Úvod > Aktuality > Zažijte Moravské Kopanice: 10 tipů, jak si užít putování v Bílých Karpatech
Příroda

Zažijte Moravské Kopanice: 10 tipů, jak si užít putování v Bílých Karpatech

  • Vydáno8. července 2022
Na moravsko-slovenském pomezí v oblasti CHKO Bílé Karpaty se udržují tradiční řemesla, folklórní tradice a dochovalo se tu mnoho ukázek lidové architektury. Jméno Kopanice dostaly podle toho, že těžko přístupná políčka bylo možné obdělávat jen kopáním motykou. Ve Starém Hrozenkově se každoročně koná folklórní přehlídka Kopaničářské slavnosti, na Žítkové najdete ovčí farmu, oblast je dobře značena turistickými značkami KČT. Kam se v Moravských Kopanicích za zážitky vydat vám jako vždy napoví Kudy z nudy. Stačí si sbalit batůžek a hurá na výlet!
Muzeum poslední žítkovské bohyně

Muzeum poslední žítkovské bohyně

Domek Irmy Gabrhelové (1905-2001), poslední žítkovské bohyně se nachází vysoko v kopcích Bílých Karpat. Bohyně byly léčitelky-vědmy, které dokázaly pomoct a poradit při kdejakých potížích a dokázaly prý i předpovídat budoucnost.

Rozhledna na Velkém Lopeníku

Rozhledna na Velkém Lopeníku

Rozhledna Velký Lopeník stojí na stejnojmenném vrchu – druhé nejvyšší hoře CHKO Bílé Karpaty. Stavba na česko-slovenské hranici má být symbolem přátelství Čechů a Slováků. Z vyhlídkové plošiny se odkrývá fascinující kruhový výhled.

Přírodní památka Chmelinec

Přírodní památka Chmelinec

Přírodní památku Chmelinec tvoří mokřadní louky v údolí potoka Drietomica na severovýchodním okraji obce Vyškovec v CHKO Bílé Karpaty. Na loukách se vyskytují ohrožené druhy rostlin.

Přírodní rezervace Ve Vlčí

Přírodní rezervace Ve Vlčí

Přírodní rezervace leží v jižní části obce Vyškovec, 800 m severovýchodně od vrchu Kykula, v nadmořské výšce 670 m n. m. Důvod ochrany jsou pastviny s rozptýlenými lesíky v členitém terénu, místy s velkou svažitostí, s několika sesuvy a mokřady a výskyt řady ohrožených druhů rostlin.

Muzeum Bojkovska v Bojkovicích

Muzeum Bojkovska v Bojkovicích

V bojkovickém muzeu si prohlédnete řemesla, soudnictví, bydlení s hospodářstvím, umění a duchovní život. Svou neopakovatelnou atmosféru má historický byt z 50. let 20. stol a stará školní třída. Nejnovější expozice je zaměřena na fenomén Moravských Kopanic a žítkovské bohyně.

Naučná stezka Okolo Hrozenkova

Naučná stezka Okolo Hrozenkova

Naučná stezka (18 km dlouhá) procházející pestrou krajinou Kopanic v okolí Starého Hrozenkova vás seznámí s přírodou, historií, tradicemi i kulturou svérázného kraje. Je vedena tak, aby zpřístupnila výhledová místa s nejkrásnějšími panoramatickými výhledy na Moravské Kopanice.

Obec Lopeník v Bílých Karpatech – poznejte tradiční usedlosti Moravských Kopanic

Obec Lopeník v Bílých Karpatech – poznejte tradiční usedlosti Moravských Kopanic

Obec se nachází v chráněné krajinné oblasti a biosférické rezervaci Bílé Karpaty. Lopeník je vyhledávanou rekreační oblastí, vybavením a službami vhodnou pro zimní i letní pobyty. V obci se dochovala vzácná ukázka kopaničářské usedlosti – dům č. 141.

Cesta hrdinů SNP

Cesta hrdinů SNP

Cesta hrdinů SNP je značená turistická cesta na Slovensku, která vede z Dukelského průsmyku na severovýchodu země, až na hrad Devín na západní hranici s Rakouskem. Její celková délka podle uváděných zdrojů kolísá mezi 750–770 kilometry. Částečně zasahuje i na území Česka, a to v Bílých Karpatech.

Muzeum zvěrokleštičů v Komni – zaniklé řemeslo ožívá

Muzeum zvěrokleštičů v Komni – zaniklé řemeslo ožívá

Obec Komňa v Bílých Karpatech na Uherskohradišťsku otevřela unikátní muzeum, které přibližuje život takzvaných zvěrokleštičů neboli miškářů v druhé polovině 19. století. Dnes již zaniklé řemeslo bylo právě v Komni, která je známá také jako možné rodiště Jana Amose Komenského, nebývalé rozšířené.

