ÚvodAktualityPrlov, Dobev a Chbany aneb český divnopis a jazykolamy
Zážitky

Prlov, Dobev a Chbany aneb český divnopis a jazykolamy

Poslechněte si audio verzi článku
Nad tím, jak vznikaly názvy měst, vesnic, náměstí a ulic, nám občas zůstává rozum stát. Pojďte se s Kudy z nudy projít po místech, která se možná nejmenují po hrdinech bez bázně a hany, ale na jejichž názvech si skoro zlomíte jazyk.
Za všechny uveďme třeba Prlov, vesničku v kotlině kolem Prlovského potoka v severovýchodní části Vizovické pahorkatiny na Vsetínsku. Prlov vznikl kolem roku 1300 a dohady ohledně jména jsou podobně dlouhé jako jeho historie. Jméno Perlow, Pyrlov, Prlow či Perlau mohlo vzejít z písčitých nánosů, perlivé vody místních potoků anebo podle úsměvné verze od zvolání manželky jednoho z pánů Vizovického panství, která při zahájení lovu zastavila koně obvyklým „Prrr!“ a vzápětí dala povel „Lov!“
 

Jazykolam jménem Dobev

Přes Dobev jezdí ti, kteří si zkracují cestu z Písku do Strakonic a nechce se jim po hlavních silnicích přes rozcestí Nová Hospoda. Nejstarší zmínka o vsi pochází z roku 1318, kdy byl jejím pánem jistý Albera de Dobeu. Dobev je dokonalým příkladem jazykových kliček: při skloňování dojdete k tvarům „do Dobevě“ či „v Dobevi“.

Takových otazníků ale nabízí čeština celou řadu, a i zkušení korektoři si musí občas přivolat na pomoc Ústav pro jazyk český. Říká se leccos, ale píše se do Olomouce nebo Olomouci? Do Votice nebo do Votic, do Prčice nebo do Prčic? A jak je na tom se skloňováním Příbram nebo Soběslav? V obou (a mnoha dalších) případech převažují tvary Příbrami a Soběslavi, ale v zeměpisu se vyskytují starší tvary Sedlečko u Soběslavě anebo Buková, Lhota či Vysoká u Příbramě.



Sporné názvy má i řada obcí na Vysočině. Místním rval uši seriál Doktoři z Počátků, protože jsou zvyklejší říkat „z Počátek“ (nicméně obě verze jsou správně), ale jak je na tom třeba Třebíč? Ten nebo ta? A jsou ty nebo ta Rozsíčka? Anebo Želiv na Pelhřimovsku? Mimochodem, ta je mužského rodu, a tak výrazy jako klášter v Želivě a výlet do Želiva jsou správně, i když se to naším očím a uším leckdy nezdá.
 

Český divnopis

Některá města zaujmou výletníky historickými památkami, slavnostmi a řemeslnými tradicemi, jinam se jezdí kvůli krásné přírodě a skalním městům. To je třeba Český ráj a zejména Jičínsko, které je spoustou zvláštních názvů proslavené široko daleko. Najdete tu třeba Drštěkryje, Sběř, Kozodírky, Střevač anebo Záhuby. Přesný původ jmen známě jen u některých, u dalších se můžeme jen dohadovat. Třeba vesnice Spařence, součást Markvartic, zřejmě vznikla na vyprahlém suchém místě, a naopak obyvatelé Žabokrk, Žabonos a Žabovřesk slýchali z okolních mokřadů a bažin žabí skřeky.

Spousty krásných ryze českých názvů už zmizely. Hodně by o tom mohli vyprávět obyvatelé několika Šukaček, Mrdákova, Hovnova nebo Sračkova, kteří už měli posměšků dost a raději své obce nechali přejmenovat. O to víc si važme těch nepřejmenovaných, k nimž se místní hrdě hlásí, od Mrchojed, Smraďavky, Mrtníku, Čunínu a Hnojníku přes Močovice, Držkov, Vajglov, Vidlákovu Lhotu, Hrob, Onen Svět a Brloh až po známou trojku Pičín, Kozomín a Řitka z populární písničky od Yo Yo Bandu.
 

Krvavá, Smrtelná, Jakamado a Vlčí krtí

Rájem pro milovníky zvláštních jmen jsou i názvy ulic a veřejných prostranství. Například v Pitkovicích razí vlastní originální styl a pojmenovali své ulice po houbách: jsou tu ulice Klouzková, Žampionová, Penízková, Čirůvková, Kačenková, Muchomůrková, Pýchavková, Hříbková, Křemenáčová, Májovková, Chorošová i Smržová.

Milovníci zvláštních názvů mají rádi kratičkou ulici Červená báň v Praze-Libni. Její jméno připomíná jednu z mnoha zaniklých pražských usedlostí, která stála v místech kolem dnešní ulice. Podobně ke svým názvům přišly třeba Balabenka, Cibulka anebo Ladronka.

Mezi ulicemi s nejpodivnějšími názvy se objevuje Zvědavá ulička v Jilemnici, Nekázanka, Zapomenutá nebo Zastrčená ulice v Praze, Smrtelná ulice v Třebíči, Krvavá ulička v Tachově anebo Vlčí krtí v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi. Královnou ulic s podivnými jmény ovšem na Kudy z nudy vyhlašujeme uličku JakamadoDolní Poustevně. Její název ovšem žádný jazykovědec nerozluští: kdysi tu zkrátka bydlely rodiny Javorovských, Kalubových, Markových a Dvořákových, a název Jakamado se používal nejméně dvacet let před oficiálním pojmenováním.
7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech Památky

7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

Blaničtí rytíři, praotec Čech, hrdinný kůň Šemík, česká verze krvavé paní z Čachtic, zlý rybníkář Krčín anebo slavná bílá paní rožmberská. Máte dojem, že o nich už bylo napsáno úplně všechno a slyšeli jste to přinejmenším stokrát? Přesvědčíme vás, že ještě pořád se zpod nánosu „kdysi“, „prý“ a „možná“ dá vykutat leccos zajímavého.

Mrchojedy, Kozojedy nebo Srnojedy: cestování plné chutí Životní styl

Mrchojedy, Kozojedy nebo Srnojedy: cestování plné chutí

Žertovné a občas hanlivé názvy obcí Hrdlořezy, Řitka, Kostrčany, Konětopy, Krchleby nebo Zbizuby často vzešly od škodolibých sousedů. To platí i pro vesnice, kde se na něčem hoduje, ať už to jsou Konojedy nebo Kozojedy, Máslojedy, Masojedy, Mlékojedy, Mrkvojedy či Srnojedy.

20 tipů na největší turistické bizarnosti okolo nás Památky

20 tipů na největší turistické bizarnosti okolo nás

Neuvěřitelná místa či expozice, o jejichž existenci mnohdy nemáme ani potuchy, nebo díla nekonečné lidské fantazie, o nichž přemýšlíme, kde jejich autoři čerpali inspiraci… Takové jsou dnešní tipy portálu Kudy z nudy, které se věnují bizarním skulpturám, zvláštním stavbám, unikátním dílům přírody i originálním muzeím.

Aprílové pobavení: žirafičí krabice, Koušesaj a beskydský démon Okybača Zážitky

Aprílové pobavení: žirafičí krabice, Koušesaj a beskydský démon Okybača

Beskydy a jejich temný přízrak Okybača, smutný zajíček Sven Janssen, slavní tetřevi honzlovci anebo šplhavec Boryš, který to umí ve skalinách: to všechno jsou slavné české mondegreeny. Kousky písní anebo básní, kterým nerozumíme, a tak si je přeložíme do srozumitelnějšího jazyka. Mnohé z nich mají cestopisné ladění – zkrátka ideální téma pro výlety s Kudy z nudy.

#světovéČesko a silvestrovské výlety k Uchcánku, Flusárně a do Kokotína  Životní styl

#světovéČesko a silvestrovské výlety k Uchcánku, Flusárně a do Kokotína

Určitě znáte hit kapely Yo Yo Band, kde se zpívá o Pičíně, Kozomínu a Řitce. Přesně do takových míst se dnes vydáme na výlet. Blíží se Silvestr a vtipnou fotkou s cedulkou z rozcestníku nebo od studánky uděláte radost sobě i kamarádům. A co teprve dětem!?

Bizarní pochutnání po česku aneb nevoní to, nevypadá to dobře, ale chutná nám to! Gurmánská turistika

Bizarní pochutnání po česku aneb nevoní to, nevypadá to dobře, ale chutná nám to!

Hned v úvodu varujeme: tenhle článek není korektní! Ani nemůže být, protože nad stejným jídlem se jedni olizují až za ušima, zatímco druhým se zvedá žaludek. Které jsou největší bizarnosti české kuchyně? Co vyvolává největší nevoli a znechucení? A která jídla z našich jídelníčků jednou provždy vyřadily školní jídelny? Čtěte, bavte se a ochutnávejte – možná vám náš výběr otevře zcela nové gastronomické obzory i hloubky.

Další aktuality

Poznejte tajemství Třetí říše na našem území

Hrůzostrašná tajemství Třetí říše dokáží rozjitřit emoce i po mnoha letech od konce druhé světové války. I když si každoročně připomínáme utrpení Židů v koncentračních táborech anebo vyhlazení Lidic, Ležáků, Ploštiny a dalších obcí na našem území, o další činnosti nacistů v Protektorátu Čechy a Morava či zabraném území Sudet se nemluví. Věděli byste například, kde se nacházely elitní nacistické školy nebo na jakém místě se v Čechách uskutečňoval program Lebensborn? Mnoho záhad obestírá také činnost tajných podzemních továren či pobyt SS na hradech a zámcích. Kudy z nudy vám dnes nabídne právě tipy na výlet za touto černou kapitolou našich dějin.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Lodě na vltavské vodě 2024, Beltine – Barbarské hry v Zemi Keltů, Hradní jarmark na Svojanově 2024, Čokoládové jaro s vínem a pohádkou na Starých Hradech, Jízdy důlním vláčkem Kateřina v rezervaci Soos. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (4.5. – 5.5.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Beltine – Barbarské hry v Zemi Keltů, Hradní jarmark na Svojanově 2024, Hrnčířská sobota 2024 – osada Veselý Kopec, Litický oblouk – splutí Divoké Orlice, Oslavy osvobození v Rokycanech 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

100 tipů, jak si užít den dětí 2024

Připravte svým dětem na jejich svátek nevšední zážitky v podobě zvláštních prohlídek hradů a zámků, speciálních představení a programů a dalších zážitků. Vybírat můžete z řady zajímavých akcí, další tipy naleznete na Kudy z nudy v kalendáři akcí. Den dětí se nebude slavit jen 1. června!
Zážitky

Užijte si rozpustilý majáles – studentské oslavy jara!

Majáles je studentská oslava příchodu máje, která má svoji tradici již od středověku. Studenti chystají majálesový průvod, staví alegorické vozy, obléknou se do kostýmů a vyrazí k místu konání velkolepých oslav, kde se uskuteční open-air festival plný známých hudebních tváří. Nakonec si zvolí svého krále, který by měl být po celý rok oporou všech studentů. Průvody masek, alegorické vozy, volba krále a skvělá hudební vystoupení. Taková je každoročně jarní studentská slavnost. Portál Kudy z nudy vás zve na oslavy do Brna, Ostravy nebo Zlína.
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Portugalsko?

Slunečné pláže Algarve, slavní mořeplavci, nejzápadnější mys Evropy Cabo da Roca, portské víno a víno Madeira, nejdelší most v Evropě, žluté tramvaje v Lisabonu anebo jedna z nejstarších evropských univerzit: je tolik věcí, které máme rádi v Portugalsku! Seriál o evropských zemích pokračuje na Pyrenejském poloostrově, v oblíbené zemi prodloužených víkendů a letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Portugalsko!
Zážitky

Den Star Wars aneb kdysi dávno v jedné předaleké galaxii

Vesmírná sága Star Wars / Hvězdné války je s námi už bezmála padesát let. Epizoda IV – Nová naděje měla premiéru v roce 1977 a od té doby filmovým fanouškům nabízí nevídanou podívanou plnou vesmírných lodí, fantastických postav a soubojů se světelnými meči. Všichni fanoušci kultovní filmové série Star Wars mohou slavit také každý rok 4. května: datum a slovní hříčka May the 4th be with you, v překladu Ať tě 4. květen provází, je mírnou úpravou legendárního sloganu mistra Yody May the force be with you / Ať tě provází síla. Z fanouškovského svátku se postupně stal oficiální den Hvězdných válek / Star Wars Day.
Zážitky

Užijte si Filipojakubskou noc, plnou kouzel, tajemství a čarodějnic

Noc z 30. dubna na 1. května je plná kouzel a tajemství, ať už jí říkáte Filipojakubská, Valpuržina, Beltain anebo Čarodějnice. K jednomu z nejvýznamnějších pohanských svátků patří zapálené ohně a zábava až do rána. Kde si čarodějnice užijete víc než jinde? Portál Kudy z nudy nabízí desítky tipů nejen s ohnivou vatrou, ale také třeba na hradech a zámcích.
Zážitky