Úvod > Aktuality > Svatá Zdislava: 800 let od jejího narození připomíná výstava a barokní bazilika
Památky

Svatá Zdislava: 800 let od jejího narození připomíná výstava a barokní bazilika

  • Vydáno24. srpna 2019
Jablonné v Podještědí čekají příští rok oslavy 800. výročí narození svaté Zdislavy, patronky Libereckého kraje a Litoměřické diecéze. Přijďte si prohlédnout baziliku, výstavu v ambitech dominikánského kláštera a také zámek Lemberk, kde světice žila. Dokonce vás čeká seznámení s místními strašidly!
Impozantní barokní chrám sv. Zdislavy a sv. Vavřince v Jablonném v Podještědí má svůj současný název teprve od roku 1995. Ten rok totiž byla Zdislava svatořečena a kostel kromě nového zasvěcení získal čestný titul bazilika minor. Jenže zatímco o chrámu víme ledacos, život svaté Zdislavy je plný otazníků. Neví se dokonce ani to, kdy a kde se patronka rodin a manželství narodila. Podle historiků byla Moravanka a na svět přišla kolem roku 1220 možná v Křižanově, možná na hradě Veveří u Brna, kde byl její otec Přibyslav purkrabím.
 

Zdislava: 800 let

Oslavy 800. výročí narození svaté Zdislavy začaly v Jablonném v Podještědí už letos v létě: v ambitech kláštera bratří dominikánů si můžete prohlédnout výstavu Svatá Zdislava – skvělá manželka a milující matka. Přístupná je až do konce roku 2019 a autorkou většiny kreseb je sestra Česlava, občanským jménem Jana Talafantová. V 70. a 80. letech byla kastelánkou zámku Lemberk: právě tam se poprvé setkala se svatou Zdislavou a také tam našla víru v Boha. K sestrám dominikánkám vstoupila tajně až v roce 1971 a pro klášter dominikánů v Jablonném v Podještědí vytvořila například ručně psaný misál. Ilustrovala také pohlednice, pexesa nebo dětské knížky o životě svaté Zdislavy, svatého Dominika či věrozvěstů Konstantina a Metoděje.
 

Zdislava, vzor manželství a rodičovství

Zdislavě bylo přibližně patnáct let, když se provdala za Havla z rodu Markvarticů, pána na hradě Lemberku. Její život byl krátký, ale intenzivní: dala život čtyřem dětem, ošetřovala nemocné, sytila hladové a poskytovala přístřeší a péči těm nejubožejším. A jak popisuje Dalimilova kronika, také konala zázraky: „Pět mrtvých Boží mocí vzkřísila, mnoha slepým zrak vrátila, chromých a malomocných mnoho uzdravila a nad jinými ubohými veliké divy činila.“

Společně s manželem založila v Jablonném špitál a dominikánský klášter s kostelem sv. Vavřince, kde byla roku 1252 pochována. Z kostela se záhy stalo oblíbené poutní místo; ostatně mnozí lidé dodnes věří, že se schopnosti a zázračný vliv uznávané léčitelky neztratily ani po smrti. Hrob svaté Zdislavy se nachází v podzemí chrámu, její lebka je však umístěna v bazilice, ve skleněné schránce na jednom z bočních oltářů.
 

Legendární katakomby

O bazilice v Jablonném se říká, že jak je vysoká, tak je hluboká. Podzemní chodby a krypty mají podle legend tři patra, přístupné je ale jen jedno: to nejvyšší, přímo pod lodí baziliky. Do dvou spodních se už dlouhá staletí nikdo nepodíval a možná ani neexistují. Podzemí navštívíte pouze při komentované prohlídce, kdy kromě krypty svaté Zdislavy uvidíte i hrob zakladatele chrámu Františka Antonína Berky z Dubé. Do některých částí katakomb se však z pietních důvodů nepodíváte. Mimo prohlídkovou trasu leží i malá rakev takzvaného dráteníčka, která bývala senzací pro zvídavé návštěvníky. Šlo o malého chlapce, který patrně kdysi vlezl do podzemí a už nenašel cestu ven. Ve tmě zemřel hlady a žízní a jeho ostatky mniši objevili až po několika letech.
Není proto divu, že ačkoli nad kostelem, městem i celým krajem drží svou ochrannou ruku svatá Zdislava, v kostele přesto straší. Kromě plačícího ducha dráteníčka se v areálu prý zjevují přízraky dominikánských řeholníků, procházejí do Berkovy krypty a na schodišti se tiše vytrácejí.
 

Nová expozice a prohlídky

  • Až na stručné zmínky o stavbách z hlíny a dřeva nevíme, jak kostel kdysi vypadal. Dnešní oslnivý chrám, který navrhl i s přilehlým klášterem barokní architekt Johann Lucas von Hildebrandt, čeká v nejbližší době rekonstrukce. Po jejím skončení by dominikáni rádi vytvořili novou audiovizuální expozici o sv. Zdislavě; začínat by měla v ambitech kláštera, odkud by prohlídková trasa vedla přes klášterní sklepy do podzemí chrámu a nakonec vzhůru do baziliky.
  • Bazilika minor sv. Zdislavy a sv. Vavřince je volně přístupná od začátku května do konce září mezi 9.00 a 17.30 s polední přestávkou. Klášterní jídelnu, ambity a kryptu si prohlédnete pouze při komentovaných prohlídkách.
Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk leží v obci Lvová u Jablonného v Podještědí. Součástí zámku byl původně i raně barokní Bredovský letohrádek, který stojí nedaleko. Předchůdcem zámku Lemberk byl středověký hrad, založený snad ve 40. letech 13. století jako strážní pomezní pevnost na obchodní stezce z Čech do Žitavy.

Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy s klášterem dominikánů v Jablonném

Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy s klášterem dominikánů v Jablonném

V prostorách kláštera v Jablonném v Podještědí budují dominikáni "centrum pro rodinu", které nese jméno Paní Zdislavy. Jablonné, jako jedno z historicky nejstarších měst českého severu, bylo odedávna správním střediskem panství se soustředěním obchodu i řemesel.

Kostel Seslání Ducha svatého v Českém Dubu

Kostel Seslání Ducha svatého v Českém Dubu

Pozdně románský kostel vznikl společně s johanitskou komendou v polovině 13. století. Kolem kostela se rozkládal hřbitov, do špitálu při severní stěně se příležitostně docházela léčit i sv. Zdislava.

Naučná stezka Dívčí doly

Naučná stezka Dívčí doly

Pět kilometrů dlouhá naučná stezka Dívčí doly vede zajímavou lesní oblastí rozprostírající se v bezprostřední blízkosti města Choceň. Symbolem stezky je dívka Zdislava, která je svázána s pověstí o tomto místě, a proto také návštěvníky všemi devíti zastaveními naučné stezky provází.

Svatá hora u Křižanova

Svatá hora u Křižanova

Svatá hora (650 m n. m.) je dominující vrchol hřebenu mezi Křižanovem a Osovou Bítýškou s malým pomníčkem a plastikou 8 km severně od Velké Bíteše.

Kostel sv. Zdislavy v Prostřední Bečvě

Kostel sv. Zdislavy v Prostřední Bečvě

Prostřední Bečva byla v okolí jedna z mála vesnic, která neměla kostel. Kostel byl postaven v roce 2001 dle návrhu architekta Jana Kováře z Opavy.

Johanitská komenda v Českém Dubu

Johanitská komenda v Českém Dubu

Johanitská komenda sv. Zdislavy a Havla z Lemberka v Českém Dubu nabízí ke zhlédnutí nedávno objevené a postupně prozkoumávané a rekonstruované podzemí. Prostory johanitského kláštera s kaplí sv. Jana Křtitele tvoří samostatnou expozici Podještědského muzea.

Krypta sv. Zdislavy v klášteře dominikánů v Jablonném v Podještědí

Krypta sv. Zdislavy v klášteře dominikánů v Jablonném v Podještědí

Jablonné v Podještědí je spojeno s významnou světicí, sv. Zdislavou z Lemberka, která proslula svými léčitelskými zázraky a její hrobka byla v roce 1701 objevena v podzemí kláštera dominikánů.

Cyklostezka svaté Zdislavy v Lužických horách

Cyklostezka svaté Zdislavy v Lužických horách

První etapa cyklostezky sv. Zdislavy byla dokončena v dubnu 2017.

Zdislavina studánka v Jabloném v Podještědí

Zdislavina studánka v Jabloném v Podještědí

Voda ze Zdislaviny studánky má údajně léčivou sílu.

Poutní stezka Via Sacra

Poutní stezka Via Sacra

Poutní stezka Via Sacra vede po jedinečných sakrálních stavebních památkách a uměleckých pokladech rozmístěných v Trojzemí – tedy na území České repunliky, Německa a Polska. Na české straně vede stezka do Mnichova Hradiště, Jablonného v Podještědí, Českého Dubu, Hejnic a Rumburku.

Další aktuality

Zámek Svijany zve o víkendu na zimní prohlídku

Hrady a zámky zahajují zámeckou sezónu a otevírají své brány návštěvníkům většinou na začátku dubna. Na zámku Svijany se však rozhodli toto pravidlo porušit a zámek pro návštěvníky otevřít i přesto, že ještě stále vládne astronomická zima. Nečekejte na zámeckou sezónu a vydejte se na prohlídku zámku už teď! Zámek Svijany pro vás otvírá své brány dvakrát do měsíce, a ve dnech 24. a 25. února 2024 tu bude otevřeno.
Liberecký kraj | Památky

Pašeráci a lyžníci v Rokytnici nad Jizerou vás zavedou do časů minulých

Rozhraní Jizerek a Krkonoš se v pátek 16. února vrátí v čase, na začátek minulého století. Rokytnici nad Jizerou ovládnou pašeráci, kteří sem přinesou originální zábavu na sněhu. Návštěvníky tu čeká nevšední podívaná v rámci tradiční akce Sjezd pašeráků. Na svazích se budou prohánět lyžníci v dobových kostýmech a maskách. Akce se koná v areálu Studenov, kde budou připraveny hry a soutěže, sjezd pašeráků z vrcholu Studenova a ohňová show.
Liberecký kraj | Zážitky

Skiareál Ještěd pro vás má limitovanou nabídku zvýhodněných skipasů

Spolu s jarními prázdninami připravil Skiareál Ještěd časově omezenou nabídkou akčních skipasů. Návštěvníci si nyní mohou zakoupit skipasy na denní i večerní lyžování za zvýhodněné ceny, a to v případě nákupu online prostřednictvím programu Gopass.
Liberecký kraj | Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: poznejte vzácné Jizerskohorské bučiny a biosférické rezervace UNESCO

Kde jinde si s Kudy z nudy připomenout Světový den divoké přírody než někde venku, pod širým nebem v horách nebo hluboko v lesích? Čekají na vás národní parky, chráněné krajinné oblasti, pestrá paleta přírodních památek, přírodní památky UNESCO a biosférické rezervace.
Liberecký kraj | Příroda

Rozhlednou roku je Hamštejn u obce Koberovy

Tradiční anketa Klubu přátel rozhleden opět vybírala mezi nově postavenými vyhlídkami roku 2023. Ve veřejném hlasování zvítězila rozhledna Hamštejn u obce Koberovy v Českém ráji. Na stříbrné pozici se umístila rozhledna Na Pasece u Trhového Štěpánova a bronzová příčka patří vyhlídce Janeček u Semil.
Liberecký kraj | Příroda

Jizerská 50 letos nebude: rozhodlo deštivé počasí a výrazná obleva

Aktuální obleva a déšť v Jizerských horách komplikují sněhové podmínky na tratích Jizerské 50. 57. ročník Jizerské 50 museli pořadatelé pošesté v historii kvůli nepříznivé předpovědi počasí zrušit. Doprovodný program bude zachován. Uskuteční se koncerty ČEZ Energy Fest v Jablonci nad Nisou a Liberci. Zájemci z řad závodníků i veřejnosti mohou přijít zdarma na kapelu Poletíme?, Pokáče nebo Ewu Farnou. Stejně tak uctění památky horolezců z expedice Peru 1970, které se přesune na neděli 11. února v 10:00 na stadion v Bedřichově.
Liberecký kraj | Zimní sporty

Mokřady, tůně, rybníky a ptačí pozorovatelny lákají k zimním procházkám

Mělké rybníky a jezera s pozvolnými břehy, lužní lesy, říční nivy i slepá ramena, tůně, vlhké louky, bažiny, močály, slatě a dokonce i vrchoviště, tedy rašeliniště s nepropustným podložím, zásobená srážkami: to všechno jsou mokřady. Vzácné ekosystémy připomíná první únorový pátek Světový den mokřadů.
Liberecký kraj | Příroda

Objevte národní kulturní památky Libereckého kraje

Krásu uplynulých staletí i obyčejný venkovský život ilustrují národní kulturní památky v Libereckém kraji. Vydejte se po stopách minulosti a poznejte skvosty, které stojí za to ochraňovat. Liberecký kraj je spojován především s množstvím dochované lidové architektury a také průmyslových objektů souvisejících s rozvojem textilního a sklářského průmyslu. V kraji naleznete také množství hradů a zámků, stejně jako církevních památek.
Liberecký kraj | Památky