Úvod > Aktuality > Kde, kdy a proč se slaví Porcinkule?

Kde, kdy a proč se slaví Porcinkule?

Vydáno 1. srpna 2019 Životní styl
V Jindřichově Hradci, Zásmukách, Opočně a Hostinném a dalších městech se začátkem srpna roztočí pouťové atrakce a ulice zaplní stánky s dobrotami, hračkami a řemeslnými výrobky. Budou se totiž konat Porcinkule, slavnosti, které místní znají jako své boty, ale pro ostatní zní trochu tajemně.

Porcinkule a františkáni

Na portálu Kudy z nudy jsme proto připravili malý přehled. Než se ale pustíte do čtení, schválně se zeptejte se známých, co podle nich slovo Porcinkule znamená? Kdekdo v něm hledá zvonky, sklo a porcelán, možná i voňavý perník, ale pravda je někde jinde. Vypravit se za ní musíme až do Itálie za svatým Františkem z Assisi.

To je také nápověda, co spojuje Jindřichův Hradec, Zásmuky, Opočno a Hostinné: ve všech zmíněných městech totiž kdysi působil františkánský řád. Právě františkáni tradici Porcinkule do Čech přinesli; jde zkrátka o výroční církevní slavnost, která se koná začátkem srpna ve františkánských a kapucínských kostelech. Bývá spojená s udílením takzvaných plnomocných odpustků a provází ji lidové poutě. V širším významu je slovo porcinkule také zlidovělým názvem pro svátek Panny Marie Andělské, slavený 2. srpna.

Dnešní porcinkule je tradiční pouťová slavnost, která se liší město od města. Například v Jindřichově Hradci se bude slaví už od konce července: od 26. 7. do 4. 8. se tu totiž koná turistický TOP týden, akce nabízející řadu kulturních a společenských událostí od koncertů přes výstavy, divadla či fotografování v historických kostýmech až po tradiční pouť s atrakcemi, zvanou Porcinkule; té bude patřit první srpnový víkend. PorcinkuleHostinném nabídne od pátku 2. do neděle 4. srpna především spousty hudebních zážitků - do Podkrkonoší přijede Eva Pilarová, Anna K., Krucipüsk, The Atavists, Pokáč ale také kouzelník Pavel Kožíšek. O půlnoci pak proběhne velký ohňostroj.

Stejný termín 2. až 4. 8.PorcinkuleOpočně, kde je spojená s jarmarkem historických řemesel a slavnostními koncerty; letos bude hrát Mňága a Žďorp, Monkey Business, Nirvana Czech Tribute Band nebo Vašo Patejdl. Porcinkule je také tradiční pouť v Zásmukách; zde se koná první srpnový víkend od pátku 2. do neděle 4. srpna.
 

Italský výlet do Assisi

Původní Porcinkule ovšem nebyla slavnost, ale malý domek, který František pro svou řeholi v samých začátcích získal. Stával v Assisi vedle malého kostelíku Panny Marie s Anděly a v místním nářečí se mu říkalo porzioncula, porziuncola či portiuncula, tedy malý pozemek, dílek či údělíček. Představoval to nejnutnější, co františkáni ke svému životu v naprosté chudobě potřebovali.

Dnes je vše jinak: město Assisi v regionu Umbrie ve střední Itálii je coby rodiště sv. Františka světoznámým poutním místem a oblíbeným výletním cílem. Městu vévodí mohutná gotická bazilika svatého Františka z Assisi s klášterem, kde je světec pochován, ovšem stojí tu také bazilika Panny Marie Andělské, Santa Maria degli Angeli, kolébka františkánského řádu. Ve víru staletí se kostelíček rozrůstal až do podoby velkého barokního poutního chrámu, v jeho interiéru se ale dodnes nachází malá kaplička – a právě to je slavná Porcinkule.
Porcinkule v Jindřichově Hradci

2.8.
Porcinkule v Jindřichově Hradci

Nejznámější jindřichohradecká pouť je tady!

Kostel Nejsvětější Trojice v Hostinném

Kostel Nejsvětější Trojice v Hostinném

Děkanský kostel Nejsvětější trojice je nejstarší kamennou stavbou ve městě.

Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně v Opočně

Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně v Opočně

Raně barokní komplex kostela a jednopatrových klášterních budov byl postaven v letech 1676 – 1678. Pozdně barokní kaple sv. Kříže s čtyřkřídlým ambitem byla ke kostelu připojena v letech 1761 – 1763. S klášterním kostelem je spojena slavná opočenská pouť zvaná Porciunkule – lidově porcinkule.

Park a zámecká zahrada v Opočně

Park a zámecká zahrada v Opočně

Do údolí Zlatého potoka je zasazen zámecký park v Opočně. Skalnaté údolí pod zámkem bývalo v dobách gotického hradu odlesněno. Před rokem 1598 se stalo součástí obory „hrazené tesy pobitými šindelem“.

Státní zámek Opočno - objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Státní zámek Opočno - objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek, dokládajících způsob života, vkus i myšlení části české společnosti v průběhu pěti století. V zámku, obklopeném přírodně krajinářským parkem, jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní.