Úvod > Co chcete dělat? > Klášter Porta coeli v Předklášteří u Tišnova
Klášter Porta coeli v Předklášteří u Tišnova
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Památky

Klášter Porta coeli v Předklášteří u Tišnova

V Předklášteří u Tišnova leží klášter Porta coeli, kde i dnes zde žije komunita sester cisterciaček. V areálu kláštera se nachází Podhorácké muzeum, ve kterém mohou návštěvníci zhlédnout několik stálých expozic.

Porta coeli (v překladu Brána nebes) je ženský cisterciácký klášter ze 13. století. Během husitských válek v letech 1428–1436 byl klášter Porta Coeli zpustošen. Při vpádu švédských vojsk v letech 1619–1625 se klášter nevyhnul dobývání. A za vlády Josefa II. v roce 1782 byl klášter dokonce přestaven na textilní manufakturu.
Otevření se dočkal o 100 let později, kdy sem byli vyslány cisterciačky z kláštera v Marienthalu.

Od té doby se klášteru vedlo dobře, až do roku 1950, kdy činnost sester zastavil komunistický režim. Život klášteru vrátila sametová revoluce, kdy začal klášter Porta Coeli opět fungovat. Poslední velká rekonstrukce zde proběhla v letech 2019-2020.
 

Prohlídky baziliky Nanebevzetí Panny Marie

Při prohlídce kláštera s průvodcem se účastník seznámí s nejzajímavějšími místy jako jsou románsko-gotická bazilika Nanebevzetí Panny Marie s proslaveným portálem. Prohlídky se konají v cca půlhodinových intervalech. V muzeu lze shlédnout videoprohlídku gotického jádra kláštera.


Podhorácké muzeum v budově probošství

Samostatně přístupné jsou čtyři stálé expozice a četné sezónní výstavy v muzeu. Ty zaujmou vnímavého návštěvníka nejen vystavenými exponáty, ale i atmosférou klasického muzejního prostředí v interiérech barokní budovy bývalého proboštství.

Nejstarší expozice Muzea Brněnska Paleontologie a mineralogický systém, umístěná v dobových vitrínách na chodbě muzea, byla v roce 1998 doplněna o regionální část Minerály na Tišnovsku. Protiváhou k nim jsou dvě historické expozice: Měšťanský obytný interiér z přelomu 19. a 20. století z roku 1999 a Dějiny a současnost kláštera Porta Coeli z roku 2004.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Tišnovská rychta

Tišnovská rychta

Tišnov, Jižní Morava
Pivovar Tišnov

Pivovar Tišnov

Tišnov, Jižní Morava
Pivovar Grado v Tišnově

Pivovar Grado v Tišnově

Tišnov, Jižní Morava