Úvod > Aktuality > Na pouť za jizerskohorským Faustem se vydejte na 1. máje

Na pouť za jizerskohorským Faustem se vydejte na 1. máje

Vydáno 29. dubna 2019 Životní styl
Pouť se již tradičně odehrává 1. května v Krásné u Pěnčína na Jablonecku. Je to místo, kde skutečně žil lékař Jan Josef Antonín Eleazar Kittel. Zůstal tady po něm dům nazývaný Burk, kostel sv. Josefa, jehož byl mecenášem, fara i studánka s údajně léčivou vodou. Celý areál se stane symbolickou kulisou Kittelovy poutě i letos.

Prostranství s morovým sloupem zaplní stánky místních i přespolních, kteří návštěvníkům nabídnou různé regionální dobroty, rukodělné výrobky i třeba možnost vyzkoušet si tradiční místní řemesla. Podávat se zde budou tradiční dobroty a pochutiny našich babiček a prababiček a konat řada kulturních vystoupení. 

Pouť v Krásné na Jablonecku se odehraje 1. května, kdy je státní svátek. Začne v 10 hodin a potrvá do pozdních odpoledních hodin.

V roce 2019 již bohužel není možný provoz muzea v původních prostorech. Nové prostory muzea jsou připravovány v přilehlém Kittelově domu - Burku. Předpokládané dokončení rekonstrukce je v červnu 2019, znovuotevření muzea je předpokládáno během prázdninovýcm měsíců roku 2019.

Kittelovo muzeum

Kittelovo muzeum

Kittelovo muzeum bylo v roce 2019 přesunuto do nově zrekonstruovaného Kittelova domu. Expozice muzea je zaměřena nejen na život a léčení pověstného doktora Kittela, ale i na historii Kittelovska a lidového léčitelství, archeologii a geologii. Zajímavým tématem jsou místní kamenné sekerky.

Historický areál Burk na Kittelovsku - místo tajuplných legend

Historický areál Burk na Kittelovsku - místo tajuplných legend

V obci Krásná, 5 km jižně od Jablonce n. Nisou, leží historický areál zvaný Burk vybudovaný v 18. století slavným doktorem Kittelem. Nově zrekonstruovaný tajuplný dům je opředený legendami spojenými s ďáblem i aktivitami samotného doktora.

Kittelova naučná stezka u Pěnčína v obci Krásná

Kittelova naučná stezka u Pěnčína v obci Krásná

Areál Kittelovsko leží v obci Krásná nedaleko Pěnčína (asi 5 km jižně od Jablonce nad Nisou). Stezka informaje návštěvníky o životě doktora Kittela, pověstech i památkách, které se na Kittelovsku nachází. Informační panely jsou celoročně volně přístupné.