Úvod > Aktuality > Sto let zámku od prvního otevření Opočno: nové prohlídkové trasy, víc místností i exponátů
Památky

Sto let zámku od prvního otevření Opočno: nové prohlídkové trasy, víc místností i exponátů

  • Vydáno27. února 2022
Zámek Opočno letos čeká velká změna: do nové sezony vkročí s novými prohlídkovými trasami. Jedna vás zavede do míst, kam se zatím žádní návštěvníci nepodívali, a k vidění budou kromě zajímavých interiérů i velmi neobvyklé exponáty. Namátkou obrovský soubor divadelních kostýmů z 19. století, numismatická sbírka nebo mumifikovaní holubi ze starověkého Egypta.
O městě OpočněKrálovéhradeckém kraji se mluví jako o malém Českém Krumlovu. Stalo se krajským historickým městem roku 2020 a dokonce dvakrát vyhrálo v soutěži Památka roku: ocenění se dočkala kostnice a márnice v prostoru mariánského kostela a také historický dům, který velice citlivě opravil soukromý majitel. Opočno také má dvě pěkná náměstí – jedno z nich pojmenované po zdejším rodákovi, slavném malíři Františkovi Kupkovi (1871–1957) – obklopené spletí malebných uliček. Jimi musíte projít, pokud chcete navštívit hlavní klenot Opočna, krásný renesanční zámek s krajinářským parkem.


 

Prohlídky zámku Opočno se mění

Colloredo-Mansfeldové otevřeli zámek Opočno pro návštěvníky už v roce 1922. Do soukromých prostor se tehdy samozřejmě lidé nepodívali, otevřené byly jen obrazárny a zbrojnice – i to ale byla v tehdejší době výjimka.



Ke 100. výročí zpřístupnění nachystali v Opočně velkou reinstalaci, v níž se zámek vrací dokonce ještě o pár let hlouběji do historie, a to do časů před první světovou válkou. Inspirací byl soupis inventáře z roku 1910 a také dobové fotografie. Podle nich se nyní zbrojnice, rytířský a lovecký sál a další prostory upravují.
Jiný nebude jen směr jednotlivých prohlídkových tras, ale také příběhy rodiny Colloredo-Mansfeld, které uslyšíte od průvodců. Nová prohlídková trasa se připravovala tři roky a zdaleka nespočívala jen v důkladném úklidu: z dvaačtyřiceti zámeckých místností jich devatenáct uvidíte vůbec poprvé. Sedm místností se dočkalo restaurování stropů, výmaleb nebo výměny podlah, další interiéry na opravu zatím čekají.
 

Sbírky z cest po světě, zbraně a obrazy

Dosud zámkem procházely tři trasy, jedna delší a dvě krátké. Od letošního dubna budou sice jen dvě, ale prohlédnete si víc místností i předmětů. Mimochodem, těch má zámek téměř 17 tisíc, ale k vidění dosud byla zhruba polovina. Od jara se počet vystavených exponátů zvýší přibližně o pět tisíc kusů.
Prohlídka prvního patra nabídne africké sbírky z cest tehdejšího majitele zámku, knížete Josefa II. Colloredo-Mansfelda, soukromé pokoje knížete a jeho manželek, Josefova bratra Jeronýma a jeho ženy Berthy rozené Kolowrat-Krakowské, knihovnu či zámecké obrazárny.



Milovníci novinek určitě zvolí novou trasu druhým patrem, která dokumentuje života majitelů zámku na konci 19. a začátku 20. století. Prohlídka zahrnuje návštěvu soukromých pokojů sourozenců knížete Josefa II., pokoj služebné, cestu přes arkády a také pokoje čtyř synovců, které bezdětný kníže adoptoval. Součástí této trasy je prohlídka rodového muzea se sbírkou předmětů dovezených v letech 1904–1906 z cest po Severní Americe, a také rytířský a lovecký sál s rozsáhlou sbírkou zbraní.
 

Park s čínským pavilonem

Na návštěvu Opočna si vyhraďte dostatek času, protože by byla škoda navštívit zámek a neprozkoumat rozlehlý krajinářský park. Užitnou a okrasnou zahradu tu zřídili už Trčkové z Lípy, rod, který se Opočnu postaral o jeho krásnou renesanční tvář. Na začátku 19. století proměnil Rudolf Josef Colloredo-Mansfeld (1772–1843) okrasnou zahradu v anglický park s romantickými stavbami, vodopády a empírovým palmovým skleníkem. Na břehu Dolního zámeckého rybníku také dodnes stojí dřevěný altán aneb čínský pavilon, na několika místech v parku objevíte vyhlídky na panorama zámku, hladiny rybníků a vzdálená podhůří Orlických hor a Krkonoš. Na park navazuje obora s daňky, muflony a jeleny Dybowského.


 

Letohrádek, míčovna a krytá chodba

Největšího rozmachu panství dosáhl Jan Rudolf Trčka z Lípy s manželkou Marií Magdalénou rozenou z Lobkovic. Jenže jejich syn Adam Erdman byl zavražděn spolu s Albrechtem z Valdštejna roku 1634 v Chebu a císař vzápětí veškerý majetek Trčků v hodnotě asi pět milionů zlatých zkonfiskoval. Krátce předtím ještě Trčkové stihli poblíž zámku nad údolím Zlatého potoka postavit letohrádek, a to v duchu severské pozdní renesance podle vzoru Místodržitelského letohrádku v pražské Královské oboře v Bubenči. Místní kuriozitou je krytá chodba, propojující letohrádek s kostelem Nejsvětější Trojice a zámkem; měří 270 metrů. V sousedství letohrádku současně vznikla panská míčovna, v 19. století upravená pro potřeby panské sýpky, hned vedle v Zámecké ulici pak stojí rodný domek malíře Františka Kupky.
 

Příběh o knížeti, který bydlel v hladomorně

Z vyhlídek v parku nad údolím Zlatého potoka a také od Horního zámeckého rybníka je vidět zvláštní stavbu, která se od renesančních zámeckých budov dost liší: Studniční věž. Je dalším objektem, který chce správa zámku Opočno zpřístupnit k mimořádným prohlídkám, možná už letos. Věži je nejviditelnějším zbytkem gotického hradu, na jehož základech renesanční stavba vyrostla. Říká se jí Hladomorna a ve skutečnosti v jejích horních patrech na přelomu 19. a 20. století bydlel kníže Josef Colloredo-Mansfeld. Pod kruhovou místností s klenutým stropem a kachlovými kamny je přibližně 40 metrů hluboký prostor, který dosahuje až ke dnu zámeckých rybníků v parku. Stahovala se tam voda, která napájela obyvatele původního středověkého hradu: proto název Studniční věž.


 

Víte, že…?

  • Colloredo-Mansfeldové jsou starý italsko-rakouský rod, jeho příslušníci přišli do českých zemí během třicetileté války. Setkat se můžete s několika verzemi jejich jména: píšou se s pomlčkou i bez pomlčky, Mannsfeld i Mansfeld. Paradoxně na začátku byla chyba v jednom dokumentu, kde ve jménu Mansfeld písař jedno n vynechal, a tak se podle toho od té doby píší i Mansfeldové.
  • Do Opočna se lidé rádi jezdí podívat na Svátky růží, tedy prohlídky zámku provoněné bohatými historickými vazbami ze stovek květin, v létě se tu odehrává pouť Porcinkule a každoročně na podzim mezinárodní setkání chovatelů a cvičitelů dravců.
Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek, dokládajících způsob života, vkus i myšlení části české společnosti v průběhu pěti století. V zámku, obklopeném přírodně krajinářským parkem, jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: novinky v turistické nabídce

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: novinky v turistické nabídce

Turistická nabídka novinek posledních let je mimořádně bohatá. Pokud rádi navštěvujete místa, o kterých zatím tolik lidí neví, která byla dlouho zavřená a teprve nedávno se nově vyloupla do krásy, udělá vám následující výčet velkou radost – a možná zároveň čáru přes rozpočet, protože bude potřeba překopat plány na další výlet či dovolenou.

