!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Tipy, kde si užít pořádnou jízdu na saních
Tipy, kde si užít pořádnou jízdu na saních
"> "> "> "> "> ">
Zimní sporty

Tipy, kde si užít pořádnou jízdu na saních

Vydáno 27. ledna 2021
S blížícím se víkendem přemýšlí mnoho rodin o tom, kam se vypravit za sněhem a zdravým pohybem na čerstvém vzduchu. Máme pro vás tip – co takhle vyzkoušet sáňkování? Sněhu napadlo dost a několika otevřených sáňkařských drahách se jezdí nejen v sobotu a v neděli, ale i ve všední dny. Kdo by to měl na hory příliš daleko, tomu poradíme, kde se sklouznout ve velkých městech. Tak tedy hurá dolů z kopce!

Sáňkařská dráha ve Špindlu je otevřena

sáňkařská dráha špindlerův mlýnJízda na nejdelší osvětlené sáňkařské dráze v ČR, to je nezapomenutelný zážitek na sněhu. A ve Špindlerově Mlýně ho napadlo opravdu požehnaně. Při jejím zdolávání si užijete bezmála 3 kilometry jízdy na saních s převýšením až 400 metrů.
 
Otevřená je vždy od středy do neděle, a to od 10:00 do 17:00 hodin a dále pak pravděpodobně vždy od čtvrtku do neděle. Přímo na náměstí ve Špindlerově Mlýně si u stanoviště autobusů sáňkařské dráhy (vedle pošty) zakoupíte jízdenku. Autobusy na start vyráží každou celou hodinu. Vzhledem ke koronavirovým opatřením bude kapacita autobusu omezena pouze na sedící a každý v autobusu bude muset mít roušku. Dále pak pořadatelé žádají všechny sáňkaře, aby se na stanovištích neshlukovali a trpělivě počkali jak na nástup do autobusu v centru, tak na vydání saní na startu.
 

Sáňkování na Černé Studnici

dráha smržovkaUnikátní přírodní sáňkařská dráha na Černé Studnici je zároveň jedinou v Jizerských horách s celkovou délkou téměř 4 km a převýšením 316 m. Přímo na Studnici jsou také k dispozici turistické nebo luxusní sportovní saně JK Speed 127.

Od čtvrtka 21.1.2021 je přírodní sáňkařská dráha a půjčovna saní v provozu denně, a to v čase 10:00 - 16:00 hodin. Půjčovna přes výdejové okénko restaurace Černá Studnice. Vraceni saní probíhá ve spodní stanici Skiareálu Filip Smržovka, přes okénko občerstvení. Parkoviště je v provozu, stejně tak i taxi služba na odvoz na rozhledu Studnice.
 

Sáňkařská dráha Horsta Urbana na Křížovém vrchu

Sáňkařská dráha Horsta Urbana na Křížovém vrchuSáňkařská dráha s dlouhou historií začíná na Křížovém vrchu a spouští se dolů kolem křížové cesty do Smetanových sadů v Jeseníku. Dnes se jedná o amatérskou přírodní dráhu, kterou využívají především děti a milovníci sáňkování. 
 
Start dráhy se nachází na hřebenu Křížového vrchu, v nadmořské výšce 690 metrů nad mořem. Na délce necelého kilometru překonáte převýšení necelých 100 metrů.
 

Sáňkování na Dolní Moravě

sáňkování dolní moravaHorský resort Dolní Morava udržuje sáňkařskou dráhu o délce 2 km. Začíná u horní stanice lanové dráhy Sněžník a vede až dolů, k chatě Marcelka, kde půjčují sportovní saně pro ty, kteří své vlastní nemají. Kromě toho je denně v provozu Stezka v oblacích, lanovka pro pěší turisty a běžkaře, otevřena je i Mamutí horská dráha.

Cena za využití lanovky je 150 Kč za dospělého, pro dítě pak 120 Kč. Sáňky vám zapůjčí za 200 Kč na 3 hodiny nebo za 390 Kč na celý den.
 

Černohorská sáňkařská cesta se zatím neupravuje, jezdit ale můžete

Černohorská sáňkařská cestaNa saních či bobech se projedete také po téměř stejně dlouhé Černohorské sáňkařské cestěJánských Lázních, kde se jezdilo na saních před více než sto lety. Dráha zatím není oficiálně upravená, ale milovníci sáňkování sem se saněmi mohou přijít, jak o tom informuje SkiResort Černá Hora – Pec na svém Facebooku. V provozu je kabinková lanovka Černohorský Express a jezdí dle jízdního řádu denně od 8:30 do 16:00 hodin.
 
