Úvod > Co chcete dělat? > Klášter Porta coeli v Předklášteří u Tišnova
Klášter Porta coeli v Předklášteří u Tišnova
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Památky

Klášter Porta coeli v Předklášteří u Tišnova

V Předklášteří u Tišnova leží klášter Porta coeli, kde i dnes zde žije komunita sester cisterciaček. V areálu kláštera se nachází Podhorácké muzeum, ve kterém mohou návštěvníci zhlédnout několik stálých expozic.

Porta coeli (v překladu Brána nebes) je ženský cisterciácký klášter ze 13. století. Při prohlídce kláštera s průvodcem se účastník seznámí s nejzajímavějšími místy jako jsou románsko-gotická bazilika Nanebevzetí Panny Marie s proslaveným portálem, křížová chodba s rajskou zahradou nebo kapitulní síň. V hodinových intervalech jsou zpřístupněny prostory gotického jádra kláštera: kostel, křížová chodba s rajskou zahradou a kapitulní síň.

Prohlídka kláštera se konají pouze v doprovodu průvodce pro nejméně 3 návštěvníky.


Podhorácké muzeum v budově probošství

Samostatně přístupné jsou čtyři stálé expozice a četné sezónní výstavy v muzeu. Ty zaujmou vnímavého návštěvníka nejen vystavenými exponáty, ale i atmosférou klasického muzejního prostředí v interiérech barokní budovy bývalého proboštství.

Nejstarší expozice Paleontologie a mineralogický systém, umístěná v dobových vitrínách na chodbě muzea, byla v roce 1998 doplněna o regionální část Minerály na Tišnovsku. Protiváhou k nim jsou dvě historické expozice: Měšťanský obytný interiér z přelomu 19. a 20. století z roku 1999 a Dějiny a současnost kláštera Porta Coeli z roku 2004. V klášterní křížové chodbě doplňuje kolekci muzejních expozic Lapidárium kamenných fragmentů.
 

Rekonstrukce 2020 a prohlídky klášterního areálu

Od 1. července 2020 se z důvodu rekonstrukce prohlídky kláštera nekonají. Prohlídku jeho interiéru lze zhlédnout formou videozáznamu ve stálé muzejní expozici. Od 11. července 2020 se konají speciální prohlídky klášterního areálu s průvodcem (ve skupinách minimálně 3 osob). Poslední vstup do muzea 30 min. před polední pauzou a koncem otevírací doby. Skupinové prohlídky na tel. 544 544 228 nebo predklasteri@muzeumbrnenska.cz

Prohlídky se konají za každého počasí:
úterý - sobota 9:00; 10:00; 11:00; 13:00; 14:00; 15:00; 16:00 hodin 
neděle 9:00; 13:00; 14:00; 15:00; 16:00 hodin

Základní vstupné 45 Kč, senioři 34 Kč.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 31. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Tišnovská rychta

Tišnovská rychta

Tišnov, Jižní Morava
Pivovar Tišnov

Pivovar Tišnov

Tišnov, Jižní Morava
Pivovar Grado v Tišnově

Pivovar Grado v Tišnově

Tišnov, Jižní Morava