Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Kroměříž: zámek, renesanční libosad a příběhy z celého světa
Památky

#světovéČesko a Kroměříž: zámek, renesanční libosad a příběhy z celého světa

  • Vydáno5. srpna 2021
Bruegel, van Dyck, Tizian, Angelika, Mozart, Foucault a desítky dalších osobností by vám potvrdily, že Kroměříž je skutečně světová. Ve městě s téměř devítisetletou historií totiž téměř na každém kroku čekají překvapení, inspirovaná příběhy z celé Evropy.

Zavítejte do antického světa a krásných zahrad, navštivte krásnou Kroměříž neboli Hanácké Athény

Kroměříž
Vídeň
Do Hanáckých Benátek jsme vás už pozvali, teď jsou na řadě Hanácké Athény: právě tak se totiž Kroměříži přezdívá díky historii, spojené se vzdělaností a uměním.

Město bylo od 17. století kulturním centrem Hané a celé střední Moravy, patří mezi památky UNESCO a kdekdo ví, že v zámecké obrazárně jsou k vidění světoznámá díla starých mistrů od 15. do 18. století. Nejznámější z nich je zřejmě Tizianův obraz Apollo a Marsyas.
 

Z kroměřížského zámku do Podzámecké zahrady

Impozantní Arcibiskupský zámek ale není „jen“ obrazárna: sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů láká i na prohlídku reprezentačních sálů, knihovny a dalších prostor, v nichž se odehrálo nejedno důležité setkání panovníků, státníků a umělců. Oblíbili si je i filmaři: Miloš Forman tu natáčel část Amadea, Kroměříž poznáte i ve filmech a seriálech Ucho, Žabí král, Evžen Oněgin, Napoleon nebo Marie Terezie, v obnovené Angelice nebo v životopisném dokumentu o ruské carevně Kateřině Veliké.

Pro nohy unavené procházkou po mramoru a leštěných parketách neexistuje lepší odpočinek než toulky v zahradách, a ty kroměřížské vážně stojí za to. Ze zámku stačí ujít doslova jen pár kroků a budete v Podzámecké zahradě. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba. Je to skvělé místo pro odpočinek na lavičkách u vody, využít můžete i turistický vláček, případně si vypůjčit šlapadlo, kánoi, pramici anebo solární loď a vydat se na romantickou projížďku po Dlouhém rybníku. Zahradou se volně pohybují pávi, labutě nebo veverky, nechybí ani malý zookoutek.
 

Květná zahrada aneb barokní Libosad

Skutečný skvost, jaký jinde v Evropě nespatříte, ale leží o kousek dál, západně od centra Kroměříže: Květná zahrada, vrcholné dílo barokní zahradní architektury. Pro olomouckého biskupa Karla II. hraběte z Lichtenstein-Castelcornu ji v druhé polovině 17. století navrhli císařští architekti Giovanni Pietro Tencalla a Filip Alberto Luchese. Zahrada byla komponovaná jako pomyslná divadelní scéna, kde se veškerý děj odehrává uvnitř stříhaných zelených kulis. Nesloužila jen k reprezentaci biskupského dvora nebo pořádání opulentních barokních slavností, ale například také ke zcela běžnému pěstování ovoce – i když často ovoce exotického a v Kroměříži do té doby nevídaného, například citrusů.

Díky geometrickému členění bývá Květná zahrada srovnávaná například se zahradami ve francouzském Versailles nebo ve vídeňském Belvederu. Objevíte tu všechno, co je pro barokní zahrady typické, od 244 metrů dlouhé kolonády s vyhlídkovou terasou na střeše přes kašny a skleníky pro exotické rostliny až po velkou voliéru, v Kroměříži nazývanou Ptáčnice. Vypravit se sem můžete i s dětmi: pro ty je atraktivní zejména uměle navršený Králičí kopeček, protkaný spletí nor pro chov králíků. Z jeho vršku shlíží socha bohyně lovu Diany. Opodál se tyčí další dva uměle navršené kopečky zvané Jahodové (i když jahody na nich už bohužel dávno nerostou), dva pstruží rybníčky, jsou tu i dvě bludiště a rotunda. Tak se nazývá osmiboký letohrádek, občas využívaný ke koncertům a výstavám. Do interiéru zdobeného mytologickými výjevy s náměty Ovidiových Proměn, s okny z barevných skel, mozaikovou podlahou sestavenou z drobných oblázků a grottami s výzdobou z lastur se podíváte jedině s průvodcem, ale i tady vás čeká neobvyklý zážitek: je tu totiž zavěšeno Foucaultovo kyvadlo, zvláštní fyzikální hříčka potvrzující, že se Země otáčí kolem své osy.
 

