Úvod > Aktuality > Do Českého ráje s kočárkem: do skal a soutěsek, na hrady a za Rumcajsem

Do Českého ráje s kočárkem: do skal a soutěsek, na hrady a za Rumcajsem

Vydáno 2. listopadu 2018 Příroda
Že je Český ráj plný zrádných skal a pro výlety s kočárkem se nehodí? Ale kdepak, i tady existuje spousta bezbariérových tras, starším dětem a dalším členům rodiny pak udělají radost různé zastávky, odbočky a vyhlídky. Zkrátka o skály rozhodně nepřijdete, a dokonce vás nečeká ani žádná velká dřina.
Královnou všech kočárkových tras je ta, která vede ze Sedmihorek na hrad Valdštejn a Hruboskalským skalním městem přes arboretum Bukovina až na Hrubou Skálu. Zaparkovat můžete už třeba u železniční stanice Sedmihorky, ke skalám je odtud skutečně jen co by kamenem dohodil.
 

Sedmihorky, Valdštejn a Hrubá Skála

Je jedno, který směr zvolíte, ale s kočárkem se vždy držte na asfaltkách: sebelákavější odbočky v Českém ráji s železnou pravidelností končí ve skalních bludištích, úzkých průchodech a na schodištích, proplétajících se mezi skalními věžemi. Ze Sedmihorek se vydejte po silničce kolem Pilského rybníka, koupaliště Podháj s dětským hřištěm a Smíchousova rybníku po cyklostezce 4089. Skupina bez kočárku si může trasu mírně zkrátit po žluté, jinak ale turistická značka vede většinu cesty souběžně s cyklostezkou. Od hradu Valdštejn vás povede červená značka aneb Zlatá stezka Českého ráje kolem arboreta Bukovina až na Hrubou Skálu. Cestou objevíte několik občerstvení, přístřešků, posezení a také řadu skalních vyhlídek. Nejlepší zpáteční cesta pro kočárek sice není nejkrásnější (tou je modrá značka kolem Adamova lože a Myší díry, pro kočárek naprosto nesjízdná), ale vede pohodlně po silnici kolem zámku Hrubá Skála až do stejnojmenného městečka. Pak už jen u bývalého pivovaru odbočíte na asfaltku, k níž se po chvíli připojí naučná stezka Hruboskalsko, a společně vás dovedou zpět do Sedmihorek.
 

Údolím Plakánek na Kost

Komu připadá škoda jet na hrad Kost autem, ten může zaparkovat ve Střehomi a k hradu dojít procházkou přes malebné údolí Plakánek. Celá trasa vede téměř po rovině a po zpevněných cestách, kromě kočárků ji snadno zvládnou i děti na odrážedlech. Ze Střehomi se vydejte po modré a žluté značce kolem rybníka Komorník; hned za ním vpravo stojí mlýn, kde se natáčela pohádka S čerty nejsou žerty. Kolem studánky Roubenka dojdete k rozcestí Plakánek, kde modrá značka odbočuje do údolí Veseckého potoka, vy se dál držte žluté. Ta míří k Oborskému rybníku a údolím mezi pískovcovými skalami podél potoka Klenice pokračuje až k hradu Kost. V údolí se můžete zajít podívat ke skalnímu bytu Barušky anebo si udělat procházku po břehu Bílého rybníka po červeně značené Zlaté stezce Českého ráje, ovšem bude záležet na terénu a sjízdnosti cest.
 

Z Krásné vyhlídky na skalní hrad

S kočárkem se dá dojet téměř až na skalní hrad Drábské světničky. Výchozím místem pro takový výlet je penzion a restaurace Na krásné vyhlídce na konci silnice za obcí Mužský. Název nelže, je odtud hezký výhled na Ještěd, vrch Kozákov a rybník Žabakor. Od Krásné vyhlídky se vydáte po modré turistické značce Příhrazskými skalami přímo k 1,5 km vzdálenému hradu Drábské světničky. Můžete dokonce zkusit projet Studeným průchodem, soutěskou, kde trasa vede v sevření vysokých skalních stěn. Pokud by to s kočárkem z jakéhokoliv důvodu (bláto, větve, kamení) nešlo, rozsedlina se dá obejít po pohodlnější cestě zprava. Přímo na hrad se ale s kočárkem nedostanete, budete se muset v prohlídce vystřídat. V cestě se dá pokračovat po červeně značené Zlaté stezce Českého ráje, která ústí na silnici u rozcestí Skalka; z něj to po silničce zpět ke Krásné vyhlídce máte něco málo přes dva kilometry.
 

Pár dalších kočárkových tipů

  • Kdybyste z rozcestí Skalka pokračovali dál po červené, dojdete ke skalnímu hradu Valečov. Ani do něj se s kočárkem nedostanete, ale něco docela jiného je to ve spleti skalních bytů a světniček, tam už se dá najít cesta. Kolem hradu sejdete na rozcestí Pod Valečovem a na rozcestí Skalka se vrátíte po silnici.
  • Za sucha je sázkou na jistotu téměř 10 kilometrů dlouhá naučná stezka Podtrosecká údolí, která vede z Malechovic do Borku kolem řady rybníků. Na obou koncích jsou železniční stanice, prudší stoupání / klesání vás čeká jenom nad rybníkem Nebákov a u hráze rybníka Vidlák. Není to ale nic, co by se s terénním kočárkem nedalo zvládnout!
  • Kdo by nezamířil s malými dětmi do Jičína za Rumcajsem? S kočárkem se můžete vydat na procházku téměř dva kilometry dlouhou lipovou Valdštejnskou alejí, která vede od centra města kolem místního aquaparku až k Valdštejnské lodžii s parkem.
Besedické skály - labyrint romantických pískovcových skal v Českém ráji

Besedické skály - labyrint romantických pískovcových skal v Českém ráji

V Besedických skalách objevíte tajnou modlitebnu českých bratří a krásné výhledy. Nezapomenutelná bude procházka skalními bludišti Kalich a Chléviště. Naučná stezka Besedickými skalami v Českém ráji je zaměřena na geologii a najdete na ní deset informačních tabulí.

Betlémské skály u Turnova

Betlémské skály u Turnova

Betlémské skály jsou součástí přírodní rezervace Klokočské skály. Jedná se o severní výběžek Klokočských skal spadající směrem k řece Jizeře. Jejich název je odvozen od Betlémského mlýna, který stál při ústí potoka, jež teče od Podlouček do řeky Jizery.

Arboretum na Bukovině v srdci Hruboskalska

Arboretum na Bukovině v srdci Hruboskalska

Arboretum na Bukovině se nachází v samém srdci turisticky oblíbené oblasti Hruboskalsko v Českém ráji. Jedná se o jednou z prvních pokusných ploch na pěstování severoamerických dřevin ve Střední Evropě. V letech 2017 - 2018 prochází arboretum postupnou obnovou, přesto je možné jej navštívit.

Boučkův statek s galerií Josefa Jíry v Malé Skále

Boučkův statek s galerií Josefa Jíry v Malé Skále

V Boučkově statku v Malé Skále si můžete prohlédnout galerii výtvarných děl, která představuje sbírku obrazů a plastik více než 120 českých výtvarníků 20. století. Samostatnou část tvoří stálá přehlídka tvorby zdejšího rodáka, akademického malíře Josefa Jíry.

Geopark Český ráj

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s kouzlem a romantikou historických památek.

Drábské světničky - skalní pevnost v Českém ráji

Drábské světničky - skalní pevnost v Českém ráji

Bývalá skalní pevnost Drábské světničky se vypínala na okraji plošiny skalního masivu u čedičového vrchu Mužský nedaleko Mnichova Hradiště. Drábské světničky patří mezi nejvyhledávanější místa Českého ráje, a to především kvůli dalekému výhledu do okolní krajiny.

Hruboskalské skalní město

Hruboskalské skalní město

Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova v Českém ráji se nachází oblast zvaná jako Hruboskalské skalní město. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky na více než 400 věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Hrad Valečov se skalními byty

Hrad Valečov se skalními byty

V severozápadní části Českého ráje nad obcí Boseň leží hrad Valečov, který byl postaven na počátku 14. století na pískovcové skále jako skalní hrad. Ve skalách vytesané prostory pak byly doplněny dřevěnými stavbami, podobně jako tomu bylo v nedalekých Drábských světničkách.

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století nazvána krajina, kde jsou přírodní hodnoty umocněny historickými památkami. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí fakt, že se stal první chráněnou krajinnou oblastí tehdejšího Československa (v roce 1955).

Muzeum přírody Český ráj

Muzeum přírody Český ráj

Ve stálé expozici Muzea přírody v Prachově se seznámíte s přírodou a historií Českého ráje, zejména Prachovských skal. V zahradě muzea poznáte dřeviny a byliny Českého ráje a volně žijící živočichy ve venkovních teráriích a výbězích.

Přírodní rezervace Klokočské skály

Přírodní rezervace Klokočské skály

Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Skalní město se skládá ze dvou částí, Betlémských skal se sloními hřbety a Klokočských skal s jeskyní Postojna a Klokočskými průchody.

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka spojuje již dlouhá desetiletí nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Vine se v celkové délce 119 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína, překonává údolí, skalní města, vrchy, potoky, ale i středověké hrady a borové lesy.

Zámek Hrubá Skála - ubytujte se v historických komnatách a užijte si aktivní dovolenou v přírodě

Zámek Hrubá Skála - ubytujte se v historických komnatách a užijte si aktivní dovolenou v přírodě

Zámecký hotel Hrubá Skála je známý jako romantický zámek, stojící na pískovcové skále asi 6 km jihovýchodně od města Turnov. Nádherný pohled na Skalní město se vám naskytne z Vyhlídkové věže i moderních zrekonstruovaných hotelových apartmánů a luxusních pokojů v historickém stylu.

Hrad Trosky - symbol Českého ráje

Hrad Trosky - symbol Českého ráje

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto - věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Hrad Valdštejn - nejstarší hrad Českého ráje

Hrad Valdštejn - nejstarší hrad Českého ráje

Valdštejn je nejstarší hrad Českého ráje. Pro svoji malebnou polohu v pískovcových skalách se stal také druhou nejstarší zpřístupněnou památkou v Čechách. Dnes je oblíbeným výletním místem v Českém ráji a také třetí nejnavštěvovanější památkou Libereckého kraje.

Prachovské skály v Českém ráji

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží necelých 10 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete z několika prohlídkových okruhů.