ÚvodAktuality#světovéČesko a Kroměříž: zámek, renesanční libosad a příběhy z celého světa
Památky

#světovéČesko a Kroměříž: zámek, renesanční libosad a příběhy z celého světa

  • 5. srpna 2021
Bruegel, van Dyck, Tizian, Angelika, Mozart, Foucault a desítky dalších osobností by vám potvrdily, že Kroměříž je skutečně světová. Ve městě s téměř devítisetletou historií totiž téměř na každém kroku čekají překvapení, inspirovaná příběhy z celé Evropy.

Zavítejte do antického světa a krásných zahrad, navštivte krásnou Kroměříž neboli Hanácké Athény

Kroměříž
Vídeň
Do Hanáckých Benátek jsme vás už pozvali, teď jsou na řadě Hanácké Athény: právě tak se totiž Kroměříži přezdívá díky historii, spojené se vzdělaností a uměním.

Město bylo od 17. století kulturním centrem Hané a celé střední Moravy, patří mezi památky UNESCO a kdekdo ví, že v zámecké obrazárně jsou k vidění světoznámá díla starých mistrů od 15. do 18. století. Nejznámější z nich je zřejmě Tizianův obraz Apollo a Marsyas.
 

Z kroměřížského zámku do Podzámecké zahrady

Impozantní Arcibiskupský zámek ale není „jen“ obrazárna: sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů láká i na prohlídku reprezentačních sálů, knihovny a dalších prostor, v nichž se odehrálo nejedno důležité setkání panovníků, státníků a umělců. Oblíbili si je i filmaři: Miloš Forman tu natáčel část Amadea, Kroměříž poznáte i ve filmech a seriálech Ucho, Žabí král, Evžen Oněgin, Napoleon nebo Marie Terezie, v obnovené Angelice nebo v životopisném dokumentu o ruské carevně Kateřině Veliké.

Pro nohy unavené procházkou po mramoru a leštěných parketách neexistuje lepší odpočinek než toulky v zahradách, a ty kroměřížské vážně stojí za to. Ze zámku stačí ujít doslova jen pár kroků a budete v Podzámecké zahradě. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba. Je to skvělé místo pro odpočinek na lavičkách u vody, využít můžete i turistický vláček, případně si vypůjčit šlapadlo, kánoi, pramici anebo solární loď a vydat se na romantickou projížďku po Dlouhém rybníku. Zahradou se volně pohybují pávi, labutě nebo veverky, nechybí ani malý zookoutek.
 

Květná zahrada aneb barokní Libosad

Skutečný skvost, jaký jinde v Evropě nespatříte, ale leží o kousek dál, západně od centra Kroměříže: Květná zahrada, vrcholné dílo barokní zahradní architektury. Pro olomouckého biskupa Karla II. hraběte z Lichtenstein-Castelcornu ji v druhé polovině 17. století navrhli císařští architekti Giovanni Pietro Tencalla a Filip Alberto Luchese. Zahrada byla komponovaná jako pomyslná divadelní scéna, kde se veškerý děj odehrává uvnitř stříhaných zelených kulis. Nesloužila jen k reprezentaci biskupského dvora nebo pořádání opulentních barokních slavností, ale například také ke zcela běžnému pěstování ovoce – i když často ovoce exotického a v Kroměříži do té doby nevídaného, například citrusů.

Díky geometrickému členění bývá Květná zahrada srovnávaná například se zahradami ve francouzském Versailles nebo ve vídeňském Belvederu. Objevíte tu všechno, co je pro barokní zahrady typické, od 244 metrů dlouhé kolonády s vyhlídkovou terasou na střeše přes kašny a skleníky pro exotické rostliny až po velkou voliéru, v Kroměříži nazývanou Ptáčnice. Vypravit se sem můžete i s dětmi: pro ty je atraktivní zejména uměle navršený Králičí kopeček, protkaný spletí nor pro chov králíků. Z jeho vršku shlíží socha bohyně lovu Diany. Opodál se tyčí další dva uměle navršené kopečky zvané Jahodové (i když jahody na nich už bohužel dávno nerostou), dva pstruží rybníčky, jsou tu i dvě bludiště a rotunda. Tak se nazývá osmiboký letohrádek, občas využívaný ke koncertům a výstavám. Do interiéru zdobeného mytologickými výjevy s náměty Ovidiových Proměn, s okny z barevných skel, mozaikovou podlahou sestavenou z drobných oblázků a grottami s výzdobou z lastur se podíváte jedině s průvodcem, ale i tady vás čeká neobvyklý zážitek: je tu totiž zavěšeno Foucaultovo kyvadlo, zvláštní fyzikální hříčka potvrzující, že se Země otáčí kolem své osy.
 

