Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Mezinárodní den průvodců v Brně
Společenské akce

Mezinárodní den průvodců v Brně

Již 18. ročník v Brně velmi oblíbeného Mezinárodního dne průvodců připravilo TIC BRNO ve spolupráci s Asociací průvodců ČR. Připraveno je úžasných 19 prohlídek, z nichž si vybere určitě každý, tak přijďte s TIC Brno zahájit turistickou sezónu!
Mezinárodní den průvodců patří každoročně k nejnavštěvovanějším akcím TIC BRNO a věříme, že ani letos tomu nebude jinak. Za sympatické vstupné 30 Kč můžete po dva únorové dny poznávat město Brno s profesionálními průvodci, něco se dozvědět a užít si hezkou procházku.
 

Nabídka prohlídek 2022

Brněnské maličkosti – vyprodáno
19. únor 2022 10:00, Stará radnice
Projdete se centrem města, ulicemi, které velmi dobře znáte, ale podíváte se na ně trochu jinak. Uvidíte malé sošky i větší sochy, prohlédnete si portály, erby a zjistíte, kde dříve stávaly městské brány.

Brněnské pověsti a zajímavosti
19. únor 2022 a 20. únor 2022  v 10:00, Stará radnice
Jak to vlastně bylo se slavným brněnským drakem? Pojďte s námi a svými dětmi po stopách brněnských legend a pověstí z časů již dávno minulých. Během procházky si povíme o slavných symbolech, které lze dodnes spatřit a denně je míjíme, přičemž jejich význam nám mnohdy uniká.

Historické Brno
19. únor 2022 10:00, Stará radnice
Tato prohlídka je určená těm, kteří Brno ještě příliš neznají, nebo Brňanům, kteří se chtějí dozvědět o historii některých památek v centru více. Dozvíte se o historii Staré radnice, Zelného trhu a největšího brněnského náměstí – náměstí Svobody. Podíváte se do katedrály sv. Petra a Pavla a do kostela sv. Jakuba.

Po stopách Francouzů v Brně
19. únor 2022 10:00, hrad Špilberk
S průvodkyní se vydáte po stopách známých či méně známých osobností francouzského původu, které ovlivnily dějiny města či pobývaly v Brně.

Brno v baroku
19. únor 2022 10:00, Stará radnice
Chcete se dozvědět o barokní éře v Brně očima školního dítěte? Zamyslet se, jak se tehdejší život lišil od dnešního, setkat se se zajímavými osobnostmi a třeba si vyplnit pracovní list? Vezměte tedy děti či vnoučata, nebo přijďte i sami, pokud jste si ještě nezapomněli hrát, a určitě se nebudete nudit.

Brněnské kavárny – zmizelé a současné – vyprodáno
19. únor 2022 10:00, Stará radnice
Café Savoy, Café Spranz, Brichtova kavárna, Bellevue, Esplanade… To jsou jen některé z kdysi věhlasných kaváren. Kde stávaly? Kdo do nich rád chodíval? Kam zmizely nebo jak se změnily? Při procházce si připomeneme kavárny z dob Rakouska-Uherska i z období první republiky. Zastavíme se také u některých současných kaváren, které s oblibou navštěvují Brňané i návštěvníci města.

Černá Pole
19. únor 2022 14:00, Černá pole
Vila Löw-Beer, vila Tugendhat a Arnoldova vila – to je trojice vil v Černých Polích, které vám během své prohlídky průvodkyně představí. Dozvíte se o historii těchto vil, jejich obyvatelích i o tom, jakou funkci plní vily dnes.

Brno před 100 lety
19. únor 2022 14:00, Stará radnice
V předloňském roce jsme si připomněli 100 let od vytvoření tzv. Velkého Brna připojením dvou desítek předměstských obcí. Během této prohlídky se dozvíte, jak vypadalo centrum před 100 lety, když bylo Nové Brno šestým nejlidnatějším městem v podunajské monarchii.

