Úvod > Aktuality > Kde, kdy a proč se slaví Porcinkule?
Životní styl

Kde, kdy a proč se slaví Porcinkule?

  • Vydáno26. července 2023
V Jindřichově Hradci, Opočně, Hostinném a dalších městech se obvykle začátkem srpna roztočí pouťové atrakce a ulice zaplní stánky s dobrotami, hračkami a řemeslnými výrobky. Konají se zde totiž Porcinkule, slavnosti, které místní znají jako své boty, ale pro ostatní zní trochu tajemně...

Porcinkule a františkáni

Na portálu Kudy z nudy jsme proto připravili malý přehled. Než se ale pustíte do čtení, schválně se zeptejte se známých, co podle nich slovo Porcinkule znamená? Kdekdo v něm hledá zvonky, sklo a porcelán, možná i voňavý perník, ale pravda je někde jinde. Vypravit se za ní musíme až do Itálie za svatým Františkem z Assisi.

To je také nápověda, co spojuje Jindřichův Hradec, Zásmuky, Opočno a Hostinné: ve všech zmíněných městech totiž kdysi působil františkánský řád. Právě františkáni tradici Porcinkule do Čech přinesli; jde zkrátka o výroční církevní slavnost, která se koná začátkem srpna ve františkánských a kapucínských kostelech. Bývá spojená s udílením takzvaných plnomocných odpustků a provází ji lidové poutě. V širším významu je slovo porcinkule také zlidovělým názvem pro svátek Panny Marie Andělské, slavený 2. srpna.
 

Jindřichův Hradec, Hostinné a Opočno

Dnešní porcinkule je tradiční pouťová slavnost, která se liší město od města. V Jindřichově Hradci se bude slavit v neděli 6. srpna 2023. Město během Porciunkule ožije nejen díky zábavným atrakcím, ale i díky řadě trhovců, řemeslníků a umělců. Zpívaná mše svatá se koná v 9:30 v kostele sv. Kateřiny. Mši svatou zpěvem doprovodí Chrámový sbor Adama Michny za doprovodu varhan a orchestru.

Slavnost Porciunkule nabídne Hostinné od pátku 4. do neděle 6. srpna. Těšit se můžete na celou řadu kapel a interpretů rozmanitých žánrů, pouťové atrakce a prodejní stánky. Letos do Podkrkonoší přijedou například Staropražští pardálové, Country Náhoda, Tempus či Argema. Hlavním hostem však letos bude v sobotu od 20 h. Aneta Langerová. Ve 22 h. nastoupí Lucie Revival a o půlnoci příjde rozhovor obrů s velkolepým ohňostrojem

Město Opočno přivítá na slavnostech Porcinkule v tytéž dny (4. – 6. 8. 2023) známé kapely a interprety, jako je například KatapultKomunál a Kiss Forever Band. Zároveň je připraven i bohatý duchovní program ve františkánském kostele a v neděli od 10 do 16 hodin můžete v zahradě kapucínského kláštera navštívit výstavu historických vozidel. Chybět nebude mnoho pouťových atrakcí, řemeslný jarmark či šermíři.

Pouťové atrakce, prodejní stánky a občerstvení doprovodí tradiční pouť 5. – 6. 8. také v Zásmukách na Komenského náměstí. 
 

Italský výlet do Assisi

Původní Porcinkule ovšem nebyla slavnost, ale malý domek, který František pro svou řeholi v samých začátcích získal. Stával v Assisi vedle malého kostelíku Panny Marie s Anděly a v místním nářečí se mu říkalo porzioncula, porziuncola či portiuncula, tedy malý pozemek, dílek či údělíček. Představoval to nejnutnější, co františkáni ke svému životu v naprosté chudobě potřebovali.

Dnes je vše jinak: město Assisi v regionu Umbrie ve střední Itálii je coby rodiště sv. Františka světoznámým poutním místem a oblíbeným výletním cílem. Městu vévodí mohutná gotická bazilika svatého Františka z Assisi s klášterem, kde je světec pochován, ovšem stojí tu také bazilika Panny Marie Andělské, Santa Maria degli Angeli, kolébka františkánského řádu. Ve víru staletí se kostelíček rozrůstal až do podoby velkého barokního poutního chrámu, v jeho interiéru se ale dodnes nachází malá kaplička – a právě to je slavná Porciunkule (někde též zvaná Porcinkule).
Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek, dokládajících způsob života, vkus i myšlení části české společnosti v průběhu pěti století. V zámku, obklopeném přírodně krajinářským parkem, jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní.

Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně v Opočně

Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně v Opočně

Raně barokní komplex kostela a jednopatrových klášterních budov byl postaven v letech 1676 – 1678. Pozdně barokní kaple sv. Kříže s čtyřkřídlým ambitem byla ke kostelu připojena v letech 1761 – 1763. S klášterním kostelem je spojena slavná opočenská pouť zvaná Porciunkule – lidově porcinkule.

Kostel Nejsvětější Trojice v Hostinném

Kostel Nejsvětější Trojice v Hostinném

Děkanský kostel Nejsvětější trojice je nejstarší kamennou stavbou ve městě.

