!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Poutní místo Hluboké Mašůvky
Památky

Poutní místo Hluboké Mašůvky

Významný poutní areál v Hlubokých Mašůvkách najdete pouhých devět kilometrů od Jevišovic. Toto poutní místo vzniklo kolem zdejšího léčivého pramene, jehož zázračné účinky byly písemně zaznamenány už v době předbělohorské.
Poutní kostel Navštívení Panny Marie byl původně kaplí, vystavěnou po roce 1680 polním maršálem Janem Ludvíkem Raduitem de Souches u vodního pramene, známého již roku 1620.

V kostele uctívána milostná soška Panny Marie de Foy (též Foi), zvané podle belgického poutního místa u Dinantu, sošku získal zakladatel kaple na svých válečných taženích. Pověst vyprávi o chromém, který po svém uzdravení nechal po cestě z Přímětic do Mašůvek postavit sedm kapliček s vyobrazením sedmi radostí Panny Marie. Všechny jsou pod názvem Devět poklon vedeny jako kulturní památka. U kaple existovaly malé lázně (v provozu až do roku 1866). V 19. století sem přicházelo na hlavní pouť (Navštívení Panny Marie) až 80 procesí, ale poutě se konaly i na sv. Annu a na Jméno Panny Marie. Chodila sem procesí i z Rakouska.

Toto poutní místo dodnes patří k nejživějším na jižní Moravě. V roce 1947 byl kostel opraven a v roce 1948 byl položen základní kámen přístavby. Kapli rozšířil na kostel P. Josef  Parma v letech 1948 - 50 podle projektu Theobalda Krátkého. V roce 1953 bylo dokončeno budování areálu. V údolí za kostelem vznikla Lurdská jeskyně s oltářem a prostranstvím pro sloužení bohoslužeb.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 9. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Camping Country Hluboké Mašůvky

Camping Country Hluboké Mašůvky

Hluboké Mašůvky, Jižní Morava
Restaurace u Polehňů

Restaurace u Polehňů

Znojmo, Jižní Morava
Autocamping Výr

Autocamping Výr

Horní Dunajovice, Jižní Morava
Hotel Premium

Hotel Premium

Znojmo, Jižní Morava