Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Naučná stezka Bitva tří císařů
Památky

Naučná stezka Bitva tří císařů

Naučná stezka obsahuje 29 mapových panelů se situací bitvy, podobiznami velitelů, schématy hlavních bitevních operací a texty, které popisují situaci 2.12.1805. Panely jsou umístěny na vhodných pozorovacích stanovištích při stávajících komunikacích.
Významnou turistickou oblastí jižní Moravy je chráněné území slavkovského bojiště, které se rozprostírá na ploše 120 km² mezi městy BrnemSlavkovem. Zde se 2. prosince 1805 střetla francouzská Velká armáda pod vedením samotného císaře Napoleona I. A spojenecká armáda pod velením vrchního velitele ruského maršála Kutuzova. U spojené rusko-rakouské armády byli rovněž přítomni ruský car Alexander I. a rakouský císař František I.

Naučná stezka slavkovským bojištěm byla vybudována v roce 2003 Obecně prospěšnou společností Mohyla míru-Austerlitz, sdružující obce a města tohoto území. Zavede vás na pozorovací stanoviště, připomínající významná místa tehdejšího bojiště. Připomene vám průběh bitvy i tváře vojevůdců. Možná vás také přinutí k zamyšlení nad utrpením vojáků obou bojujících stran i obyvatel obcí a měst, které nesly tíhu bojových operací.


Tip na výlet: varianta A - pěší / cyklo

Šlapanice – Žuráň – Mohyla míru – Hostěrádky – Rešov – Zbýšov – Křenovice – Slavkov u Brna 
 
Pokud si vyberete trasu, kterou chcete absolvovat pěšky nebo na kole (zvládnutelné i s dětmi po bezpečné stezce), vyjeďte ze Šlapanic, kam jezdí z Brna trolejbus. Nejprve si vyjeďte na Žuráň. Odtud je nejlepší výhled na celou plochu bojiště a zorientovat se vám pomůže i mapa, která se zde nachází. Jsou na ní zobrazeny bojové pozice všech tří císařských armád.

V případě, že máte na výlet méně času, je možné tento začátek vynechat a cestu začít v Sokolnicích, kam z Brna lehce dojedete vlakem. Na Mohylu míru si dejte malinko více času – zdejší expozice je opravdu zajímavá a délka trasy vám umožňuje se tu zdržet. Odtud vede nově značená žlutá stezka do Hostěrádek-Rešova, pak se podél trati dostanete do Zbýšova. Tady se napojíte na Naučnou stezku bitvy tří císařů a ta vás dovede do Křenovic, kde si napoleonských památek užijete dosyta. Prohlédnout si můžete pomník generála Kutuzova nebo pamětní desku na Spáčilově statku (č.p. 65), kde se konala spojenecká válečná porada před bitvou tří císařů. Odsud už není problém se dopravit vlakem, kam potřebujete.

Poznámka: Pěší nebo cyklistický výlet můžete začít i v Sokolnicích, kam jezdí z Brna vlak. Ze železniční stanice vystoupáte na Mohylu míru a pak už
pokračujete po stejné trase.
 

Tip na výlet: Varianta B – auto / moto

Žuráň – Santon – Stará pošta – Slavkov u Brna – Mohyla míru

Začíněte na kopci Žuráň kousek od Šlapanic. Pokud vyrážíte z Brna, vydejte se po staré silnici na Vyškov. Dva osamocené stromy na Žuráni uvidíte už z dálky – jsou napravo od silnice. Až si prohlédnete krajinu a prostudujete mapu bojiště na zdejším památníku, tak se napojte zpět na silnici a pokračujte až na motorest Rohlenka. Nedávné nálezy ukázaly, že tady byl v době bitvy u Slavkova polní lazaret. U obce Tvarožná se nachází vrch Santon, což bylo jedno z nejdůležitějších míst celé bitvy. Naproti Santonu najdete také pomník generála Valhuberta, který zde v tuhých bojích 2. prosince 1805 padl.

