Úvod > Aktuality > Romantické výletní tipy za příběhy šťastných lásek
Romantické výletní tipy za příběhy šťastných lásek
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

Romantické výletní tipy za příběhy šťastných lásek

  • Vydáno1. března 2021
Vydejte se s portálem Kudy z nudy na zamilované výlety po stopách idylicky žijících párů. Čekají na vás panovníci i následníci trůnu, poslední rakouský císař i slavný spisovatel!

Na Křivoklát za Filipinou a Ferdinandem

Na dámy jsme samozřejmě nezapomněli, a začneme u té nejstarší: Filipiny Welserové (1527–1580), přezdívané Bella Filipina. Bohatá, ale neurozená kráska se s budoucím manželem, druhorozeným synem císaře arcivévodou Ferdinandem II. Tyrolským (1529–1595), setkávala na březnickém zámku, který patřil její tetě. Vzali se v roce 1557; tajná svatba v mrazivé lednové noci je popsaná v řadě historických románů.

Manželství sice bylo tajné, ale zároveň jedno z nejšťastnějších v historii habsburského rodu. Utajení ale zašlo až tak daleko, že děti, které se manželům narodily, musely být „objeveny“ před dveřmi jejich domova coby několikadenní miminka, aby se jich Filipina mohla ujmout jako nalezenců. Nerovné manželství bylo uznáno pouhé čtyři roky před Filipininou smrtí, když po smrti svého otce Ferdinand II. vládl v Tyrolsku a Předním Rakousku.

Traduje se, že pro Filipinu nechal postavit letohrádek Hvězdapražské stejnojmenné oboře, společně pak žili na hradě Křivoklátě. S jejich příběhem se seznámíte při zimních prohlídkách; je jim věnovaná část hradního muzea, k vidění je například renesanční malovaná truhla na šaty z 16. století, která údajně pochází z osobního majetku krásné Filipiny.
 

Do Brandýsa za Karlem a Zitou

Čechy byly osudové i pro vztah posledního habsburského císaře Karla I. (1887–1922): se svou budoucí ženou Zitou Bourbonsko-Parmskou (1892–1989) se seznámil ve Františkových Lázních. Od roku 1908, kdy byl arcivévoda Karel jako druhý následník trůnu po studiích na pražské univerzitě přeložen do Staré Boleslavi jako důstojník 7. pluku dragounů vévody Lotrinského, žil na zámku v Brandýse nad Labem. Pohodlné a nádherné renesanční sídlo si v minulých staletích oblíbila řada panovníků habsburské dynastie.

Svatba se konala v roce 1911 a po svatební cestě novomanželé zamířili právě na zámek do Brandýsa. Manželská idyla byla jen krátká: o tři roky později přišel rok 1914 a atentát na následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este, po němž Karel postoupil v následnictví o stupínek výš. O dva roky později po smrti císaře Františka Josefa I. převzal trůn a v roce 1918 o něj přišel. Zemřel ve vyhnanství, v nedožitých pětatřiceti letech na ostrově Madeira. Zita už nikdy neoblékla jiné šaty než černé a novým smyslem jejího života se stala výchova osmi dětí. Do milovaného Brandýsa se už nikdy nepodívala. Vám v tom nic nebrání; brandýský zámek je v zimních měsících otevřený o víkendech a při prohlídce se podíváte do původních císařských komnat i do apartmánu Karla I. a císařovny Zity.
 

Na Strž za Olgou a Karlem

Jejich vztah trval patnáct let, manželství jen tři roky: společná budoucnost Karla Čapka (1890–1938) s herečkou Olgou Scheinpflugovou (1902–1968) se dlouho zdála nemožná, kvůli zánětlivému onemocnění páteře Čapkovi lékaři manželství nedoporučovali. Žili tedy jako volní partneři, vzali se až při komorním obřadu v létě 1935.

Ke svatbě ale dostali zvláštní dar: doživotní užívání půvabného empírového domu pod hrází rybníka Strž ve Staré Huti u Dobříše. Právě tam dnes sídlí Památník Karla Čapka, od listopadu do března je otevřeno během všedních dnů.

Přijeďte si prohlédnout místo, kde slavný spisovatel napsal Válku s mloky, Bílou nemoc, První partu, Cestu na sever i své poslední a nedokončené dílo, Život a dílo skladatele Foltýna. Tady si společně s Olgou vychutnávali venkov, houbaření, malebnou přírodu a přijímali hosty. Kdo mohl tušit, že právě na Strži při odklízení škod po povodni v prosinci 1938 si Čapek přivodí lehkou chřipku, k níž se záhy připojí zánět ledvin a zápal plic? O Vánocích zemřel; Olga žila sama dalších třicet let. Její poslední rolí byla titulní postava v Čapkově dramatu Matka v Divadle na Vinohradech v roce 1967, po smrti byla pochována po boku manžela na Vyšehradském hřbitově.
 

Příběh lásky na zámku Loučeň

zámek LoučeňTaké zámek Loučeň pamatuje velký příběh lásky knížete Alexandra a jeho manželky, kněžny Marie Thurn- Taxis. Princ a princezna se vzali z lásky, a to vůbec nebylo v jejich kruzích běžné, 19.dubna 1875 v Benátkách. A tímto dnem začali psát knihu jejich společného života. Knihu, která byla dlouhá, ale rozhodně ne nudná. Marie a Alexandr spolu procestovali celý svět, vychovali tři syny, svojí lásku dali 11 vnoučatům a dočkali se i pravnoučat. Jejich společný příběh se uzavřel po 59 letech, kdy zemřela Její Jasnost kněžna Marie.
Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Vila uprostřed klidné čtvrti na pražských Vinohradech je jedna z nejvzácnějších v celé metropoli i zemi. Bydlel v ní slavný spisovatel Karel Čapek s rodinou. Unikátní je především neporušený interiér a jeho vybavení. Muzeum se ve vile otevře v roce 2021.

Křivoklátsko – kraj spisovatele Oty Pavla

Křivoklátsko – kraj spisovatele Oty Pavla

Chráněná krajinná oblast a biosférická rezervace UNESCO je v porovnání s podobnými krajinami v Evropě zvláštností. Rozkládá se uprostřed Čech a téměř dvě třetiny rozlohy území pokrývají listnaté a smíšené lesy.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Na místě, kde se před staletími odehrávala Bitva na Bílé hoře, leží oáza klidu, kde můžete zapomenout na uspěchaný život velkoměsta. Celý objekt letohrádku Hvězda provází číselná symbolika. Půdorys ve tvaru šesticípé hvězdy (hexagram) symbolizuje spojení dvou protikladných sil do vzájemné harmonie.

Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele

Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.