Úvod > Aktuality > Vejce malovaná, splašená i betonová: kde si Velikonoce opravdu užijete?

Vejce malovaná, splašená i betonová: kde si Velikonoce opravdu užijete?

Vydáno 17. dubna 2019 Zážitky
Za pár dní kolem sebe budeme mít malovaných vajec tolik, až budou přecházet oči, ale zatím je ještě klid. Nechte se proto pozvat na pár míst a akcí, kde se potkáte s vejci v mnoha velikostech a podobách; berte to jako tip na výlet nebo zdroj nápadů, jak nazdobit letošní snůšku nebo čím vylepšit setkání s přáteli a rodinou.

Splašená vejce v Jindřichově Hradci

splašená vejceOblíbená velikonoční výstava, nazvaná příhodně "Splašená vejce", se po roce opět navrací do jindřichohradeckého hradu a zámku. Zámecké interiéry první prohlídkové trasy obohatí téměř tisíc vajec mnoha barev a velikostí v roztodivných kombinacích, doplněných navíc netradičními květinovými aranžemi. Kam všude se vajíčka zakutálela zjistíte od 19. do 22. dubna v Jindřichově Hradci. Správa zámku doufá, že Splašená vejce potěší pravidelné a příjemně překvapí nové návštěvníky.

Brány zámku se v letošním roce návštěvníkům otevřou na Velký pátek, 19. dubna. Dle úspěšné tradice posledních let budou návštěvníci moci navštívit I. prohlídkovou trasu Adamovo stavení bez vedených prohlídek. Otevírací doba o Velikonocích je od 10 do 12 a od 13 do 15:15 hod. Mimořádné individuální prohlídky se konají od Velkého pátku do Velikonočního pondělí. Každý návštěvník si bude moci procházet interiéry tak dlouho a v takovém sledu, jaký si sám zvolí.
 

Příběh čokoládových vajíček v Kutné Hoře

Čokoládová vajíčkaKde a kdy se vzala čokoládová vajíčka? Jaké je největší a nejdražší čokoládové vejce na světě? Přijďte se podívat na malou velikonoční výstavu a možná, že se dozvíte i odpověď na věčnou otázku - byla dřív slepice nebo vejce?

Výstava v Muzeu čokoládnovy Lidka ukáže také originální formy na čokoládová vejce, velikonoční králíčky i slepice a prozradí vám, kde se čokoládová vejce vůbec vzala a třeba i to, kolik se v dnešní době vajíček sní po celém světě, či jaké vejce je na celém světě největší... Otevřeno je denně od 10 do 17 hodin.
 

Soutěž o vejce ptáka nandu vás čeká v Ústí nad Labem

pštros vejceCelých pět dní bude trvat tradiční velikonoční kvíz „O vejce ptáka nanduv ústecké zoologické zahradě. Pětidenní soutěžní velikonoční kvíz o ceny na téma ekologie se koná u příležitosti Mezinárodního dne Země. Jeden vylosovaný výherce obdrží skutečné vejce nandu pampového, další čtyři získají hodnotné ceny.

Na poslední sváteční den, tedy Velikonoční pondělí 22. dubna, je připravena velikonoční nadílka pro vybrané druhy zvířat. Ošetřovatelé využijí tzv. enrichmentu, což znamená, že dobroty a potrava budou ukryté v různých schovávačkách a návštěvníci mohou sledovat, jak si s tím zvířata poradí.
 

Dračí vejce na Starých Hradech

dračí vejcePohádkové Staré Hrady zvou o nadcházejících svátcích na Dračí Velikonoce - pestrobarevná dračí vejce na hradě. Otevřeno je celé velikonoční prázdniny od čtvrtka 18. 4. až do pondělí 22. 4. včetně. Od pátku do pondělí vás navíc na nádvoří čekají krásné princezny, veselé  čarodějnice a rozpustilé čarocezny a čertenice. S nimi si užijete spousta zábavy, her a překvapení pro děti i dospělé.

Na hradě vás čeká svátečně naladěn dračí král Rozumbraďák XVI. a pestrobarevná dračí vejce. Na pohádkové půdě můžete zkontrolovat, jak pečlivě starohradské čarodějnice provedly jarní úklid.
 

Stezka obřích vajec na Hluboké

Originální zábavu, jakou jinde nezažijete, nabízí město Hluboká nad Vltavou: od 21. dubna do 31. května 2019 se můžete projít po stezce s obřími velikonočními vejci a hledat, kde jsou schovaná a kolik jich vlastně je. Jako nápověda poslouží mapa, kterou získáte v informačním centru.

Stezka za obřími kraslicemi vede ze zámeckého parku přes město, po hrázi Munického rybníka s odbočkou ke sportovnímu areálu a golfovému hřišti, a odtud až k loveckému zámečku Ohrada. Obří, bezmála 700 kilogramů vážící, kraslice pomalovali akademičtí malíři, ale například i děti z místní základní školy.
 

Kam se vydat za kraslicemi

krasliceJihočeském muzeu představuje pomocí výstavy Velikonoční putování nejen jihočeské kraslice, ale také  zajímavá místa v regionu, například Římov nebo Křížovou horu nad Českým Krumlovem, a za neobvyklými velikonočními tradicemi se na výstavě podíváte i do světa. Výstavu doplní i připomínka jihočeských lidových zvyků a zdobení kraslic. Pro děti jsou připraveny ukázky jarních her: kuličky, koulení vajec po hrábích nebo honění káči. Výstavu budou provázet i ukázky lidových řemesel, spojených s Velikonoci a jarním časem.

Galerie kraslic v Libotenicích je jedinou stálou výstavou svého druhu v České republice. Pokochat se zde můžete pohledem na 1 200 kraslic, které jsou zhotoveny tradiční technikou - vyškrabováním, leptáním i ozdobené voskem či slámou nebo dužninou jezerní sítiny. Návštěvu je třeba telefonicky domluvit.

krasliceV jihomoravské obci Borkovany je k vidění expozice unikátních tzv. résovaných (vyškrabávaných) kraslic. Věhlas těchto bohatě zdobených kraslic dávno přesáhl hranice České republiky. V Borkovanech se výrobě kraslic věnuje okolo 50 žen - maléreček, které za rok dokáží vytvořit až 300 tisíc kusů. Na prohlídku expozice je třeba se předem objednat.

Kralice si můžete zakoupit také na regionálních trzích, jak je třeba Velikonoční trh v Plzni, trhy na Staroměstském náměstí v Praze, na náměstí Svornosti v Českém Krumlově a v českokrumlovských klášterech, ve Znojmě,
Galerie kraslic v Libotenicích

Galerie kraslic v Libotenicích

Galerie kraslic je jedinou stálou výstavou svého druhu v České republice. Pokochat se zde můžete pohledem na 1200 kraslic, které jsou zhotoveny tradiční technikou - vyškrabováním, leptáním i ozdobené voskem či slámou nebo dužninou jezerní sítiny.

Expozice kraslic v Borkovanech

Expozice kraslic v Borkovanech

V jihomoravské obci Borkovany je k vidění expozice unikátních tzv. résovaných (vyškrabávaných) kraslic. Věhlas těchto bohatě zdobených kraslic dávno přesáhl hranice České republiky. Expozicí provádí jedna z maléreček, která vyškrabování přímo na místě zájemcům předvádí.

Další aktuality