Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Grandhotel Pupp: luxus, tradice a zážitky v Karlových Varech
Ubytování

#světovéČesko a Grandhotel Pupp: luxus, tradice a zážitky v Karlových Varech

  • Vydáno12. července 2021
Světoznámý, ikonický a hlavně karlovarský: takový je Grandhotel Pupp. Navázal na tradice prvních společenských a ubytovacích podniků v Karlových Varech, jeho příběh trvá už déle než 300 let a většinu této doby patřil a stále patří mezi nejslavnější hotely v Evropě. Pojďte se s ním seznámit zblízka.
Pětihvězdičkový hotel Grandhotel Pupp ani po třech staletích neztratil nic ze svého šarmu. Naopak: prvorepublikový vzhled doplňuje české umění a design, červené koberce vystřídala mramorová dlažba, servíruje se tu klasická česká kuchyně a v interiérech se třpytí sklo ze slavné sklárny Moser. A podobně jako Vídeň má Sacher, Karlovy Vary zase mají svůj dort Pupp. Přijďte ho ochutnat do hotelové kavárny, rozhlédněte se po malebném údolí říčky Teplé a nechte si vyprávět příběh hotelu, ve kterém se psala historie.

Vybraná společnost, plesy, elegance, noblesa a luxusní poloha: platí to pro karlovarský Grandhotel Pupp stejně jako pro vídeňský Hotel Sacher. Spojují je i příběhy legendárních dortů Pupp a Sacher
 

Co bývalo na místě Grandhotelu Pupp?

Historie slavného hotelu se začala psát v roce 1701, když karlovarský starosta Anton Deiml nechal v ohybu údolí říčky Teplé postavit sál se zázemím pro pořádání plesů pro urozenou lázeňskou klientelu. Protože na jeho stavbu přispěl saský kurfiřt Friedrich August a obsluhující personál vždy na sezónu přijížděl z Lipska, začalo se mu říkat Saský sál. O pár let později nechal další z karlovarských starostů, Andreas Wenzel Becher, naproti postavit konkurenční podnik Becheres Lusthaus. Zdejší personál prý převážně pocházel z Prahy, a tak se pro něj vžilo označení Český sál. Oba sály se společně s později vystavěným domem U Božího oka staly základem dnešního Grandhotelu Pupp.
 

Příběh šikovného cukráře

A odkud se vzalo jméno Pupp? V polovině 18. století v Karlových Varech bývala prosperující cukrárna kavárníka Mitterbachera. Ten v ní zaměstnal mladého cukráře Jana Jiřího Poppa (1743–1810), rodáka z Veltrus, který předtím pracoval ve službách hraběte Chotka. Popp se v Karlových Varech natrvalo usadil a oženil se s Mitterbachovou dcerou Franziskou. Protože karlovarská honorace byla v tu dobu výhradně německá, začal se po svatbě podepisovat jako Johann Georg Pupp


Záhy se ukázalo, že Pupp není jen šikovný cukrář, ale také schopný a vynalézavý podnikatel. Už tři roky po svatbě manželé Puppovi koupili Český sál a z blízké aleje vybudovali oblíbenou lázeňskou promenádu. Další generace společný podnik zvelebovaly se, hádaly se, rozcházely a zase usmiřovaly, až se nakonec v roce 1890 podařilo koupit Saský sál, do té doby konkurenční podnik. Začala se chystat radikální přestavba celého komplexu.
 

Zrod moderního Grandhotelu Pupp

Současná podoba hotelu je z let 1905–1907: vídeňští architekti Ferdinand Fellner a Hermann Helmer, autoři řady mnoha impozantních divadelních budov po celé Evropě, ale též původní Vřídelní kolonády, divadla a dalších karlovarských budov, tehdy sjednotili fasády hotelu v monumentálním neobarokním stylu. Byla to skvělá volba: Grandhotel Pupp se rázem stal jednou z architektonických perel lázeňského města a díky barvité historii i místem s neopakovatelným geniem loci. A jedna perlička? Protože dnešní podoba Grandhotelu Pupp je výsledkem postupného spojování a přestavby několika domů, každý pokoj je jedinečný a v hotelu nenajdete dva úplně stejné.

