!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Průvodci slaví svátek: užijte si procházky a komentované prohlídky zajímavých míst

Průvodci slaví svátek: užijte si procházky a komentované prohlídky zajímavých míst

Vydáno 18. února 2020 Kultura
V sobotu 22. února 2020 můžete společně s průvodci oslavit jejich svátek – Mezinárodní den průvodců. Tato akce se v Česku pravidelně koná pod záštitou Asociace průvodců České republiky, partnerské asociace Českého systému kvality služeb. Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, kam a kdy se vypravit na zajímavé akce a bezplatné prohlídky ulic, pamětihodností, hradů, zámků a památek.
Praha, Brno, Pardubice, Polička, Choceň, Litomyšl, České Budějovice, Liberec, Slaný, Chlumec nad Cidlinou Prostějov a Olomouc – to je dvanáct míst, kde průvodci slaví svůj svátek různě zaměřenými prohlídkami prakticky s každým, kdo přijde včas.
 

S průvodci po Praze

Průvodci v Praze zvou na tradiční bezplatné prohlídky v sobotu 22. února.

Sraz všech zájemců o prohlídky bude ve 14:00 hodin na na Malostranském náměstí s chrámem sv. Mikuláše, jelikož letošní trasy povedou Nerudovou ulicí a Jánský vršek; nebo k Pražskému Jezulátku a Lennonově zdi či Tomášskou k Valdštejnskému paláci. Jak je již zvykem na prohlídky se není třeba předem hlásit.
 

Poznejte minulost Pardubic nebo Českých Budějovic

JihlavaUž v pátek 21. února můžete s průvodci oslavit svátek v Českých Budějovicích. Komentované prohlídky města se konají každou celou hodinu od 9:00 do 13:00 hodin a začínají před radnicí na náměstí Přemysla Otakara II.

Průvodci v Pardubicích nachystali na sobotní odpoledne 23. února bezplatné prohlídky města, na které se není třeba objednávat předem. Sraz je ve 14 hodin na náměstí Republiky před Zelenou bránou. Letos se zájemci mohou s průvodci vydat na vycházku historií Pardubic (trasa A), Báje a pověsti spojené s Pardubicemi (B), Pardubice po roce 1845 (C), Od hradu k zámku (D) - zajišťuje Východočeské muzeum v Pardubicích, stejně jako prohlídku krytu civilní obrany v areálu zámku Pardubice (E). Dále je možná prohlídka Muzea kouzel Pardubice (F), prohlídka Musea MHD a železnice v Rosicích nad Labem (G) a prohlídka Státního okresního archivu v Pardubicích (I). Na prohlídky D – I je z kapacitních důvodů nutná předchozí rezervace na emailové adrese asociacepardubice@seznam.cz.


Prohlídky Litomyšlí, Chocní a Prostějovem

MDPSobota 22. února bude patřit průvodcům také v Litomyšli. V 10:00 hodin a ve 14:00 hodin se uskuteční komentované prohlídky historickým jádrem města. Začátek prohlídky bude v infocentru na Smetanově náměstí čp. 72, procházka s kvalifikovaným průvodcem trvá cca 1 hod a je zdarma. Rezervace je možná na emailové adrese: ic@litomysl.cz nebo na telefonním čísle: 461 612 161.

Mezinarodni-den-pruvodcu choceňV Prostějově můžete oslavit Mezinárodní den průvodců návštěvou komentovaných prohlídek kostela Povýšení svatého Kříže v sobotu 22. února. Komentovaná procházka po památkách, které připomínají nejstarší dějiny Prostějova začne ve 14:00 hodin. Sraz zájemců je v altánku Smetanových sadů u městských hradeb.

Již popáté můžete oslavit Mezinárodní den průvodců v Chocni. Tentokrát v sobotu 22. února a na výběr je zde dvou tras: Choceň průmyslová aneb „trochu páry o století páry až po…“, vychází v 9:00, 10:00 a 11:00 hodin. Pro starší děti je připravena trasa „Malá průmyslová špionáž“, malé děti se vydají na cestu za pohádkovými bytostmi, vycház se v 9:30, 10:30 a 11:30 hodin.
 

Na výlet lákají i průvodci z Olomouce

OlomoucSeznámit se s významným střediskem Velkomoravského impéria, sídlením městem údělných přemyslovských knížat, církevní metropolí Moravy, stejně jako s jejím bývalým hlavním městem, nedobytnou habsburskou pevností a druhou největší městskou památkovou rezervací České republiky můžete v sobotu 22. února 2020. Uslyšíte příběhy domů, paláců, chrámů fontán a sloupů, ale také především významných osobností Olomouce. Vycházky začínají na Horním náměstí u modelu města v 10 a 14 hodin. Vstup je zdarma na základě rezervace, učiněné na mailové adrese tomas.kryl@email.cz.

Připomenout si můžete i 20. výročí zápisu sloupu Nejsvětější Trojice na seznam UNESCO a poznejte dílo jeho tvůrců Václava Rendera, Filipa Sattlera a Ondřeje Zahnera na dalších místech Olomouce. Od 10:00 do 16:00 bude zpřístupněna kaple sloupu Nejsvětější Trojice.
 

V Brně se bude provázet po celý víkend!

BrnoV rámci oslav Mezinárodního dne průvodců se na mnoha místech v České republice konají různé akce. K oslavám se letos již po patnácté připojuje také Brno. Pokud se tedy chcete dozvědět o Brně něco nového, nebo se podívat se na místa, kam byste sami jen tak nezašli, neváhejte a přijďte v sobotu nebo v neděli, 22. a 23. února, na Mezinárodní den průvodců.

Turistické informační centrum města Brna nabízí hned 19 prohlídkových okruhů městem (17 v češtině a jeden v anglickém a německém jazyce). Pokud se chcete o Brně dozvědět něco nového, nebo se podívat se na místa, kam byste sami jen tak nezašli, naplánujte si koupi vstupenek. Za symbolickou cenu 30 korun vyrazte se zdejšími báječnými průvodci poznat architekturu, kostely, osobnosti nebo pověsti města Brna. Začátek je v sobotu 22. února a v neděli2 3. února v 10 hodin na nádvoří Staré radnice, prohlídky trvají 2 hodiny. Další sraz je na odpolední prohlídky ve 14:00 hodin. Vstupenky se prodávají v informačních centrech v ulicích Radnická 8 a Panenská 1.

Asociace průvodců ČR vznikla na podzim roku 2001 jako občanské sdružení průvodců v oblasti cestovního ruchu. Je členem Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky, Světové federace asociací turistických průvodců WFTGA a Evropské federace asociací turistických průvodců FEG.