Kroměříž a její světové ozvěny

  • Kolonáda Květné zahrady je vlastně galerie se 44 antikou inspirovanými sochami v nikách a 46 bustami na konzolách nad pilíři arkádových oblouků. Sochařská výzdoba byla inspirována římskou vilou Pamphilia ze třetí třetiny 17. století.
  • Také v Květné zahradě se rádi zastavují filmaři: natáčely se tu některé scény pohádky Peklo s princeznou nebo výpravný historický film Královská aféra. Největší milostná aféra dánských dějin mezi osobním lékařem krále Kristiána VII. Johanem Struenseem (Mads Mikkelsen) a královnou Karolinou Matyldou (Alicia Vikander) německého osvícence nakonec v roce 1772 přivedla až na popraviště.
  • Zahrada zámku Belvedere ve Vídni, která terasovitě spojuje Dolní a Horní palác, vznikla na přelomu 17. a 18. století. Je dílem francouzského zahradního architekta Dominiqua Girarda, který u zahrad ve stylu italského a francouzského baroka dbal na přísně symetrické členění s centrální osou. Při nedávné rekonstrukci opět získala původní barokní podobu. Každá ze tří úrovní teras odkazuje na klasické symboly: spodní část znázorňuje čtyři živly, střední Parnas a horní část Olymp.
Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů Památky

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Cyklostezka Baťův kanál – páteřní trasa podél kanálu Letní sporty

Cyklostezka Baťův kanál – páteřní trasa podél kanálu

Baťův kanál patří k nejoblíbenějším turistickým cílům Východní Moravy. Po jeho březích se můžete vydat po cyklostezce směrem od Kroměříže až do Hodonína. Celková délka cyklostezky je 80 kilometrů.

Podzámecká zahrada v Kroměříži Příroda

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Výletní plavby na raftech po řece Moravě historickou Olomoucí a CHKO Litovelské Pomoraví Letní sporty

Výletní plavby na raftech po řece Moravě historickou Olomoucí a CHKO Litovelské Pomoraví

Netradiční pohled na Olomouc, jeho památky a parky nabízejí jedno až tříhodinové plavby na pohodlných osmimístných nafukovacích člunech vedených kvalifikovanými instruktory. Nemáte-li tolik času, vydejte se na zkrácenou trasou, která vede přímo pod památkami.

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad Příroda

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Zahrada se využívá k výstavám, koncertům, slavnostem a také k procházkám a příjemnému trávení volného času.

Kroměříž

Kroměříž

Kroměříž je díky významným památkám a neopakovatelné atmosféře jedním z nejnavštěvovanějších měst u nás. Přijeďte si odpočinout a načerpat novou energii.

Arcidiecézní muzeum Kroměříž Kultura

Arcidiecézní muzeum Kroměříž

Arcidiecézní muzeum Kroměříž bylo založeno na sklonku roku 2006 jako součást Muzea umění Olomouc. Detašované pracoviště muzea sídlí na Arcibiskupském zámku v Kroměříži, v části severozápadního křídla zámku.

Čínský pavilon v Podzámecké zahradě v Kroměříži Památky

Čínský pavilon v Podzámecké zahradě v Kroměříži

Drobná stavba na ostrově Divokého rybníka, kterou zná málokterý návštěvník Kroměříže, ale kterou miluje každý, kdo má rád Podzámeckou zahradu.

Králičí kopec v areálu Květné zahrady Kroměříž Příroda

Králičí kopec v areálu Květné zahrady Kroměříž

Prostoru mezi bažantnicí a Ptáčnicí vévodil od 17. století uměle navršený kopeček se spletí nor určených pro chov králíků. Byl také atrakcí pro pobavení biskupových hostů, kteří mohli dobře namířeným proudem vody zvířata z děr vyhánět.

Foucaultovo kyvadlo v  Kroměříži Památky

Foucaultovo kyvadlo v Kroměříži

Nedaleko historického centra města Kroměříže, je v zástavbě rodinných domů situován skvost evropské zahradní architektury doby baroka Květná zahrada Libosad. Uprostřed zahrady, založené při obnově města zničeného třicetiletou válkou, se nachází Rotunda postavená v roce 1671.

Projížďka vláčkem v Podzámecké zahradě v Kroměříži Zážitky

Projížďka vláčkem v Podzámecké zahradě v Kroměříži

Podzámeckou zahradu Arcibiskupského zámku v Kroměříži je možné si nově prohlédnout během jízdy vláčkem. Ten vyjíždí za příznivého počasí denně od nástupiště pod zámeckými schody (sala terrena).

Galerie Orlovna Kroměříž Kultura

Galerie Orlovna Kroměříž

Galerie je dlouhodobě zavřená.

Výstaviště Kroměříž Zážitky

Výstaviště Kroměříž

Výstaviště Kroměříž pořádá v průběhu roku výstavy a akce pro celé rodiny. Areál výstaviště se nachází na území bývalých Rybalkových kasáren v okrajové části Kroměříže.

