!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Do Českého ráje s kočárkem: do skal a soutěsek i Zlatou stezkou
Do Českého ráje s kočárkem: do skal a soutěsek i Zlatou stezkou
"> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Do Českého ráje s kočárkem: do skal a soutěsek i Zlatou stezkou

  • Vydáno3. listopadu 2021
Že je Český ráj plný zrádných skal a pro výlety s kočárkem se nehodí? Ale kdepak, i tady existuje spousta bezbariérových tras, starším dětem a dalším členům rodiny pak udělají radost různé zastávky, odbočky a vyhlídky. Zkrátka o skály rozhodně nepřijdete, a dokonce vás nečeká ani žádná velká dřina.

Sedmihorky, Valdštejn a Hrubá Skála

Královnou všech kočárkových tras je ta, která vede ze Sedmihorek na hrad Valdštejn a Hruboskalským skalním městem přes arboretum Bukovina až na Hrubou Skálu. Zaparkovat můžete už třeba u železniční stanice Sedmihorky, ke skalám je odtud skutečně jen co by kamenem dohodil.

Je jedno, který směr zvolíte, ale s kočárkem se vždy držte na asfaltkách: sebelákavější odbočky v Českém ráji s železnou pravidelností končí ve skalních bludištích, úzkých průchodech a na schodištích, proplétajících se mezi skalními věžemi. Ze Sedmihorek se vydejte po silničce kolem Pilského rybníka, koupaliště Podháj s dětským hřištěm a Smíchousova rybníku po cyklostezce 4089. Skupina bez kočárku si může trasu mírně zkrátit po žluté, jinak ale turistická značka vede většinu cesty souběžně s cyklostezkou.

hrad ValdštejnOd hradu Valdštejn vás povede červená značka aneb Zlatá stezka Českého ráje kolem arboreta Bukovina až na Hrubou Skálu. Cestou objevíte několik občerstvení, přístřešků, posezení a také řadu skalních vyhlídek. Nejlepší zpáteční cesta pro kočárek sice není nejkrásnější (tou je modrá značka kolem Adamova lože a Myší díry, pro kočárek naprosto nesjízdná), ale vede pohodlně po silnici kolem zámku Hrubá Skála až do stejnojmenného městečka. Pak už jen u bývalého pivovaru odbočíte na asfaltku, k níž se po chvíli připojí naučná stezka Hruboskalsko, a společně vás dovedou zpět do Sedmihorek.
 

Údolím Plakánek ke Kosti

pod kostíKomu připadá škoda jet ke hradu Kost (interiéry jsou letos již zavřeny) autem, ten může zaparkovat ve Střehomi a k hradu dojít procházkou přes malebné údolí Plakánek. Celá trasa vede téměř po rovině a po zpevněných cestách, kromě kočárků ji snadno zvládnou i děti na odrážedlech.

Ze Střehomi se vydejte po modré a žluté značce kolem rybníka Komorník; hned za ním vpravo stojí mlýn, kde se natáčela pohádka S čerty nejsou žerty. Kolem studánky Roubenka dojdete k rozcestí Plakánek, kde modrá značka odbočuje do údolí Veseckého potoka, vy se dál držte žluté. Ta míří k Oborskému rybníku a údolím mezi pískovcovými skalami podél potoka Klenice pokračuje až k hradu Kost. V údolí se můžete zajít podívat ke skalnímu bytu Barušky anebo si udělat procházku po břehu Bílého rybníka po červeně značené Zlaté stezce Českého ráje, ovšem bude záležet na terénu a sjízdnosti cest.
 

Z Krásné vyhlídky pod Drábské světničky (hrad je uzavřen)

příhrazské skályS kočárkem se dá dojet téměř až na skalní hrad Drábské světničky. Skalní pevnost v Českém ráji je od roku 2021 uzavřená (je zde nutná revitalizace pochozích lávek), avšak areálem je možné procházet. Výchozím místem pro pěkný výlet je Krásná vyhlídka na konci silnice za obcí Mužský. Název nelže, je odtud hezký výhled na Ještěd, vrch Kozákov a rybník Žabakor. Od Krásné vyhlídky se vydáte po modré turistické značce Příhrazskými skalami přímo k 1,5 km vzdálenému hradu. Můžete dokonce zkusit projet Studeným průchodem, soutěskou, kde trasa vede v sevření vysokých skalních stěn.

Pokud by to s kočárkem z jakéhokoliv důvodu (bláto, větve, kamení) nešlo, rozsedlina se dá obejít po pohodlnější cestě zprava. V cestě se dá pokračovat po červeně značené Zlaté stezce Českého ráje, která ústí na silnici u rozcestí Skalka; z něj to po silničce zpět ke Krásné vyhlídce to máte něco málo přes dva kilometry.
 

Pár dalších kočárkových tipů

  • valečovKdybyste z rozcestí Skalka pokračovali dál po červené, dojdete ke skalnímu hradu Valečov. Ani do něj se s kočárkem nedostanete, ale něco docela jiného je to ve spleti skalních bytů a světniček, tam už se dá najít cesta. Kolem hradu sejdete na rozcestí Pod Valečovem a na rozcestí Skalka se vrátíte po silnici.
  • Za sucha je sázkou na jistotu téměř 10 kilometrů dlouhá naučná stezka Podtrosecká údolí, která vede z Malechovic do Borku kolem řady rybníků. Na obou koncích jsou železniční stanice, prudší stoupání / klesání vás čeká jenom nad rybníkem Nebákov a u hráze rybníka Vidlák. Není to ale nic, co by se s terénním kočárkem nedalo zvládnout!
  • Kdo by nezamířil s malými dětmi do Jičína za Rumcajsem? S kočárkem se můžete vydat na procházku téměř dva kilometry dlouhou lipovou Valdštejnskou alejí, která vede od centra města kolem místního aquaparku (nyní uzavřen) až k Valdštejnské lodžii s parkem.
Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka spojuje nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Vine se v celkové délce 119 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína, překonává údolí, skalní města, vrchy, potoky, ale i středověké hrady a borové lesy.

Rozsedlina Studený průchod

Rozsedlina Studený průchod

Přírodní skalní útvar Studený průchod se nachází v Příhrazských skalách 2 km jižně od Březiny. Jedná se o dlouhou puklinu ve skále, na jejímž vrcholu stála v roce 1866 rakouská dělostřelecká baterie.

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Na východ od vrchu Mužského se rozkládá pískovcové skalní město Příhrazské skály. Tato přírodní rezervace je tvořena stejně jako okolní skalní města pískovcovými skalami a úzkými roklemi se strmými svahy. Místo je oblíbené zejména horolezci.

Přírodní rezervace Podtrosecká údolí

Přírodní rezervace Podtrosecká údolí

Jedná se o nejrozsáhlejší souvislý komplex mokřadů v Českém ráji. Nachází se zde chráněné druhy rostlin a živočichů, například pryskyřník velký, bledule jarní, rosnatka okrouhlolistá či tolije bahenní. Žije zde ledňáček říční, čírka obecná, rákosník velký či strnad rákosní.

Skalní obydlí Barušky u hradu Kost

Skalní obydlí Barušky u hradu Kost

Opuštěný skalní byt Barušky naleznete pár kroků od hradu Kost. V roce 1908 se jednalo o malebné skalní obydlí. V současnosti připomíná skalní dutina spíš jeskyni než trvale obydlitelnou prostoru.

Střehomský vodní mlýn u Dolního Bousova

Střehomský vodní mlýn u Dolního Bousova

Jednopatrový roubený mlýn je znám především jako Máchalův mlýn z pohádky S čerty nejsou žerty.

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století nazvána krajina, kde jsou přírodní hodnoty umocněny historickými památkami. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí i fakt, že se ve 20. století stala první chráněnou krajinnou oblastí Československa (v roce 1955).

Prachovské skály v Českém ráji

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží necelých 10 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete z několika prohlídkových okruhů.

Hrad Valečov se skalními byty

Hrad Valečov se skalními byty

V severozápadní části Českého ráje nad obcí Boseň leží hrad Valečov, který byl postaven na počátku 14. století na pískovcové skále jako skalní hrad. Ve skalách vytesané prostory pak byly doplněny dřevěnými stavbami, podobně jako tomu bylo v nedalekých Drábských světničkách.

Hruboskalské skalní město

Hruboskalské skalní město

Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova v Českém ráji se nachází oblast zvaná jako Hruboskalské skalní město. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky na více než 400 věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Romantické údolí Plakánek

Romantické údolí Plakánek

Hrad Kost je sevřen v malebné kotlině. Údolí Plakánek a Prokopské údolí jsou vroubeny pískovcovými skalami a opředené pověstmi. Zvlášť údolí Plakánek podnítilo díky svému názvu mnoho kronikářů k psaní neuvěřitelných příběhů.

Věžické údolí s rybníkem Věžák

Věžické údolí s rybníkem Věžák

Věžické údolí patří k nejmalebnějším místům Českého ráje. V jeho středu leží Věžický rybník zvaný Věžák známý z oblíbeného filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.

Krásná vyhlídka v Příhrazských skalách

Krásná vyhlídka v Příhrazských skalách

Rozsáhlá pískovcová skalní oblast východně od čedičového vrchu Mužský, Příhrazské skály v Českém ráji, je plná nádherných vyhlídek. Jednou z nich je i Krásná vyhlídka, která dělá čest svému jménu. Pokochat se zde můžete výhledem na Ještěd a okolí.

Valečovské světničky – skalní byty u hradu Valečov

Valečovské světničky – skalní byty u hradu Valečov

Při návštěvě skalního hradu Valečov nesmíte vynechat prohlídku valečovských světniček. Jedná se o komplex 28 bytů vytesaných přímo do pískovcových skal, které se nacházejí v přilehlém lese. Sloužily jako obydlí hradní čeledi a možná také jako opevněné tábořiště a zimoviště v husitských dobách.

Valdštejnská lipová alej v Jičíně – nejstarší dochovaná historická alej v ČR

Valdštejnská lipová alej v Jičíně – nejstarší dochovaná historická alej v ČR

Jedním ze symbolů města Jičín je Valdštejnova lipová alej, která byla vysazena Albrechtem z Valdštejna. Při slunovratech na jednom konci aleje slunce vychází, na druhém zapadá.

Geopark Český ráj

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Další aktuality