22 očekávaných novinek roku 2022

22 očekávaných novinek roku 2022

Tradičně jsme si půjčili číslo z letopočtu a všem zvídavým výletníkům přinášíme symbolických dvaadvacet novinek cestovního ruchu v roce 2022. Na některé si zatím musíte počkat, jinde se ale už chystá slavnostní otevření. Nejvyšší čas začít plánovat výlet!

Co přinese rok 2022: přehled nejočekávanějších výročí a nejvyhledávanějších akcí a festivalů

Co přinese rok 2022: přehled nejočekávanějších výročí a nejvyhledávanějších akcí a festivalů

Jaký bude rok 2022? Plný zajímavých výročí a oslav, akcí, výstav a festivalů, koncertů a novinek. Připomeňte si s portálem Kudy z nudy co se bude dít, měsíc po měsíci a namíchejte si vlastní koktejl zážitků!

Česká Loira: poznejte hrady a zámky na řece Orlici

Česká Loira: poznejte hrady a zámky na řece Orlici

Putování po hradech a zámcích České Loiry vám nabídne příběhy šlechtických rodů. Když budete mít štěstí, setkáte se s majiteli sídel osobně. Třeba v Kostelci nad Orlicí, kde hosty svým zámkem občas provází sám František Kinský anebo v Častolovicích. Tam o svůj zámek pečuje úspěšná interiérová návrhářka Diana Phipps Sternberg.

Kde, kdy a proč se slaví Porcinkule?

Kde, kdy a proč se slaví Porcinkule?

V Jindřichově Hradci, Opočně, Hostinném a dalších městech se obvykle začátkem srpna roztočí pouťové atrakce a ulice zaplní stánky s dobrotami, hračkami a řemeslnými výrobky. Konají se zde totiž Porcinkule, slavnosti, které místní znají jako své boty, ale pro ostatní zní trochu tajemně...

#světovéČesko a Česká Loira: poznejte hrady a zámky na řece Orlici

#světovéČesko a Česká Loira: poznejte hrady a zámky na řece Orlici

Putování po hradech a zámcích České Loiry vám nabídne příběhy šlechtických rodů. Když budete mít štěstí, setkáte se s majiteli sídel osobně. Třeba v Kostelci nad Orlicí, kde hosty svým zámkem občas provází sám František Kinský anebo v Častolovicích. Tam o svůj zámek pečuje úspěšná interiérová návrhářka Diana Phipps Sternberg.

Opočno

Opočno

Jednou z nejnavštěvovanějších památek Královéhradecka je renesanční zámek v Opočně, městě v podhůří Orlických hor. Každoročně v srpnu se tu koná velká pouť s neobvyklým názvem Porcinkule, za vidění stojí i zámecký anglický park, na který navazuje obora s daňky a muflony.

Evropská stezka hradů a zámků

Evropská stezka hradů a zámků

Evropská stezka hradů a zámků se zaměřuje na milovníky oblíbeného kulturního turismu, kterým nabízí putovnání po památkách v česko-polském pohraničí. Na české straně je zapojeno 25 památkových objektů z východních Čech, na území Polska pak 16 hradů a zámků.

Park a zámecká zahrada v Opočně

Park a zámecká zahrada v Opočně

Do údolí Zlatého potoka je zasazen zámecký park v Opočně. Skalnaté údolí pod zámkem bývalo v dobách gotického hradu odlesněno. Před rokem 1598 se stalo součástí obory „hrazené tesy pobitými šindelem“.

Další aktuality

Do Babiččina údolí se vypravte na Ratibořické ovčácké slavnosti

V sobotu 27. dubna 2024 se v Babiččině údolí budou konat Ratibořické ovčácké slavnosti, které připomenou letošní Den Země. Můžete se těšit na ukázku pastvy ovcí a práce pasteveckého psa, ochutnávku ovčích a kozích sýrů, folklórní vystoupení a tradiční řemeslníky. Součástí slavností je prodejní jarmark a dílničky pro děti. Akce se koná za každého počasí.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Královéhradecký kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda