Úvod > Aktuality > Podél Jizery za lidovou architekturou
Podél Jizery za lidovou architekturou
"> "> ">
Památky

Podél Jizery za lidovou architekturou

  • Vydáno15. července 2014
V kraji granátů, šperků, skleněných korálků a pískovcových skal se letos od 14. do 20. července otevírají dveře muzeí a památek lidové architektury. Těšit se můžete na komentované prohlídky, ale také trhy, ochutnávky a netradiční dopravní prostředky.

Dny lidové architektury Čech, Moravy a Slezska, které letos proběhnou na Liberecku, jsou příležitostí oslavit výročí narození Jakuba Bursy v prostředí plném krásy a bohatství našeho lidového stavitelství. Jakuba Bursa, významný venkovský stavitel a tvůrce jihočeského „selského baroka“, se narodil 21. července 1813 a rok 2013 byl na jeho počest vyhlášen Rokem lidové architektury. Letošní Dny lidové architektury proběhnou na Liberecku v předvečer výročí Bursova narození, v týdnu od 14. do 20. července 2014.

Centrem dění bude trasa podél Jizery. Začíná v Turnově, kde je možné navštívit národopisnou expozici Muzea Českého ráje a rekonstruovaný roubený městský Kamenářský dům. Další zastávka bude v nedalekých Dolánkách na Dlaskově statku z roku 1716, který je překrásnou ukázkou pojizerské roubené architektury. Tamní expozice seznamuje s životem na statku a domáckou výrobou, v neděli 20. července v 10 hodin tam však navíc proběhne křest průvodce nazvaného Lidové stavby Libereckého kraje za účasti moderátora a publicisty Václava Žmolíka. Následovat budou komentované prohlídky, ukázky řemesel, dílny a loutkové představení. Ve vesničce Zbirohy si budou moci návštěvníci prohlédnout řadu dochovaných drobných roubených usedlostí.

Další významné památky čekají v obci Malá Skála, kde pracovníci Národního památkového ústavu zajistili prohlídku unikátního Vacardova vodního mlýna s pilou v údolí pod zříceninou skalního hradu Vranov. Boučkův statek nabízí návštěvníkům nejen galerii s expozicí děl českých výtvarníků 20. století a především tamního rodáka, akademického malíře Josefa Jíry, ale i posilnění ve stylové hospodě včetně možnosti „přesedlat“ na koloběžku a pokračovat v cestě netradičně.

Podél Jizery vede trasa dál do Železného Brodu, historického města proslaveného sklářstvím. Památky lidové architektury jsou soustředěny v památkové zóně pod kostelem sv. Jakuba Většího a v památkové rezervaci Trávníky, malebně rozložené v stráni nad městem. K nejzajímavějším dochovaným lidovým stavbám v Železném Brodě patří i domy zvané Velovsko, Grosovsko, Čechovsko, Folkrtovsko, Huškovsko a zejména nejmohutnější z nich – Běliště, které dnes slouží jako národopisná expozice městského muzea.

V Železném Brodě ovšem trasa nekončí – pokračuje do Semil, městečka s půvabným souborem drobných roubených příměstských chalup v Jílovecké ulici zvaných Jílovecké roubenky. V jedné z nich je originální pilníkářská dílna, v níž si budou moci návštěvníci toto kdysi rozšířené řemeslo vyzkoušet.

Putovat krajem granátů, šperků, skleněných korálků a pískovcových skal lze i obráceně, ze Semil do Turnova, nebo si cestu obohatit řadou odboček za pozoruhodnými stavbami lidové architektury v okolí.

 

 

Boučkův statek s galerií Josefa Jíry v Malé Skále

Boučkův statek s galerií Josefa Jíry v Malé Skále

V Boučkově statku v Malé Skále si můžete prohlédnout galerii výtvarných děl, která představuje sbírku obrazů a plastik více než 120 českých výtvarníků 20. století. Samostatnou část tvoří stálá přehlídka tvorby zdejšího rodáka, akademického malíře Josefa Jíry.

Brusírna kamenů Gema

Brusírna kamenů Gema

Prodej ručně broušených kamenů s ukázkou brusičské práce. Na exkurzi je třeba se předem přihlásit v minimálním počtu pěti osob.

Expozice Klenotnice v Turnově

Expozice Klenotnice v Turnově

V podzemních prostorách Muzea Českého ráje v Turnově je umístěna expozice Klenotnice, která prezentuje práce v oblasti broušení a zasazování drahokamů, stříbrnictví, rytí kovů, uměleckého kovářství, odlévání kovů a restaurování Střední uměleckoprůmyslové a Vyšší odborné školy v Turnově.

Kamenářský dům Turnov – nahlédněte do tajemství zpracování drahých kovů a skla

Kamenářský dům Turnov – nahlédněte do tajemství zpracování drahých kovů a skla

Seznámení s tradicí zpracování drahých kovů vám zprostředkuje návštěva Kamenářského domu v Turnově. Jde o repliku roubeného stavení, které co nejvíce připomíná budovy, které ve městě byly na přelomu 18. a 19. století.

Život na vsi v Českém ráji

Život na vsi v Českém ráji

Projekt Život na vsi je aktivitou jedné rodiny a jednoho občanského sdružení v obci Vyskeř a nabízí jak ubytování v Českém ráji, tak především zpestření dovolené pro milovníky přírody, venkova, řemesel a dobrého jídla.

Hruboskalské skalní město

Hruboskalské skalní město

Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova v Českém ráji se nachází oblast zvaná jako Hruboskalské skalní město. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky na více než 400 věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století nazvána krajina, kde jsou přírodní hodnoty umocněny historickými památkami. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí i fakt, že se ve 20. století stala první chráněnou krajinnou oblastí Československa (v roce 1955).

In-line trasa od Dlaskova statku k mostu v Rakousích

In-line trasa od Dlaskova statku k mostu v Rakousích

V Dolánkách u Turnova vyrostla 6 km dlouhá stezka ideální pro in-line. Vznikla z původní místní komunikace, která vede od Dlaskova statku až k železničnímu mostu v Rakousích. Na druhé straně plynule navazuje silnice k Bartošově peci.

Jizera – řeka mnoha tváří

Jizera – řeka mnoha tváří

Řeka Jizera pramení v Jizerských horách, kde tvoří hranici Českou republikou a Polskem. Řeka propojuje území Krkonoš, Jizerských hor i Českého ráje, a je osou celého území. Soutěska Jizery od soutoku s Mumlavou do Horní Sytové je v jarních měsících rájem pro milovníky divoké vody a raftingu.

Dlaskův statek u Turnova

Dlaskův statek u Turnova

Typická a vzácně dochovaná ukázka formy pojizerského domu. Bývalá svobodnická usedlost a rychta byla postavena v malebném údolí řeky Jizery v roce 1716. Je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejtypičtějších příkladů roubené architektury českého venkova.

Hrad Vranov – Pantheon

Hrad Vranov – Pantheon

Asi 8 km od Turnova, na Malé Skále, se na strmém útesu nad řekou Jizerou tyčí skalní hrad Vranov, dnes známý spíše jako Pantheon. S délkou téměř 400 metrů je považován za nejkomplikovanější skalní hrad v Čechách.

Další aktuality

6.10.
2022
Podzimní Singltrek nadchne všechny cyklisty!

Podzimní Singltrek nadchne všechny cyklisty!

Liberecký kraj | Letní sporty
28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl