ÚvodAktualityKde, kdy a proč se slaví Porcinkule?
Životní styl

Kde, kdy a proč se slaví Porcinkule?

  • 26. července 2023
V Jindřichově Hradci, Opočně, Hostinném a dalších městech se obvykle začátkem srpna roztočí pouťové atrakce a ulice zaplní stánky s dobrotami, hračkami a řemeslnými výrobky. Konají se zde totiž Porcinkule, slavnosti, které místní znají jako své boty, ale pro ostatní zní trochu tajemně...

Porcinkule a františkáni

Na portálu Kudy z nudy jsme proto připravili malý přehled. Než se ale pustíte do čtení, schválně se zeptejte se známých, co podle nich slovo Porcinkule znamená? Kdekdo v něm hledá zvonky, sklo a porcelán, možná i voňavý perník, ale pravda je někde jinde. Vypravit se za ní musíme až do Itálie za svatým Františkem z Assisi.

To je také nápověda, co spojuje Jindřichův Hradec, Zásmuky, Opočno a Hostinné: ve všech zmíněných městech totiž kdysi působil františkánský řád. Právě františkáni tradici Porcinkule do Čech přinesli; jde zkrátka o výroční církevní slavnost, která se koná začátkem srpna ve františkánských a kapucínských kostelech. Bývá spojená s udílením takzvaných plnomocných odpustků a provází ji lidové poutě. V širším významu je slovo porcinkule také zlidovělým názvem pro svátek Panny Marie Andělské, slavený 2. srpna.
 

Jindřichův Hradec, Hostinné a Opočno

Dnešní porcinkule je tradiční pouťová slavnost, která se liší město od města. V Jindřichově Hradci se bude slavit v neděli 6. srpna 2023. Město během Porciunkule ožije nejen díky zábavným atrakcím, ale i díky řadě trhovců, řemeslníků a umělců. Zpívaná mše svatá se koná v 9:30 v kostele sv. Kateřiny. Mši svatou zpěvem doprovodí Chrámový sbor Adama Michny za doprovodu varhan a orchestru.

Slavnost Porciunkule nabídne Hostinné od pátku 4. do neděle 6. srpna. Těšit se můžete na celou řadu kapel a interpretů rozmanitých žánrů, pouťové atrakce a prodejní stánky. Letos do Podkrkonoší přijedou například Staropražští pardálové, Country Náhoda, Tempus či Argema. Hlavním hostem však letos bude v sobotu od 20 h. Aneta Langerová. Ve 22 h. nastoupí Lucie Revival a o půlnoci příjde rozhovor obrů s velkolepým ohňostrojem

Město Opočno přivítá na slavnostech Porcinkule v tytéž dny (4. – 6. 8. 2023) známé kapely a interprety, jako je například KatapultKomunál a Kiss Forever Band. Zároveň je připraven i bohatý duchovní program ve františkánském kostele a v neděli od 10 do 16 hodin můžete v zahradě kapucínského kláštera navštívit výstavu historických vozidel. Chybět nebude mnoho pouťových atrakcí, řemeslný jarmark či šermíři.

Pouťové atrakce, prodejní stánky a občerstvení doprovodí tradiční pouť 5. – 6. 8. také v Zásmukách na Komenského náměstí. 
 

Italský výlet do Assisi

Původní Porcinkule ovšem nebyla slavnost, ale malý domek, který František pro svou řeholi v samých začátcích získal. Stával v Assisi vedle malého kostelíku Panny Marie s Anděly a v místním nářečí se mu říkalo porzioncula, porziuncola či portiuncula, tedy malý pozemek, dílek či údělíček. Představoval to nejnutnější, co františkáni ke svému životu v naprosté chudobě potřebovali.

Dnes je vše jinak: město Assisi v regionu Umbrie ve střední Itálii je coby rodiště sv. Františka světoznámým poutním místem a oblíbeným výletním cílem. Městu vévodí mohutná gotická bazilika svatého Františka z Assisi s klášterem, kde je světec pochován, ovšem stojí tu také bazilika Panny Marie Andělské, Santa Maria degli Angeli, kolébka františkánského řádu. Ve víru staletí se kostelíček rozrůstal až do podoby velkého barokního poutního chrámu, v jeho interiéru se ale dodnes nachází malá kaplička – a právě to je slavná Porciunkule (někde též zvaná Porcinkule).
Porciunkule v Hostinném

2. 8.4. 8.
Porciunkule v Hostinném

Tradiční slavnost Porciunkule v Hostinném je tu! Akce se bude konat první srpnový víkend jako každým rokem tedy od 2. do 4. srpna.

Porcinkule v Zásmukách a pouťové trhy

3. 8.4. 8.
Porcinkule v Zásmukách a pouťové trhy

První srpnový víkend oslaví v Zásmukách tradiční porcinkule.

Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní Památky

Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek, dokládajících způsob života, vkus i myšlení části české společnosti v průběhu pěti století. V zámku, obklopeném přírodně krajinářským parkem, jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní.

Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně v Opočně Památky

Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně v Opočně

Raně barokní komplex kostela a jednopatrových klášterních budov byl postaven v letech 1676 – 1678. Pozdně barokní kaple sv. Kříže s čtyřkřídlým ambitem byla ke kostelu připojena v letech 1761 – 1763. S klášterním kostelem je spojena slavná opočenská pouť zvaná Porciunkule – lidově porcinkule.

Kostel Nejsvětější Trojice v Hostinném Památky

Kostel Nejsvětější Trojice v Hostinném

Děkanský kostel Nejsvětější trojice je nejstarší kamennou stavbou ve městě.

Další aktuality

Objevte Podzvičinsko – malebnou oblast v Podkrkonoší

Oblast se spoustou lesů i udržovaných staveb lidové architektury, protkaná hustou sítí značených turistických cest a cyklostezek, v sobě spojuje drobné radosti z objevování kultury a přírodních krás. Drahocenné poklady nenajdete jen v novopacké Klenotnici, ale i v Kuksu, který společně s nedalekým lesním Betlémem představuje jedinečnou pokladnici barokních plastik. Díky přírodnímu bohatství v podobě rašeliny vznikly slatinné Lázně Bělohrad. Oblast Podzvičinska, vás svou nabídkou krásných památek a malebné krajiny určitě příjemně překvapí.
15. červenec 2024 20:39
Příroda, Královéhradecký kraj

Navštivte podzemí nejvyšší české hory Sněžky – důl Kovárna je otevřen po rekonstrukci

Na vrcholu Sněžky byl každý, ale pod horou, v dole Kovárna, už málokdo! V posledních sedmi letech byl navíc pro veřejnost uzavřen. Za tu dobu zde speleologové udělali spoustu práce – ručně odstranili tuny kamenů a dva metry vysokou chodbu zajistili ocelovými výztužemi. Tím došlo ke sjednocení dvou tras v jednu a návštěvníci tak mohou projít dolem a vystoupat na povrch v jiném místě, než do něj scházeli. Prohlídky rozšířené trasy probíhají ve skupině jedenkrát denně, na exkurzi je nutné se předem přihlásit. Trasa bude pro veřejnost přístupná do konce září.
13. červenec 2024 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se báječně vykoupat v Královéhradeckém kraji

Jak se zdá, tropické teploty u nás nějakou dobu vydrží, a tak bude nejlépe strávit tento čas příjemně u vody. Pokud bydlíte v Královéhradeckém kraji, naše dnešní tipy vám určitě přijdou vhod. Prožijte letní tropické dny u písečných plážích zatopených pískoven, retro plováren nebo v pohodlí moderních koupališť a aquaparků, stačí si jen vybrat.
12. červenec 2024 11:00
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Objevte krásy Kladského pomezí – krajinu skal, lesů a dalekých výhledů

Znáte Kladské pomezí, fascinující krajinu na severovýchodu Čech u hranic s Polskem? V těchto místech se mezi Krkonošemi a Orlickými horami rozkládá magický region, který svým jedinečným přírodním bohatstvím, kulturními a historickými památkami uspokojí snad i toho nejnáročnějšího návštěvníka. Vydejte se s námi do skalních měst, romantických údolí a k jedinečným památkám!
10. červenec 2024 20:14
Příroda, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov ožije dobovým životem

Pevnostní město Josefov ožije v pátek a v sobotu 12. – 13. července 2024 dobovým životem. Těšit se můžete na postavy v dobovém kostýmu, na vojsko, tržiště na náměstí, řemeslný jarmark, josefovské pivo a další dobroty, dobovou hudbu, loutkové divadlo i bitevní ukázku. Hlavní sobotní program začíná v 9:00 ráno a bude pokračovat do 16:00 hodin.
10. červenec 2024 8:00
Zážitky, Královéhradecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Krkonoše

Hledáte tip, kam na výlet či dovolenou v Krkonoších? Krkonoše patří mezi nejoblíbenější horská místa v Česku. Prohlédněte si atraktivní místa, kde naleznete spoustu zajímavých a neobjevených cílů pro výlety ve dvou nebo i s dětmi.
9. červenec 2024 15:45
Kultura, Královéhradecký kraj

20 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Krkonoších

Hledáte kam vyrazit s dětmi na horách? V Krkonoších nabízí zábavu pro celou rodinu řada areálů. Užijte si celoroční i typicky letní atrakce pro děti, trampolíny, vodní svět nebo bludiště. V našich tipech se dozvíte, kam děti v Krkonoších nalákat na výlet, hry, pohádky a další užitečné informace. Také Kudy z nudy vám pro inspiraci přináší přehled míst, kde se bude dětem určitě líbit. Tak vzhůru na výlet!
5. červenec 2024 9:46
Zážitky, Královéhradecký kraj

V Babiččině údolí se chystají Mlynářské slavnosti

Když počasí dovolí, sejdeme se v údolí. Plno veselí v Rudrově mlýně s bodrým Panem otcem a letní folklorní tradice můžete zažít v Babiččině údolí v Ratibořicích, kde se jako každý rok konají oblíbené Mlynářské slavnosti. Letos se sem vypravte 5. až 7. července.
4. červenec 2024 16:00
Kultura, Královéhradecký kraj