Úvod > Aktuality > Kde, kdy a proč se slaví Porcinkule?
Kde, kdy a proč se slaví Porcinkule?
"> "> "> "> ">
Životní styl

Kde, kdy a proč se slaví Porcinkule?

Vydáno 31. července 2020
V Jindřichově Hradci, Zásmukách, Opočně a Hostinném a dalších městech se obvykle začátkem srpna roztočí pouťové atrakce a ulice zaplní stánky s dobrotami, hračkami a řemeslnými výrobky. Konají se zde totiž Porcinkule, slavnosti, které místní znají jako své boty, ale pro ostatní zní trochu tajemně...

Porcinkule a františkáni

Na portálu Kudy z nudy jsme proto připravili malý přehled. Než se ale pustíte do čtení, schválně se zeptejte se známých, co podle nich slovo Porcinkule znamená? Kdekdo v něm hledá zvonky, sklo a porcelán, možná i voňavý perník, ale pravda je někde jinde. Vypravit se za ní musíme až do Itálie za svatým Františkem z Assisi.

To je také nápověda, co spojuje Jindřichův Hradec, Zásmuky, Opočno a Hostinné: ve všech zmíněných městech totiž kdysi působil františkánský řád. Právě františkáni tradici Porcinkule do Čech přinesli; jde zkrátka o výroční církevní slavnost, která se koná začátkem srpna ve františkánských a kapucínských kostelech. Bývá spojená s udílením takzvaných plnomocných odpustků a provází ji lidové poutě. V širším významu je slovo porcinkule také zlidovělým názvem pro svátek Panny Marie Andělské, slavený 2. srpna.

Dnešní porcinkule je tradiční pouťová slavnost, která se liší město od města. Letos jsou oslavy kvůli pandemii koronaviru značně omezené, avšak v Jindřichově Hradci se bude slavit v neděli 2. srpna 2020. Město během Porciunkule ožije nejen díky zábavným atrakcím, ale i díky řadě trhovců, řemeslníků a umělců.

Slavnost porciunkuleHostinném nabídne od pátku 31. 7. do soboty 1. 8. 2020 v omezené míře několik atrakcí převážně pro větší děti v prostoru za kostelem a pro ty nejmenší na náměstí. Přijedou i známé kapely, jako jsou Voxel, Dymytry a Le´Harmonja.

Naopak slavnosti kvůli koronaviru letos úplně zrušilo město Opočno, tam se tedy pouť konat nebude. Doufejme, že příští rok se vše opět rozjede naplno.
 

Italský výlet do Assisi

Původní Porcinkule ovšem nebyla slavnost, ale malý domek, který František pro svou řeholi v samých začátcích získal. Stával v Assisi vedle malého kostelíku Panny Marie s Anděly a v místním nářečí se mu říkalo porzioncula, porziuncola či portiuncula, tedy malý pozemek, dílek či údělíček. Představoval to nejnutnější, co františkáni ke svému životu v naprosté chudobě potřebovali.

Dnes je vše jinak: město Assisi v regionu Umbrie ve střední Itálii je coby rodiště sv. Františka světoznámým poutním místem a oblíbeným výletním cílem. Městu vévodí mohutná gotická bazilika svatého Františka z Assisi s klášterem, kde je světec pochován, ovšem stojí tu také bazilika Panny Marie Andělské, Santa Maria degli Angeli, kolébka františkánského řádu. Ve víru staletí se kostelíček rozrůstal až do podoby velkého barokního poutního chrámu, v jeho interiéru se ale dodnes nachází malá kaplička – a právě to je slavná Porciunkule (někde též zvaná Porcinkule).
Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek, dokládajících způsob života, vkus i myšlení části české společnosti v průběhu pěti století. V zámku, obklopeném přírodně krajinářským parkem, jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní.

Kostel Nejsvětější Trojice v Hostinném

Kostel Nejsvětější Trojice v Hostinném

Děkanský kostel Nejsvětější trojice je nejstarší kamennou stavbou ve městě.

Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně v Opočně

Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně v Opočně

Raně barokní komplex kostela a jednopatrových klášterních budov byl postaven v letech 1676 – 1678. Pozdně barokní kaple sv. Kříže s čtyřkřídlým ambitem byla ke kostelu připojena v letech 1761 – 1763. S klášterním kostelem je spojena slavná opočenská pouť zvaná Porciunkule – lidově porcinkule.