Úvod > Aktuality > Kutnohorské léto nabídne zážitkové noční prohlídky mnoha památek!
Kutnohorské léto nabídne zážitkové noční prohlídky mnoha památek!
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Kutnohorské léto nabídne zážitkové noční prohlídky mnoha památek!

  • Vydáno14. června 2022
Během léta, od července do srpna, můžete denně poznat Kutnou Horu v jiné atmosféře, ale vždy jako město pohostinné a pozorné ke svým návštěvníkům a hostům. Bohatý celoprázdninový program pro malé i velké nabídne nejen zábavu pro celou rodinu, ale hlavně netradiční noční prohlídky. V nevšední čas si prohlédnete kostnici, kutnohorské chrámy a poznáte Kutnou Horu i z odvrácené strany.

Kutná Hora BarboraNoční prohlídky nabízí řada hradů a zámků, ale portál Kudy z nudy pro vás má skutečně jedinečnou pozvánku do míst, která v nočních hodinách bývají nedostupná. Pojďte se podívat do tmy a ticha sedlecké kostnice a katedrály! Katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci na okraji Kutné Hory většina lidí navštíví současně s blízkou kostnicí. Obě místa jsou společně s historickým jádrem Kutné Hory zapsána mezi památky UNESCO a od jedné ke druhé je to skutečně jen kousek. Pro atraktivní noční prohlídky si ovšem budete muset vyhradit dva dny – přesně podle motta festivalu Kutnohorské léto, že jeden den nestačí.
 

Kutnohorské léto

Tajemné postavy ožívajíNoční prohlídky kostnice a sedlecké katedrály, prohlídky chrámu sv. Barbory, noční procházka městem „Tajemné kutnohorské pověsti ožívají“ nebo netradiční prohlídka kláštera řádu sv. Voršily s ochutnávkou vín patří mezi hlavní lákadla multižánrového kulturního festivalu Kutnohorské léto, který v Kutné Hoře probíhá po celé léto od července do srpna 2022. V programu objevíte řady koncertů a divadelních představení, ovšem hlavním magnetem jsou právě prohlídky památek s kostýmovanými průvodci, zpravidla v neobvyklých časech a s působivými doplňky. Každé pondělí si tak můžete vychutnat noční prohlídku sedlecké katedrály, zatímco letní úterky patří pohádkové detektivce na zámku Kačina. Ve středu a ve čtvrtek si mohou zájemci vychutnat noční prohlídku chrámu svaté Barbory, v pátek pak noční prohlídky proslulé sedlecké kostnice nebo kláštera sv. Voršily s ochutnávkou vín.
 

Pondělí: Noční prohlídky katedrály

Sedlecká katedrála je výjimečná; ačkoli neznáme jméno jejího tvůrce, víme, že dnešní podobu jí dal během 18. století geniální architekt Jan Blažej Santini, mistr barokní gotiky a autor celé řady staveb, v nichž se hra se světlem pojí s číselnou i půdorysnou symbolikou. Noční prohlídka sedlecké katedrály se koná každé pondělí začíná zpěvem „cisterciáka“, který vás pak za svitu svíček, zpěvu gregoriánského chorálu a varhanní hudby provede všemi jejími zákoutími. Uvidíte například místa, kde jsou ve zdi zazděni mniši, relikvie svatých, Santiniho schodiště i chrámovou pokladnici s originálem nejstarší dochované gotické monstrance na světě. Čeká vás i návštěva kostelního kina spojená s promítáním zábavného animovaného filmu pro děti i dospělé a ochutnávka Sedlecké monstrance, vína, které můžete koupit jedině v Sedlci. Začíná se každé pondělí ve 20.00 a končí přibližně ve 21:30, dospělí zaplatí za prohlídku 250 Kč, studenti a senioři 150 Kč, děti do šesti let neplatí nic.


Úterý: Do kostnice za svitu svíček

KostniceDo historie i atmosféry kutnohorské kostnice, podivuhodné krypty pod hřbitovním kostelem Všech svatých, vstoupíte při nočních prohlídkách každý letní pátek v doprovodu „cisterciáka“ – kostýmovaného průvodce. Ten vás za svitu svíček provede hrobem 40 000 zemřelých a společně s ním pak vystoupáte do samotného kostela za hudebníky, abyste při setkání s hudbou, tichem, světlem a tmou mohli vnímat prostor a čas z té druhé strany. Přibližně hodinový program začíná každé úterý ve 21:00 hodin, vstupné pro dospělé stojí 250 Kč, pro studenty a seniory 150 Kč. Prohlídka není vhodná pro děti do 6 let.
 

Středa: V noci do svaté Barbory i kutnohorského dolu

noční stříbrný důlNa noční prohlídky zve také každou středu stříbrný důl! Prohlídka začíná na nádvoří Hrádku, kde se dozvíte o historii dolování stříbra a technologii zpracování, prohlédnete si starý těžební stroj trejv a oblečeni v perkytle doplněné o helmy se svítilnami se ponoříte do kutnohorského podzemí – části štoly sv. Jiří. Projdete 250 m dlouhý úsek 35 metrů pod zemí, dozvíte se zajímavé informace o životě havířů i způsobu dolování a zažijete absolutní tmu. Následně si v hornické osadě vlastnoručně vyrazíte na památku pražský groš. Vstupné na prohlídku je 180 Kč pro dospělé, děti a senioři zaplatí 150 Kč.

kutnohorské létoKaždou středu a čtvrtek se konají také noční prohlídky katedrály sv. Barbory. Letos od 6. 7. do 24. 8., vždy ve 20:00 hod. Chrám vás tak zve pod své klenby, kde budete moci zažít jedinečnou atmosféru večera provoněného kadidlem a osvětleného svíčkami. Čeká vás prohlídka přízemí i vyšších pater katedrály včetně ukázky hry na varhany. Z vnitřní galerie budete moci obdivovat jak Riedovo mistrovské zaklenutí chrámových lodí, tak důmyslný vnější opěrný systém katedrály. Průvodce vám vyloží nejen historii chrámu, ale také hlubokou symboliku a duchovní obsah této nádherné stavby. Prohlídka trvá cca 2 hod.; vstupné základní činí 240 Kč, snížené (studenti od 15 do 26 let) 160 Kč, děti do 15 let vstoupí do chrámu zdarma.
 

Čtvrtek: Kutnohorské pověsti i lehké děvy

kutnohorské pověstiOd 7. čerence do 25. srpna ožívají každý čtvrtek tajemné kutnohorské pověsti! Dodejte si odvahy a se  bát při nočním putování romantickými i mystickými uličkami a zákoutími historické Kutné Hory. Za svitu svící a ohňů uvidíte tajemné postavy a scénky některých z kutnohorských pověstí. Průvodcem potemnělým městem vám bude ponocný, který by mohl vyprávět, co se kolem půlnoci na Horách Kutných děje. Doba trvání je  cca 1,5 hod.; vstupné činí 150 Kč, snížené 100 Kč, rodinné 400 Kč, děti do 6 let zdarma. Rezervace na prohlídku není třeba.
 

Pátek: Ochutnávka vín a prohlídka kostnice i kláštera

vínoKaždý letní pátek od 1. 7. do 26. 8. 2022 v 18:00 hodin čeká zájemce netradiční prohlídka kláštera řádu sv. Voršily s ochutnávkou vín. Přijďte ochutnat víno z kutnohorských vinic a poslechnout si něco o historii řádu sv. Voršily. Prohlédnete si část kláštera, která není běžně přístupná veřejnosti, a to klášterní kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Dozvíte se něco o tom, jak úzce je víno spojeno s proslulou dobou těžby stříbra na Kutnohorsku. Prohlídka trvá asi 2 hodiny, za vstupenku zaplatíte 250 Kč (v ceně je degustace 4 vzorků vín a občerstvení).

kostniceProgram plný nezapomenutelných zážitků začíná každý pátek v horní kapli hřbitovního kostela Všech svatých, kde vás kostýmovaný cisterciácký mnich nebo řádová sestra seznámí s pohnutou historií nejen Sedlce, ale celé Kutné Hory. Následně sejdete po schodech do kaple dolní. Klidná noční atmosféra tohoto zvláštního místa je ještě umocněna svitem stovek svíček. Po prohlédnutí kostnice se společně se svým průvodcem vydáte bývalým areálem cisterciáckého kláštera směrem k UNESCO katedrále Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele. Do tohoto úžasného svícemi osvětleného prostoru vstoupíte za zvuku fanfár. Noční program však ještě zdaleka nekončí – společně s průvodcem nahlédnete za dveře chrámové klenotnice na originál sedlecké monstrance a po Santiniho samonosném točitém schodišti se vydáte na kůr. Právě odtud je pohled na čistou architekturu katedrály nejkrásnější. Na závěr vás ještě čeká varhanní koncert. Zažijte s námi nezapomenutelnou noční Sedlec! Prohlídka začíná ve 20:00 a trvá 2,5 hodiny. Základní vstupné je za 500 Kč, pro studenty a seniory stojí lístek 250 Kč. Prohlídka není vhodná pro děti do 6 let.

Noční prohlídka sedlecké kostnice a katedrály

19.8.
Noční prohlídka sedlecké kostnice a katedrály

Program plný nezapomenutelných zážitků začíná v horní kapli hřbitovního kostela Všech svatých, kde vás kostýmovaný cisterciácký mnich nebo řádová sestra seznámí s pohnutou historií nejen Sedlce, ale celé Kutné Hory. Prohlídka se koná pouze letos!

Noční prohlídky stříbrného dolu v Českém muzeu stříbra v Kutné Hoře

17.8.
Noční prohlídky stříbrného dolu v Českém muzeu stříbra v Kutné Hoře

Vypravíte se po stopách kutnohorských havířů, kteří v podzemí dolovali stříbro, a to v neobvyklou, noční hodinu.

Z příběhů kutnohorských

18.8.
Z příběhů kutnohorských

Dodejte si odvahy a projděte se s námi noční historickou Kutnou Horou a jejími romantickými i mystickými uličkami a zákoutími.

Noční prohlídky sedlecké katedrály

15.8.
Noční prohlídky sedlecké katedrály

Noční prohlídkou sedlecké katedrály Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele vás provede kostýmovaný cisterciácký mnich nebo řádová sestra.

Noční prohlídky sedlecké kostnice

16.8.
Noční prohlídky sedlecké kostnice

Prostor kaple je osvícen pouze svícemi. Atmosféra jindy rušného turistického místa je naplněna pokorou a otázkami nad konečností lidského života.

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

Kutnohorské léto 2022

1.7.
31.8.
Kutnohorské léto 2022

Kutnohorské léto, festival netradičních prohlídek památek a dalších zajímavostí v Kutné Hoře a okolí.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Vinné sklepy Kutná Hora v klášteře sv. Voršily

Vinné sklepy Kutná Hora v klášteře sv. Voršily

Vinné sklepy Kutná Hora jsou rodinnou společností, která si dala do vínku obnovit zašlou slávu a dlouholetou tradici pěstování révy na Kutnohorsku.

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "pregéř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

Vydejte se na výlet do Českého muzea stříbra a středověkého stříbrného dolu! Během prohlídky se v expozicích seznámíte s historií královského horního města, dozvíte se, jak se kutnohorské stříbro dobývalo a zpracovávalo a získáte informace o významných architektonických skvostech Kutné Hory.

Další aktuality