Moravské Kopanice v Bílých Karpatech

Moravské Kopanice v Bílých Karpatech

Území Moravských Kopanic tvoří obce Starý Hrozenkov, Žítková, Vápenice a Vyškovec. V poslední době Moravské Kopanice vešly do širšího povědomí především prostřednictvím publikací Jiřího Jilíka či románu Žítkovské bohyně autorky Kateřiny Tučkové.

Obec Žítková – místo, kde žily žítkovské bohyně

Obec Žítková – místo, kde žily žítkovské bohyně

Obec se do povědomí zapsala příběhy žítkovských bohyň, jež nedávno oživila brněnská spisovatelka Kateřina Tučková. Právě tady totiž žila do roku 2001 poslední z nich. Vesnička se nachází na samých hranicích České republiky, v malebných kopcích Bílých Karpat.

Další aktuality

CHKO Beskydy letos slaví 50 let!

Celých 50 let trvání oslavuje v letošním roce Chráněná krajinná oblast Beskydy. Byla vyhlášena v březnu roku 1973 a svou rozlohou 1 160 km² je největší chráněnou krajinnou oblastí České republiky. Zahrnuje oblast Moravskoslezských Beskyd, Vsetínských vrchů a Javorníků, kde se nacházejí hluboké lesy a výjimečné pralesní porosty i s více než 300 let starými stromy. Beskydy jsou také domovem vzácných velkých šelem, jako je kočka divoká, rys, vlk nebo medvěd. Nejkrásnější místa na výlet do divoké přírody Beskyd vám doporučí Kudy z nudy.
Zlínský kraj | Příroda

Lačnovské louky opět pokrývají květy šafránu!

Valašské louky v okolí obce Lačnov na Hornolidečsku začínají kvést. Očekává se, že fialovo-bílý koberec drobných kvítků vzácného šafránu bělokvětého pokryje zdejší stráně koncem tohoto týdne nebo na samém začátku dubna 2023. Tato přísně chráněná květinka zde každoročně vykvétá v hojném počtu – jedná se o nejbohatší naleziště této exotické rostlinky v České republice. Jedním z důkazů nástupu nejkrásnějšího ročního období jsou šafránem poseté louky v Lačnově a v jeho okolí – např. na Sucháčkových pasekách.
Zlínský kraj | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Zlínského kraje

Jaké proměny prožil Zlínský kraj během posledních třiceti let? Mezi památky UNESCO byly zapsány Jízda králů a arcibiskupský zámek v Kroměříži s krásnými zahradami Podzámeckou a Květnou. Poprvé jsme se mohli projít proskleným podvodním tunelem v expozici Živá voda a skanzenem Rochus, podívat se do Filmového uzlu ve Zlíně anebo se projet lodí po Baťově kanále. Pojďte s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism procestovat východní Moravu rok za rokem!
Zlínský kraj | Zážitky

Jaro probouzí památky Zlínského kraje

Památky Zlínského kraje se těší na své první návštěvníky, většina z nich otevírá své brány 1. dubna. Portál Kudy z nudu vám přináší, kam se můžete vydat na zajímavý výlet.
Zlínský kraj | Památky

Folklor, lázně, příroda: Severní a východní Morava, jak ji možná neznáte

Na Kudy z nudy vám vždy rádi poradíme, kam na pěkný výlet. Nejinak je tomu i nyní, kdy vás pozveme na krásný moravský venkov. Nezavedeme vás sice tam, kam lidská noha nevkročila, ale možná vám ukážeme místa, která jste na svých cestách dosud míjeli.
Zlínský kraj | Zážitky

Největší festival masopustních tradic bude opět ve Strání

Ve Strání na Uherskohradišťsku se opět bude konat Festival masopustních tradic. Letos se jedná už o 36. ročník, který proběhne od pátku 17. února do úterý 21. února, kdy o půlnoci symbolickým pochováním basy masopustní veselí skončí a bude zahájen půst, který dle tradice trvá do Velikonoc. Nebude scházet jedinečný tanec Pod šable a bonusem pro návštěvníky bude Den otevřených dveří v místní sklárně.
Zlínský kraj | Zážitky

15 tipů, kam za kouzlem zimy v Beskydech

Při toulkách beskydskou přírodou objevíte velmi zajímavá místa, která v zimě mráz a sníh změní k nepoznání. Hory, kopce a vrcholky pokryje sněhobílá peřina, horské potoky i přehrady zamrznou a křišťálové rampouchy dodají horským stavbám pohádkový ráz. Všechny krásy přírody je možné si prohlédnout z běžkařských stop, které vás provedou téměř celým pohořím. Nenechte si ujít nejkrásnější zimní výpravy v Beskydech!
Zlínský kraj | Příroda

Dopřejete si saunové rituály ve Velkých Karlovicích

Jedním z účinných způsobů, jak si udržet dobrou kondici a podpořit imunitu, je saunování. Moderní saunové rituály navíc dokážou pobyt v sauně zpestřit, a ještě zvýšit jeho efekt. Vyhlášené jsou ty v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích, při nichž se například používá i med a slivovice.
Zlínský kraj | Lázně a wellness