Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Česká Loira: poznejte hrady a zámky na řece Orlici
Památky

#světovéČesko a Česká Loira: poznejte hrady a zámky na řece Orlici

  • Vydáno16. června 2020
Putování po hradech a zámcích České Loiry vám nabídne příběhy šlechtických rodů. Když budete mít štěstí, setkáte se s majiteli sídel osobně. Třeba v Kostelci nad Orlicí, kde hosty svým zámkem občas provází sám František Kinský anebo v Častolovicích. Tam o svůj zámek pečuje úspěšná interiérová návrhářka Diana Phipps Sternberg.

Chcete se vydat do pohádkového údolí Loiry v Česku?

Kostelec nad Orlicí
Azay le Rideau Loira
Kdo chce poznat francouzský fenomén na české řece, ten se musí vypravit na Královéhradecko.

Východně od Hradce Králové, města s elegantní funkcionalistickou architekturou, gotickou katedrálou sv. Ducha a renesanční Bílou věží objevíte půvabné meandry řeky Orlice, obklopené přírodním parkem Orlice. U Týniště nad Orlicí se řeka rozděluje: směrem z nížin od Chocně přitéká Tichá Orlice, zatímco od Orlických hor si razí cestu Divoká Orlice. Právě na ní, v úseku dlouhém necelých deset kilometrů, čeká Česká Loira na své objevitele.
 

Česká Loira: čtyři zámky a dva hrady

Česká Loira před časem získala titul EDEN – Excelentní evropská destinace. Které hrady a zámky ji tvoří? Například Nový zámek v Kostelci nad Orlicí, který vůbec první návštěvníky přivítal v roce 2011. Renesanční zámky Častolovice a Doudleby nad Orlicí s bohatou sgrafitovou výzdobou, a barokní zámek Potštejn. Na kopci nad ním se tyčí hrad Potštejn a o kousek dál v meandrech Orlice stojí hrad Litice.

Zámky na řece Orlici jsou unikátní především v tom, že všechny z nich mají své soukromé a většina dokonce také původní šlechtické majitele, kteří se o svá sídla v roli řádných hospodářů náležitě starají. Osobně setkat se tak můžete například s hraběnkou Dianou Sternbergovou v Častolovicích, Františkem Kinským na Novém zámku v Kostelci nad Orlicí nebo hraběnkou Andreou Kolowrat na zámku v Rychnově nad Kněžnou. Právě tak je zámek Potštejn v soukromých rukách rodiny Nováčkových a zámek Doudleby už dlouhá staletí vlastní rod Bubnů.
 

Kavárny, květiny, akce a trhy

Každé z panských sídel nabízí bezpočet zážitků. Kromě prohlídek to jsou příjemné procházky rozlehlými parky a oborami nebo posezení v kavárnách. Na zámku Doudleby budete obdivovat interiéry i ojedinělou sgrafitovou výzdobu, která je dílem italských mistrů. Vedle zámku v bývalé zámecké sýpce najdete rozsáhlé Muzeum přírodovědy a v zahradě Babiččin dvoreček s domácími zvířaty. Navíc sem můžete přijet na farmářské trhy s kulturním programem; konají se každý měsíc od března do prosince.

Útulné interiéry, vůni květin z růžové a vodní zahrady, hudbu a zpěv ptáků v okolních voliérách si pochvalují i hosté zámecké kavárny a restaurace na nádvoří zámku v Častolovicích. Při procházce parkem objevíte také oboru s bílými daňky a minizoo s možností krmení zvířat, které baví děti i dospělé.

Také na Novém zámku v Kostelci nad Orlicí se během roku koná řada výstav, koncertů či festivalů. K dispozici je Toniova zámecká kavárna a restaurace, kde se z venkovní terasy otvírá krásný výhled do parku.

Na zámku Potštejn si užijete prohlídky s průvodci v historických kostýmech, na děti čeká pohádková herna a strašidelné podzemí. Společně můžete navštívit zámeckou cukrárnu, kde ochutnáte domácí dezerty či tradiční medovinu. Na hradě Potštejně objevíte kovárnu s razírnou mincí a živá zvířata, v podhradí pak na milovníky piva čeká pivovar Clock.

Na hradě Litice se na chvíli ocitnete ve středověku: vyzkoušíte své umění v lukostřelbě či střelbě z kuše, v létě se tu konají šermířská a divadelní představení s ukázkami dobových řemesel.
 

Další zámky a zajímavosti v okolí České Loiry

Kdo zatouží po noclehu na zámku, ten může zamířit na zámky v Potštejně a Doudlebech nad Orlicí, po domluvě také do Častolovic. Zkrátka nepřijdou ani milovníci cyklistiky: podél řeky Divoké Orlice z Doudleb do Častolovic a dále směrem na Hradec Králové vede cyklostezka, vhodná rovněž pro in-line bruslaře.
Další zajímavé tipy objevíte v blízkém okolí. Pověstný je například vrch Homole nedaleko Potštejna, poutní místo s kostelem Panny Marie Bolestné, k němuž stoupá zdánlivě nekonečné schodiště. V Muzeu krajky ve Vamberku odhalíte tajemství staleté tradice výroby krajek. Navíc jsou tu i další hrady a zámky, i když je nespojuje přímo řeka Orlice, třeba rychnovský Kolowratský zámek, velkolepý renesanční zámek Opočno anebo tvrz Orlice v Letohradě.
 

Předobraz české Loiry: zámky na francouzské řece

  • Ačkoli Lednicko-valtický areál je zapsán v UNESCO jako nejrozsáhlejší komponovaná krajina na světě, údolí řeky Loiry ve Francii drží titul území s největší hustotou zámků – a samozřejmě je rovněž pod záštitou UNESCO.
  • Loira je nejdelší francouzskou řekou, od pramene v Massif Central až po své ústí do Atlantiku u St. Nazaire měří přes tisíc kilometrů. Úsek s největším počtem zámků na čtvereční kilometr na světě měří plných 180 kilometrů a těch zámků je tu 120.
  • Šňůra zářících perel navlečených na třpytivé niti Loiry, v jejichž architektuře se střídá gotika, renesance i baroko, se táhne od Orleans po Angers, přičemž většinu „château“ lze zařadit do dvou kategorií. Starší z nich tvoří pevnosti, které si dodnes zachovávají strohý charakter; k nim patří například hrad v Angers nebo základy dnešního zámku Sully-sur-Loire. Mnohem více je ale zámků a zámečků, které si na řece stavěli šlechtici i bohatí měšťané. Reprezentuje je například zámek Chambord (má tolik komínů, že každý den v roce může být používán jiný) anebo zámek Cheverny, který inspiroval Hergého k podobě zámku Moulinsart v Tintinových dobrodružstvích. Proslulý je i Château d´Usse, předloha zámku z pohádky Charlese Peraulta Šípková Růženka, Villandry s precizně upravenou zeleninovou zahradou anebo zámek Amboise: u něj vznikl první renesanční park ve Francii.
Minizoo na zámku Častolovice

Minizoo na zámku Častolovice

Majitelka zámku miluje nejen květiny, ale i zvířata. Proto založila a neustále rozšiřuje a vylepšuje zámecký zvěřinec. Zvěřinec je otevřen celoročně.

Hrad Litice nad Orlicí – ocitnete se tu ve středověku

Hrad Litice nad Orlicí – ocitnete se tu ve středověku

V půvabné krajině východních Čech, v místech, kde si proklestila dravá voda Divoké Orlice uprostřed rozlehlých lesů cestu v hlubokém zákrutu, se na vrcholku nevysokého pahorku vypíná hrad Litice.

Nový zámek Kostelec nad Orlicí – poznejte život v biedermeieru

Nový zámek Kostelec nad Orlicí – poznejte život v biedermeieru

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí, patřící rodině Kinských, je místem pro poznání, zábavu i odpočinek. Empírový zámek v anglickém parku nabízí prohlídkový okruh Život v biedermeieru, výstavy v Galerii Kinský, koncerty a festivaly. V areálu najdete dětské hřiště a u něho oblíbenou Toniovu kavárnu.

Zámek Častolovice – skvost české historické architektury

Zámek Častolovice – skvost české historické architektury

Renesanční zámek je obydlen a otevřen návštěvníkům i různým společenským akcí. K zámku přiléhá anglický park se zvěřincem.

Babiččin dvoreček v Doublebech nad Orlicí

Babiččin dvoreček v Doublebech nad Orlicí

Menší zookoutek s názvem Babiččin dvoreček můžete navštívit v rámci prohlídky zámku Doudleby nad Orlicí. Uvidíte exotická, ale i domácí zvířátka.

Starý zámek v Kostelci nad Orlicí

Starý zámek v Kostelci nad Orlicí

Barokní Starý zámek v Kostelci nad Orlicí stojí na místě původní tvrze z roku 1620, která později v roce 1668 vyhořela. Dnešní podobu získal po přestavbě po roce 1777. Objekt v současnosti účelně využívá město.

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

Růžovou zahradu v Častolovicích založila matka dnešní majitelky Diany Phipps Sternbergové. Růžová zahrada je spojena s vodní zahradou a přítomné lavičky přímo vybízejí k odpočinku v centru přírodních skvostů.

Divoká Orlice – divoká řeka z Orlických hor

Divoká Orlice – divoká řeka z Orlických hor

Divoká Orlice pramení v Polsku, pak tvoří společnou hranici a u Zemské brány se stáčí do Čech. Svižně tekoucí řeka v krásné přírodě láká po celém svém toku rybáře a při dostatku vody udělá z vodáckého výletu dokonalý zážitek.

Hrad Potštejn – vydejte se za pověstí o pokladu

Hrad Potštejn – vydejte se za pověstí o pokladu

Městečku Potštejn, které proslulo pověstí o pohádkovém pokladu, vévodí zřícenina kdysi majestátního hradu. Hrad byl v historii dobyt jen jednou – samotným Karlem IV. (ačkoli Karel tenkrát ještě nebyl král).

Zámek Potštejn – prohlídka historických interiérů

Zámek Potštejn – prohlídka historických interiérů

Zajímá vás, jak se zámek probudil z letitého spánku a již žije svým vlastním životem? Nově zrekonstruovaný barokní zámek Potštejn vás zve na prohlídku zámeckých interiérů, prohlídky pro děti i zajímavé noční prohlídky.

Pohádkov na zámku Potštejn

Pohádkov na zámku Potštejn

Dopřejte vašim dětem nevšední prohlídku mezi postavičkami známými z deseti českých pohádek. Veselá expozice je vhodná pro děti již od 1 roku a její zhlédnutí určitě to stojí za to!

Zámek Doudleby nad Orlicí

Zámek Doudleby nad Orlicí

Renesančně-barokní zámek Doudleby nad Orlicí, rodové sídlo Bubnů z Litic, vás uchvátí unikátní sgrafitovou výzdobou fasád i výmalbou interiérů. Prohlédnout si můžete také Muzeum přírodovědy a venkova. Park za zámkem je jako stvořený k vycházkám.

Zámecký park v Kostelci nad Orlicí

Zámecký park v Kostelci nad Orlicí

Kostelecký zámecký park je jediný svého druhu v regionu Orlických hor. Je chráněn jako přírodní rezervace (původně k ochraně ptáků), kde se nachází mnoho významných stromů a dendrologických rarit. Na jaře tu kvetou doslova miliony bledulí jarních.

Tajemné sklepení zámek Potštejn-Bubákov

Tajemné sklepení zámek Potštejn-Bubákov

Zámek Potštejn na Rychnovsku nabízí návštěvníkům zajímavou atrakci, a to tajemné dvoupatrové zámecké sklepení Bubákov plné duchů historických postav Potštejna. Stálá expozice předvádí zábavnou formou jak pro děti, tak pro dospělé historii zámku, hradu, obce Potštejna a okolí.

Kostel sv. Víta v Častolovicích

Kostel sv. Víta v Častolovicích

Kostel sv. Víta je zdaleka viditelnou dominantou městečka.

Další aktuality

Babí léto kouzlí v Krkonoších: udělejte si pohodový výlet krkonošskou přírodou

Babí léto je krásným obdobím, které doslova zve k návštěvě přírody. A to letošní obzvlášť. Přicházející podzim se všemi svými barvami už začíná čarovat i v krkonošských lesích, na loukách i arkto-alpínské tundře. Smilkové louky zlátnou, vlhká slunná místa zdobí hořec, erbovní rostlina Krkonoš, a hřebeny zahřívá fialová vřesová peřina. Občas padne mlha a z bílého moře vystupují jen vrcholky nejvyšší... Takovou pohádku píše babí léto v Krkonoších. Podzimní období je skvělé také tím, že můžete krkonošskou přírodu obdivovat, poznávat a pozorovat v klidu, bez velkých davů lidí.
Královéhradecký kraj | Letní sporty

Africké a lví safari ve Dvoře Králové pomalu končí letní sezonu

Letní sezona v Zoo Dvůr Králové bude pomalu u konce a návštěvníci tak mají poslední možnost vyrazit za africkými zvířaty anebo na večerní safari. Otevřeno bude už jen do neděle 1. října! Lístky můžete zakoupit na pokladně u vjezdu do safari, nástupní místo je u Restaurantu Kibo.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Zámek Karlova Koruna oslaví rovných 300 let!

V areálu zámku Karlova Koruna se v sobotu 16. září bude konat velká oslava. Uplyne totiž přesně 300 let od doby, kdy byl tento krásný zámek slavnostně dostavěn. Můžete se těšit na degustaci italských vín a food festival s chutí Itálie, výstavu o architektovi Santinim Aichelovi, prohlídky jízdárny, otevření nového zámeckého vinného sklípku a samozřejmě také zámecké prohlídky.
Královéhradecký kraj | Památky

Královéhradecké dožínky v Šimkových sadech se vrací ke kořenům

Královéhradecké krajské dožínky jsou symbolem každoročních oslav sklizně a zemědělství. Letošní 19. ročník se koná v pátek 15. a v sobotu 16. září v malebném prostředí Šimkových sadů v Hradci Králové. Čeká vás výstava zemědělské techniky i hospodářských zvířat, stříhání ovcí, horse show Haraldos, tradiční řemesla, dožínkové tržiště, farmářské stánky, vyhlášení ocenění, spousta skvělé muziky a mnoho dalšího.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Barokní sochy M. B. Brauna na zámcích, v zahradách a zámeckých parcích

Štědrost s rohem hojnosti, upřímnost se srdcem na dlani, moudrost se třemi tvářemi či pohostinnost s plným pohárem: znáte je? Jistě, to jsou čtyři z kamenných Ctností aneb barokních plastik Matyáše Bernarda Brauna, které stojí v Kuksu a z teras před Hospitálem shlížejí do labského údolí. Znáte tak dobře i další Braunovy sochy?
Královéhradecký kraj | Památky

Objevte Kladské pomezí – krajinu skal, lesů a dalekých výhledů

Znáte Kladské pomezí, fascinující krajinu na severovýchodu Čech u hranic s Polskem? V těchto místech se mezi Krkonošemi a Orlickými horami rozkládá magický region, který svým jedinečným přírodním bohatstvím, kulturními a historickými památkami uspokojí snad i toho nejnáročnějšího návštěvníka. Vydejte se s námi do skalních měst, romantických údolí a k jedinečným památkám!
Královéhradecký kraj | Příroda

Zámek Opočno připravil na Dny evropského kulturního dědictví zajímavou přednášku

Jak je již zvykem, Dny evropského kulturního dědictví se na opočenském zámku nesou v duchu odborně-naučných přednášek. Letos si přijdou na své milovníci historie – zajímavé povídání je na zámku připraveno na sobotu 16. září odpoledne a bude se týkat hrdelního práva v českých dějinách.
Královéhradecký kraj | Památky

Jičín se opět stane městem pohádky

Kulturní festival a svátek dětí i dospělých ovládne od 13. do 17. září Jičín! Podtitul 32. ročníku zní Pohádkové oKouzlení. Během pěti dní se chystají hry v centru města, velká herna pro děti na Valdštejnově náměstí, tradiční dílny v centru města, čtení ve farské zahradě, divadla, páteční a sobotní program v parku i tradiční průvod se světýlky.
Královéhradecký kraj | Zážitky