Úvod > Aktuality > Prlov, Dobev a Chbany aneb český divnopis a jazykolamy
Zážitky

Prlov, Dobev a Chbany aneb český divnopis a jazykolamy

Poslechněte si audio verzi článku
Nad tím, jak vznikaly názvy měst, vesnic, náměstí a ulic, nám občas zůstává rozum stát. Pojďte se s Kudy z nudy projít po místech, která se možná nejmenují po hrdinech bez bázně a hany, ale na jejichž názvech si skoro zlomíte jazyk.
Za všechny uveďme třeba Prlov, vesničku v kotlině kolem Prlovského potoka v severovýchodní části Vizovické pahorkatiny na Vsetínsku. Prlov vznikl kolem roku 1300 a dohady ohledně jména jsou podobně dlouhé jako jeho historie. Jméno Perlow, Pyrlov, Prlow či Perlau mohlo vzejít z písčitých nánosů, perlivé vody místních potoků anebo podle úsměvné verze od zvolání manželky jednoho z pánů Vizovického panství, která při zahájení lovu zastavila koně obvyklým „Prrr!“ a vzápětí dala povel „Lov!“
 

Jazykolam jménem Dobev

Přes Dobev jezdí ti, kteří si zkracují cestu z Písku do Strakonic a nechce se jim po hlavních silnicích přes rozcestí Nová Hospoda. Nejstarší zmínka o vsi pochází z roku 1318, kdy byl jejím pánem jistý Albera de Dobeu. Dobev je dokonalým příkladem jazykových kliček: při skloňování dojdete k tvarům „do Dobevě“ či „v Dobevi“.

Takových otazníků ale nabízí čeština celou řadu, a i zkušení korektoři si musí občas přivolat na pomoc Ústav pro jazyk český. Říká se leccos, ale píše se do Olomouce nebo Olomouci? Do Votice nebo do Votic, do Prčice nebo do Prčic? A jak je na tom se skloňováním Příbram nebo Soběslav? V obou (a mnoha dalších) případech převažují tvary Příbrami a Soběslavi, ale v zeměpisu se vyskytují starší tvary Sedlečko u Soběslavě anebo Buková, Lhota či Vysoká u Příbramě.Sporné názvy má i řada obcí na Vysočině. Místním rval uši seriál Doktoři z Počátků, protože jsou zvyklejší říkat „z Počátek“ (nicméně obě verze jsou správně), ale jak je na tom třeba Třebíč? Ten nebo ta? A jsou ty nebo ta Rozsíčka? Anebo Želiv na Pelhřimovsku? Mimochodem, ta je mužského rodu, a tak výrazy jako klášter v Želivě a výlet do Želiva jsou správně, i když se to naším očím a uším leckdy nezdá.
 

Český divnopis

Některá města zaujmou výletníky historickými památkami, slavnostmi a řemeslnými tradicemi, jinam se jezdí kvůli krásné přírodě a skalním městům. To je třeba Český ráj a zejména Jičínsko, které je spoustou zvláštních názvů proslavené široko daleko. Najdete tu třeba Drštěkryje, Sběř, Kozodírky, Střevač anebo Záhuby. Přesný původ jmen známě jen u některých, u dalších se můžeme jen dohadovat. Třeba vesnice Spařence, součást Markvartic, zřejmě vznikla na vyprahlém suchém místě, a naopak obyvatelé Žabokrk, Žabonos a Žabovřesk slýchali z okolních mokřadů a bažin žabí skřeky.

Spousty krásných ryze českých názvů už zmizely. Hodně by o tom mohli vyprávět obyvatelé několika Šukaček, Mrdákova, Hovnova nebo Sračkova, kteří už měli posměšků dost a raději své obce nechali přejmenovat. O to víc si važme těch nepřejmenovaných, k nimž se místní hrdě hlásí, od Mrchojed, Smraďavky, Mrtníku, Čunínu a Hnojníku přes Močovice, Držkov, Vajglov, Vidlákovu Lhotu, Hrob, Onen Svět a Brloh až po známou trojku Pičín, Kozomín a Řitka z populární písničky od Yo Yo Bandu.
 

Krvavá, Smrtelná, Jakamado a Vlčí krtí

Rájem pro milovníky zvláštních jmen jsou i názvy ulic a veřejných prostranství. Například v Pitkovicích razí vlastní originální styl a pojmenovali své ulice po houbách: jsou tu ulice Klouzková, Žampionová, Penízková, Čirůvková, Kačenková, Muchomůrková, Pýchavková, Hříbková, Křemenáčová, Májovková, Chorošová i Smržová.