Další aktuality

V Krkonoších jsou opět vlci doma

Vlk je v Krkonoších doma. Od počátku tohoto roku, kdy se vlci začali v Krkonoších intenzivněji objevovat, lze téměř s jistotou konstatovat, že se Krkonoše opět staly domovem vlků. Svědčí o tom za poslední půl rok více než stovka hlášení, kdy veřejnost i pracovníci Správy KRNAP podávali zprávy o přímém pozorování vlků či nálezech pobytových znaků. Dle specialistů na vlka obecného zasahují do českých Krkonoš dvě teritoria, po kterých se pohybuje 6–11 vlků. V letošním roce bylo dokonce na polské straně potvrzeno rozmnožování u smečky obývající východní část Krkonoš. Nejčastější pozorování jsou hlášena z okolí Černé a Liščí hory, Špindlerova Mlýna, z Harrachovska i Rýchor – tedy prakticky z celého území národního parku. Právě na území Krkonošského národního parku lze očekávat úspěšnější návrat vlků než v okolní volné krajině. Národní park je vzhledem ke svému poslání i charakteru ekosystému vhodným biotopem pro jejich existenci.
Královéhradecký kraj | Příroda

Česká Hra o trůny aneb výlet za draky Dračí uličkou do Dračích skal

Rádi byste navštívili Zimohrad, Královo přístaviště a další místa ze Hry o trůny, proslulé fantasy ságy George R. R. Martina a seriálu kabelové televize HBO? Na mapách Česka je nenajdete, zato draků se nám celkem urodilo. Vydejte se do Dračího města, Dračích skal a míst opředených pověstmi o bájných létajících legendách.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Stezka korunami stromů Krkonoše věnuje celý měsíc říjen seniorům

Pokud přemýšlíte, jak udělat radost rodičům či prarodičům a strávit s nimi příjemný den, přijeďte na Stezku korunami stromů v Janských lázních. Mezinárodní den seniorů proběhl celosvětově první říjnový den, ale na Stezce mohou senioři a jejich rodiny využít exkluzivní nabídky 1+1 vstupenka zdarma a zvýhodněného menu v průběhu celého měsíce října.
Královéhradecký kraj | Příroda

Udělejte si výlet do Malé Úpy

Už jste někdy navštívili Malou Úpu? Romantická horská obec ve východních Krkonoších je známá všem příznivcům turistiky také pod názvem Pomezní Boudy. Oblast byla osídlena již v 16. století a rozvoj osady byl spojen s těžbou dřeva pro kutnohorské doly a později s těžbou a zpracováním železné a arsenové rudy. V roce 1779 obec navštívil císař Josef II. Projít se tu můžete také po zajímavé Disidentské stezce a 7. října stojí za to přijet na další ročník gastronomické akce Maloúpská vařečka.
Královéhradecký kraj | Příroda

Jiráskova chata na Dobrošově oslaví 100 let!

Jiráskova chata na Dobrošově nedaleko Náchoda už stojí rovných 100 let! Na státní svátek 28. září 2023 se proto u vyhlášené turistické chaty chystá pořádná oslava, a to pod záštitou samotného prezidenta České republiky Petra Pavla. Těšit se můžete na dobovou hudbu, prvorepublikovou módu a nebude chybět dobré jídlo.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Na Stezce korunami stromů v Janských Lázních si užijete Den s Krakonošem

Na svatého Václava 28. 9. 2023 láká všechny výletníky Stezka korunami stromů v Janských Lázních na již tradiční sváteční Den s Krakonošem! Program začíná v 10:00 a končí v 17:00 hodin. Na Stezce potkáte nejen vládce hor Krakonoše, ale také zdejší maskoty Emila a Emilku.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Hradecký koštýř aneb Slavnosti vína a burčáku se chystají na den svatého Václava

Hradecký koštýř slaví tento rok už patnácté narozeniny. Čeká na vás skvělé víno a burčák, bohaté občerstvení, cimbálovka a jiná muzika. Na severních terasách a v Žižkových sadech v Hradci Králové si můžete 28. 9. 2023 vychutnat víno nejen z Čech a Moravy, ale i z dalších zajímavých vinařských oblastí. Pochutnejte si na široké nabídce vín a dobrot k vínu určených v srdci královského města Hradec Králové.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Babí léto kouzlí v Krkonoších: udělejte si pohodový výlet krkonošskou přírodou

Babí léto je krásným obdobím, které doslova zve k návštěvě přírody. A to letošní obzvlášť. Přicházející podzim se všemi svými barvami už začíná čarovat i v krkonošských lesích, na loukách i arkto-alpínské tundře. Smilkové louky zlátnou, vlhká slunná místa zdobí hořec, erbovní rostlina Krkonoš, a hřebeny zahřívá fialová vřesová peřina. Občas padne mlha a z bílého moře vystupují jen vrcholky nejvyšší... Takovou pohádku píše babí léto v Krkonoších. Podzimní období je skvělé také tím, že můžete krkonošskou přírodu obdivovat, poznávat a pozorovat v klidu, bez velkých davů lidí.
Královéhradecký kraj | Letní sporty