Úvod > Aktuality > Krkonošský národní park si připomíná Mezinárodní den biologické rozmanitosti
Příroda

Krkonošský národní park si připomíná Mezinárodní den biologické rozmanitosti

  • Vydáno22. května 2023
Pondělí 22. května je Mezinárodním dnem biologické rozmanitosti. Ta, bohužel na celém světě, českou přírodu nevyjímaje, v posledních letech povážlivým tempem klesá. Letošní svátek biodiverzity má ústřední heslo „Od dohody k akci: Vystavme biodiverzitu znovu“. Odkazuje k prosincové dohodě na summitu v Montréalu, kde se svět dohodl na řadě opatření, jak rozmanitost živé přírody zachránit – mimo jiné tím, že v roce 2030 by mělo mít 30 % celosvětové souše i oceánů status zvláště chráněných území. Úbytek rozmanitosti přírody se týká vymírání druhů a úbytku početnosti druhů, které naštěstí zatím nevymírají. V české přírodě je tento trend asi nejvíce patrný na dříve běžných druzích ptáků, především zemědělské krajiny, a na populacích denních motýlů.
KRNAPKrkonošská příroda, podobně jako příroda dalších českých národních parků, chráněných krajinných oblastí, ale také lokalit evropské soustavy NATURA 2000, je takovou oázou rostlinných i živočišných druhů. V Krkonoších má svůj domov přinejmenším 15 000 druhů bezobratlých, z toho například na 1 000 druhů motýlů (denních i nočních), 1 300 druhů brouků, 74 druhů měkkýšů, 428 druhů pavouků či 20 druhů vážek. Žije zde přes 320 druhů obratlovců, z čehož je 1 zástupce kruhoústých (mihule potoční), 5 původních druhů ryb, 10 druhů obojživelníků, 6 druhů plazů, 278 druhů hnízdících nebo protahujících ptáků a minimálně 60 druhů savců.

KRNAPI mezi krkonošskými živočichy jsou příklady nedávných návratů vlk obecný, vydra říční, datlík tříprstý, snad i rys ostrovid. Ale také kandidáti na místní vyhynutí tetřívek obecný či slavík modráček tundrový. Jsou tu druhy, svědčící o poslední době ledové, tzv. glaciální relikty (huňatec žlutopásný či hraboš mokřadní) i endemické (vřetenovka krkonošská).
 
Krkonoších roste na 1 200 druhů cévnatých rostlin. I mezi nimi jsou endemické druhy (které nerostou nikde jinde na světě), jako zvonek český, jeřáb sudetský, bedrník obecný skalní, lomikámen pižmový čedičový a další, stejně jako glaciální relikty (všivec krkonošský, ostružiník moruška, lomikámen sněžný, vrba laponská, či rašeliník Lindbergův). Poslední výzkumy ukazují, že počet krkonošských druhů hub by mohl dosahovat až 2 000, roste tu 550 druhů mechů a přinejmenším 350 druhů lišejníků.
 

Nejpestřejší chráněné území v Čechách

rys krkonošeTato čísla znějí monumentálně – a vlastně docela monumentální jsou. A to nejsou Krkonoše ve skutečnosti nejpestřejším českým chráněným územím, co do počtu druhů, ve srovnání třeba s NP Podyjí nebo CHKO Bílé Karpaty. Nutnost ochrany přírody chráněných území je snad naprosté většině lidí zřejmá, nicméně sama o sobě nestačí. Národní parky zaujímají pouze 1,5 % území Česka, na dalších 14,4 % pak leží chráněné krajinné oblasti. Další cca 3 % státu tvoří maloplošná chráněná území a lokality NATURA 2000. Pro zachování biodiverzity je bezpodmínečně nutné nezapomínat ani na ochranu živočichů a rostlin v tzv. volné krajině, tedy mimo chráněná území, a zohlednit ji v zemědělské praxi i dotacích, při stavbě infrastruktury i při rozvoji obcí.
 