Milovníci zvláštních názvů mají rádi kratičkou ulici Červená báň v Praze-Libni. Její jméno připomíná jednu z mnoha zaniklých pražských usedlostí, která stála v místech kolem dnešní ulice. Podobně ke svým názvům přišly třeba Balabenka, Cibulka anebo Ladronka.

Mezi ulicemi s nejpodivnějšími názvy se objevuje Zvědavá ulička v Jilemnici, Nekázanka, Zapomenutá nebo Zastrčená ulice v Praze, Smrtelná ulice v Třebíči, Krvavá ulička v Tachově anebo Vlčí krtí v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi. Královnou ulic s podivnými jmény ovšem na Kudy z nudy vyhlašujeme uličku JakamadoDolní Poustevně. Její název ovšem žádný jazykovědec nerozluští: kdysi tu zkrátka bydlely rodiny Javorovských, Kalubových, Markových a Dvořákových, a název Jakamado se používal nejméně dvacet let před oficiálním pojmenováním.
7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

Blaničtí rytíři, praotec Čech, hrdinný kůň Šemík, česká verze krvavé paní z Čachtic, zlý rybníkář Krčín anebo slavná bílá paní rožmberská. Máte dojem, že o nich už bylo napsáno úplně všechno a slyšeli jste to přinejmenším stokrát? Přesvědčíme vás, že ještě pořád se zpod nánosu „kdysi“, „prý“ a „možná“ dá vykutat leccos zajímavého.

Mrchojedy, Kozojedy nebo Srnojedy: cestování plné chutí

Mrchojedy, Kozojedy nebo Srnojedy: cestování plné chutí

Žertovné a občas hanlivé názvy obcí Hrdlořezy, Řitka, Kostrčany, Konětopy, Krchleby nebo Zbizuby často vzešly od škodolibých sousedů. To platí i pro vesnice, kde se na něčem hoduje, ať už to jsou Konojedy nebo Kozojedy, Máslojedy, Masojedy, Mlékojedy, Mrkvojedy či Srnojedy.

20 tipů na největší turistické bizarnosti okolo nás

20 tipů na největší turistické bizarnosti okolo nás

Neuvěřitelná místa či expozice, o jejichž existenci mnohdy nemáme ani potuchy, nebo díla nekonečné lidské fantazie, o nichž přemýšlíme, kde jejich autoři čerpali inspiraci… Takové jsou dnešní tipy portálu Kudy z nudy, které se věnují bizarním skulpturám, zvláštním stavbám, unikátním dílům přírody i originálním muzeím.

Aprílové pobavení: žirafičí krabice, Koušesaj a beskydský démon Okybača

Aprílové pobavení: žirafičí krabice, Koušesaj a beskydský démon Okybača

Beskydy a jejich temný přízrak Okybača, smutný zajíček Sven Janssen, slavní tetřevi honzlovci anebo šplhavec Boryš, který to umí ve skalinách: to všechno jsou slavné české mondegreeny. Kousky písní anebo básní, kterým nerozumíme, a tak si je přeložíme do srozumitelnějšího jazyka. Mnohé z nich mají cestopisné ladění – zkrátka ideální téma pro výlety s Kudy z nudy.

#světovéČesko a silvestrovské výlety k Uchcánku, Flusárně a do Kokotína

#světovéČesko a silvestrovské výlety k Uchcánku, Flusárně a do Kokotína

Určitě znáte hit kapely Yo Yo Band, kde se zpívá o Pičíně, Kozomínu a Řitce. Přesně do takových míst se dnes vydáme na výlet. Blíží se Silvestr a vtipnou fotkou s cedulkou z rozcestníku nebo od studánky uděláte radost sobě i kamarádům. A co teprve dětem!?

Bizarní pochutnání po česku aneb nevoní to, nevypadá to dobře, ale chutná nám to!

Bizarní pochutnání po česku aneb nevoní to, nevypadá to dobře, ale chutná nám to!

Hned v úvodu varujeme: tenhle článek není korektní! Ani nemůže být, protože nad stejným jídlem se jedni olizují až za ušima, zatímco druhým se zvedá žaludek. Které jsou největší bizarnosti české kuchyně? Co vyvolává největší nevoli a znechucení? A která jídla z našich jídelníčků jednou provždy vyřadily školní jídelny? Čtěte, bavte se a ochutnávejte – možná vám náš výběr otevře zcela nové gastronomické obzory i hloubky.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (2.3. – 3.3.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Probuzení Ježibaby ze zimního spánku a oslava jejích narozenin, Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Pohádkové prohlídky s komtesou na zámku v Mníšku pod Brdy, Za apoštoly na Staroměstskou radnici, Minidiskotéka pro prince a princezny. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (2.3. – 3.3.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Probuzení Ježibaby ze zimního spánku a oslava jejích narozenin, 55. Mezinárodní výstava minerálů – Pardubice, Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek!, Brūstok: Pivně-kulturní festival v Plzni 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Kde přivítáte letošní jaro? Na hradě, ve skanzenu anebo procházkou v přírodě

Nemusíte nutně vynášet slaměnou smrtku a mávat přitom zelenými ratolestmi nebo barevnými stužkami, jaro se dá přivítat docela obyčejně. Třeba na zámku, ve skanzenu, dobrým jídlem anebo vycházkou do přírody. Na portálu Kudy z nudy víme, kde můžete vyjít jaru naproti.
Zážitky

Prázdno pod nohama... aneb nebojte se skleněných podlah a vyhlídek

Ke skleněným chodníkům a plošinám, jaké najdete třeba v Číně nebo nad americkým Grand Canyonem, to máme poněkud z ruky, ale i v Česku se začíná v tomto směru blýskat na lepší časy. Portál Kudy z nudy pro vás objevil skvělá místa, kde se projdete po skleněných podlahách a užijete si neskutečné pohledy do hloubky.
Zážitky

Kam s malými dětmi: tipy ma místa, kde si užijí zábavu i batolata

Máte doma malého caparta a chtěli byste mu udělat radost výletem na místo, kde ho to bude bavit? Anebo jste dostali na hlídání rodinného příslušníka v batolecím věku a nevíte, co si s ním počít? Pro tyto případy je tu Kudy z nudy, které vám poradí, kam vzít malé děti do 4 let, aby si pěkně vyhrály a pobavily se. Stačí si jen vybrat a pak už hurá za zážitky!
Zážitky

Velký přehled science center v ČR: věda a pokusy pod vodou, nad mrakodrapy i ve vesmíru

Pro rodiny s dětmi bude návštěva některého ze science center skvělým tipem na výlet. Zažijete tu například plno optických klamů. Dospělí se promění na trpaslíky, kulička se bude kutálet do kopce a věci, které jste ještě před chvíli viděli na vlastní oči, zčistajasna zmizí. Kdo má odvahu, ten se může projít po laně nad mrakodrapy, pokusit se udržet rovnováhu v pokoji s nakloněnou podlahou anebo si vyzkoušet zrcadlovou kresbu. Jisté je jedno: nejen v Plzni, ale i v Liberci, Ostravě, Brně či Olomouci na vás čekají zajímavé novinky vybízející k objevování nepoznaného.
Zážitky

Na výlet za majorem Zemanem: poznáte místa, kde se natáčelo jeho 30 případů?

Kdo by neznal dnes již kultovní seriál 30 případů majora Zemana… Ačkoliv dodnes vyvolává nejrůznější emoce, jedná se o stále oblíbenou řadu především detektivních příběhů, které se zakládají na skutečných případech, byť mnohdy účelově změněných. Za zmínku stojí i to, že seriál vznikl k výročí 30 let od založení Sboru národní bezpečnosti (proto třicet případů), hlavních herců se před kamerou vystřídalo 350 a seriál má dodnes svůj fanklub. Natáčelo se na mnoha místech nejen u nás, ale třeba ve slovenských Tatrách, Německu nebo na Kubě. Na výlety po Česku ve stopách seriálu vás zve Kudy z nudy.
Zážitky

Vláčky, lodě, kostičky: výstavy a stálé expozice modelů všeho druhu

Kdo z vás se rád nepodívá na modelová miniaturní kolejiště? Pro příznivce vlakových modelů je na výběr několik zajímavých výstav, ale na své si přijdou i ti, kteří obdivují autodráhy, stavebnici Lego či modely lodí a architektury. Potěšte se v expozicích modelářských klubů anebo vezměte děti na místa, kde jsou železniční modely k vidění celý rok. Vydejte se na výlet, který potěší malé i velké!
Zážitky