Úvod > Co chcete dělat? > Expozice kraslic v Borkovanech
Kultura

Expozice kraslic v Borkovanech

V jihomoravské obci Borkovany je k vidění expozice unikátních tzv. résovaných (vyškrabávaných) kraslic. Věhlas těchto bohatě zdobených kraslic dávno přesáhl hranice České republiky. Expozicí provádí jedna z maléreček, která vyškrabování přímo na místě zájemcům předvádí.
Kraslice z jihomoravské obce Borkovany patří mezi významné místní etnografické prvky. Věhlas těchto bohatě zdobených kraslic přesáhl hranice České republiky. V Borkovanech se výrobě kraslic věnuje okolo 50 žen – maléreček, které za rok dokáží vytvořit až 300 tisíc kusů. Představit veřejnosti uceleně historii a techniku zhotovení těchto ručně vyráběných velikonočních ozdob je cílem expozice kraslic umístěné ve víceúčelovém obecním domě. Technika se odborně nazývá gravírování. Motivy vyobrazené na kraslicích jsou inspirovány přírodou, nejčastěji se objevují květinové vzory. Podle rozvržení kresby je dělíme na půlkové (ozdobný pruh podélně), bečičkové (dokola napříč narýsované motivy), srdíčkové a zástěrkové. K "résování" se nepoužívají pouze slepičí vajíčka, ale také husí a pštrosí.

Kraslice jsou trvale uloženy ve speciálních temných vitrínách protože světlo je poškozuje. Až před příchodem návštěvníků se otevřou žaluziové dveře a exponáty je možno spatřit. Kromě samotných historických i současných kraslic můžete zhlédnout doprovodný film, který vás seznámí se zajímavostmi obce a především pak s historií borkovanských kraslic i se způsobem jejich zdobení. Expozicí provádí jedna z maléreček, která vyškrabování přímo na místě zájemcům předvede. Na prohlídku expozice je třeba se předem objednat.

Provozovatel

Expozice kraslic Borkovany

Víceúčelová budova č. 276
691 75 Borkovany
Tel.:
+420 519 419 418
Email:
starosta@borkovan...
WWW:
www.borkovany.cz/...
GPS:
49,028279 16,810243
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina