Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Památník Ploština v blízkosti Valašských Klobouk
Zdroj foto: MMR
Kultura

Památník Ploština v blízkosti Valašských Klobouk

Památník Ploština prošel mezi lety 2020-2023 generální rekonstrukcí a nyní nabízí moderní expozice ve zcela nových prostorách. Připomíná osudy míst v regionu, která na samém konci války vypálili nacisté.
Ploština je osada ležící v katastru obce Drnovice, která leží 3 km severně od Vysokého Pole. Její tragický osud je známý – pár dnů před koncem druhé světové války, přesně 19. dubna 1945, zdejších deset usedlostí vypálilo německé policejní komando SS spolu se speciální protipartyzánskou jednotkou Josef. Němci tam mučili a nakonec upálili ploštinské muže, ženy i děti. V plamenech našlo smrt 24 lidí.

Po válce zde bylo pro pozůstalé postaveno několik nových domů, ale každodenní život se sem už nevrátil. Jeden z místních domků byl Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně zadaptován pro muzejní účely. Pasekářskou obec po dlouhá desetiletí připomínal komplex budov s jednoduchou expozicí. Starý památník už však přestával být důstojnou připomínkou minulosti a mezi lety 2020-2023 prošel kompletní proměnou.

Na místě bývalého amfiteátru vyrostla nová, až futuristická budova návštěvnického centra, proběhla zásadní rekonstrukce stavení s číslem popisným 23 a obnovy a čištění se dočkal i monument památníku obětem války od Šebestiána Zeliny. Návštěvníci jsou zváni do dvou nových expozic: Tragédie na Ploštině a Nová Ploština.


Obnova památníku, pasekářské osady a nové expozice

Areál dnes tvoří tři části: Původní památník, který někomu připomíná vztyčenou ruku, jinému plameny. Ten prošel kompletní renovací a hloubkovou očistou. Místo amfiteátru je moderní návštěvnické centrum – elipsovitý objekt zapuštěný do země se zelenou střechou. Tady je umístěna hlavní expozice etnografa a historika Ondřeje Machálka, která připomíná tragédii samotnou. Představuje nejen jednotlivé oběti, ale i viníky – konfidenty gestapa a udavače a připommíná i tragické události konce války z okolních obcí – Prlova, Vařákových Pasek, samot v kopcích nad Vizovicemi či Juříčkova mlýna. Je zde i místnost ticha, kde může být každý sám se sebou. Třetí částí je nově vystavěný dům na půdorysu původního muzea, kde návštěvníci uvidí život a osud Ploštiny po válce.
 

Tragédie na Ploštině

Expozice přibližuje zájemcům, jak vypadala a žila osada před válkou, průběhu tragédie či to, jak region poznamenala v dalších desetiletích. Vedle vystavení fotografií, archivních dokumentů a sbírkových předmětů zlínského muzea zní v expozici i hlasy se svědectvím pamětníků. Většinou těch, jejichž vzpomínky zaznamenal jedinečný projekt Paměť národa provozovaný neziskovou organizací Post Bellum.

Expozice vypráví příběh pasekářské osady ještě před jejím vypálením a ukazuji i samotnou tragédii. Kořeny osídlení kraje lidmi ukazují v expozici i archeologické nálezy a nedílnou součástí bude i představení přírodních poměrů, místní fauny a flóry. Nahlédnete také do tváře původní – dřevěné – Ploštině, kterou stihl ještě v létě roku 1944 vyfotografovat etnograf Karel Chotek během svého výzkumu.

Nejdůležitější částí expozice jsou ale válečné události. Jednotlivé nitky osudových okolností, rozhodnutí a činů, které přivedly v závěru 2. světové války do valašských hor partyzány, členy 1. čsl. partyzánské brigády Jana Žižky, proti nimž se postavil nacistický aparát v podobě zlínského gestapa, speciálních jednotek SS a protipartyzánské jednotky „Josef“. Nacistická bestie, i když v tu chvíli porážena na všech válečných frontách, dokázala ještě v smrtelné křeči nebezpečně a nečekaně udeřit.
 

Nová Ploština

Námětem druhé části, která vznikla v domě č. p. 23, je poválečná proměna místa. Instalace poválečného bydlení vám ukáže pokus pozůstalých začít zde po tragédii nový život. V roce 1947 pro ně byly zbudovány čtyři dlouhé statky s mohutnými stodolami. Právě stodola, která byla v minulosti u objektu odstraněna, je nyní postavena znovu. Stavba se tak vrátila do původní podoby v celé hmotě. Celodřevěný objekt stodoly má být v příznivých povětrnostních podmínkách využíván pro animační a výukové aktivity, příležitostné semináře a konference organizované muzeem.


Nové návštěvnické centrum

V areálu vznila zcela nová budova návštěvnického centra – jedná se o unikátní stavbu z betonového skeletu částečně zapuštěnou do terénu, ve které postupně překonáte šestimetrový výškový rozdíl. Objekt je zapuštěn do terénu, aby co nejméně rušil své okolí. Přírodní prvky, původní i nové, tak dobře vynikají. Prostranství mezi domy dostalo takovou podobu, aby se zde daly uskutečnit venkovní společenské akce.
 

Z historie Ploštiny

Ploština byla pasekářská osada nedaleko Valašských Klobouk, kterou 19. dubna 1945 nacisté vypálili a její obyvatele za podporu partyzánů zmasakrovali – do plamenů nahnali a postříleli 24 lidí (další čtyři lidi zabili cestou). Akci provedla jednotka přibližně 220 ozbrojených mužů. Tvořila ji rota ZbV 31 Obst. Wieneckeho, dále slovenské speciální protipartyzánské jednotky SS a třicet příslušníků zlínského gestapa veleného poručíkem Wilhelmem Heineckem.

O této události píše v knize Smrt si říká Engelchen spisovatel Ladislav Mňačko, který byl na sklonku války členem partyzánského oddílu Ploština, který si vyčítal, že se pasekářů nezastali a zůstal v něm do smrti v jeho duši Stín Ploštiny. Od 19. dubna do 2. května zemřelo krutou smrtí přes 80 obyvatel pasekářských osad.


Ocenění Stavba roku

Koncem roku 2023 bylo Památníku Ploština uděleno Zvláštní ocenění prestižní soutěže „Stavba roku“ za celospolečenský přínos rekonstrukce komplexu na Ploštině, kterou předal řediteli muzea první místopředseda Senátu ČR Jiří Drahoš. Mimořádná pozornost byla podle organizátorů věnována architektonické i designové podobě stavby i celé expozice.

Aktuality

Kvetoucí šafrány v Lačnově

V Lačnově (v okresu Vsetín) se vždy koncem března začínají objevovat kvetoucí šafrány! Očekává se, že v plném květu budou začátkem dubna. Přijďte se i vy podívat do obce Lačnov!
Lačnov, Zlínský kraj

Valašský mikulášský jarmek 2024

Ať už máte Valašský mikulášský jarmek spojený s prožitky, lidovými zvyklostmi, chutěmi nebo vůněmi, můžete se opět začít těšit, že vzpomínání brzy vyměníte za pravou a jedinečnou příchuť procházky uprostřed jarmekového veselí. Letos připadne na sobotu 2. prosince.
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Masters of Rock 2024 Vizovice

Vizovice, malé městečko uprostřed zelených valašských kopců, čeká v létě velká sláva. Mezinárodní rock-metalový festival MASTERS OF ROCK slaví své významné jubileum – 20. let a do areálu likérky R. Jelínek se v půlce července sjedou fanoušci z celého světa.
Vizovice, Zlínský kraj

Festival Vizovické Trnkobraní 2024

Vizovické Trnkobraní se bude konat v tradičním termínu a to 23. 8. – 24. 8. 2024 v areálu likérky Rudolf Jelínek. Tradiční součástí Vizovického Trnkobraní je světově proslulá soutěž v pojídání švestkových knedlíků.
Vizovice, Zlínský kraj

55. Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti 2024

Letos už pořádáme 55. ročník Liptálských slavností. Není mnoho festivalů, které se mohou pochlubit tak dlouhou a nepřetržitou historií. My jsme velmi hrdí, že se nám v Liptále daří každoročně nabídnout příznivcům folkloru bohatou přehlídku domácího i zahraničního lidového umění.
Liptál, Zlínský kraj

Velikonoční jarmark v Liptále

Velikonoční jarmark se bude konat v sobotu 16. března od 13 hodin v Kulturním zařízení Liptál. Těšit se můžete na ukázku tvorby kraslic, dřevěných výrobků, pletení velikonoční pomlázky nebo tvořivé dílny. Můžete navštívit stánky s velikonočními výrobky nebo si zkusit jízdu na bryčce kolem zámku.
Liptál, Zlínský kraj

Traktoriáda Zděchov

Už 11. ročník zděchovské traktoriády startuje v sobotu 4. května 2024 na motokrosové trati Zděchov.
Zděchov, Zlínský kraj

Bratři

Společný projekt Městského muzea Brumov-Bylnice a Městského muzea Valašské Klobouky – výstava díla výtvarnické sourozenecké dvojice z našeho regionu.
Brumov-Bylnice, Zlínský kraj