Při jízdě na saních však mějte na paměti, že dráha je volně přístupná pro každého – i pro pěší. V resortu se upravují běžkařské okruhy (aktuálně 13 km běžkařských tras) a funguje i on-line půjčovna skialpinistických setů, běžeckého vybavení a saní přímo v Jánských Lázních. Předem je nutné zaplatit výpůjčku v e-shopu na skiresortcard.cz v sekci Zážitky. Následně s půjčovnou SkiResort Live telefonicky (733 737 840) nebo emailem (obchodlive@skiresort.cz) doladit parametry i čas a termín výpůjčky.
 

Když je dostatek sněhu ve městech

sáňkováníNěkde mají děti příhodný svah přímo před domem. Mezi rodiči v Českých Budějovicích například vedou parky Háječek, park u Jižní zastávky nebo Stromovka, báječně si zajezdíte kousek za městem za Hlincovou Horou na stráni nad rybníkem Mrhal. V Plzni se často chodí do Borského parku, v Brně na Kraví horu na svah pod hvězdárnou nebo na sídliště do Kohoutovic a v Hradci Králové do Šimkových sadů.
 
Když napadne dost sněhu v Praze mohou děti sáňkovat v Riegrových sadech, na Vítkově, ve Stromovce, na Parukářce, anebo v parku na Jezerce či v Modřanské rokli.
Sáňkařská dráha ve Špindlerově Mlýně

Sáňkařská dráha ve Špindlerově Mlýně

Jízda na nejdelší osvětlené sáňkařské dráze v ČR, to jsou vaše jedinečné zážitky na sněhu. Dráha se nachází ve Špindlerově Mlýně a při jejím zdolávání si užijete bezmála 3 kilometry jízdy na saních s převýšením až 400 metrů.

Sáňkařská dráha a večerní sáňkování na Dolní Moravě

Sáňkařská dráha a večerní sáňkování na Dolní Moravě

Přijďte si užít jedinečný zážitek nočního sáňkování na osvětlené trati dlouhé 2,5 kilometru bez jediného kroku pěšky. Tuto trať najdete ve skiareálu Sněžník na Dolní Moravě. Čeká na vás skvělá zábava a zážitek pro lyžaře i nelyžaře.

Přírodní sáňkařská dráha Černá Studnice - Smržovka

Přírodní sáňkařská dráha Černá Studnice - Smržovka

Na čtyřkilometrovou přírodní sáňkařskou dráhu se můžete vydat v Jizerských horách. Vede lesy a po obecních cestách od rozhledny Černá Studnice až dolů do Smržovky.

Sáňkařská dráha na Křížovém vrchu v Jeseníku

Sáňkařská dráha na Křížovém vrchu v Jeseníku

Sáňkařská dráha s dlouhou historií začíná na Křížovém vrchu a spouští se dolů kolem křížové cesty do Smetanových sadů v Jeseníku. Start dráhy se nachází na hřebenu Křížového vrchu, v nadmořské výšce 690 metrů nad mořem. Na délce necelého kilometru překonáte převýšení necelých 100 metrů.

Černohorský Express - lanovka z Janských Lázní na Černou horu

Černohorský Express - lanovka z Janských Lázní na Černou horu

Původní visutá lanová dráha z Janských Lázní na Černou horu zahájila provoz již v roce 1928. Aktuálně na Černou horu jezdí osmimístná kabinková lanovka. V zimě slouží lyžařům, v létě je oblíbeným nástupním místem pro hřebenové túry.

Černohorská sáňkařská cesta

Černohorská sáňkařská cesta

Sáňkařská cesta z Černé hory po Zvonkové cestě do Janských Lázní vede místy, kudy se jezdilo na rohačkách již před 100 lety. Užijete si krásnou jízdu úbočím Černé hory nad Klausovým dolem na cestě dlouhé 3 500 m s převýšením 560 m.

Další aktuality

4.3.
2021
Safari Park Dvůr Králové letos slaví 75 let

Safari Park Dvůr Králové letos slaví 75 let

Krkonoše a Podkrkonoší | Příroda
1.3.
2021
Ester Ledecká: sněžná obojživelnice na lyžích i na snowboardu

Ester Ledecká: sněžná obojživelnice na lyžích i na snowboardu

Krkonoše a Podkrkonoší | Zimní sporty