ÚvodAktualityNejvětší setkání geeků proběhne na festivalu Maker Faire Praha v Holešovicích
Zážitky

Největší setkání geeků proběhne na festivalu Maker Faire Praha v Holešovicích

  • 10. května 2024
Dvoudenní festival Maker Faire Prague se uskuteční od 11. do 12. května v Křižíkových pavilonech na Výstavišti Praha. Již sedmý ročník festivalu přiláká největší celebrity z maker komunity a divákům ukáže originální projekty vytvořené studenty i poloprofesionály, chybět nebude ani český pětičlenný středoškolský tým LASAR, který nedávno opanoval mezinárodní soutěž NASA. Návštěvníci se mohou těšit na některé z největších světových maker youtuberů, ale i výtvory z předmětu „Jak vyrobit (téměř) cokoli“ na FEL ČVUT nebo superfinále Robosoutěže.
Maker FaireMaker Faire propojuje zvídavé duše, inovátory a kreativní nadšence – ať už něco sami tvoří, nebo si vynálezy a pokusy jiných rádi vyzkoušejí. Festival určený pro celou rodinu prezentuje tvorbu tzv. makerů. Právě tak se nazývají všichni, kteří něco vytvářejí a pro něž je tvorba zážitkem, od fanoušků techniky a programování přes bastlíře a garážové kutily až po umělce, řemeslníky, designéry nebo třeba ty, kteří doma kvasí vlastní limonádu. Světová přehlídka kreativity se letos zaměřuje především na oblasti vzdělávání, start-upů, umělé inteligence, open hardwarů a open source. Pozadu nezůstanou ani nové technologie, 3D tisk, design nebo současný trend pěstování microgreens. Sedmý ročník festivalu nabídne pod střechou spoluorganizátora, kterým je Výstaviště Praha, pestrý program plný nejnovějších technologií, aktivit a workshopů pro geeky i širokou veřejnost.
 

Meet and Greet se světovými maker youtubery

Maker FaireV sobotu 11. května 2024 se budou moci fanoušci maker youtuberů setkat se slavnými jmény na stánku generálního partnera festivalu, společnosti Prusa Research. Během sobotního odpoledne mezi 15:00 a 16:00 se mohou pozdravit s Integzou, který má v online světě miliony sledujících a zabývá se experimenty s tryskovými motory, Ivanem Mirandou, známým díky hodinám, které vytvořil z tisíců kuliček na cvrnkání, i tvůrcem kanálu Proper Printing, který staví různé experimentální 3D tiskárny.

Že i hudebník může být makerem, ukazuje česká platforma Noise Kitchen, která vychází z elektronické hudební scény, přesvědčí návštěvníky o kouzlech práce se zvukem. Kdo bude chtít, může si sám vyzkoušet hru na hardwarové modulární syntezátory. Jiří Ryba zase spojil zájem o kutilství se sportem a na jeho stánku se můžete podívat na ukázku vodních běžek a hůlek, díky kterým oblíbený sport není jen zimní radovánkou a chození po vodě nemusí být jen sen. 
 

Jak si vyrobit cokoli a laserové rameno ze soutěže NASA

Studenti FEL ČVUT budou mít na stánku připraveno vše, co tvořili v předmětu Jak vyrobit (téměř) cokoli, inspirovaným kurzem How to make (almost) anything ze slavné MIT. Učí se v něm základy rychlého prototypování, digitální výroby, laserové řezání, 3D skenování a tisk, elektronické obvody, programování mikrokontrolérů a spoustu dalších věcí. Že 3D tisk je revoluční klíč k výrobě téměř čehokoli, ví také Filip Růžička. Na festivalu ukáže, jak se mu podařilo spojit jeho dva oblíbené obory – 3D tisk a elektrotechniku. U jeho stánku si návštěvníci prohlédnou například klasický osmiválec, turbíny dosahující až 9 000 otáček za minutu nebo Teslův transformátor.

Český studentský tým LASAR sklidil v dubnu 2024 mezinárodní uznání v soutěži Conrad Challenge pořádané Houstonovým vesmírným centrem NASA, kde vyhrál dvě ze tří hlavních cen. Teď si jejich kosmický projekt poprvé může vyzkoušet i česká veřejnost. Na stánku bude vystaven funkční model laserového ramene, pomocí kterého chtějí tvůrci resetovat nekomunikující satelity na oběžné dráze Země. Bude naprogramováno nejen pro simulaci trackingu satelitu, ale také pro zájemce, kteří si budou chtít zkusit s ramenem pohybovat pomocí joysticku.
 

Makeři myslí i na udržitelnost

bastl festMáte doma stará CD a nevíte co s nimi? Pak nesmíte minout CD-ROM 3D tiskárnu, inspirovanou indickým návodem na výrobu tiskárny z „cédéček” a následně dotaženou k dokonalosti za pomocí CNC a laseru. Celý projekt je navíc navržený tak, že si jej může postavit každý. Projekt RRRRR fungující na principu recyklačního střediska organizace Precious Plastic zase představí návštěvníkům proces výroby produktů z recyklovaného plastu, které si budou moci také sami vytvořit. STMicroelectronics představí polovodičové technologie pro chytřejší a ekologičtější budoucnost. Zvídavé dotazy a projekty návštěvníků zase ocení Espressif Systems, kteří tvoří populární mikrokontroléry pro řízení širokého spektra projektů s bezdrátovou WiFi a Bluethooth konektivitou.
 

Kutilství není omezeno věkem

bastl festTo dokáží fantastické týmy studentů 2. stupně základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií, které se účastní Robosoutěže FEL ČVUT a jejichž úkolem je postavit robota ze stavebnice LEGO® MINDSTORMS®. Superfinále jarní části tohoto turnaje se na festivalu chystá v neděli. Smělý projekt studenta základní školy Kryštofa Slouky zase spočívá v tvoření powerbank, které jsou celé recyklované z jednorázových elektronických cigaret. Z těch je použita baterie a obal, následně jsou 3D tiskem vytvořeny redukce, jimiž se moduly osazují.

Festival propojuje nadšence a odborníky, ale zároveň slibuje chytrou zábavu celým rodinám – kombinuje v sobě moderní technologie, tradiční řemesla, design a vědu. Maker Faire je festival plný workshopů, interaktivních aktivit, a především nadšených a zvídavých lidí. Téměř všechno si na něm lze vyzkoušet na vlastní kůži a mnohé se dá také vyrobit. Své projekty a prototypy zde prezentují tzv. makeři.

Další aktuality

Když milujete Český ráj: skalní města, hrady a filmové pohádky

Protože legendární ráj zatím nikdo neobjevil, Češi si stvořili vlastní: chráněná krajinná oblast Český ráj byla vyhlášena 1. března 1955, jako vůbec první CHKO v Česku. Úžasná krajina pískovcových skalních měst, kaňonů a roklí, mokřadů, romantických zřícenin a pohádkových hradů stojí za bližší seznámení. Která místa byste neměli na svých toulkách vynechat?
16. květen 2024 10:00
Příroda, Liberecký kraj

Tip na výlet na kole po Greenway Jizera: podél řeky za přírodou a historií

Greenway Jizera vede po cyklotrasách Jizerskými horami, západními Krkonošemi, Českým rájem a Polabím. Údolí a říční niva Jizery si dosud zachovaly přírodní kouzlo, které nepoznáte, projíždíte-li tudy jen autem či vlakem. Jizera se vlévá do Labe u Lázní Toušeň, cyklotrasa 17/EuroVelo 4 ale pokračuje dále až do Prahy.
16. květen 2024 9:09
Letní sporty, Liberecký kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Českém ráji

Plánujete dovolenou mezi pískovcovými velikány skalních měst Českého ráje? Pak vám jistě přijdou vhod tipy portálu Kudy z nudy na skvělou dovolenou v pěkných kempech tohoto regionu. Našli jsme pro vás ubytování nadohled pískovcových skal anebo u některého z rybníků Českého ráje, stačí si jen vybrat.
15. květen 2024 8:00
Ubytování, Liberecký kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Krkonoších a Podkrkonoší

Užijte si dovolenou v Krkonoších a Podkrkonoší, v některém z pohodlných a komfortně vybavených kempů. A nemusí zůstat jen při stanu nebo chatkách – ubytovat se můžete třeba v bungalovech či glampingových stanech. Pokud je vaším cílem horská túra po hřebenech našich nejvyšších hor, doporučí vám portál Kudy z nudy kempy přímo v srdci národního parku.
14. květen 2024 8:00
Ubytování, Liberecký kraj

Do Českého ráje s kočárkem: do skal a soutěsek i Zlatou stezkou

Že je Český ráj plný zrádných skal a pro výlety s kočárkem se nehodí? Ale kdepak, i tady existuje spousta bezbariérových tras, starším dětem a dalším členům rodiny pak udělají radost různé zastávky, odbočky a vyhlídky. Zkrátka o skály rozhodně nepřijdete, a dokonce vás nečeká ani žádná velká dřina.
9. květen 2024 15:00
Příroda, Liberecký kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Libereckém kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v kempech v Libereckém kraji. Portál Kudy z nudy přináší tipy na ubytování u Máchova i Hamerského jezera, v podhůří Jizerských hor i u Holanských rybníků. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné.
9. květen 2024 15:00
Ubytování, Liberecký kraj

Výlety pro samotáře na Českolipsku: objevte skalní reliéfy i výhledy Lužických hor

Českolipsko je krajem pískovcových skal, často ukrytých v lese, do nichž naši předkové vytesali nejrůznější zajímavosti – skalní reliéfy, sluneční hodiny nebo lesní divadlo… Pojďte objevovat krásy tohoto koutu naší země, kam sice turistický ruch vkročil, avšak nikoli v masivní podobě. Naše tipy vás zavedou na vrcholy a vrcholky Lužických hor, do Kunratického Švýcarska či do okolí říčky Svitávky.
5. květen 2024 8:30
Příroda, Liberecký kraj

Geopark Český ráj nabízí stovky zajímavých lokalit k výletům do přírody i za poznáním

Víte, která lokalita byla vůbec prvním geoparkem u nás? Český ráj, který je členem Sítě Evropských geoparků a zároveň i geoparkem UNESCO, toto prvenství získal již v říjnu 2005. Geopark Český ráj nabízí stovky lokalit geologického, archeologického a kulturního významu, které opravdu stojí za pozornost návštěvníků. Poznejte krásy Českého ráje s výjimečnými geotopy, které tvoří např. odkryvy hornin s nálezy vzácných nerostů, zkamenělin nebo část krajiny, která vyniká jedinečností i krásou. Český ráj představuje skutečnou geologickou učebnici, otevřenou všem zvídavým návštěvníkům!
5. květen 2024 8:09
Příroda, Liberecký kraj