Kroměříž a její světové ozvěny

  • Kolonáda Květné zahrady je vlastně galerie se 44 antikou inspirovanými sochami v nikách a 46 bustami na konzolách nad pilíři arkádových oblouků. Sochařská výzdoba byla inspirována římskou vilou Pamphilia ze třetí třetiny 17. století.
  • Také v Květné zahradě se rádi zastavují filmaři: natáčely se tu některé scény pohádky Peklo s princeznou nebo výpravný historický film Královská aféra. Největší milostná aféra dánských dějin mezi osobním lékařem krále Kristiána VII. Johanem Struenseem (Mads Mikkelsen) a královnou Karolinou Matyldou (Alicia Vikander) německého osvícence nakonec v roce 1772 přivedla až na popraviště.
  • Zahrada zámku Belvedere ve Vídni, která terasovitě spojuje Dolní a Horní palác, vznikla na přelomu 17. a 18. století. Je dílem francouzského zahradního architekta Dominiqua Girarda, který u zahrad ve stylu italského a francouzského baroka dbal na přísně symetrické členění s centrální osou. Při nedávné rekonstrukci opět získala původní barokní podobu. Každá ze tří úrovní teras odkazuje na klasické symboly: spodní část znázorňuje čtyři živly, střední Parnas a horní část Olymp.
Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Cyklostezka Baťův kanál – páteřní trasa podél kanálu

Cyklostezka Baťův kanál – páteřní trasa podél kanálu

Baťův kanál patří k nejoblíbenějším turistickým cílům Východní Moravy. Po jeho březích se můžete vydat po cyklostezce směrem od Kroměříže až do Hodonína. Celková délka cyklostezky je 80 kilometrů.

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Výletní plavby na raftech po řece Moravě historickou Olomoucí a CHKO Litovelské Pomoraví

Výletní plavby na raftech po řece Moravě historickou Olomoucí a CHKO Litovelské Pomoraví

Netradiční pohled na Olomouc, jeho památky a parky nabízejí jedno až tříhodinové plavby na pohodlných osmimístných nafukovacích člunech vedených kvalifikovanými instruktory. Nemáte-li tolik času, vydejte se na zkrácenou trasou, která vede přímo pod památkami.

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Zahrada se využívá k výstavám, koncertům, slavnostem a také k procházkám a příjemnému trávení volného času.

Kroměříž

Kroměříž

Kroměříž je díky významným památkám a neopakovatelné atmosféře jedním z nejnavštěvovanějších měst u nás. Přijeďte si odpočinout a načerpat novou energii.

Arcidiecézní muzeum Kroměříž

Arcidiecézní muzeum Kroměříž

Arcidiecézní muzeum Kroměříž bylo založeno na sklonku roku 2006 jako součást Muzea umění Olomouc. Detašované pracoviště muzea sídlí na Arcibiskupském zámku v Kroměříži, v části severozápadního křídla zámku.

Čínský pavilon v Podzámecké zahradě v Kroměříži

Čínský pavilon v Podzámecké zahradě v Kroměříži

Drobná stavba na ostrově Divokého rybníka, kterou zná málokterý návštěvník Kroměříže, ale kterou miluje každý, kdo má rád Podzámeckou zahradu.

Králičí kopec v areálu Květné zahrady Kroměříž

Králičí kopec v areálu Květné zahrady Kroměříž

Prostoru mezi bažantnicí a Ptáčnicí vévodil od 17. století uměle navršený kopeček se spletí nor určených pro chov králíků. Byl také atrakcí pro pobavení biskupových hostů, kteří mohli dobře namířeným proudem vody zvířata z děr vyhánět.

Foucaultovo kyvadlo v  Kroměříži

Foucaultovo kyvadlo v Kroměříži

Nedaleko historického centra města Kroměříže, je v zástavbě rodinných domů situován skvost evropské zahradní architektury doby baroka Květná zahrada Libosad. Uprostřed zahrady, založené při obnově města zničeného třicetiletou válkou, se nachází Rotunda postavená v roce 1671.

Projížďka vláčkem v Podzámecké zahradě v Kroměříži

Projížďka vláčkem v Podzámecké zahradě v Kroměříži

Podzámeckou zahradu Arcibiskupského zámku v Kroměříži je možné si nově prohlédnout během jízdy vláčkem. Ten vyjíždí za příznivého počasí denně od nástupiště pod zámeckými schody (sala terrena).

Galerie Orlovna Kroměříž

Galerie Orlovna Kroměříž

Galerie je dlouhodobě zavřená.

Výstaviště Kroměříž

Výstaviště Kroměříž

Výstaviště Kroměříž pořádá v průběhu roku výstavy a akce pro celé rodiny. Areál výstaviště se nachází na území bývalých Rybalkových kasáren v okrajové části Kroměříže.

Další aktuality

Prohlédněte si vzácné bonsaje na výstavě Floria v Kroměříži

Od 28. září do 1. října 2023 proběhne na Výstavišti Kroměříž celostátní prodejní výstava Floria Podzim – Bonsaj. Tradiční výstava určená nejen pro všechny zahradníky a zahrádkáře nabídne i výjimečnou expozici vzácných bonsají a kamenů suiseki. Na výstavě nakoupíte vše potřebné pro dům i zahradu. Desítky českých i zahraničních prodejců nabídnou okrasné rostliny, květiny, stromy, keře, bylinky, zeleninu, zahradní nářadí či řemeslné výrobky.
Zlínský kraj | Příroda

Užijte si babí léto na Baťově kanálu

I když už je léto na svém sklonku, sezóna na Baťově kanále zdaleka nekončí! Loďku, člun či hausbót si zde můžete vypůjčit do začátku října. Oproti letním měsícům si tak užijete více soukromí a vodní cestu bez velkého množství turistů.
Zlínský kraj | Letní sporty

Galavečer Romana Pauluse, bílé lanýže i stezka odvahy: podzim Resortu Valachy je nabitý akcemi

Několik akcí pro gurmány i sportovce, k tomu Podzimní kouzlení se stezkou odvahy pro děti nebo setkání se Zbigniewem Czendlikem, Romanem Paulusem a dalšími zajímavými osobnostmi: tím vším zpestří návštěvníkům Velkých Karlovic podzimní dny Resort Valachy.
Zlínský kraj | Životní styl

Skanzen v Rožnově ožije ukázkami podzimních prací našich předků

V sobotu 23. září 2023 ožije areál Valašské dědiny ukázkami podzimních prací a činností s názvem Podzim na poli a v chalupě. Přijďte zavzpomínat na podzimní čas – na práce, které se z našeho života vytratily. V letošním roce budou zaměřeny na zpracování brambor. Nebude chybět ani střiž ovcí a lidová muzika!
Zlínský kraj | Kultura

Filmový víkend ve Zlíně připravil pro zvídavé děti i jejich rodiče interaktivní filmové workshopy

Ve zlínských kudlovských ateliérech proběhne už potřetí od pátku 15. do neděle 17. září 2023 Filmový víkend. Od roku 2021, kdy se na filmových ateliérech konala dvoudenní oslava 85. výročí jejich založení, se Filmový víkend stal vedle Zlín Film Festivalu a Letní filmové školy další pravidelnou a etablovanou akcí s filmem v hlavní roli a je tak nejmladším z filmových svátků konaných ve Zlínském kraji.
Zlínský kraj | Zážitky

Ve Valašském Meziříčí proběhne oblíbený festival Světlo Valmez

Jedinečné propojení videomappingu a světelných instalací s hudbou nabídne pátý ročník Světla Valmez ve Valašském Meziříčí. Festival, který získal několik ocenění, se uskuteční v pátek 15. září 2023. Program začne v 19:00 a potrvá až do půlnoci. Čeká na vás přes třicet instalací a videomapipingů, deset živých vystoupení a v neposlední řadě zážitky, které vše kolem rozsvítí. Vše bude jako vždy přístupné zdarma.
Zlínský kraj | Zážitky

České značky: skleničky, karafy, mísy a džbány ze sklárny Květná 1794

Ručně foukané nápojové sklo nejvyšší kvality, jedinečné designové kolekce a tradice sahající na konec 18. století: to je česká sklárna Květná 1794. S tradiční českou značkou, která existuje už více než 200 let, se můžete seznámit jak na Kudy z nudy, tak při pravidelných dnech otevřených dveří. Pojďte se podívat do Květné, dříve zvané Blumenbach!
Zlínský kraj | Kultura

Když v Beskydech prší: tipy na muzea, zámky, bazény i dětské herny

V horách se před deštěm neschováte a navíc, když v Beskydech prší, obvykle nejde o krátkou přeháňku. Chce to tedy záchranný program na delší dobu – na pár hodin, na dopoledne nebo odpoledne anebo dokonce na celý den. Kam se tedy můžete vypravit, když se vám dovolenou pokusí zkazit počasí? Stačí si vybrat z tipů portálu Kudy z nudy.
Zlínský kraj | Životní styl