Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Kutná Hora: poznejte poklady stříbrného města
#světovéČesko a Kutná Hora: poznejte poklady stříbrného města
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a Kutná Hora: poznejte poklady stříbrného města

Vydáno 11. srpna 2021
Kutná Hora je krásné město se stříbrnou minulostí. Památky a zajímavá místa potkáte doslova na každém kroku – ostatně už v roce 1995 bylo unikátní zachované historické centrum středočeského města zapsáno na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Dvě gotické katedrály a zároveň dvě památky UNESCO: katedrála sv. Barbory v Kutné Hoře a katedrála Notre-Dame ve francouzské Remeši
Kutná Hora
Remeš
Pří zápisu Kutné Hory mezi památky UNESCO bylo oceněno zejména „…jedinečně zachovalé historické jádro, jež vynikajícím způsobem dokumentuje duch evropského středověku.“ Město vás okouzlí, i když se jeho romantickými uličkami s řadou gotických, renesančních a barokních domů budete toulat jen tak bez cíle. Začít můžete třeba u pozdně gotického chrámu svaté Barbory: ta je patronkou všech, kteří mají nebezpečné povolání, zejména pak horníků. Právě oni se zasloužili o rozkvět středověkého města i stavbu katedrály, kterou věnovali své svaté ochránkyni.
 

Sedlec: Santiniho katedrála, hřbitovní kostel a kostnice

Mírně stranou v městské části Sedlec se nachází další unikátní památka UNESCO, katedrála Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele. Konventní chrám bývalého nejstaršího cisterciáckého opatství v Čechách, založeného roku 1142, kombinuje severofrancouzskou gotickou katedrální architekturu s německými prvky. Po husitském vpádu v 15. století zůstal kostel v troskách, ovšem i tak působil tak monumentálním dojmem, že v roce 1681 získal označení splendissima basilica, nejskvostnější bazilika. Na přelomu 17. a 18. století katedrálu ve svém osobitém stylu upravil Jan Blažej Santini. Současně se podílel i na úpravách hřbitovního kostela Všech Svatých, v jehož podzemní kapli se skrývá věhlasná kostnice s bizarní výzdobou z lidských kostí.
 

Jezuitská kolej, galerie GASK a místo k odpočinku

Vraťme se ale ke svaté Barboře, kde často prohlídky Kutné Hory začínají: kolem kaple Božího těla a po promenádě lemované sochami světců se vydejte k barokní budově jezuitské koleje. Vznikla na konci 17. století podle návrhu italského architekta Domenica Orsiho a dnes je domovem Galerie Středočeského kraje / GASK, ojedinělého a přátelského výstavního prostoru, který se inspiroval konceptem nejznámějších světových galerií jako Centre Georges Pompidou v Paříži či Tate Modern v Londýně. Svahy před kolejí pokrývají nově vysázené vinice, za budovou se ale ukrývá rozlehlá zahrada s vodní kaskádou, pítkem, amfiteátrem a spoustou laviček. Až vás brouzdání uličkami Kutné Hory unaví, tenhle tip zaručeně přijde vhod!
 

České muzeum stříbra a středověký důl

Od jezuitské koleje je to jen pár kroků k Hrádku, gotickému městskému paláci, který tu pravděpodobně stál ještě před vypuknutím kutnohorské stříbrné horečky. Dnes v něm najdete expozice Českého muzea stříbra. Atrakcí je zejména druhý okruh nazvaný Cesta stříbra, který přibližuje cestu stříbrné rudy od jejího dobytí po vyražení mince. Součástí prohlídky totiž je unikátní trejv, původní velký těžní stroj na koňský pohon, a hlavně 250 metrů dlouhá trasa částí původního středověkého dolu. Na zahradě Hrádku je k vidění havířská osada s domy, přístřešky, replikou dobové hutě a dokonce i s historicky věrnými figurínami horníků a dalších obyvatel.
 

Kamenný dům, Dačického dům a Kamenná kašna

Pokud se s Muzeem českého stříbra chcete seznámit důkladněji, vaším dalším cílem by měl být takzvaný Kamenný dům, jedna z nejkrásnějších památek evropské pozdně gotické architektury. V něm sídlí další stálá muzejní expozice, nazvaná Královské horní město – měšťanská kultura a život v 17.–19. století. Cestou se můžete zastavit v Dačického domě na Komenského náměstí, v interaktivní expozici o Kutné Hoře a památkách UNESCO. Nedaleko na Rejskově náměstí pak objevíte další z gotických kutnohorských pokladů, Kamennou kašnu. Podobně jako chrám sv. Barbory ji vybudoval Matěj Rejsek a je vzpomínkou na složité zásobování vodou: ta se ve středověku musela kvůli narušení pramenů důlní činností do města přivádět několik kilometrů dlouhým dřevěným potrubím.
 

Vlašský dvůr, kostel sv. Jakuba a zazděná Rozina

Láká vás spíš Vlašský dvůr, bývalá královská mincovna a královský palác, národní kulturní památka celoevropského významu, s tisíciletou historií? Pak kousek za Hrádkem odbočte do romantické Ruthardské uličky, která se táhne podél bývalých hradeb. Je spojnicí mezi Hrádkem a Vlašským dvorem a byla pojmenována podle šlechtického rodu Ruthardů, ke kterému se také váže pověst o Rozině Ruthardové, kterou nechal její otec zaživa zazdít. Více o Rozině i dalších legendách se dozvíte v Muzeu kutnohorských pověstí, duchů a strašidel.Ulička vás dovede k další kutnohorské památce, kostelu sv. Jakuba, nejstaršímu kamennému chrámu Kutné Hory. Stojí v samotném centru středověkého města a jeho 80 metrů vysoká věž je viditelná z velké dálky, takže slouží jako důležitý orientační bod pro široké okolí. Ostatně už v dobách svého založení na počátku 14. století byl zamýšlen jako duchovní střed celého města. V jeho těsné blízkosti pak najdete Vlašský dvůr s řadou zajímavých expozic od Královské mincovny přes sklepení s kutnohorskou pověstí a filmové komnaty českých panovníků až po kapli se secesní výmalbou.

Poblíž najdete také další odpočinkové místo: Breüerovy sady. Symbolickou linkou na Vlašský dvůr a bývalé Vlachy jsou designové lampy, které do Kutné Hory putovaly až z Itálie. V parku rovněž objevíte vodní amfiteátr a altán, vodní trysky a neobvyklou třináct metrů dlouhou skluzavku s čtyřmetrovým dojezdem a sklonem 32 stupňů. Speciální informační panel vysvětluje, že právě tak vypadala skluzavka, po níž havíři sklouzávali do středověkých dolů.
 

Víno, šikmá věž a #světovéČesko

  • Tím ale nabídka Kutné Hory zdaleka nekončí: milovníci vína by si neměli nechat ujít návštěvu kláštera řádu sv. Voršily se sídlem společnosti Vinné sklepy Kutná Hora.
  • Fandové kuriozit zase mohou zkusit najít šikmou věž na Saknturinovském domě: je vidět z Vladislavovy uličky a parku U Tří pávů.
  • Se seriálem #světovéČesko se tentokrát vypravíme do Remeše, francouzského města v oblasti Champagne. Je sídlem arcibiskupa a od roku 1969 také univerzity. Dochovaly se tu sice stavební památky z římských dob, ale absolutní perlou je gotická katedrála Notre-Dame, jedna z nejvýznamnějších církevních staveb ve Francii, kde byli od 12. do 19. století korunováni francouzští králové. Vyniká čistotou slohu a bohatou sochařskou výzdobou, a podobně jako Kutná Hora je památkou UNESCO.
Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře

Kutná Hora je jediným městem ve Středočeském kraji, zapsaným na seznam UNESCO, a to zejména díky velkému množství gotických památek. Nenechte si však ujít tento opomíjený skvost barokní architektury, vystavěného dle plánů proslulého architekta F. M. Kaňky v letech 1734-1754.

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

Vydejte se na výlet do Českého muzea stříbra a středověkého stříbrného dolu! Během prohlídky se v expozicích seznámíte s historií královského horního města, dozvíte se, jak se kutnohorské stříbro dobývalo a zpracovávalo a získáte informace o významných architektonických skvostech Kutné Hory.

Lapidárium – nová expozice Českého muzea stříbra v Kutné Hoře

Lapidárium – nová expozice Českého muzea stříbra v Kutné Hoře

Zavítejte do Kamenného domu v Kutné Hoře, kde od letní sezony 2010 nová stálá expozice Českého muzea stříbra. Uvidíte unikátní soubory kamenných plastik – skvosty gotických památek Kutné Hory.

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "pregéř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Jak to bylo před Unescem

12.5.
5.4.
Jak to bylo před Unescem

Výstava v Dačického domě k výročí 25 let Kutné Hory při vstupu na seznam UNESCO. Retrospektivní výstava v Dačického domě prezentuje zdevastované historické jádro, mapuje obnovu nejvýznamnějších památek a zejména nabízí návštěvníkům konfrontace proměn města v nejznámějších ulicích.

10 tipů na nejzajímavější místa v Kutné Hoře

10 tipů na nejzajímavější místa v Kutné Hoře

Právě před 25 lety vstoupila Kutná Hora do seznamu UNESCO. Stalo se tak 9. 12. 1995, kdy ke světovému dědictví přibylo historické jádro města s chrámem sv. Barbory a kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. Kutná Hora je považována za pokladnici a klenot země, jehož bohatství stojí u samé kolébky rozmachu českého království. Může se pochlubit celou řadou architektonických slohů a zcela unikátních staveb z různých historických období. Tipy na nejvzácnější kutnohorské památky vám přináší Kudy z nudy.

Na Kutnou Horu nikdy nezapomenete

Na Kutnou Horu nikdy nezapomenete

Najděte ztracený vagón stříbra a užasněte pod lustrem z lidských kostí! Kutná Hora má přichystané atrakce, na které nikdy nezapomenete! Navléknou vás do bílé haleny perkytle, na hlavu vám posadí helmu a do ruky dají svítilnu. Pak vás spustí štolou do podzemního dolu a vy na vlastní kůži okusíte, jaké to bylo být středověkým horníkem.

Historické centrum Kutné Hory s chrámem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci

Historické centrum Kutné Hory s chrámem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci

Kutná Hora je považována za pokladnici a klenot země, jehož bohatství stojí u samé kolébky rozmachu českého království. Může se pochlubit celou řadou architektonických slohů a zcela unikátních staveb z různých historických období. Vyhlášené území UNESCO zahrnuje městskou památkovou rezervaci Kutná Hora a katedrálu Nanebevzetí Panny Marie v předměstí Sedlec.

Dačického dům v Kutné Hoře

Dačického dům v Kutné Hoře

Nově otevřená interaktivní expozice! Rodný dům Mikuláše Dačického z Heslova (1555 až 1626) je významný pozdně gotickým jádrem a vrcholně barokní fasádou se zbytky gotických prvků.

Kamenná kašna v Kutné Hoře

Kamenná kašna v Kutné Hoře

Krásná a mohutná kašna uprostřed malého náměstíčka je jedním ze symbolů Kutné Hory. Kvůli narušení pramenů důlní činností musela být voda přiváděna do města ze vzdálených míst. Kamenná kašna sloužila jako rezervoár vzácné pitné vody až do roku 1890.