 

Hotel osobností, filmových hvězd a dortů Pupp

Jedinečná atmosféra Grandhotelu Pupp láká také filmaře. Každoročně jsou tu ubytovány hvězdy Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, a kromě toho se tu celá řada filmů natáčela: namátkou Smrt krásných srnců, Vrchní, prchni, Náhrdelník, bondovka Casino Royale s Danielem Craigem a Evou Green anebo Poslední prázdniny, remake americké filmové klasiky s Queen Latifah a Gérardem Dépardieu v hlavních rolích.Grandhotel ovšem neusíná na vavřínech a stále vylepšuje nejenom své služby, ale i interiéry. V hotelovém Spa na hosty čeká velký vyhřívaný bazén, sauny a relaxační ajurvédské masáže. Malá dvorana se z lobby baru proměnila v restauraci s centrálním barem z českého křišťálu a cizelovaným plátky ryzího zlata. Atmosféru prostoru podtrhují fotografie hereckých hvězd, které přímo v Puppu vytvořil Tono Stano. K výročí 320 let od založení proběhla také revitalizace náměstí před hlavním vstupem do hotelu, kde každoročně čekávají fanoušci na příjezd hlavních festivalových hvězd.
Pupp
Sacher

Dort Pupp

Součástí hotelu je i Café Pupp, kde na vás zapůsobí styl staré monarchie. Dle receptury váženého cukráře a zakladatele dynastie Puppů, Johana Georga, v kavárně dodnes připravují originální dort Pupp, který obsahuje tradiční karlovarský bylinný likér Becherovka. Ať už se v Grandhotelu Pupp ubytujete anebo se v kavárně zastavíte podobně jako lázeňští hosté a další výletníci korzujících po kolonádách, tuhle tradiční dobrotu prostě musíte ochutnat!

083-pupp-zrcadlovy-sal.jpg

A kam se podíváme se seriálem #světovéČesko? Tentokrát do Rakouska, protože pro Grandhotel Pupp platí vlastně totéž co pro vídeňský Hotel Sacher. Prakticky každý, kdo jeden z nejznámějších hotelů Rakouska navštíví, ochutná kousek dortu nazvaného Sacher. Zákusek, který je jedním ze symbolů Vídně, je ovšem ještě starší než samotný hotel. Ten vznikl v druhé polovině 19. století vedle restaurace Eduarda Sachera, nicméně výrobou známých dortů se proslavil už o něco dřív jeho otec.
Vídeň má Sacher, Karlovy Vary zase dort Pupp
Grandhotel Pupp – Karlovy Vary a příběh ambiciózního cukráře

Grandhotel Pupp – Karlovy Vary a příběh ambiciózního cukráře

Jan Jiří Popp sice nebyl ministrem zahraničí jako Pál Antal Esterházy, po němž byl pojmenován známý dort s bílou polevou, ale patří k nejslavnějším českým cukrářům. Vymyslel podobně originální recept jako jeho rakouský kolega Franz Sacher, a jeho dort Pupp můžete ochutnat v kavárně karlovarského grandhotelu, který dnes nese jeho jméno. Seznamte se: Johann Georg Pupp.

Grandhotel Pupp – komfort, který si zasloužíte!

Grandhotel Pupp – komfort, který si zasloužíte!

Exkluzivní pobyt dle vašich představ v srdci Karlových Varů, v klidném lázeňském městě s unikátní atmosférou v té nejvyšší kvalitě. Každý pokoj si díky unikátní architektuře hotelu zachovává svůj osobitý vzhled. Na recepci Grandhotelu si určitě všimnete unikátních nástěnných hodin.

Procházka filmovými Karlovými Vary

Procházka filmovými Karlovými Vary

Karlovy Vary jsou známé nejen pro své blahodárné prameny, ale také díky filmovému festivalu, který se zde každoročně koná. Málokdo však ví, že lázeňské město je rájem i pro filmové štáby. Filmaři z Česka i ze zahraničí už zde natočili více než 120 snímků. Projděte se historickým centrem a poznejte známá místa z českých i zahraničních filmů!

Filmový festival Karlovy Vary – největší filmový festival v České republice

Filmový festival Karlovy Vary – největší filmový festival v České republice

Největší filmový festival v České republice a nejprestižnější filmový festival ve střední a východní Evropě je v kategorii A zařazen do společnosti festivalů jako Cannes, Berlín, Benátky či Tokio. První ročník se konal již v roce 1946.

Do Karlových Varů za Karlem IV. s mobilní aplikací Geofun

Do Karlových Varů za Karlem IV. s mobilní aplikací Geofun

s mobilní aplikací Geofun lidé poznají Karlovy Vary – průvodce jim budou Karel IV. a doktor Becher – hry jsou doplněné o archivní fotografie, videa, zábavné příběhy, kvízy

Další aktuality

Nejnavštěvovanější turistické cíle Karlovarského kraje: hrad Loket, Motýlí dům Karlovy Vary a Boheminium Mariánské Lázně

Deseti nejnavštěvovanějším místům Karlovarského kraje kraluje hrad Loket, následovaný zážitkovými areály Boheminium Mariánské Lázně a Motýlí dům Karlovy Vary. Při svých cestách na západ Čech nevynechejte rezervaci Soos a hrad Bečov nad Teplou, kde si prohlédnete unikátní relikviář sv. Maura. Společně s korunovačními klenoty je nejcennější zlatnickou památkou České republiky.
Karlovarský kraj | Kultura

Ve Valči budou o víkendu Slavnosti květů

Ani letos nebudou ve Valči na Karlovarsku chybět již tradiční Slavnosti květů. V sobotu 20. května se můžete těšit na prohlídky státního zámku, stánky se zajímavým zbožím i pouťové atrakce. Celou akci doprovodí řada koncertů.
Karlovarský kraj | Památky

10 tipů, kam v Mariánských Lázních s malými dětmi

Město v parku nebo park ve městě? Kdo někdy navštívil Mariánské Lázně ví, jak těžké je odpovědět na tuto záludnou otázku. Město vyniká svou polohou uprostřed přírody Slavkovského lesa s velmi kvalitním ovzduším, díky čemuž je označováno za klimatické lázně posilující imunitu. Přednostmi v podobě čisté přírody plné parků, lesů, léčivých pramenů, dětských hřišť, sportovních areálů i možností ke koupání jsou Mariánské Lázně ideálním místem pro rodinnou dovolenou.
Karlovarský kraj | Zážitky

Lázně Jáchymov zahájí již 117. lázeňskou sezónu!

Lázně Jáchymov budou v sobotu 27. května 2023 zahajovat již 117. lázeňskou sezónu. Letos se návštěvníci mohou těšit na mnohem velkolepější program, než tomu bylo v minulých letech. Chybět nebude slavnostní svěcení a otevírání pramenů, průvody v historických kostýmech, jarmarky, promenádní a kolonádní koncerty klasické, folklórní i moderní hudby.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Zahájení lázeňské sezóny v Mariánských Lázních se blíží

Každoročně se druhý květnový víkend v Mariánských Lázních koná tradiční „Slavnostní zahájení lázeňské sezóny“ za účasti řady osobností kulturního a politického dění, slavnostního svěcení a otevírání minerálních pramenů, průvodu v historických kostýmech, řemeslného jarmarku, promenádních a kolonádních koncertů klasické, folklórní i moderní hudby. Součástí zahájení je také svěcení pramenů. Zahájení lázeňské sezóny letos připadá na 12. až 14. května.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

V Karlových Varech zahájí lázeňskou sezonu

První květnový víkend 5. až 7. 5. 2023 bude v Karlových Varech opět ve znamení zahájení lázeňské sezóny. Třídenní program, v rámci kterého místní, lázeňští hosté a turisté oslavují přírodní léčivé zdroje a děkují Karlovi IV. za založení města. Historické kostýmy, zábava, hudba, květiny, výborné jídlo... Tak bude letos vypadat tradiční městská slavnost v centru Karlovarského kraje.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Přijeďte přivítat jaro do českých lázní: Zahájení lázeňské sezony 2023 se blíží

V naprosté většině lázní v Česku probíhá zahájení lázeňské sezóny v květnu. Je obvykle spojeno s množstvím kulturních akcí a speciálních programů pro návštěvníky. Přijeďte zažít na vlastní kůži jejich neopakovatelnou atmosféru!
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Nejkrásnější hrady a zámky Karlovarského kraje

Na území Karlovarského kraje najdete celou řadu významných architektonických památek. K těm nejvýznamnějším patří hrad Bečov s unikátním relikviářem svatého Maura, hrad Loket, klášter v Teplé, jediná císařská falc v ČR – hrad Cheb a mnoho dalších.
Karlovarský kraj | Památky