Úvod > Co chcete dělat? > Národní památník II. světové války v Hrabyni
Národní památník II. světové války v Hrabyni
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Národní památník II. světové války v Hrabyni

Národní památník II. světové války v obci Hrabyně na Opavsku nabízí expozici nazvanou Doba zmaru a naděje, která postihuje hlavní okamžiky II. světové války. V roce 2000 byl vládou prohlášen Národním památníkem II. světové války na území ČR.
Národní památník II. světové války v Hrabyni Slezského zemského muzea přibližuje kulturu a civilní život, stejně jako válečnou výrobu za protektorátu. Expozice je postavena hlavně na autenických osobních věcech, výstroji a výzbroji, které památníku věnovali přímí účastníci bojů na všech světových frontách. Má také multimediální ráz. Ve více než desítce informačních kiosků se návštěvníci mohou seznámit s množstvím dobových fotografií a dokumentů. Obrazový a zvukový materiál poskytnou také tři desítky plazmových obrazovek. Databáze budou průběžně doplňovány a obměňovány. Mezi filmovými snímky nechybí ani dokument Evalda Schorma, který se promítal v kinosále původního památníku.

Těžištěm expozice Doba zmaru a naděje je působivě nasvícené a ozvučené diorama, které přibližuje válečnou scenerii s rozstříleným domem a bojovou technikou. Koncepci výstavy vytvořila vedoucí památníku Jana Horáková spolu s dalšími odbornými pracovníky Slezského zemského muzea za přispění historiků Vojenského historického ústavu v Praze.

V nově opravené správní budově památníku se nachází výstavní prostory, konferenční sál, badatelna a restaurace. Výstavní prostory se zabývají prezentací vojenských témat, stejně jako prostor ve vestibulu. 
 

Rekonstrukce expozic 2021 – 2023

Od 30. listopadu 2021 probíhá v památníku rekonstrukce, která bude hotová v dubnu 2023. Nová expozice bude jinak uspořádaná, nabídne návštěvníkům více moderní techniky a bude ještě zážitkovější než ta současná. Přibudou nové interaktivní prvky, bude méně textových panelů, zato více obrazovek a dotykových částí, kde si návštěvníci budou moci vyhledávat.

Novinkou bude také komora simulující letecký nálet, kde se lidé vcítí do toho, co prožívali tehdejší lidé, když byly ostřelovány jejich domy a padaly na ně. Pořád to budou dějiny 2. světové války s důrazem na české dějiny, ale budou jinak uspořádané a zážitkovější.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Mlýn vodníka Slámy

Mlýn vodníka Slámy

Háj ve Slezsku, Moravskoslezský kraj
Restaurace U Jarošů

Restaurace U Jarošů

Ostrava, Moravskoslezský kraj