Úvod > Aktuality > Kde, kdy a proč se slaví Porcinkule?
Kde, kdy a proč se slaví Porcinkule?
"> "> "> "> ">
Životní styl

Kde, kdy a proč se slaví Porcinkule?

  • Vydáno5. srpna 2022
V Jindřichově Hradci, Opočně, Hostinném a dalších městech se obvykle začátkem srpna roztočí pouťové atrakce a ulice zaplní stánky s dobrotami, hračkami a řemeslnými výrobky. Konají se zde totiž Porcinkule, slavnosti, které místní znají jako své boty, ale pro ostatní zní trochu tajemně...

Porcinkule a františkáni

Na portálu Kudy z nudy jsme proto připravili malý přehled. Než se ale pustíte do čtení, schválně se zeptejte se známých, co podle nich slovo Porcinkule znamená? Kdekdo v něm hledá zvonky, sklo a porcelán, možná i voňavý perník, ale pravda je někde jinde. Vypravit se za ní musíme až do Itálie za svatým Františkem z Assisi.

To je také nápověda, co spojuje Jindřichův Hradec, Zásmuky, Opočno a Hostinné: ve všech zmíněných městech totiž kdysi působil františkánský řád. Právě františkáni tradici Porcinkule do Čech přinesli; jde zkrátka o výroční církevní slavnost, která se koná začátkem srpna ve františkánských a kapucínských kostelech. Bývá spojená s udílením takzvaných plnomocných odpustků a provází ji lidové poutě. V širším významu je slovo porcinkule také zlidovělým názvem pro svátek Panny Marie Andělské, slavený 2. srpna.
 

Jindřichův Hradec, Hostinné a Opočno

Dnešní porcinkule je tradiční pouťová slavnost, která se liší město od města. V Jindřichově Hradci se bude slavit v od pátku 5. do neděle 7. srpna 2022. Město během Porciunkule ožije nejen díky zábavným atrakcím, ale i díky řadě trhovců, řemeslníků a umělců. Hlavní program se zpívanou mší svatou se koná v neděli.

Slavnost Porciunkule nabídne Hostinné ve stejném období (5.-7.8. 2022). Těšit se můžete na celou řadu kapel a interpretů rozmanitých žánrů, pouťové atrakce a prodejní stánky. Letos do Podkrkonoší přijede například Jelen, Flím, Schovanky, Elvis Presley nebo Visací zámek.

Město Opočno přivítá na slavnostech Porcinkule v tytéž dny (5.-7. 8. 2022) známé kapely a interprety, jako je například Xindl X., Barbora Poláková nebo Žalman & spol. Zároveň je připraven i bohatý duchovní program ve františkánském kostele a v neděli přijedou do města veteráni. Nebudou chybět prodejní stánky a pouťové atrakce.
 

Italský výlet do Assisi

Původní Porcinkule ovšem nebyla slavnost, ale malý domek, který František pro svou řeholi v samých začátcích získal. Stával v Assisi vedle malého kostelíku Panny Marie s Anděly a v místním nářečí se mu říkalo porzioncula, porziuncola či portiuncula, tedy malý pozemek, dílek či údělíček. Představoval to nejnutnější, co františkáni ke svému životu v naprosté chudobě potřebovali.

Dnes je vše jinak: město Assisi v regionu Umbrie ve střední Itálii je coby rodiště sv. Františka světoznámým poutním místem a oblíbeným výletním cílem. Městu vévodí mohutná gotická bazilika svatého Františka z Assisi s klášterem, kde je světec pochován, ovšem stojí tu také bazilika Panny Marie Andělské, Santa Maria degli Angeli, kolébka františkánského řádu. Ve víru staletí se kostelíček rozrůstal až do podoby velkého barokního poutního chrámu, v jeho interiéru se ale dodnes nachází malá kaplička – a právě to je slavná Porciunkule (někde též zvaná Porcinkule).
Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek, dokládajících způsob života, vkus i myšlení části české společnosti v průběhu pěti století. V zámku, obklopeném přírodně krajinářským parkem, jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní.

Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně v Opočně

Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně v Opočně

Raně barokní komplex kostela a jednopatrových klášterních budov byl postaven v letech 1676 – 1678. Pozdně barokní kaple sv. Kříže s čtyřkřídlým ambitem byla ke kostelu připojena v letech 1761 – 1763. S klášterním kostelem je spojena slavná opočenská pouť zvaná Porciunkule – lidově porcinkule.

Kostel Nejsvětější Trojice v Hostinném

Kostel Nejsvětější Trojice v Hostinném

Děkanský kostel Nejsvětější trojice je nejstarší kamennou stavbou ve městě.

Další aktuality

10.8.
2022
15 tipů, kde si s dětmi zařádit na bobové dráze

15 tipů, kde si s dětmi zařádit na bobové dráze

Královéhradecký kraj | Zážitky
6.8.
2022
Krkonošské cyklobusy jsou v provozu až do konce září

Krkonošské cyklobusy jsou v provozu až do konce září

Královéhradecký kraj | Letní sporty
1.8.
2022
Nahlédněte do pravěkého světa očima Zdeňka Buriana

Nahlédněte do pravěkého světa očima Zdeňka Buriana

Královéhradecký kraj | Kultura