Úvod > Aktuality > Kupujme regionální produkty
Zážitky

Kupujme regionální produkty

  • Vydáno1. dubna 2010
Při toulkách po České republice se snažíme poznat zajímavosti a zvláštnosti jednotlivých oblastí. Můžeme narazit na suvenýry a produkty, které jsou pro navštěvovaný region typické. K nim patří i typické řemeslné výrobky regionů (např. šperky, keramika, dřevěné nebo skleněné výrobky, výrobky z textilu, z ovčí vlny) nebo místní potravinářské a přírodní produkty (např. sýry, pečivo, medovina, vlna).

O zachování takovýchto produktů se snaží Občanské sdružení Apus (do r. 2008 působilo pod názvem Regionální environmentální centrum ČR) projektem podporujícím regionální produkty.

Certifikát má podobu „JMÉNO KONKRÉTNÍHO REGIONU originální produkt®“ (podrobněji na www.domaci-vyrobky.cz) a je značkou kvality. Garantuje místní původ výrobku, to znamená, že výrobek byl skutečně v regionu vytvořen, k jeho výrobě byly použity místní suroviny a tradiční postupy a garantuje jeho kvalitu. Značka je zároveň značkou ekologickou a znamená garanci, že při výrobě není poškozováno životní prostředí.

Řemeslná výroba má v České republice dlouhou tradici a zahrnuje velmi pestré spektrum produktů. V každém regionu České republiky nalezneme specifické, charakteristické výrobky ovlivněné místní kulturou, tradicemi, ale i místními přírodními podmínkami a způsobem života. V roce 2009 je značení zavedeno v deseti regionech ČR, těmi jsou: Krkonoše, Šumava, Beskydy, Moravský kras, Moravské Kravařsko, Orlické hory, Vysočina, Poodří, Polabí a Podkrkonoší a v jednom regionu přeshraničním, kterým je Górolsko Swoboda (region se nachází na pomezí Česka, Polska a Slovenska v okolí města Jablunkov). Značení výrobků má v ČR jednotnou grafickou úpravu, každý region má ale vytvořené vlastní logo vycházející z charakteru regionu. Zakoupením produktu s označením „regionální produkt“ získáme nejen autentický suvenýr nebo zajímavý dárek, ale zároveň podpoříme místního výrobce, místní ekonomiku, místní komunitu. I toto je součástí filozofie odpovědného cestování.

Tipy portáku Kudy z nudy na výlet za regionálními produkty:
Podívejte se na tradiční výrobu u sklářského kahanu. Máte zájem se dozvědět zajímavosti o sklářství v tomto regionu? Vyzkoušejte si ruční výrobu na vlastní kůži! Každý kus je de facto originálem, skleněné výrobky si můžete také koupit.
 

Vše pod dohledem zkušeného keramika a spolu s poučením o historii keramické výroby v regionu! V muzeu tupeské keramiky lze vidět jak bydlel lidový hrnčíř a seznámit se s historií i současností tradiční majolikové keramiky, která se ve zdejší dílně dodnes vyrábí. 


Sdružení Český ráj pro vás ve spolupráci s partnery v regionu připravilo pobyty plné tvůrčích dílen a vycházek do přírody Českého ráje. Během pobytů se budete moci seznámit s českorajskými tradičními řemesly, jejichž techniky si budete moci sami vyzkoušet. Svůj um Vám představí lektoři, kteří jsou nositeli značky regionální produkt Český ráj.

První prodejna regionálních produktů v Českém ráji
Ochutnejte dobroty z Českého ráje. První prodejna regionálních produktů v Českém ráji byla otevřena v Turnově na Trávnicích. Své síly zde spojili čtyři držitelé certifikátu „Regionální produkt Český ráj“ – Mlékárna Příšovice, Lomničan, Moštovna Lažany a Bioovoce a zelenina Verich.

Kozodoj – EKOlogická farma rodinného typu

Můžete u nás najít směsici rozmanitých hospodářských zvířat, jako jsou kozy, ovce, koně, vietnamská prasata, krůty, husy, lamu a pár kravek plemene Jersey. Naše produkty prodáváme volně z farmy (tzv. ze dvora). Patří mezi ně jateční kůzlata, selata, jehňata a mléko.
Prodejna korálků, skleněných figurek a bižuterie s předváděním výroby v Železném Brodě

Prodejna korálků, skleněných figurek a bižuterie s předváděním výroby v Železném Brodě

Podívejte se na tradiční výrobu u sklářského kahanu. Máte zájem se dozvědět zajímavosti o sklářství v tomto regionu? Vyzkoušejte si ruční výrobu na vlastní kůži! Každý kus je de facto originálem, skleněné výrobky si můžete také koupit.

Kozodoj – ekologická farma rodinného typu

Kozodoj – ekologická farma rodinného typu

Můžete u nás najít směsici rozmanitých hospodářských zvířat, jako jsou kozy, ovce, koně, göttingenská prasata, krůty, husy, lamu a pár kravek plemene Jersey a Holštýn.

Muzeum tupeské keramiky na Slovácku

Muzeum tupeské keramiky na Slovácku

Vše pod dohledem zkušeného keramika a spolu s poučením o historii keramické výroby v regionu! V muzeu tupeské keramiky uvidíte kromě jiného, jak bydlel lidový hrnčíř. Seznámíte se s historií i současností tradiční majolikové keramiky, která se ve zdejší dílně dodnes vyrábí.