Drnovická vyhlídka na Ploštině

Drnovická vyhlídka je pěkným cílem pro turisty, kteří zavítají do zdejšího kouzelného kraje a také se poučí o historii v Národním kulturním památníku na nedaleké Ploštině.
Drnovice, Zlínský kraj

Vizovické vrchy – nejvyšší část Vizovické pahorkatiny

Vizovické vrchy nabízejí bohaté možnosti trávení letní i zimní dovolené milovníkům přírodních krás, historie a památek, kultury i aktivního odpočinku.
Vizovice, Zlínský kraj

Envicentrum Pro krajinu ve Vysokém Poli

Na pomyslném rozhraní mezi malebnou vesnicí oceněnou zlatou stuhou v soutěži Vesnice roku a okolní přírodou s řadou turistických zajímavostí.
Vysoké Pole, Zlínský kraj

Vypálená usedlost Vařákovy paseky na Vsetínsku

Bývalá pasekářská osada, jejíž obyvatelé podporovali partyzány, byla vypálena gestapem 2. května 1945. Tuto tragickou událost připomíná pomník s pamětní deskou.
Lačnov, Zlínský kraj

Bratřejovská planá hrušeň

Hrušeň polnička, jak místní láskyplně strom nazývají, vypráví o osudech obyvatel Bratřejovic (horní části vsi zvané Hořansko) ve Zlínském kraji, během prusko-rakouské války.
Bratřejov, Zlínský kraj

Lovecký zámeček Trubiska

Dřevěný zámeček s rybníčky a sirnatými prameny, bývalé letní sídlo vizovické vrchnosti, najdete v údolí Trubiska v Pozděchově.
Pozděchov, Zlínský kraj

Muzeum Vařákovy paseky

V Lačnově najdete muzeum, které stálou expozicí připomíná tragickou událost vypálení Vařákových pasek na konci 2. světové války.
Lačnov, Zlínský kraj

Lačnovské skály na Valašsku

Lačnovské skály jsou členěny na horní skály, zvané Vrátnica a dolní skály, zvané Trčkovy skály. Horní skály jsou dlouhé asi 70 m a vysoké 11 m. Jsou zde četné voštiny, skalní mísy a pseudokrasové jeskynní výklenky. Z horních skal je nádherný výhled.
Lačnov, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Grunt Vráblenka s chovem huculských koní – Lužná u Vsetína

Náš chov huculských koní patří k největším na Moravě.
Valašská Polanka, Zlínský kraj

Anděl – Pizzerie a Cafe bar a herna Valašské Klobouky

Ve Valašských Kloboukách u autobusového nádraží leží nově otevřená Pizzerie Anděl a dále pak Cafe bar a herna. V nabídce pizzerie najdete více jak třicet druhů pizzy, těstovinové a zeleninové saláty a steaky. Samozřejmostí je široká nabídka příloh.
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Hotel Alfacentrum Valašské Klobouky

Hotel Alfacentrum se nachází v centru města Valašské Klobouky, které je známé pořádáním valašských jarmarků s koncerty cimbálové muziky a ukázkami valašského folklóru. Součástí hotelového komplexu je restaurace a kavárna, pivnice, noční bar, bowling a herna, bufet a letní zahrádka.
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Restaurace Beseda

Beseda je valašská restaurace s dlouholetou tradicí, kde věří, že poctivé jídlo s dobrým pivem chutná nejlépe. V prostoru Besedy probíhá i kulturní program.
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Valašský šenk Vizovice

Areál Valašského šenku ve Vizovicích nabízí ubytování ve 13 pokojích s celkovou kapacitou 37 osob. Díky svému umístění v klidném prostředí a také kvalitní valašské kuchyni je Valašský šenk ideálním místem pro konání svateb, rodinných oslav či firemních večírků a školení.
Vizovice, Zlínský kraj

Ubytování ve VŠ koleji na náměstí T. G. Masaryka v centru Zlína

VŠ kolej se nachází v blízkosti centra Zlína. Nově rekonstruovaná budova nabízí kvalitní ubytování v buňkách pro 4 osoby. Ubytování pro veřejnost je možné po celý rok. VŠ kolej má k dispozici i 2 jednolůžkové imobilní pokoje.
Zlín, Zlínský kraj

Kafírna Smýkalova káva

Smýkalova káva, nejlepší káva na Valašsku. Pražírna kávy, kafírna, cukrárna. Koupíte u nás širokou škálu různých druhů výběrové čerstvě pražené kávy z různých koutů světa.
Zlín, Zlínský kraj

Kozí farma Vizovice

Kozí farma se nachází na úpatí Vizovických vrchů nedaleko restaurace Valašský šenk. Ve vlastní schválené a registrované mlékárně vyrábí kozí sýry, jogurty i populární zmrzlinu.
Vizovice, Zlínský kraj