!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Studánka Kloubovka u Nepomuka
Příroda

Studánka Kloubovka u Nepomuka

V lese nad obcí Kotouň na Nepomucku stojí výklenková kaple, pod kterou vyvěrá pramen. Říká se mu Kloubovka pro blahodárné účinky zejména na končetiny, klouby nebo celkové zklidnění organizmu.
Pověst praví, že vytryskl proto, aby vyléčil nemohoucí chudou vdovu, která po smrti svého muže nemohla pro bolestivou nemoc kostí uživit své malé děti. Voda ženu vyléčila. Voda ze studánky chutná výborně. Díky svým účinkům bývá přezdívaná "malé Lurdy". Používá se ve formě obkladů na léčbu nemocí pohybového aparátu nebo se pije pro posílení organismu a léčbu vnitřních potíží. Jen slova chvály pro ni míval známý sušický léčitel páter Ferda.

Vyvěrá údajně z velké hloubky a její účinky jsou podle všeho založeny na mírné radioaktivitě. Nechá se skladovat v chladu až několik měsíců bez toho aniž by se zkazila. Nad pramenem je postavená kaple zasvěcená Panně Marii. V roce 1929 ji postavili místní občané.

Ke studánce se dostanete z vesničky Kotouň, která je součástí obce Oselce. Vede k ní asi kilometrová, zčásti kamenitá cesta.


Zobrazit více
Naposledy změněno: 6. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Zlatá kráva v Nepomuku

Pivovar Zlatá kráva v Nepomuku

Nepomuk, Plzeňsko a Český les
Hotel a Švejk restaurant U Zeleného stromu

Hotel a Švejk restaurant U Zeleného stromu

Nepomuk, Plzeňsko a Český les
Pivní hotel v Nepomuku

Pivní hotel v Nepomuku

Nepomuk, Plzeňsko a Český les