Pokračujte ve směru na Vyškov a zastavte se na Staré poště, kde se můžete občerstvit v dobové napoleonské restauraci. V budově měl Napoleon se svými pobočníky jednu z nejdůležitějších porad před bitvou u Slavkova. Určitě nevynechejte místní muzeum nebo koňské stáje. Na Staré poště je ještě jedna zajímavost. Zdejší pomník padlým koním je smutnou připomínkou, že v bitvě umírali nejenom lidé, ale i zvířata. Následuje zastávka ve Slavkově. Ze zdejšího zámku pronesl Napoleon slavnou řeč ke své armádě po triumfálním vítězství. Dnes nabízí turistům čtyři prohlídkové trasy. Výlet zakončete na Mohyle míru. Tamní multimediální expozice vás zaručeně vtáhne do nitra slavné bitvy. Byly v ní použity i záběry z legendárního filmu Vojna a mír z roku 1967. Scény z obrovské bitvy jsou opravdu hodně emotivní. Celý okruh lze absolvovat i opačným směrem. Záleží jen na vás, jestli se prvně chcete kochat přírodními krásami bojiště, nebo raději zamířit přímo do expozic.

Svět Kostiček ve Slavkově

Výstava exponátů slavné stavebnice.
Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj

Veteranfest Slavkov 2023

Téměř tisícovka historických vozidel a motocyklů opět míří na Slavkov! Největší český sraz milovníků a majitelů auto-moto veteránů pod širým nebem se uskuteční v zámeckém areálu a parku.
Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj

Slavkov Open 2023 – Deep Purple a Hollywood Vampires s Johnny Deppem

Hudební festival Slavkov Open se v roce 2023 vrací do Zámecké zahrady, a to rovnou jako dvoudenní akce s hlavními vystupujícími Deep Purple a Hollywod Vampires.
Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj

Den princezen na zámku Slavkov u Brna

Den princezen a rytířů je pohádkový festival věnovaný českým pohádkám, princeznám a rytířským soubojům. Zámek ve Slavkově u Brna bude hostit pohádkový svět plný kouzel, her a fantazie.
Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj

Letní festival Slavkov Žije

Letní hudební festival Slavkov Žije se uskuteční v zámecké zahradě ve Slavkově u Brna. Program je určený pro všechny věkové kategorie. Návštěvníci se mohou těšit nejen na vystoupení hudebních umělců, ale i na bohatý doprovodný program.
Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj

Šlechtická sídla v Souznění – zámek Slavkov u Brna

Smyslem těchto večerů je rozšířit nabídku klasických prohlídek hradů a zámků a tak dát možnost široké veřejnosti vnímat tyto historické prostory.
Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj

Justin Grädes

Justin Grädes je český zpěvák, herec, moderátor, producent, režisér a člen divadelního sboru Petra Bezruče v Ostravě.
Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj

Den otevřených dveří na zámku Slavkov – Austerlitz

Monumentální barokní zámek se zapsal do dějin slavnou bitvou tří císařů. Přijďte si užít den s bohatým programem v krásném prostředí zámeckého areálu Slavkov – Austerlitz.
Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj

Právo útrpné na Slavkovsku

Expozice o hrdelním právu ukazuje příběhy mučených a trestaných na Slavkovsku.
Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.
Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj

Slavkovské bojiště – po stopách napoleonských válek na Moravě

Komponovaný zážitkový program, který provede návštěvníka po bojišti jedné z nejvýznamnějších bitev v historii Evropy s ukázkami bojových situací se závěrem na slavkovském zámku.
Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj

Svatba na zámku ve Slavkově u Brna

Skutečně romantickou svatbu můžete mít v krásném barokním prostředí zámku Slavkov u Brna. Svatební obřady na zámku probíhají pod širým nebem v atraktivním zámeckém parku ve francouzsko-anglickém stylu, na nově zrekonstruovaném zámeckém nádvoří či přímo v interiéru zámku.
Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj

Zámecký park Slavkov

Zámecký park ve Slavkově tvoří nedílnou součást zámeckého areálu a patří k nejvýznamnějším historickým zahradám na území Moravy. Jeho dnešní podoba je výsledkem proměn, které byly prováděny vždy v návaznosti na to, jak se zámek přizpůsoboval novým stavebním slohům. Rozloha činí 15,5 ha.
Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj

Čínský pavilon v zámeckém parku ve Slavkově u Brna

Jedním z mála původních barokních prvků zahrady zámku ve Slavkově u Brna je dřevěný Čínský pavilon. V roce 2020 byla stavba kompletně zrenovována.
Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj

Experimentální objekt Zdenka Fránka ve Slavkově u Brna

Experimentální objekt Liko-Noe je jedna z řady staveb Zdeňka Fránka, vytvořených ruku v ruce s vědeckým týmem. Zadáním bylo vyvinout vývojové centrum rodinné firmy, objekt využívající pouze energie získané z přírodních zdrojů a díky přírodnímu systému čištění samostatně pracující s vodou.
Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj

Spojení sportu a relaxace v Austerlitz Golf Resort Slavkov u Brna

Golf je nejenom sportem, ale i životní filozofií a způsobem života. Veřejné hřiště par 3 je součástí zámeckého parku a má oslovit všechny zájemce o golfovou hru a umožnit jim přístup na golfové hřiště bez nutnosti vlastnit HCP. Nemusíte být ani členem žádného golfového klubu. Za minimální poplatek můžete hrát celý den v příjemném prostředí staletých kaštanů a s překrásným pohledem na slavkovský zámek.
Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Wings

Restaurace v centru historického města Slavkov u Brna, kterou baví vařit a ráda pracuje s čerstvými a sezonními surovinami.
Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj

Hotel Olga ve Slavkově u Brna

Rodinný hotel s vlastní restaurací a soukromým parkovištěm blízko historického centra a zámku. Rautové snídaně (pečivo, sýry, šunka, salám, máslo, marmeláda, jogurt, paštika, müsli, vejce, párky, čaj, káva, džus...).K dispozici společná kuchyňka (lednice, vařič, rychlovarná konvice) www.olgahotel.cz
Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj

Zámecká restaurace Austerlitz

Restaurace nabízí příjemné prostředí, které je sladěno v barokním stylu, stejně jako slavkovský zámek. Naprostým skvostem Černé kuchyně je ručně kovaný gril, na kterém je možné připravit pro vaše mlsné jazýčky téměř cokoliv.
Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj

Slavkovský pivovar ve Slavkově u Brna

Pivovar ve Slavkově u Brna vyrábí jak spodně kvašená piva plzeňského typu, tak i jiné druhy speciálních piv. Piva jsou vyrobena z kvalitních přírodních surovin, jsou nefiltrovaná a nepasterizovaná, a tím si zachovávají svou plnou chuť, živé kultury, vitamíny a minerální látky.
Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj

Vinařství u Křížů – víno z Viničných Šumic

Révová vína z hroznů vypěstovaných a sklizených v obci Viničné Šumice. Jedná se o vína přívlastková s chráněným označením původu, dále vína s chráněným zeměpisným označením. Vína mají také certifikát Brněnsko regionální produkt®.
Viničné Šumice, Jihomoravský kraj

Active wellness hotel U Zlaté rybky Tučapy

Active wellness hotel U Zlaté rybky nabízí ubytování, restauraci v příjemném nekuřáckém prostředí a wellness služby, jako je privátní vířivka, sauny, relaxační zóny, Kneippův chodník či masáže.
Tučapy, Jihomoravský kraj

Statek Olšany s penzionem a restaurací

Restaurace a penzion Statek vám nabízíme tradiční speciality, denní menu, víkendovou nabídku a ubytování v dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím. Mimo to je v areálu také soukromé muzeum veteránů.
Olšany, Jihomoravský kraj

Panský pivovar Sokolnice

Před více jak 500 lety byl v Sokolnickém panství zřízen pivovar. Měl mnoho majitelů a před téměř 100 lety vaření piva upadlo. Nová éra sokolnického pivovaru byla obnovena v roce 2014. Po obnově objektu začali vařit pivo v roce 2017.
Sokolnice, Jihomoravský kraj