Od roku 1908, kdy byl arcivévoda Karel jako druhý následník trůnu po studiích na pražské univerzitě přeložen do Staré Boleslavi jako důstojník 7. pluku dragounů vévody Lotrinského, žil na zámku v Brandýse nad Labem. Pohodlné a nádherné renesanční sídlo si v minulých staletích oblíbila řada panovníků habsburské dynastie.

Svatba se konala v roce 1911 a po svatební cestě novomanželé zamířili právě na zámek do Brandýsa. Manželská idyla byla jen krátká: o tři roky později přišel rok 1914 a atentát na následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este, po němž Karel postoupil v následnictví o stupínek výš. O dva roky později po smrti císaře Františka Josefa I. převzal trůn a v roce 1918 o něj přišel. Zemřel ve vyhnanství, v nedožitých pětatřiceti letech na ostrově Madeira. Zita už nikdy neoblékla jiné šaty než černé a novým smyslem jejího života se stala výchova osmi dětí. Do milovaného Brandýsa se už nikdy nepodívala.
 

Na Strž za Olgou a Karlem

Jejich vztah trval patnáct let, manželství jen tři roky: společná budoucnost Karla Čapka (1890–1938) s herečkou Olgou Scheinpflugovou (1902–1968) se dlouho zdála nemožná, kvůli zánětlivému onemocnění páteře Čapkovi lékaři manželství nedoporučovali. Žili tedy jako volní partneři, vzali se až při komorním obřadu v létě 1935. Ke svatbě ale dostali zvláštní dar: doživotní užívání půvabného empírového domu pod hrází rybníka Strž ve Staré Huti u Dobříše. Právě tam dnes sídlí Památník Karla Čapka, od dubna do října je otevřeno denně mimo pondělí.

Přijeďte si prohlédnout místo, kde slavný spisovatel napsal Válku s mloky, Bílou nemoc, První partu, Cestu na sever i své poslední a nedokončené dílo, Život a dílo skladatele Foltýna. Tady si společně s Olgou vychutnávali venkov, houbaření, malebnou přírodu a přijímali hosty. Kdo mohl tušit, že právě na Strži při odklízení škod po povodni v prosinci 1938 si Čapek přivodí lehkou chřipku, k níž se záhy připojí zánět ledvin a zápal plic? O Vánocích zemřel; Olga žila sama dalších třicet let. Její poslední rolí byla titulní postava v Čapkově dramatu Matka v Divadle na Vinohradech v roce 1967, po smrti byla pochována po boku manžela na Vyšehradském hřbitově.
 

Květ(n)omluva na zámku Loučeň

Netradiční prohlídka loučeňského zámku, kdy vás zámkem kromě člena knížecí rodina provedou i květiny a se svými příběhy, to je Květ(n)omluva. Speciální májové prohlídky zámku Loučeň ukáží od 29. dubna do 4. června 2023, jaké vzkazy si mezi sebou posílali kníže Alexandr a kněžna Marie, kteří spolu strávili 59 let společného života? Nebo princ Erich s kněžnou Gabrielou, kteří spolu měli devět dětí? A týká se květomluva jen lásky, nebo toho můžete květinami vyjádřit mnohem více? Možná vás překvapí, co už o květomluvě víte, a ještě více to, co o ní zatím netušíte. A z prohlídky si odnesete i drobný dárek, který s květomluvou velmi úzce souvisí.
Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Vila uprostřed klidné čtvrti na pražských Vinohradech je jedna z nejvzácnějších v celé metropoli i zemi. Bydlel v ní slavný spisovatel Karel Čapek s rodinou. Unikátní je především neporušený interiér a jeho vybavení. Praha 10 připravuje ve vile expozici.

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Na místě, kde se před staletími odehrávala Bitva na Bílé hoře, leží oáza klidu, kde můžete zapomenout na uspěchaný život velkoměsta. Celý objekt letohrádku Hvězda provází číselná symbolika. Půdorys ve tvaru šesticípé hvězdy (hexagram) symbolizuje spojení dvou protikladných sil do vzájemné harmonie.

Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele

Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Křivoklátsko – kraj spisovatele Oty Pavla

Křivoklátsko – kraj spisovatele Oty Pavla

Chráněná krajinná oblast a biosférická rezervace UNESCO je v porovnání s podobnými krajinami v Evropě zvláštností. Rozkládá se uprostřed Čech a téměř dvě třetiny rozlohy území pokrývají listnaté a smíšené lesy.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Další aktuality

Vychutnejte si vepřové hody v pivovaru Velké Popovice

Chcete zažít atmosféru tradiční vesnické zabijačky? Vydejte se na výlet do minulosti – do doby, kdy k jaru na venkově neodmyslitelně patřila zabijačka, jak ji známe z idylických obrázků Josefa Lady. Jedinečnou příležitost připomenout si autentickou atmosféru, vůně a chutě nabídnou vepřové hody, které se konají v sobotu 20. dubna od 10 do 16 hodin v Pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Hrady kolem Berounky: vyberete si výlet po souši nebo po vodě?

Berounka je řeka pro pohodáře, kteří nikam nespěchají. Snadno se s ní vypořádají i začátečníci, navíc většinu trasy poplujete nádhernou přírodou, kde civilizace zůstane daleko za vámi. A hlavně: téměř za každou zatáčkou čeká tábořiště a někde v okolí se dozajista skrývá zajímavá památka. K nim se pohodlně dostanou i ti, kteří zvolí pohyb po souši či na kole.
Středočeský kraj | Letní sporty

Zábavní areály a farmy: z Prahy vám bude stačit necelá hodina...

…a jste tam a dál už se můžete jen bavit a hrát si – sami nebo s dětmi, to záleží jen na vás. A samozřejmě na výběru místa, protože někde jsou zkrátka děti na prvním místě. Počítejte každopádně s tím, že na většině míst strávíte celý den a čas vám uteče tak rychle, že tomu sami nebudete věřit.
Středočeský kraj | Zážitky

Užijte si Saunafest v Aquapalace Praha

Kvalifikace Mistrovství České republiky v saunových ceremoniálech, účinkující a hosté z desítky zemí světa, saunové divadlo, freestyle s ručníky i oblíbené metličkování – vše nabídne očekávaný festival zážitkového saunování SaunaFest 2024. Akce proběhne od 11. do 14. dubna v největším Saunovém světě Aquapalace Praha!
Středočeský kraj | Životní styl

Pomozte vyčistit řeku Sázavu

Dobrovolníci se od 12. do 14. dubna 2024 vydají opět k řece Sázavě, aby před nadcházející turistickou sezonou vyčistili její břehy. Tradiční jarní úklid známý jako Čistá řeka Sázava se uskuteční už podevatenácté. Na asi 90kilometrový úsek z Kácova do Pikovic, který se uklízí v režii Posázaví o.p.s., nastoupí party dobrovolníků a odpad, který nasbírají, budou nákladní auta odvážet na skládku.
Středočeský kraj | Příroda

Zámek Kačina bude mít bránu dokořán

V sobotu 13. dubna 2024 se zámek Kačina opět připojí k celostátní akci Brány památek dokořán, do níž se každoročně zapojuje řada památkových objektů na území celé České republiky. Na vybraných památkách jsou pro návštěvníky připraveny speciální výstavy, koncerty a prohlídky. Nejinak je tomu v případě Kačiny, naší nejvýznamnější klasicistní stavby, kde proběhnou dvě netradiční prohlídky!
Středočeský kraj | Památky

Skalní hrad Drábské světničky zůstává i nadále uzavřený

Letos se jako i v minulých letech turistům neotevře skalní hrad Drábské světničky u Mnichova Hradiště ve Středočeském kraji. Lesy České republiky zde chystají velkou rekonstrukci, která má zajistit ochranu památky tak, aby nedocházelo k poškozování skal lidskou nohou.
Středočeský kraj | Památky

Co navštívit v Brdech? Tipy na výlety do Brd, kam byl dlouho vstup zakázán

Padrťské rybníky, lovecký zámeček Tři trubky, nespočet studánek a skalních vyhlídek a také deset vrcholů s nadmořskou výškou více než 800 metrů – to všechno nabízejí Brdy, které se pro turisty nedávno otevřely. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do míst, kam se dlouho nesmělo chodit.
Středočeský kraj | Příroda