Neobejdeme se ani bez obnovy částí naší země, které jsme v minulosti přírodě vzali. V Krkonoších se navrací přírodě zpět třeba některé dnes již nepotřebné dřevařské cesty, ochranáři a biologové pomáhají aktivními zásahy k rychlejšímu přechodu pozměněných lesů do přírodě bližšího stavu, vrací zpátky vodu do kdysi podmáčených a rašelinných smrčin i na v minulosti odvodněná vrchoviště (horská rašeliniště).
60 let Krkonošského národního parku

17.5.
1.9.
60 let Krkonošského národního parku

Od května do září plánuje sedm krkonošských měst a obcích zábavná odpoledne. Bude se jednat o koncerty klasické hudby v podání trubačů Správy KRNAP a hudebníků vrchlabské Základní umělecké školy Karla Halíře.

60 let Krkonošského národního parku – výstava KCEV Krtek

30.3.
31.8.
60 let Krkonošského národního parku – výstava KCEV Krtek

Rok 2023 je rokem 60. výročí založení Krkonošského národního parku. Správa KRNAP při té příležitosti pořádá fotografickou výstavu o Krkonoších, jejich krásách, důvodech ochrany a problémech, kterým hory musí čelit.

Bucharova cesta v Krkonoších – z Jilemnice až k prameni Labe

Bucharova cesta v Krkonoších – z Jilemnice až k prameni Labe

Trasa byla pojmenována na počest Jana Buchara, řídícího učitele z Dolních Štěpanic a jednoho ze zakladatelů české turistiky a lyžování v Krkonoších. Kdysi to bývala velmi slavná letní i zimní cesta, po které vodil pan řídící Buchar z Dolních Štěpanic české turisty do Krkonoš.

Černohorské rašeliniště v Krkonoších

Černohorské rašeliniště v Krkonoších

Přírodní rezervace Černohorské rašeliniště je největším rašeliništěm lesního typu v Krkonoších. Jeho rozloha činí 66 ha a stáří se odhaduje na 6000 let. Rašeliništěm vede naučná stezka s překrásnými panoramatickými výhledy.

Labský důl – divoké ledovcové údolí

Labský důl – divoké ledovcové údolí

Divoká a skalnatá rokle patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším místům v Krkonoších. Tohle místo kdysi vyhloubil rozsáhlý ledovec a vtiskl mu charakteristický tvar podkovy.

Nejvýše rostoucí strom v Česku – smrková rodina na úpatí Sněžky

Nejvýše rostoucí strom v Česku – smrková rodina na úpatí Sněžky

Vůbec nejvýše rostoucím stromem České republiky je smrk ztepilý na jihovýchodním úbočí Sněžky v nadmořské výšce 1563,23 metru. Jedná se o tzv. smrkovou rodinu – shluk kmínků, což je v podstatě více stromů rostoucích z jednoho základu.

Údolí Bílého Labe v Krkonoších

Údolí Bílého Labe v Krkonoších

Turistická cesta Údolím Bílého Labe byla zprovozněna již v roce 1891. Ze Špindlerova Mlýna se jedná o příjemnou a nenáročnou trasu, která je vhodná i pro rodiny s dětmi a vozíčkáře, kteří zde ocení hladký asfaltový povrch. Okolí je navíc plné přírodních krás a cestou vás čeká řada pěkných výhledů.

Genofondová zahrada Správy Krkonošského národního parku

Genofondová zahrada Správy Krkonošského národního parku

Genofondová zahrada Správy KRNAP prošla celkovou rekonstrukcí a stala se přidruženým členem Unie botanických zahrad.

Vřetenovčí Hravá naučná stezka u Janských Lázní

Vřetenovčí Hravá naučná stezka u Janských Lázní

Na hřebenové cestě mezi Janskými Lázněmi a Svobodou nad Úpou naleznete Vřetenovčí Hravou naučnou stezku naučnou stezku. Stezka je zaměřená na drobného plže vřetenovku krkonošskou, který žije jen v Krkonoších.

Pančavská louka v Krkonoších

Pančavská louka v Krkonoších

Pančavská louka je rozlehlá subalpínská louka s nejrozsáhlejším vrcholovým rašeliništěm nacházející se mezi Kotlem a Labskou loukou v západních Krkonoších.

Vrchol Violík v Krkonoších

Vrchol Violík v Krkonoších

Violík neboli Labský štít (1472 m.n.m) je hora nacházející se ve Slezském hřebeni v Krkonoších, na hranicích Česka a Polska.

Zvířátková stezka v Krkonoších

Zvířátková stezka v Krkonoších

V Krkonošském národním parku objevíte Zvířátkovou stezku. 14 krkonošských zvířátek v životní velikosti najdete podél přibližně půl kilometru dlouhého zrekonstruovaného úseku u Moravské boudy.

Krakonošova zahrádka

Krakonošova zahrádka

Krakonošova zahrádka se rozprostírá v horní části Úpské jámy a tvoří ji volně vymezený prostor travnatého terasovitého svahu pod skalnatými srázy Studniční stěny a mírnější Úpské hrany. Místo je domovem vzácné flóry a fauny.

Obří důl v Krkonoších

Obří důl v Krkonoších

Mohutné horské údolí mezi Pecí pod Sněžkou a úpatím Sněžky je jedno z nejkrásnějších krkonošských údolí s cennou flórou. Již v 16. století lákal Obří důl bylinkáře, kteří tu (zejména o svatojánské noci) sbírali "zázračné" bylinky.

Chráněné území Dvorský les a naučná stezka Rýchory

Chráněné území Dvorský les a naučná stezka Rýchory

Chráněné území Dvorský les je nejvyšším místem na hřebeni Rýchor v Krkonoších, který leží mezi Horním Maršovem, Žacléřem, Albeřicemi a Babím. Oblastí Rýchor vede naučná stezka.

Hora Kotel – jedna z nejmalebnějších hor Krkonoš

Hora Kotel – jedna z nejmalebnějších hor Krkonoš

Hora Kotel se dříve jmenovala Kokrháč. Je vysoká 1435 metrů a je považována za jednu z nejkrásnějších hor v celých Krkonoších. Jihovýchodní srázy Kotle spadají do ledovcového dvoukaru Kotelních jam.

Naučná stezka Dědictví doby ledové

Naučná stezka Dědictví doby ledové

Přeshraniční naučná stezka vede nejcennějšími partiemi Krkonoš. Představuje krkonošskou tundru s ukázkami různých jevů a útvarů pocházejících z doby ledové.

Krtek – Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Vrchlabí

Krtek – Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Vrchlabí

Unikátní budova ve Vrchlabí, jejímž autorem je známý architekt Petr Hájek, vznikla vedle stávající administrativní budovy Správy KRNAP a rozšíří nabídku vzdělávacích aktivit směrem k veřejnosti. Přezdívku domu – Krtek, vybrali lidé ve veřejném hlasování.

Další aktuality

Procházkové okruhy Hradcem Králové zvou k pěkné procházce

Hradec Králové bývá nazýván "učebnicí architektury pod širým nebem". Ti, kteří chtějí sloučit příjemné s užitečným a při cestách za poznáním zapojit i své tělo, jistě uvítají čtyři procházkové okruhy, které vedou městem. Jedná se o okruhy Historické město, Pevnost, Salon republiky a Současná architektura. Navíc si můžete porovnat, jak město vypadalo před lety, díky historickým fotografiím na stojanech prvního, druhého a třetího okruhu. Pro zvídavé děti je připravena brožurka Hradec Králové hrou a příznivci chytrých mobilních telefonů se mohou zapojit do outdoorové hry Munzee.
Královéhradecký kraj | Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Přírodní turistické cíle

Adršpach, labyrint věží a soutěsek, jímž se proplétá řeka Metuje, je největší a nejdivočejší skalní město ve střední Evropě. Kdo se vypraví do Českého Švýcarska určitě zavítá do Edmundovy a Divoké soutěsky a další místa národního parku. V seznamu nejnavštěvovanějších přírodních turistických cílů mají své pevné místo hora Sněžka, Prachovské skály i Punkevní jeskyně, nejvyhledávanější podzemní prostory Moravského krasu s propastí Macochou.
Královéhradecký kraj | Příroda

Nejnavštěvovanější turistické cíle Královéhradeckého kraje: Safari Park Dvůr Králové, Stezka korunami stromů a Sněžka

Nejnavštěvovanějším místem Královéhradeckého kraje je Safari Park Dvůr Králové, areál s Africkým a Lvím safari a navíc jedna z našich nejkrásnějších zoologických zahrad. Adršpašské, Prachovské i Teplické skály lákají milovníky přírody a aktivní turistiky. Oblíbená je i lanová dráha na Sněžku nebo Stezka korunami stromů v Janských Lázních.
Královéhradecký kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Hradce Králové

Hradec Králové patří k našim nejkrásnějším a nejoblíbenějším metropolím. Krásné historické město, které pulzuje moderním životem. Naláká každého, kdo miluje architekturu, kulturu i historii. Potkává se zde gotika s renesancí, barokem, i moderní architekturou. Stavěli zde Kotěra, Gočár, Giovanni Santini či Carlo Lurago. Univerzitní město je kulturním centrem Východních Čech. Po celý rok zde probíhají hudební, divadelní či filmové festivaly i literární akce. Hradec Králové je vyhledávaným centrem českých i zahraničních turistů. Je dobrým výchozím bodem do Krkonoš, Orlických hor, i Českého ráje. V blízkém okolí se v malebných městečkách nacházejí významné zámky Opočno, Nové Město nad Metují či Rychnov nad Kněžnou.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Hradecké koupaliště Flošna zahajuje letní sezónu

V sobotu 20. května 2023 zahájí oblíbené hradecké koupaliště Flošna letní sezónu. Koupaliště bude otevřeno od 10:00 do 19:00 hodin a bazény se vyhřívají na 26 °C. Vstupné bude zatím mimosezónní, 70 Kč na čipové hodinky a 100 Kč bez čipových hodinek. Hodinové vstupné je za 64 Kč na modré čipové hodinky a 54 Kč na červený čip. Všechny atrakce budou v provozu i ve vedlejší sezóně. Přijďte si užít slunečné a teplé dny na Flošnu!
Královéhradecký kraj | Letní sporty

Krkonoše patří mezi nejnavštěvovanější evropské národní parky

Z aktuální analýzy dat mobilních operátorů vyplývá, že návštěvnost Krkonoš se po poklesu vlivem pandemie covid-19 a souvisejících opatřeních v roce 2022 vrátila zase na stále se zvyšující trajektorii a v roce 2022 dosáhla nového rekordu. V roce 2022 zaznamenaly Krkonoše celkem 12 111 212 návštěv, tedy o cca 250 000 víc, než v roce 2018. Samotný Krkonošský národní park pak v roce 2022 zaznamenal 5 763 996 návštěv, bezmála o milion víc, než v roce 2018.
Královéhradecký kraj | Příroda

7 věcí, které nevíte o… Krkonošském národním parku a našich nejvyšších horách

Vydejte se s Kudy z nudy do Krkonoš! Seznámíme se s naším nejstarším národním parkem, podíváme se až na vrcholky hor do vzácné přírody, svezeme se cyklobusy a představíme vám i pár zajímavých novinek. Navíc poradíme, co podniknout v Krkonoších s dětmi a kam se vydat, když nechcete potkat davy turistů. Objevujte Krkonošský národní park a Krkonoše jinak!
Královéhradecký kraj | Příroda

V Safari Parku ve Dvoře Králové začala hlavní sezóna

V sobotu 6. května 2023 zahájil Safari Park Dvůr Králové hlavní letní návštěvnickou sezonu a s ní i provoz Safaribusů. V areálech safari mohou kromě toho návštěvníci projíždět vlastním autem nebo takzvaným Afrika truckem mezi volně žijícími zvířaty.
Královéhradecký kraj | Příroda