Brněnské morytáty – vyprodáno
19. únor 2022 14:00, Dominikánské náměstí
Při této oblíbené procházce centrem Brna vám průvodce popovídá a ukáže, kde se odehrál v minulosti jaký mord, jaká pověst se k němu váže a jaký přízrak kdy a kde můžete potkat. Ale nebojte se, s průvodcem budete v bezpečí.

Brno za hradbami, od středověku po současnost
19. únor 2022 14:00, Moravské náměstí
Každé mocné město královské bylo obehnáno hradbami a u Brna sužovaného válečnými útrapami tomu nebylo jinak. Vybudovalo si unikátní systém opevnění, který však s rychlým rozvojem města postupně zmizel. Stále ale najdeme pozůstatky, na které se při prohlídce zaměříme. Obejdeme místa, kudy opevnění vedlo, a probereme i slavné bitvy či obléhání, které muselo město vydržet.

Tajemné bytosti a pohanské dědictví
19. únor 2022 14:00, Náměstí Svobody
Při procházce středem Brna narazíte taky na hororové bytosti a bájná zvířata. Kde? Na veřejném prostranství, na zdech a štítech domů. Budeme si povídat o bojích dávných bohů. Dozvíte se o pohanském dědictví v Brně, o magii Keltů, o životě v záhrobí. Objevíte tajemné bytosti, které lidem škodily i pomáhaly.

Brněnské kostely
20. únor 2022 14:00, Moravské náměstí
Tato trasa bude lemovat kostely v centru města. Začneme u kostela sv. Tomáše, prohlédneme si interiér kostela sv. Jakuba. Na náměstí Svobody si připomeneme, kde stával kostel sv. Mikuláše. Dále půjdeme kolem kostela sv. Janů, kostela sv. Máří Magdaleny a kostela Nalezení sv. Kříže. Poslední zastavení bude u katedrály sv. Petra a Pavla.

Brněnská strašidla a temné historky s brněnským ponocným
20. únor 2022 14:00, Stará radnice
Projděte se s námi po „nočním“ Brně s brněnským ponocným! Provede vás ulicemi, ve kterých se odehrály hrůzostrašné příběhy, a umožní vám pohlédnout do temné historie města a objevit i brněnská strašidla.

Mezinárodní den průvodců: Brno divadelní a hudební
20. únor 2022 14:00, Stará radnice
Zjistěte, kde stojí brněnská divadla, a poslechněte si vyprávění o jejich historii a osobnostech spojených s brněnskou divadelní scénou. Dozvíte se například, že divadlo Reduta je nejstarší divadelní budovou Evropy a že Mahenovo divadlo se může pyšnit tím, že bylo prvním plně elektricky osvětleným divadlem v Evropě. Průvodkyně se zmíní také o festivalech Janáček Brno a Divadelní svět Brno.

Z Masarykovy čtvrti do Pisárek
20. únor 2022 14:00, Masarykova čtvrť
Projdete se vilovou čtvrtí, která byla před zhruba 100 lety projektována jako zahradní město, a dodnes si zachovala svůj příjemný charakter. Uvidíte řadu známých vil, například Dům pro dva mládence, vilu Láskových nebo vilu Neumark, a dále architekturu 60. a 70. let, kterou v exteriéru doplňuje zajímavá sochařská výzdoba.

Hrnem sošným Brnem
20. únor 2022 14:00, Moravské náměstí
Projdeme se městem a pozdravíme sochy slovy Miroslava Horníčka: „Dobrý den, socho.“ A které sochy objevíme? Chybět nebude Markrabě Jošt, místo našeho srazu, ale ani postava Mima, socha Lišky Bystroušky nebo Ptáci Olbrama Zoubka a mnohé další. Vyslechnete si pověst O kamenné panně a další zajímavosti.

Provozovatel

Turistické informační centrum města Brna, příspěvková organizace Radnická 2–10 Brno 658 78

Radnická 2–10
658 78 Brno
Tel.:
+420 542 427 111
Email:
tic@ticbrno.cz
WWW:
https://www.gotob...
GPS:
49,193533 16,608472
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
Tipy na výlet:
Brno a okolí
 

Vstupné

Cena: 30 Kč

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Valentýn na věži Staré radnice aneb polibek s hlavou v oblacích

Romantika nad městem s vůní medoviny. Chcete se na jihomoravskou metropoli podívat se svou láskou z pořádné výšky? Pak je pro vás 14. únor tím správným dnem, kdy můžete vystoupat 173 schodů a políbit se na 63 metrů vysoké radniční věži.
Brno, Jihomoravský kraj

Planetami Malého prince

Umělecká sklářka Alice Dostálová navazuje aktuální výstavou Planetami Malého prince na svou dlouhodobou spolupráci s oddělením Dětské muzeum Moravského zemského muzea. Výstava probíhá paralelně s interaktivní výstavou Malý princ Elišky Podzimkové.
Brno, Jihomoravský kraj

Malý princ Elišky Podzimkové

Zažijte legendární klasiku Antoina de Saint-Exupéryho jinak, ve výjimečné interaktivní instalaci s rozšířenou realitou světově uznávané multimediální umělkyně Elišky Podzimkové.
Brno, Jihomoravský kraj

Průzkum života politickým bojem – Jaroslav Šabata / Charta 77

Výstava Oddělení dějin kultury antitotalitního zaměření (ODKAZ) Moravského zemského muzea a Masarykovy demokratické akademie.
Brno, Jihomoravský kraj

Prohlídkový okruh Po stopách Leoše Janáčka v Brně

Trasa zahrnuje devět nejdůležitějších míst, která jsou spojena se životem a dílem skladatele Její pastorkyně, Příhod lišky Bystroušky či Sinfonietty, a jehož tvorba patří k tomu nejvýznamnějšímu, co hudba 20. století světu přinesla. Celá trasa měří asi šest kilometrů.
Brno, Jihomoravský kraj

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.
Brno, Jihomoravský kraj

Svatojakubská stezka – trasa na jižní Moravě

První značená Svatojakubská cesta na Moravě je trasa Brno – Mikulov s návazností na rakouskou Svatojakubskou cestu vedoucí částí Weinviertel v Dolním Rakousku. Hlavním výchozím bodem Svatojakubské cesty je v Brně kostel sv. Jakuba, který je centrem Svatojakubských cest na jižní Moravě.
Brno, Jihomoravský kraj

Funerální stezka Brnem

Funerální stezka je ojedinělou trasou, které nemůže nabídnout žádné jiné město v Evropě. Pokud se vydáte na fyzicky vskutku nenáročnou trasu, vězte, že vás čeká jedinečný zážitek.
Brno, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Gourmet Brno – vyzkoušejte to nejlepší z brněnské gastronomie!

Brněnskou gastronomickou scénu mapuje nezávislý projekt Gourmet Brno. Ten doporučuje restaurace, bistra, kavárny, vinárny, pivnice, cukrárny a bary, které se při hodnocení osvědčily jako kvalitní.
Brno, Jihomoravský kraj

Restaurace Manya

Japonské jídlo plné umami, foodsharing, spousta misek a mističek, pravé saké, delikátní suši, přátelská atmosféra, večírek a retro-maximanyální interiér. To vše najdete v brněnském podniku s tajemným názvem Manya.
Brno, Jihomoravský kraj

Café Paměti národa v Brně

V novém Café Paměti národa se prolíná historie s kulturou a gastronomií. Je místem setkávání, akcí pro veřejnost a v roce 2023 k ní přibyde interaktivní expozice, která pomocí moderních technologií budeme vyprávět skutečné příběhy pamětníků.
Brno, Jihomoravský kraj

Restaurace Retro Consistorium v Brně

Pečlivě vybíraná vína, skvělé jídlo a přátelská atmosféra. To vše na jednom místě v historickém centru Brna. Retro Consistorium vzniklo pro lehké pracovní obědy, odpolední kávy po práci a dlouhé večery u vína s přáteli.
Brno-střed, Jihomoravský kraj