Úvod > Aktuality > Na pouť za jizerskohorským Faustem se vydejte na 1. máje
Zdroj foto: Litoměřická diecéze - dltm.cz
"> Zdroj foto: Litoměřická diecéze - dltm.cz "> "> Zdroj foto: liberecky-kraj.cz "> Zdroj foto: kitl.cz "> "> "> ">
Životní styl

Na pouť za jizerskohorským Faustem se vydejte na 1. máje

  • Vydáno30. dubna 2022
Pouť se již tradičně odehrává 1. května v Krásné u Pěnčína na Jablonecku. Je to místo, kde skutečně žil lékař Jan Josef Antonín Eleazar Kittel. Zůstal tady po něm dům nazývaný Burk, kostel sv. Josefa, jehož byl mecenášem, fara i studánka s údajně léčivou vodou. Celý areál se stane symbolickou kulisou Kittelovy poutě i letos.

pouť na krásnéProstranství s morovým sloupem zaplní stánky místních i přespolních, kteří návštěvníkům nabídnou různé regionální dobroty, rukodělné výrobky i třeba možnost vyzkoušet si tradiční místní řemesla. Podávat se zde budou tradiční dobroty a pochutiny našich babiček a prababiček a konat řada kulturních vystoupení. 

Pouť v Krásné na Jablonecku se odehraje 1. května, kdy je státní svátek. Začne v 10 hodin a potrvá do pozdních odpoledních hodin.

Kromě opravdu bohatého kulturního programu se příchozí mohou těšit na řemeslné stánky v celém areálu Kittelovska, jízdy na koních, spoustu dobrého tradičního jídla a pití na faře, před farou, u kostela i v Kittelově domě a poutavé komentované prohlídky kostela a Kittelova domu. Pro děti budou připravené dětské atrakce.

Kittelovo muzeum

Kittelovo muzeum

Kittelovo muzeum bylo v roce 2019 přesunuto do nově zrekonstruovaného Kittelova domu. Expozice muzea je zaměřena nejen na život a léčení pověstného doktora Kittela, ale i na historii Kittelovska a lidového léčitelství, archeologii a geologii. Zajímavým tématem jsou místní kamenné sekerky.

Historický areál Burk na Kittelovsku – místo tajuplných legend

Historický areál Burk na Kittelovsku – místo tajuplných legend

V obci Krásná, 5 km jižně od Jablonce n. Nisou, leží historický areál zvaný Burk vybudovaný v 18. století slavným doktorem Kittelem. Nově zrekonstruovaný tajuplný dům je opředený legendami spojenými s ďáblem i aktivitami samotného doktora.

Kittelova naučná stezka u Pěnčína v obci Krásná

Kittelova naučná stezka u Pěnčína v obci Krásná

Areál Kittelovsko leží v obci Krásná nedaleko Pěnčína (asi 5 km jižně od Jablonce nad Nisou). Stezka informaje návštěvníky o životě doktora Kittela, pověstech i památkách, které se na Kittelovsku nachází. Informační panely jsou celoročně volně přístupné.