Úvod > Co chcete dělat? > Naučná stezka Bitva tří císařů
Naučná stezka Bitva tří císařů
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Naučná stezka Bitva tří císařů

Naučná stezka obsahuje 29 mapových panelů se situací bitvy, podobiznami velitelů, schématy hlavních bitevních operací a texty, které popisují situaci 2.12.1805. Panely jsou umístěny na vhodných pozorovacích stanovištích při stávajících komunikacích.
Významnou turistickou oblastí jižní Moravy je chráněné území slavkovského bojiště, které se rozprostírá na ploše 120 km² mezi městy BrnemSlavkovem. Zde se 2. prosince 1805 střetla francouzská Velká armáda pod vedením samotného císaře Napoleona I. A spojenecká armáda pod velením vrchního velitele ruského maršála Kutuzova. U spojené rusko-rakouské armády byli rovněž přítomni ruský car Alexander I. a rakouský císař František I.

Naučná stezka slavkovským bojištěm byla vybudována v roce 2003 Obecně prospěšnou společností Mohyla míru-Austerlitz, sdružující obce a města tohoto území. Zavede vás na pozorovací stanoviště, připomínající významná místa tehdejšího bojiště. Připomene vám průběh bitvy i tváře vojevůdců. Možná vás také přinutí k zamyšlení nad utrpením vojáků obou bojujících stran i obyvatel obcí a měst, které nesly tíhu bojových operací.


Tip na výlet: varianta A - pěší / cyklo

Šlapanice – Žuráň – Mohyla míru – Hostěrádky – Rešov – Zbýšov – Křenovice – Slavkov u Brna 
 
Pokud si vyberete trasu, kterou chcete absolvovat pěšky nebo na kole (zvládnutelné i s dětmi po bezpečné stezce), vyjeďte ze Šlapanic, kam jezdí z Brna trolejbus. Nejprve si vyjeďte na Žuráň. Odtud je nejlepší výhled na celou plochu bojiště a zorientovat se vám pomůže i mapa, která se zde nachází. Jsou na ní zobrazeny bojové pozice všech tří císařských armád.

V případě, že máte na výlet méně času, je možné tento začátek vynechat a cestu začít v Sokolnicích, kam z Brna lehce dojedete vlakem. Na Mohylu míru si dejte malinko více času – zdejší expozice je opravdu zajímavá a délka trasy vám umožňuje se tu zdržet. Odtud vede nově značená žlutá stezka do Hostěrádek-Rešova, pak se podél trati dostanete do Zbýšova. Tady se napojíte na Naučnou stezku bitvy tří císařů a ta vás dovede do Křenovic, kde si napoleonských památek užijete dosyta. Prohlédnout si můžete pomník generála Kutuzova nebo pamětní desku na Spáčilově statku (č.p. 65), kde se konala spojenecká válečná porada před bitvou tří císařů. Odsud už není problém se dopravit vlakem, kam potřebujete.

Poznámka: Pěší nebo cyklistický výlet můžete začít i v Sokolnicích, kam jezdí z Brna vlak. Ze železniční stanice vystoupáte na Mohylu míru a pak už
pokračujete po stejné trase.
 

Tip na výlet: Varianta B – auto / moto

Žuráň – Santon – Stará pošta – Slavkov u Brna – Mohyla míru

Začíněte na kopci Žuráň kousek od Šlapanic. Pokud vyrážíte z Brna, vydejte se po staré silnici na Vyškov. Dva osamocené stromy na Žuráni uvidíte už z dálky – jsou napravo od silnice. Až si prohlédnete krajinu a prostudujete mapu bojiště na zdejším památníku, tak se napojte zpět na silnici a pokračujte až na motorest Rohlenka. Nedávné nálezy ukázaly, že tady byl v době bitvy u Slavkova polní lazaret. U obce Tvarožná se nachází vrch Santon, což bylo jedno z nejdůležitějších míst celé bitvy. Naproti Santonu najdete také pomník generála Valhuberta, který zde v tuhých bojích 2. prosince 1805 padl.

Pokračujte ve směru na Vyškov a zastavte se na Staré poště, kde se můžete občerstvit v dobové napoleonské restauraci. V budově měl Napoleon se svými pobočníky jednu z nejdůležitějších porad před bitvou u Slavkova. Určitě nevynechejte místní muzeum nebo koňské stáje. Na Staré poště je ještě jedna zajímavost. Zdejší pomník padlým koním je smutnou připomínkou, že v bitvě umírali nejenom lidé, ale i zvířata. Následuje zastávka ve Slavkově. Ze zdejšího zámku pronesl Napoleon slavnou řeč ke své armádě po triumfálním vítězství. Dnes nabízí turistům čtyři prohlídkové trasy. Výlet zakončete na Mohyle míru. Tamní multimediální expozice vás zaručeně vtáhne do nitra slavné bitvy. Byly v ní použity i záběry z legendárního filmu Vojna a mír z roku 1967. Scény z obrovské bitvy jsou opravdu hodně emotivní. Celý okruh lze absolvovat i opačným směrem. Záleží jen na vás, jestli se prvně chcete kochat přírodními krásami bojiště, nebo raději zamířit přímo do expozic.
Po stopách napoleonských válek na Moravě

Po stopách napoleonských válek na Moravě

Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj
Svatba na zámku ve Slavkově u Brna

Svatba na zámku ve Slavkově u Brna

Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj
Zámecký park Slavkov

Zámecký park Slavkov

Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Wings

Restaurace Wings

Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj
Hotel Olga ve Slavkově u Brna

Hotel Olga ve Slavkově u Brna

Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj
Zámecká restaurace Austerlitz

Zámecká restaurace Austerlitz

Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj
Slavkovský pivovar ve Slavkově u Brna

Slavkovský pivovar ve Slavkově u Brna

Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj