Úvod > Aktuality > #světovéČesko a svět plný zázraků: deset výletů do Lurd
Zážitky

#světovéČesko a svět plný zázraků: deset výletů do Lurd

  • Vydáno24. října 2020
Místům, kde dochází k zázračným uzdravením, se často říká podle slavného francouzského poutního města Lurdy. Za léčivou silou ale nemusíte cestovat do ciziny, stačí se porozhlédnout doma: kostelů a kapliček, kamenů, skal a kamenů či studánek a pramenů s pozitivní energií a léčivými účinky máme bezpočet. Kde najdete naše nejznámější Lurdy?

Jeskyně ve francouzských Lurdech má řadu podob: Modlivý důl u Svojkova a francouzský originál

Modlivý důl je poutní místo se skalní kaplí u obce Svojkov na Českolipsku  Kaple je zasvěcena Panně Marii Lurdské a v roce 1903 upravena přesně podle jeskyně v proslulých francouzských Lurdech.
I kdyby byly zprávy o zázračných uzdraveních a zjeveních smyšlené, existují místa, kde skutečně došlo k nevysvětlitelným zázrakům. Jsou krásná, často leží stranou od hlavních cest a závan uzdravující energie nabídnou všem příchozím, nejen těm, kteří sem přicházejí s vírou v pomoc. K těm nejhezčím patří Modlivý důl u Svojkova, Bratrské oltáře v lesích u  České Kamenice a poutní místo Skála Panny Marie poblíž města Odry.
 

Pohlazení po duši v Modlivém dole

Jen pár kilometrů od skalního hradu Sloup se slavným poustevníkem a rozhlednou Na Stráži objevíte tajemné poutní místo Modlivý důl. Název trochu klame: ze Svojkova sem rozhodně nepůjdete dolů, do „dolu“, ale naopak vás čeká poměrně strmé stoupání mezi skalami. Cesta je sice upravená, místy se schody a dokonce i zábradlím, přesto leckomu dá výstup zabrat.

Přibližně v polovině cesty projdete kolem pramene U Strážce, v cíli vás pak čeká skalní kaple Panny Marie Lurdské, vytesaná do pískovcového skalního bloku. O místě koluje řada legend, pravda ale je, že se se tu občas zastavoval císař a poslední korunovaný český král Ferdinand V. Dobrotivý při svých projížďkách z letního sídla v nedalekých Zákupech. V roce 1903 byl dokonce vnitřek kaple upraven tak, aby se podobal jeskyni ve francouzských Lurdech. Kapli postupně doplnila křížová cesta, lavičky a schodiště, které pokračuje k oratoriu na konci rokle. Poničené poutní místo bylo obnoveno v roce 2016 a zdejší socha Panny Marie má i v posledních letech na kontě několik zázračných uzdravení.

V okolí můžete navštívit řadu skalních vyhlídek a pak pokračovat přes kopec Slavíček buď do Sloupu, anebo se vrátit po některé ze značených i neznačených cest přes Bukové údolí se skalním hrádkem Svojkov do Svojkova.
 

Bratrské oltáře, místo tajných bohoslužeb

Impozantní zřícenina středověkého hradu Kamenice s rozhlednou, barokní areál s poutním kostelíkem Narození Panny Marie a zázračnou soškou Českokamenické Madony, goticko-renesanční kostel sv. Jakuba nebo nedaleká Panská skálaKamenickém Šenově: to všechno můžete vidět v České Kamenici a jejím okolí. Můžete se ale vydat do míst, která nejsou tolik na očích. K nim patří takzvané Bratrské oltáře, ukryté v lesích na severovýchodním svahu vrchu Jehla. Platí pro ně totéž co pro Modlivý důl: kdo je chce vidět, musí počítat přinejmenším se čtyři kilometry dlouhou cestou do kopce. Podle lidových vyprávění se ve skalách během v 16. a 17. století scházeli tajní katolíci, žijící pod vládou protestantské šlechty, po Bílé hoře se pak karta otočila. Ve skalách najdete několik soch a hlavně třináct zastavení křížové cesty v dřevěných kapličkách, zabudovaných do pískovcových skal. Čtrnáctým zastavením je kaple Božího hrobu.


Čas vzniku Bratrských oltářů? Nejčastěji se mluví o druhé polovině 19. století. Za minulého režimu místo pusto a chátralo, obnovy se dočkalo až po roce 1989. Opět tu uvidíte obrázky i sochy zhotovené podle originálů, nechybí ani nový oltář pod pískovcovým převisem a upravená schodiště.
 

Panna Marie ve Skále

V hlubokém údolí řeky Odry u Spálova, kudy vedla stará zemská hranice mezi Moravou a Slezskem, je ukryté poutní místo Skála Panny Marie. Kamenný oltář vytesaný ve skalní puklině vznikl podle pověsti na památku zázračného uzdravení zraněného vojáka v době třicetileté války. Součástí oltáře je soška Panny Marie, která vystřídala původní obraz. K poutnímu místu patří také kamenná kruhová nádržka na vodu, vytékající z jeskyně. Díky jejím léčivým účinkům tu v 19. století dokonce vznikly lázně, ale ty už dávno zanikly.

Přestože místo leží stranou hlavních silnic, možná vás překvapí několik rekreačních středisek, výletní restaurace i rozlehlá parkoviště. Po značených cestách se odtud totiž můžete vydat na pěší i cyklistické výlety do všech stran, třeba dál údolím Odry krajinou břidlicových lomů do Budišova nad Budišovkou anebo do nedalekého města Odry.
 

České i francouzské Lurdy

  • Čím se proslavilo francouzské poutní město Lurdy v podhůří Pyrenejí? V jeskyni na předměstí se roku 1858 čtrnáctileté Bernadettě Soubirousové (1844–1879) údajně mnohokrát zjevila Panna Marie, ukázala jí léčivý pramen a žádala ji, ať na tom místě nechá vystavět kostel. Díky Bernadettiným zážitkům se z Lurd stalo jedno z nejvýznamnějších poutních míst na světě. Dívka se později stala řeholnicí, v roce 1925 byla blahořečena a o osm let později prohlášena za svatou.
  • Kopie skutečné jeskyně, známé jako místo mnoha zázračných uzdravení, vyrostly po celém světě. Najdete je i u nás: zřejmě nejvěrněji napodobuje originál Lurdská jubilejní jeskyně v Bohuticích. Umělá jeskyně s oltářem z kararského mramoru, která zmenšeně připomíná francouzský originál, je vybavena kopií lurdské sochy Panny Marie.
  • Svou malou Lurdskou jeskynipoutní areál v Hlubokých Mašůvkách, další Lurdskou jeskyni objevíte na Rejvízu, v Hrčavě, v Radňovicích anebo na Palkovických hůrkách na Frýdecko-Místecku. Takzvané Myslíkovské Lurdy jsou málo známé poutní místo, ukryté v lesích nad Myslíkem na úbočí vrchu Kubánkov, kromě Panny Marie tu najdete i sochu sv. Bernadetty.
  • Známé jsou i šumavské Lurdy neboli Hauswaldská kaple u Srní. Ve svahu nad Vchynicko-tetovským plavebním kanálem kdysi stávala kaple se studánkou, v níž prýštila zázračná voda. Po druhé světové válce se kaple ocitla v ostře střeženém hraničním pásmu a byla srovnaná se zemí. Při odstřelení kaple se ale jako zázrakem zachránila soška Panny Marie Lurdské, dodnes uchovávaná v kostele v Srní. Kromě základů kaple si prohlédněte umělecké dílo nazývané Růženec: voda ze studánky protéká přes dlabané dřevěné žlaby na konci se vlévá do rozevřených skleněných dlaní.
Modlivý důl u Svojkova – tajemné poutní místo

Modlivý důl u Svojkova – tajemné poutní místo

Romantické skalnaté údolí Modlivý důl se táhne mezi pískovcovými skalami pod Slavíčkem a Tisovým vrchem na severovýchodním okraji Svojkova, nedaleko Nového Boru. Jedná se o tajemné poutní místo, o jehož původu se vyprávěly různé pověsti.

Expozice Křížové cesty a Lurdská jeskyně v Bohuticích

Expozice Křížové cesty a Lurdská jeskyně v Bohuticích

Moravské Lurdy, jak lze také přezdívat jihomoravské obci Bohutice na Znojemsku nabízí opravdovou raritu – kopii Lurdské jeskyně i jedinečnou kulturní památku Expozice Křížové cesty.

Hauswaldská kaple poblíž Srní

Hauswaldská kaple poblíž Srní

Prožijte zajímavý víkend nebo jen výlet za poznáním starého poutního místa zvaného Hauswaldská kaple poblíž šumavského letoviska Srní.

Bazilika minor Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově

Bazilika minor Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově

Významné mariánské poutní místo spjaté se zjevením Panny Marie dne 13. ledna 1866 a mimořádným uzdravením Magdaleny Kade. Jeho věhlas přetrval do 21. století. V monumentálním poutním kostele s čestným titulem bazilika minor se konají pravidelné česko-německé mše sv. a varhanní koncerty.

Lurdská jeskyně na Rejvízu

Lurdská jeskyně na Rejvízu

Rejvízská Lurdská jeskyně se nachází v mohutném skalním pásu na úbočí Zámeckého pahorku nad Starým Rejvízem, kde je v jednom z výklenků umístěn obraz Panny Marie s malým oltářním stolem. Místo zmizelo po druhé světové válce, nyní se jej podařilo znovu obnovit.

Skoky u Žlutic – Poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Skocích

Skoky u Žlutic – Poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Skocích

Ve Skocích nedaleko Žlutic bývalo jedno z nejslavnějších mariánských poutních míst v Čechách, proslavené stejně jako dodnes známé Lurdy zázračnými uzdraveními, a zdejší "panenkou skákavou", Pannou Marií Skokovskou.

Bazilika Navštívení Panny Marie – slezské Lurdy

Bazilika Navštívení Panny Marie – slezské Lurdy

Severozápadně od centra města Frýdek-Místek, na mírném návrší naproti Zámeckému náměstí ve Frýdku, stojí velkolepá pozdně barokní dvouvěžová jednolodní stavba – Bazilika Navštívení Panny Marie. Pod kaplí sv. Kříže se ukrývá zvláštní krypta s ostatky hrabat Pražmů.

Studánka Kloubovka u Nepomuka

Studánka Kloubovka u Nepomuka

V lese nad obcí Kotouň na Nepomucku stojí výklenková kaple, pod kterou vyvěrá pramen. Říká se mu Kloubovka pro blahodárné účinky zejména na končetiny, klouby nebo celkové zklidnění organizmu.

Další aktuality

Ještěd slaví padesátiny! Připomeňte si jeho historii zajímavou výstavou

Letos Ještěd slaví celých 50 let své existence. V lednu 1963 vyhořela původní horská chata s hotelem a po rozhodnutí zbořit zbytek této stavby se otevřela cesta k postavení nové stavby. Realizace projektu unikátní moderní budovy architekta Karla Hubáčka se však potýkala s řadou problémů. Dokončení celé stavby a její předání se tak opozdilo o několik let až do září 1973. Severočeské muzeum v Liberci zve zájemce na zajímavou výstavu k padesátému výročí otevření horského hotelu a vysílače Ještěd, která je přístupná již jen do poloviny října 2023.
Liberecký kraj | Kultura

Posvícení na Dlaskově statku zakončí letní sezonu

Tradiční posvícení na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova, které se tentokrát bude konat předposlední zářijovou sobotu 23. září 2023, pořádá Muzeum Českého ráje v Turnově a Spolek přátel Muzea Českého ráje. Připraveny jsou také tvůrčí dílny, které budou opět pestré, aby se jich mohli zúčastnit všichni zájemci – malí i velcí. Chybět nebude ani tradiční jarmark a posvícenské občerstvení. Letos bude akce obohacena o Loutkářskou pouť.
Liberecký kraj | Kultura

Železný Brod vzdá hold uměleckému řemeslu na festivalu Skleněné městečko

Nenechte se zmást jménem města. V názvu má psáno sice "Železný" podle dávno zaniklého železářství, ale Železný Brod je už dlouho především městem skla. Sklářství je již přes 150 let hlavní obživou místních lidí a proslavilo město i jeho obyvatele po celém světě. Letos již 17. ročník slavností sklářského řemesla v Železném Brodě představí o víkendu 16. a 17. září 2023 jedinečné umění sklářů, umělců, sklářských řemeslníků a výrobců.
Liberecký kraj | Kultura

Objevte tajemná místa Jizerských hor

Turistický region Jizerské hory připravil pro malé a velké návštěvníky soutěž pod názvem Tajemná místa Jizerských hor. Osm zajímavých, tajemných a hlavně méně známých míst v Jizerských horách je označeno malou kovovou volně přístupnou známkou. Ten kdo navštíví všech osm míst, dostane penízek víly Izeríny.
Liberecký kraj | Příroda

Na Kristiánově v Jizerských horách opět ožije sklo!

Přijďte si připomenout dávnou slávu Kristiánova, někdejší nejvýznamnější sklářské osady uprostřed Jizerských hor. Tradičně první zářijovou sobotu se Kristiánov otevírá všem milovníkům skleněné krásy a Jizerek. Letošní Sklářskou slavnost pořádá jablonecké Muzeum skla a bižuterie 2. září 2023 od 9 hodin. Program na Kristiánově bude probíhat až do 16 hodin a vstup je zdarma.
Liberecký kraj | Zážitky

Festival České hrady opět končí na Bezdězu

Hudební festival Hrady CZ končí svou letošní krátkou pouť v pátek a sobotu 1. – 2. září 2023 v podhradí Bezdězu. Můžete se těšit na Annu K., Michala Hrůzu, Tomáše Kluse, skupinu Kryštof, Mirai, Kabát a spoustu dalších muzikantů. Královský hrad Bezděz je jednou z nejvýznamnějších gotických památek v České republice. Roku 1264 jej založil Přemysl Otakar II. Prohlédnete si zde královský palác s unikátní kaplí, purkrabský palác i další části hradu.
Liberecký kraj | Kultura

Prší a je vám zima? Dvanáct tipů, kde se schováte do sklárny

Počasí je v těchto dnech jako na houpačce – tropická vedra střídají dny, kdy často svetr nestačí. Vyzrát na zimu, bouřky a přeháňky můžete jednoduše: objednejte si prohlídku sklárny. Budete schovaní pod střechou, zahřejete se a ještě se dozvíte spousty zajímavostí o řemesle, ve kterém Česko odedávna hrálo prim. Tentokrát necháme stranou sklářská muzea plná křehké krásy a podíváme do skutečných hutí, kde žhnou pece a skláři pracují se žhavou sklovinou. Někde si dokonce vyzkoušíte řemeslo na vlastní pusu a ruce!
Liberecký kraj | Kultura

Na výlet za přírodou do Klokočských skal

Půvabná poklidná ves Klokočí leží na úpatí Klokočských skal v Českém ráji. Kromě zachovalých roubených chaloupek přitahuje turisty i svou výbornou polohou, která dobře umožňuje podniknout výlet do Klokočských nebo Betlémských skal, k pozůstatkům skalního hradu Frýdštejn nebo asi na 5 kilometrů vzdálený vrch Kozákov s rozhlednou.
Liberecký kraj | Zážitky