Další aktuality

Letní filmová škola v Uherském Hradišti je tady!

Od pátku 26. 7. až do čtvrtečního odpoledne 1. 8. 2024 nabídne jubilejní 50. Letní filmová škola cestu historickým, současným a česko-slovenským filmem. Do srdce Slovácka opět zamíří hvězdy stříbrného plátna, s nimi se představí předpremiéry českých a slovenských filmů, a dostane se i na divadla, koncerty a další bohatý program.
23. červenec 2024 16:00
Kultura, Zlínský kraj

Rožnov pod Radhoštěm o víkendu rozveselí Romská píseň i Anenská pouť

V sobotu 27. července 2024 se uskuteční v Rožnově pod Radhoštěm 30. ročník mezinárodního festivalu Romská píseň. Oslava svátku patronky Valašska, sv. Anny, pak připadá na další den, neděli 28. července 2024. Je každoročně spojená s krojovaným procesím z rožnovského farního kostela Všech svatých a pouťovými atrakcemi v areálu muzea.
23. červenec 2024 14:00
Zážitky, Zlínský kraj

Vychutnejte si festival česneku na zámku Buchlovice

Festival česneku je akce pro celou rodinu se spoustou zábavy, občerstvením ale také poučením. Je určena pro zastánce tradičního pěstování vysoce kvalitního česneku na Uherskobrodsku, stoupence tradičních řemesel a kultury a také pro gurmány vyznávající tradiční českou kuchyni. Nedílnou součástí festivalu je také „košt česneku“, kdy je prezentováno až 25 odrůd. Netradiční festival v duchu hesla "Česnek je hrdost a pýcha" proběhne v Buchlovicích 27. července 2024. Můžete zde ochutnat česnekový koláč, zúčastnit se soutěže "čichačů", nebo pletení česnekových copů.
23. červenec 2024 8:00
Zážitky, Zlínský kraj

V Holešově se chystá festival židovské kultury Ha-Makom

V Holešově opět proběhne tradiční Festival židovské kultury Ha-Makom. Letošní 24. ročník se koná od 23. do 27. 7. 2024 a zve všechny příznivce festivalu na pestrý program. Tradiční multižánrová nabídka je sestavena ze zajímavých přednášek, koncertů, prohlídek nebo čtení. Nechybí ani židovské pokrmy či oblíbená výuka židovských tanců.
22. červenec 2024 12:00
Kultura, Zlínský kraj

Česko mezi řádky: Slovácko sa súdí, Slovácko sa nesúdí a Zdeněk Galuška

Host do domu – čagan do ruky, Kačena za třicet tisíc, Púťové tajemství v itrnici nebo Herodes – to býl král! To je jen malý výběr povídek Zdeňka Galušky, které vyšly v knížkách Slovácko sa súdí a Slovácko sa nesúdí. Možná je znáte i z televizního seriálu, v němž si hlavní role stařečka Pagáče a jeho nerozlučného druha Jury Kláska zahráli Jozef Kroner a Oldřich Velen.
20. červenec 2024 8:32
Gurmánská turistika, Zlínský kraj

V Bílých Karpatech vás čeká zážitkové léto: od růžové zahrady po kovářské výrobky

Kouzlo Bílých Karpat můžete letos objevovat prostřednictvím unikátního projektu Zážitkové léto 2024. Zve k objevování skrytých pokladů přírody, řemesel a umění prostřednictvím pestré palety aktivit, které připravují místní členové Společenství tvořivých lidí, Stvol. Nabízí vám nevšední zážitky i hlubší spojení s okolní krajinou i vnitřním světem.
19. červenec 2024 8:00
Zážitky, Zlínský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat ve Zlínském kraji

Sluníčko láká k vodě všechny milovníky koupání a vodních radovánek! Jestliže trávíte léto na Moravě, ať už doma, u babičky nebo dědy či jako turisté, inspirujte se tipy Kudy z nudy, které vám tantokrát doporučí, kde si užít parádní den u vody ve Zlínském kraji. Vybírat můžete z nabídky akvaparků, koupališť, biotopů... a spousty dalších míst.
17. červenec 2024 12:00
Letní sporty, Zlínský kraj

Pochutnejte si na Gulášfestu ve Valašském Meziříčí

Další ročník Gulášfestu je tady! Od čtvrtka 18. do soboty 20. července 2024 proběhne na fotbalovém stadionu ve Valašském Meziříčí. Festival během tří dnů nabízí návštěvníkům přes třicet druhů guláše a připraveny jsou také večerní koncerty. Letošní novinkou jsou degustační porce, můžete si tak dopřát menší porce a ochutnat ještě více druhů lahodných gulášů.
15. červenec 2024 20:01
Gurmánská turistika, Zlínský kraj